راه ایریسا ------------------------------- The Way of IRISA

این وبلاگ بر این است تا با تجزیه و تحلیل رویدادها و تصمیمات اتخاذ شده در شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون ( ایریسا ) راه مناسب پیشرفت شرکت را فراهم سازد

گزارش مجمع عمومی تیر 88
ساعت ٦:٤٩ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٦ تیر ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: سرگذشت ،تاریخچه ایریسا ،کارکنان ،هیئت مدیره

امید که این خبرها دست اول باشد برای شما. و امید اینکه خبرها درست باشند و به من درست خبر داده باشند تا شما را به گمراهی نیافکنم.

سؤال : چند نفر در مجمع شرکت کرده بودند؟

جواب : تعداد سهامداران شرکت کننده در مجمع از کوچک و بزرگ ، زن و مرد برابر بودند با 45 نفر ، 5 نفر کمتر یا 5 نفر بیشتر. و این در حالی است که تعداد سهامداران تقریبآ 250 نفر است. و این جای تآسف است که تقریبآ 20 % سهامداران شرکت کرده اند و 80% شرکت نکرده اند. این یعنی بی تفاوتی که نمیدانم ره به کجا میبرد.

سؤال : یعنی میخواهید بگوئید که از 600 نفر کارکنان ایریسا هم فقط 250 نفر یعنی ربع آنها سهام دارند و بقیه هنوز سهامدار نیستند؟

جواب : بله. کاملا درست میگوئید. نمیدانم چرا هنوز به آنان سهام نداده اند علیرغم اینکه در مجمع سال گذشته قرار بود به آنها هم سهام بدهند تا دلگرمتر شوند و تعلق بیشتری به شرکت پیدا کنند.

سؤال: هیئت رئیسه جلسه چه کسانی بودند؟

جواب : آقای نادری نماینده سهام فولاد مبارکه رئیس جلسه بود که برای خود شخصیت بزرگی است و جلسه را هم به خوبی اداره کرد. آقای میر حسینی هم نماینده سهام ایریتک بود که سؤالات خوبی از هیئت مدیره داشت و بد جوری گیر داده بود. آقای مهندس طاهری هم در میز هیئت رئیسه جلسه حضور داشت و یک نفر بنام آقای احمد جعفری از طرف اداره ثبت آمده بود که برای اولین بار بود از اداره ثبت یک نماینده داشتیم.

سوال : آقای میر حسینی به چی ایراد داشت؟

جواب : چرا هزینه ها بالاست. علیرغم اینکه در آمد خوبی داشته اید و موجب شده که سود کمتری نسبت به سال گذشته داشته باشید. و بد جوری مدیر عامل شرکت آقای ارباب شیرانی را به چالش کشیده بودند. این یکی از چالشی ترین مجامع بود نسبت به مجامع قبلی. البته همکاران هم از عملکرد دفاع میکردند که همین موجب رشک آقای نادری قرار گرفت. در اینجا بود که پس از اشاره به دفاعیات خوب کارکنان آقای نادری به آقای ارباب شیرانی نکته ای گفت. و آقای ارباب شیرانی گفت من همیشه از حمایت های دوستان بهرمند بوده ام و با آنان ارتباط خوبی داشته ام.

میگویم: آقای ارباب شیرانی شما به همکاری و حمایت کارکنان افتخار کردید. پس قدر آنان را در طول سال بدانید. من با خیلی از کارکنان صحبت کرده ام. آنها از نوع برخورد شما و برخورد تعدادی معدود از مدیران ناراحت و دلسرد هستند.

سؤال : چقدر سود توزیع کردند؟

جواب : هیئت مدیره پیشنهاد کرده بود که 35% سود سال 87 توزیع گردد. اما نماینده ایریتک 50% را پیشنهاد کرد و سخت بر روی رآی خود ایستاد. آقای نادری نماینده فولاد مبارکه هم از همان دفاع کرد و گفت سهامدار بدنبال سود است. تلاش های جمعی از کارکنان و توضیحات مدیر عامل مبنی بر نیاز به نقدینگی هم مؤثر واقع نشد و بالاخره با توجه به فشارهای نمایندگان فولاد و ایریتک تقسیم 50 % تصویب شد.

نا گفته نگدارم که ته دل همه هم قند آب کردند که سود خوبی نصیبشان شده است. فرقی بین مدیر و کارمند نیست.

سؤال : بالاخره به هر سهم چقدر سود دادند؟

جواب : به هر سهم 25000 ریال سود دادند. یعنی اگر فردی 4000 سهم داشته باشد مبلغ ده میلیون تومان حداکثر تا هشت ماه دیگر به حساب او می رود.

آه، دهان من که آب افتاد تا شما را چه شود. ناراحت شدم برای بی سهمان.

سؤال : خوب ، چه کسانی به عنوان هیئت مدیره انتخاب شدند؟

جواب : ترکیب جدید هیئت مدیره غیر مترقبه بود و خیلی ها را بهت زده کرد. ابتدا نماینده سهام فولاد، آقایان ارباب شیرانی و مرتضی طلائی را به عنوان اعضا معرفی کرد و معرفی نفر سوم را هم به بعد موکول کرد. بعدآ نماینده سهام ایریتک آقای حسن نعمتی را به عنوان عضو معرفی کرد و نفر دوم را به بعد موکول کرد.

در اینجا خیلی ها از جمله آقای پنجه فولادگران و حاجی هاشمی اعتراض کردند که ترکیب باید به گونه ای باشد که بتوانند یک شرکت تخصصی آی تی  و اتوماسیون را اداره کنند ولی آقای نادری قاطعانه گفت که اصلآ چنین نیست و ترکیب هیئت مدیره باید مهارت های عمومی و مدیریتی داشته باشند.

 به عضویت آقای نعمتی هم اعتراض شد که سهامدار نیست و نمیتواند عضو هیئت باشد. اما آقای میر حسینی خیلی صریح گفت که ما به او سهام میدهیم و تا یک ماه دیگر طبق قانون این کار انجام خواهد شد.

از قرار معلوم آقای فرهاد فرمانی از طرف ایریتک معرفی خواهد شد و آقای محمد علی شهریاری از طرف فولاد مبارکه. پس تا اطلاع ثانوی اعضای زیر به مدت 2 سال به عنوان هیئت مدیره ایریسا انتخاب شدند:

1-      آقای مهندس محمد علی شهریاری از فولاد مبارکه

2-      آقای مهندس فرهاد فرمانی از ایریتک

3-      آقای مهندس طلائی از فولاد مبارکه

4-      آقای عباس ارباب شیرانی از کارکنان ایریسا

5-      آقای حسن نعمتی از ایریتک

بعضی از این افراد قبلآ در این وبلاگ معرفی شده اند و سمت آنها در هیئت مدیره هم به زودی مشخص خواهد شد.

سؤال : با افزایش سرمایه چه کردند؟ آیا افزایش سرمایه انجام شد؟

جواب : آری. انجام شد و سرمایه شرکت یک و نیم برابر افزایش یافت. یعنی ارزش هر سهم 2.5 برابر شد. یعنی اگر فردی 100 سهم داشته حالا ارزش سهام او 2.5 برابر شده و او هم اکنون 250 سهم خواهد داشت.

پس اشتباه نکردند کسانی که بی سر و صدا طی سال گذشته سهام هائی خریدند. اگر مرکزی برای خرید و فروش سهام وجود داشت بعضی ها نمیتوانستند از بی خبری دیگران استفاده و سهام ها را خریداری کنند و دیگران هم موفق به خرید می شدند.

سؤال : آیا نکنه دیگری هست که بخواهید در رابطه با جلسه مجمع بیان کنید.

جواب : نکته و مسئله که زیاد است اما گوش شنوا نیست. دوستان قدیمی آقایان اسحاقی و حمید آقائی و علوی خواستند مواردی را روشن کنند و از حقوق کارکنان و مسائل آنها دفاع کنند ولی آقای نادری گفت در این جلسه شآن ما ، شآن سهامدار است و نه شآن کارمند. ما در این جلسه از سهامدار دفاع می کنیم. و از هیئت مدیره جدید میخواهیم که مسائل و مشکلات کارکنان ، مخصوصآ انتقالی ها را حل کنند.

آری. آقایان قدیمی. شما خواب بودید و دیر از خواب بیدار شدید. آن موقع که قرارداد 10 ساله ایریسا و فولاد مبارکه پایان یافت و آن را یک طرفه به ضد نیروهای انتقالی پایان دادند و مدیر عامل ما هم سکوت کرد ، باید متحد میشدید و از حق خود دفاع میکردید، نه حالا.

بار دیگر گفته پدر علم مدیریت جدید آقای پیتر دراکر را تکرار میکنم. باشد که هیئت مدیره جدید برای روح فسرده کارکنان و حرکت اصولی ایریسا فکری کند. هر چند که چشم من آب نمیخورد. و کارکنان هم فسردگی را بهتر خوش دارند همچون آنان که خماری را :

"روح هر سازمان را از بالا بر آن میدمند و اگر هیئت مدیره رهبر سازمان است ، باید همچون مسیحا ، روح راستی و درست منشی را بر سازمان بدمد و خود عامل عملکرد درست و منش عالی باشد."

و پیر خودمان جلال الدین رومی گوید:

"ماهی از سر گنده گردد نی ز دم."


 
سهامداران ایریسا
ساعت ۱٠:۳٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٢ تیر ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: سرگذشت ،تاریخچه ایریسا ،کارکنان ،هیئت مدیره

چنین آورده اند که سهامداران شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون که همان ایریسا باشد بر سه دسته عمده اند.

دسته اول که 30 درصد سهام را در مالکیت خود دارند و این دسته همان شرکت فولاد مبارکه است.

دسته دوم که 38 و اندی درصد از سهام را مالک شده است و این دسته همان شرکت بین المللی ایران مسمی به ایریتک است.

و دسته سوم که صد ها نفرند و 31 و اندی درصد از سهام را خریداری کرده اند و اینها همان زحمتکشان کارمند در ایریسا باشند و سایرین متفرق.

از عجایب اینکه در اینجا 30 از 38 و 31 بسیار بزرگتر باشد. چرا که هر سهم فولاد را در مجامع 6 امتیاز باشد و هر سهم ایریتک را 3 امتیاز باشد در مجامع و سهام زحمتکشان را فقط 1 امتیاز بیشتر نصیب نکرده اند.

پس در انتخاب اعضای هیئت مدیره آرای فولاد و ایریتک سرنوشت ساز باشند و آرای کارکنان نباشد. اما انصاف به خرج داده اند و در توزیع سود سهام همه را امتیاز برابر نهاده اند. و هر چه سود که توزیع شود بر عدد 600000 تقسیم شود که این عدد 600 هزار همان تعداد کل سهام است.

و دلیلی که کمتر کارکنان در مجامع عمومی شرکت کنند یکی همین باشد که رآی آنان سرنوشت ساز و مؤثر نیست.

دستور جلسه آتی را برنامه چنین است که صورت های مالی را به تصویب برسانیم که معمولآ تصویب خواهد شد. و گزارش بازرس قانونی پروز را مهربانانه گوش فرا دهیم که همانا ، سردترین و خسته کننده ترین بخش مجمع باشد که ما از ایرادهای آنان سر در نیاوریم. و اشکالاتی که بازرس میگیرد همه ماینور است و نه میجر کما اینکه در ایزوی ما هم همین است و همیشه بخیر می بگذرد.

خوشحال کننده ترین بخش مجمع عمومی که در دستور کار قرار دارد همان توزیع سود سهام است که امسال هم به حول و قوه الهی کمتر از سال گذشته توزیع نخواهد شد.

و دستور کار بعدی آن باشد که برای دو سال دیگر اعضای هیئت مدیره برگزیده شوند که در این لحظه نمایندگان فولاد و ایریتک به نجوا سر در گوش میبرند و آرای خود را توزیع میکنند و کارکنان هم کمی شلوغ کنند که رآی ما اثر ندارد و بالاخره 5 تن برگزیده میشوند.

و راویان سخن پراکن چنین آورده اند که تغییراتی در هیئت مدیره فعلی صورت خواهد گرفت و آن عزیز دل ارباب ، فخر نجف آباد ممکن است در هیئت باشد و آن اولین رئیس هیئت مدیره فرهاد احیانآ فرمان هیئت در دست گیرد و آن محمدعلی همچنان شهریاری کند و صوت داوودی دیگر بگوش نرسد و آن قلی همچنان به مقصود رسیده باشد و...

جالب ترین و هیجان انگیزترین بخش، همان مجمع فوق العاده باشد که قرار است سرمایه تان افزون گردد به  مجهول برابر ، و حتی لازم نیست که شما دیناری بیاورید بلکه از محل بهره های انباشته خودتان تآمین میشود. و دیگر از این بهتر نمی شود.

و صد البته باید خدا را شاکر باشیم و هیئت مدیره را ممنون که تدبیر به خرج دادند و ما را تا اینجا رهنمون شدند و سرمایه مان را افزون کردند و ما را به فلاکت دچار نکردند. و ما هم پاداش خوبی بیشتر از سال گذشته برایشان کنار گذاریم.

حالا حرف های جدی ما باشد برای صبح روز شنبه بیست و هفتم تیر ماه ٨٨ که اطلاعات صحیح و گزارش مجمع را عرضه میداریم و خطاب به هیئت مدیره جدید از کلام پیتر دراکر رحمه الله علیه الواسعه اندرز آوریم که :

"روح هر سازمان را از بالا بر آن میدمند و اگر هیئت مدیره رهبر سازمان است ، باید همچون مسیحا ، روح راستی و درست منشی را بر سازمان بدمد و خود عامل عملکرد درست و منش عالی باشد."

منتظر نظر نظرداران و حضور سهامداران در مجمع عمومی. 

 


 
سرگذشت تشکیل شرکت ایریسا- (هیئت مدیره )- قسمت دهم
ساعت ۱٢:٢٦ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٩ تیر ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: سرگذشت ،تاریخچه ایریسا ،هیئت مدیره ،کارکنان

یادمان باشد که در جلسه مجمع عمومی سال مالی منتهی به اسفند 87 که روز پنجشنبه 25/4/88 در دفتر اصفهان تشکیل میشود بطور گسترده شرکت کنیم. بعضی ها مجمع را خلوت تر میپسندند. اما من دوست دارم همگان شرکت کنند و در سرنوشت خود مشارکت داشته باشند.

 

اشخاصی که معرفی میکنم آخرین اعضای هیئت مدیره شرکت ایریسا هستند که چند سالی است مسئولیت سنگین اداره هیئت مدیره را بر عهده دارند و قرار است در مجمع عمومی آتی گزارش بدهند.

 

1-      آقای محمد علی شهریاری

2-      آقای حسن نعمتی

3-      آقای غلامحسین مقصود یزدانی

4-      آقای غلامرضا داود زاده

5-      آقای عباس ارباب شیرانی

 

اجمالآ  معرفی میکنم و به عرض میرسانم که:

 

الف : پس از باز نشسته شدن آقای مهندس حسینیان از مجتمع فولاد مبارکه باید شخص دیگری ریاست هیئت مدیره را بر عهده میگرفت که این قرعه به نام آقای مهندس محمد علی شهریاری زده شد که با رفتن آقای حسینیان به معاونت امور تکنولوژی فولاد مبارکه رسیده بود.

بدانید که آقای شهریای رئیس هیئت مدیره است و مدرک تحصیلی ایشان فوق لیسانس مهندسی مواد، که امیدوارم در روز مجمع با تسلط کامل و به خوبی گزارش  هیئت مدیره را ارائه دهد و قبلآ گزارش را مطالعه کرده باشد و همچون سلف خود نباشد که چند دقیقه قبل از برگزاری جلسه مشغول مطالعه گزارش بود.

 

ب : آقای مهندس حسن نعمتی که سالیان درازی است در دوره های مختلف هیئت مدیره ایریسا عضو بوده است و نماینده است از طرف شرکت بین المللی مهندسی ایران(ایریتک) و فعلآ نایب رئیس هیئت مدیره است و مدرک تحصیلی اش لیسانس در رشته مهندسی مکانیک.

 

ج : آقای غلامحسین مقصود یزدانی که عضو هیئت مدیره است و نماینده است از طرف شرکت ایریتک و مدرک تحصیلی ایشان فوق لیسانس مدیریت صنعتی است و در پست قبلی مفصلآ از ایشان یاد کردم.

 

د : آقای غلامرضا داودزاده که دو سال است عضو هیئت مدیره است . نامبرده بازنشته شد از فولاد مبارکه در سال 1373 و با دیگر کارکنان بازنشسته و بازخریدی فولاد مبارکه به ایریسا پیوست. البته میتوان ایشان را یکی از بنیانگذاران ایریسا دانست. مدرکش لیسانس ریاضی است. در جوانی در صنعت برق بوده است و در خوزستان مشغول خدمت که از آنجا به فولاد مبارکه آمده است.

 چند سالی در زمان ساخت فولاد مبارکه مدیر سیستم های کامپیوتری بوده است. چند سالی که در فولاد بود از یاران نزدیک مهندس روناسی و مهندس فرزانه بود. و با همین آقایان چند سالی را در جنوای ایتالیا ساکن بوده است و مشغول طراحی سیستم های دوران بهره برداری. پس ایشان نیز قند را خورده اند. در بین کارکنان قدیمی نیز به سیاس و زیرک بودن شهره اند.  

 

چند سالی از طرف شرکت ایریسا مدیر پروژه فولاد مبارکه بود و همین موضوع آنقدر فرصت به ایشان داد که خود را بشناساند و بتواند در هیئت مدیره حضور یابد. مدتی را مدیر پروژه طراحی سیستمهای اطلاعات مدیریت فولاد خوزستان بود که از عهده این کار به خوبی برآمد. و آخرین سمت ایشان مدیر و مسئول دفتر تهران. نامبرده مدت ها مشاوری قوی بود برای آقای ارباب شیرانی.

در مجموع خدمات فراوان داشته است. آیا آقای ارباب شیرانی آنقدر از او دفاع خواهد کرد که بتواند در مجمع آینده نیز حضور داشته باشد.

 

ک: آقای مهندس عباس ارباب شیرانی که بیش از ده سال است عضو هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت ایریسا است.او نیز از جمله افرادی است که از فولاد مبارکه بازخرید شد و آمد به ایریسا ، تا این شرکت پای بگیرد.

دارای مدرک تحصیلی فوق لیسانس مهندسی مکانیک از دانشگاه متدیست جنوبی دالاس تگزاس از آمریکا است که در سال 1980 آن را اخذ کرده است. البته مدرک لیسانس خود را از دانشگاه پلی تکنیک اخذ کرده است. مدتی را در آغاز کار در شرکت پلی اکریل اصفهان مشغول به کار شده است و سپس به فولاد مبارکه آمده است.

در فولاد مبارکه در بخش اتوماسیون صنعتی مشغول به کار شده است و از جمله کسانی است که دوره های طولانی را در کشور آلمان و در شرکت زیمنس طی کرده است. البته آقایان بقائی ، جلال پور ، رضا اخوان ، مجید امامی و رضا سلیمی اکبری و ... نیز با ایشان بوده اند و از همان جوانی ایشان مدیریت و سرپرستی داشته اند منجمله سرپرستی افراد اعزامی به آلمان را.

 

اولین بار ایشان را در سال 1369 در مرکز کامپیوتر IBM دیدم. و از همان زمان مهر او بر دلم نشست هر چند که از او غیر از بی وفائی و جفا ندیدم. جوانی خوش سیما و خوش تیپ و بسیار پر انرژی که به تازگی از آلمان آمده بود و پیگیر راه اندازی مرکز  کامپیوتر زیمنس در شهرک صفائیه بود. به نظر میرسید که ورزشکار است و به راستی بود چون بعدآ شنیدم که در نوجوانی کشتی میگرفته است.

لازم است برایتان بنویسم که مرکز کامپیوتر  زیمنس بعدها در مجتمع فولاد راه اندازی شد و قبل از آن باید مکانی فراهم میشد و تجهیزات کامپیوتر زیمنس نصب میشد تا کارکنان که از ایتالیا باز میگشتند مشغول برنامه نویسی سیستم ها شوند.

آقای مهندس ارباب شیرانی مسئول پیگیری و راه اندازی و آماده سازی تعداد زیادی از خانه های شهرک صفائیه بود تا این منازل از نظر شبکه کامپیوتری و دیگر تجهیزات آماده شوند  و کامپیوتر های مدل H90  زیمنس در مرکز کامپیوتر صفائیه نصب گردند. و به راستی ارباب شیرانی از عهده این مسئولیت بخوبی بر آمد.

اما شرکتی که مسئول نصب زیر ساخت و شبکه و تجهیزات بود شرکت داده سیستمهای ایران (IDS) Iran Data System بود که داستان شیرین و پایان غم انگیزی دارد که در جای خود به آن خواهم پرداخت.

 

آقای دکتر بقائی دو سالی را در نیوزیلند مشغول تحصیل دوره MBA بود و در این دو سال آفای ارباب شیرانی که عضو هیئت مدیره بود و در ضمن مدیر واحد اتوماسیون صنعتی ایریسا نیز بود، سمت جانشینی مدیر عامل را هم  بر عهده داشت. فرصت بسیار خوبی به دست آمده بود و مانند یک دوره کارآموزی بود برای آقای ارباب شیرانی. البته کارآموزی عملی و سخت و در مسئولیت مدیرعاملی شرکت ایریسا.

دکتر بقائی دیگر نتوانست از دور مدیریت کند و شیرازه امور از دست او خارج شده بود لذا هیئت مدیره تصمیم گرفت که آقای ارباب شیرانی را به سمت مدیر عامل برگزیند. در طی این چند سال بحرانهای سختی برای ایریسا پدید آمد و تصمیمات سختی باید گرفته میشد که انصافآ آقای ارباب شیرانی بخوبی آنها را پشت سرگذاشت.این بحران ها و مشکلات و تصمیمات را به عنوان بخشی از تاریخچه ایریسا همه مسئولیت داریم که بنویسیم و من خواهم نوشت در آینده.

 مطمئنم شرایط سختی را آقای ارباب شیرانی در این دوران داشته و بیخوابی های زیادی کشیده است ولی موفق بوده و در طی این دوران پیشرفت های زیادی نصیب ایریسا شده است.

 

ممکن است بگویید زیاد تعریف از آقای ارباب شیرانی کردم. درست است اما ایشان خدمات فراوانی برای ایریسا انجام داده است هرچند رفتار او با من خوب نبوده است و شاید با شما ، اما انصاف را حکمی دیگر است.

 

سعدی به روزگاران مهری نشسته بر دل

بیرون نمیتوان کرد الا  به  روزگاران

چندت کنم حکایت شرح این قدر کفایت

باقی نمی توان گفت الا به غمگساران

 

 

سعی میکنم اضافه کاری کنم و به قول خود وفا و برای صبح روز سه شنبه  آینده در پست بعدی ، میزان سهام و برنامه مجمع عمومی و انتظارات سهامداران جزء یعنی کارکنان را بر شمارم. و کاری هم نداشته باشم که شما نظر میدهید یا نمیدهید.

 


 
سرگذشت تشکیل شرکت ایریسا- (هیئت مدیره )- قسمت نهم
ساعت ۱٠:٢٢ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٢ تیر ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: سرگذشت ،تاریخچه ایریسا ،کارکنان ،هیئت مدیره

باز هم تکرار میکنم که روز پنجشنبه مورخ 25/4/88 ساعت 9 صبح در دفتر اصفهان مجمع عمومی سالیانه شرکت ایریسا برگزار میگردد. که هفته آینده موضوعات مطرح در جلسه را خواهم نوشت. فقط یادتان نرود که به مجلس تشریف بیاورید.

اما داستان هیئت مدبره را دنبال کنیم که از غافله عقب نیافتیم.

یکی دو سال پس از تآسیس شرکت ایریسا، سهامداران خارجی به علت قوانین داخلی کشور ایتالیا شراکت خود با ایریسا را قطع کردند. علت واقعی را هر کس میداند برای من بنویسد.

طبق اطلاعات دریافتی آقای جهانگیر احمدی دوست عزیزی که باید بعدآ از او در این وبلاگ بنویسم و خواهم نوشت، اطلاعات خوب و مستندی از تآسیس شرکت ایریسا دارد. این دوست خوب که انشاالله همیشه سلامت باشد از قدیم الایام دفتری داشت و خاطرات خود را مینوشت و فردی است که بسیار خوب مستندسازی میکند و حتی نامبرده که از ابتدا در طراحی و تدوین سیستم نگهداری و تعمیرات دست اندر کار بوده است و تا کنون نیز مسئولیت آن را در پروژه فولاد مبارکه بر عهده دارد مستندات عالی و خوبی در رابطه با سیستم ها دارد که از ایشان تقاضا دارم اگر صلاح میداند به نحوی اطلاعات خود را در اختیار من بگذارد تا تاریخچه ایریسا را تکمیل کنم.

پس از قطع ارتباط سهامداری شرکت های ایتالیائی ایلوا و جی تی آی آنان مجبور به فروش سهام خود شدند و در اینجا بود که با پیگیری و دلسوزی تعدادی از افراد قدیمی منجمله دکتر بقائی و مهندس روناسی و .... بخشی از سهام آنان به کارکنان تعلق گرفت و بخشی به شرکت ایریتک واگذار شد.

در همین ایام آقای فرهاد فرمانی که عضو هیئت مدیره ایریسا بود از مجتمع فولاد مبارکه به شرکت ایریتک رفت و در آنجا مسئولیت مدیر عاملی شرکت ایریتک را برعهده گرفت.

با رفتن آقای فرمانی ، آقای محمدرضا حسینیان معاونت بهره برداری و امور تکنولوژی فولاد مبارکه را بر عهده گرفت و از آنجا که معمولآ ریاست هیئت مدیره ایریسا با امور تکنولوژی فولاد مبارکه است ، آقای حسینیان شد رئیس هیئت مدیره.

لذا با توجه به رفتن ایتالیائی ها و آقای فرمانی، ترکیب هیئت مدیره ایریسا عوض شد و نامبردگان ذیل سکان هیئت مدیره را به دست گرفتند:

1-      آقای محمدرضا حسینیان نماینده فولاد مبارکه و ریاست هیئت مدیره

2-      آقای حسن نعمتی نماینده ایریتک و عضو هیئت مدیره

3-      آقای مسعود متآله نماینده ایریتک و عضو هیئت مدیره

4-      آقای ابوالحسن بقائی عضو هیئت مدیره و مدیر عامل

5-      آقای غلامحسین مقصود یزدانی عضو هیئت مدیره

 

بهتر است در اینجا آقای یزدانی را معرفی کنم. که مدتی مدیر امور سیستم ها و روش ها در فولاد مبارکه بود و در زمانی که همه مدیران به ایتالیا اعزام شده بودند مدتی مدیریت مرکز کامپیوتر آی بی ام را بر عهده داشت. و بسیار مدیر فعال و پر انرژی و اهل بحث و نظر بود. و در زمان بهره برداری فولاد مبارکه یکی از مدیران با نفوذ و شناخته شده امور اقتصادی و مالی فولاد مبارکه بود. او با مدیران و کارکنان بخش EDP ارتباط نزدیک و تنگاتنگی داشت و همه را خوب میشناخت.

در زمان تشکیل شرکت ایریسا لازم بود که کارکنان را تشویق کرد تا به ایریسا بپیوندند. و یکی از کسانی که میتوانست این نقش مهم را بر عهده بگیرد آقای غلامحسین مقصود یزدانی بود. نامبرده بسیار وقت گذاشت و با همه کارکنان تک به تک صحبت میکرد و همه را ترغیب میکرد که به ایریسا بپیوندند. و برای آنها دلیل میآورد و از مزایای پیوستن به ایریسا میگفت.

خیلی ها در اثر تشویق ایشان به ایریسا آمدند و آنان که از آمدن پشیمان اند و خود را متضرر میدانند نامبرده را مقصر میدانند. و بارها این حق خواهی را به خود ایشان گوشزد کرده اند و آقای یزدانی هم از این بابت چندان خوشحال و خوشنود نیست.

البته ایشان میتواند هیئت مدیره را قانع کند تا با پرداخت حق و حقوق کارکنان انتقالی آنها را راضی کنند.

 

آقای یزدانی از مجتمع فولاد بازنشسته و به ایریسا آمد. و اولین مدیر امور اداری و مالی شرکت ایریسا بود. و مدتی از خدمت ایشان در ایریسا نگذشته بود که از ایریسا هم استعفا داد و به ایریتک رفت تا در تهران رحل اقامت بیافکند.

اقای یزدانی خدمات فراوانی به ایریسا و پیشبرد سیاست های آن تاکنون کرده است. یکی از خدمات ایشان تدوین سیستم گروه و پایه 1 تا 8 و در سه سطحA  و B وC  بود و به نظر من بهترین سیستم برای یک بخش خصوصی و تخصصی مانند ایریسا بود که با آمدن آقای پنجه فولادگران به ایریسا و با حمایت آقای ارباب شیرانی این سیستم عوض شد و سیستمی برقرار است که برای بخش های دولتی و سنتی مناسب است و نمیتواند جامع باشد و تمام کارکنان را راضی کند.

 

آقای یزدانی هنوز در ایریتک مدیر امور تدارکات است و نماینده آن شرکت در هیئت مدیره ایریسا که پیش بینی میشود دیگر نمایندگی ایشان در هیئت مدیره به پایان رسیده باشد.

 

من بر این باورم که آقای یزدانی که همیشه مشاوری عالی و برجسته برای ایریسا بوده است ، مرد خوب و توانائی است و اگر اراده کند میتواند دیگران را قانع کند تا در آخرین لحظات حق و حقوق کارکنان انتقالی داده شود. آیا این اتفاق خواهد افتاد؟

 

اما گزارشی از بازدید های شما از وبلاگ "راه ایریسا" بدهم. بطور متوسط روزانه بیش از  40 بازدید از وبلاگ انجام میشود. دوستان از کشورهای مختلف ایران ، کانادا ، استرالیا ، آمریکا ، انگلستان و ... به طور مرتب از وبلاگ بازدید میکنند.

امید دارم که به مسائل و موضوعات روز شرکت ایریسا که برسیم ، تعداد بازدید کنندگان بیشتر شود. انتظارم این است که دوستانی که به وبلاگ سر میزنند فقط نظاره گر نباشند بلکه نظرات خود را نیز بنویسند تا امور بهبود یابد. البته کارکنان موجود ایریسا کمتر سر میزنند که ای کاش مینوشتند چرا اینهمه بی وفائی.

 

در پست آینده آخرین ترکیب هیئت مدیره و اعضای آن و میزان سهام و برنامه مجمع عمومی و انتظارات سهامداران جزء یعنی کارکنان برشمرده خواهد شد.

 

لطفا دوستان عزیز این مطالب را به اطلاع اعضای هیئت مدیره برسانند و گرنه ایمیل آنان را به من یدهند تا خودم این کار را انجام دهم.

تا هفته آینده خدا یار و نگهدار شما.

 


 
سرگذشت تشکیل شرکت ایریسا- (هیئت مدیره )- قسمت هشتم
ساعت ۱٠:۳٦ ‎ب.ظ روز جمعه ٥ تیر ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: سرگذشت ،تاریخچه ایریسا ،کارکنان

آنچه در این پست مینویسم هم موضوع روز است و هم تاریخچه و سرگذشت ایریسا.

روز پنجشنبه بیست و  پنجم تیر ماه 88 مجمع عمومی شرکت ایریسا در دفتر مرکزی اصفهان برگزار میگردد. یکی از ارکان مهم مجمع عمومی هر شرکتی عبارت است از هیئت مدیره آن شرکت. که قصد دارم اعضای اولین هیئت مدیره و اعضای فعلی آن را معرفی کنم.

دوستی ایراد گرفته که من با اصول وبلاگ نویسی آشنا نیستم. و از اصول وبلاگ نویسی آن است که باید کوتاه نوشت. درست میگوید اما من چاره ای ندارم باید هر موضوعی را خوب توضیح دهم تا برای همگان روشن باشد. حال اگر شما علاقمند به موضوع هستید ادامه آن را مطالعه کنید که من آن را در ادامه مینویسم تا اصلی دیگر از وبلاگ نویسی مراعات شده باشد.