راه ایریسا ------------------------------- The Way of IRISA

این وبلاگ بر این است تا با تجزیه و تحلیل رویدادها و تصمیمات اتخاذ شده در شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون ( ایریسا ) راه مناسب پیشرفت شرکت را فراهم سازد

به بهانه پست " آدمی"
ساعت ٦:۳٩ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٥ اسفند ۱۳۸٩  

یکی از آرزوهای من این بوده که روزی نویسنده شوم ولی نشدم. اینها هم که مینویسم نویسندگی نیست بلکه وقایع نگاری است و خاطره نویسی و در همین هم خیلی کمبود دارم که آن را اقرار میکنم....


نویسندگی هنری است که استعداد میخواهد. و بخشی از آن ذاتی است و بخشی از آن با ممارست و تلاش و آموختن مهارت های نویسندگی به دست میآید. و نویسندگی علاقه میخواهد و انگیزه. دلم میخواهد روزی آنچنان بنویسم که شما از خواندن آن لذت ببرید و این امید را دارم که روزی همه برای خواندن مطالب این وبلاگ لحظه شماری کنند. و آرزو بر جوانان عیب نیست و برای من کمی دیر شده است ولی برای جوانان ایریسا این آرزو را دارم که نویسنده شوند و تحلیل‌‌های اساسی از کار خود و محیط خود و فرهنگ سازمانی خود بنویسند.

آقای مشبکی در شماره قبل پستی نوشته بود با نام "آدمی" و جمعآ آن پست سه خط بیشتر نبود. و نمی فهمم چرا اینقدر کوتاه نوشته است. که با هم آن سه خط را مرور میکنیم:

"دوستی داشتم که خدایش بیامرزد

که ورد زبانش بود

آدم هر بلایی سرش میاد نصف حقشه.."

من از این 16 کلمه کمتر فهمیدم. اما سعی می کنم که کمی آن را شرح دهم. هر کس را شیوه ای است در نوشتن. و مشبکی کوتاه نوشته است و بدون شرح و بیان. مقصودش چیست؟ دوستی داشته است که ظاهرآ دیگر او را ندارد، زیرا نوشته است خدایش بیامرزد. البته ممکن است کسی هنوز زنده باشد و بگوییم خدایش بیامرزد. طلب مغفرت که اشکالی ندارد. میشود برای زندگان هم طلب مغفرت و رحمت کرد.

و آن دوست همیشه جمله ای را تکرار میکرده است و مانند دعا ورد او بوده است. جمله ای که در ذهن آقای مشبکی هم نقش بسته است و حالا آن را برای ما بازگو کرده است. "آدم هر بلائی سرش بیاد نصف حقشه". اما مرا عقیده بر این است که بیش از نصف، شاید 70 و 80 ولی جرئت نمیکنم بگویم صد در صد.

من میگویم آدمی هر بلائی که سرش بیاید ، اگر کمی فکر کنیم میبینیم در اثر عملکرد و تصمیمات خودش است. و انسان در گرو اعمال خود است و خداوند هم در قرآن کریم اشاره کرده است که هر مصیبتی که بر شما وارد میشود در اثر عمل خودتان است.

حالا خاطره ایریسا را برایتان بگویم که ده ها بار گفته ام. درست است که مدیریت فولاد مبارکه در دهه هفتاد تصمیم گرفت بخش EDP  خود را منحل کند و آن را به بخش خصوصی یعنی ایریسا بسپارد و جمعی را بازخرید و بازنشسته کرد و فرستاد به ایریسا. ولی این تصمیم خود ما هم بود. کما اینکه خیلی ها نیامدند و حالا خیلی هم راضی هستند. مثلآ آقای ناصر جاودانی را همه قدیمی‌ها خوب میشناسند. به ایریسا نیامد و حالا مدیر بخشی در مرکز تحقیقات فولاد مبارکه است و برو و بیائی دارد برای خودش. یا آقای محمود باطنی که او هم به ایریسا نیامد و از اینکه در فولاد مبارکه ماند احساس نارضایتی نمیکند. یا آقای محمود مژده و آقای هاشم شیرازی که نیامدند و حالا از فولاد مبارکه بازنشسته شده‌اند و آقای شیرازی برای خود یک شرکت تبلیغاتی و کامپیوتری راه انداخته است. آنها نیامدند که تصمیم خودشان بود و آنها ریسک نکردند ولی خیلی ها ریسک کردند و آمدند و حالا بلائی بر سرشان نازل شده که به دست خودشان بوده. آنهائی که قولی دادند و قراردادی امضا کردند که حق و حقوق بازخریدی‌ها محفوظ باشد، امروز سر خود گرفته و رفته‌اند. آقایان محمدرضا حسینیان و مقصود یزدانی و هراتی نیک و بقائی. و مسئولین بعدی هم کاری نکردند. مسئولیت بخشی از بلا بر گردن آنهاست و بخش بیشتر تقصیر ما، که به ایریسا آمدیم.

 آمدیم و آمدند و حقوق اساسی که پایمال شد هیچ. حتی حالا حقوق بی ارزش را هم از ما دریغ کرده اند. امروز از عضویت در تعاونی های مصرف، بی مصرف‌تر چیزی نیست. و نیروهای انتقالی از همین هم محروم شدند. کسانی که چندین سال عضو تعاونی مصرف فولاد مبارکه بودند، عضویت چندین ساله‌شان لغو شد و دیگر عضو رسمی نیستند و سودهای سالیان قبل شامل حالشان نمیشود و باید عضو افتخاری باشند. تاکنون با مسئولین تعاونی چندین جلسه گرفته اند و حرفشان به جائی نرسیده است و میخواهند وکیل بگیرند و از حق خودشان دفاع کنند. عجب روزگار نامردی و شاید بگوییم چقدر نامردمی.

آری دوستان تصمیم خودمان بوده است. توجه شود که از نظر انسانی این را میگویم و از منظر خودشناسی و مسئولیت انسانی. ولی همیشه همین را بر سرمان کوبیدند و حق مان را ندادند. حرف مدیر عامل سابق هم همیشه همین بوده است که خودتان تصمیم گرفتید و به ایریسا آمدید و اگر ضرر کردید خودتان مسئولید و نه مدیران وقت فولاد مبارکه و مدیران بعدی ایریسا. ولی من میگویم از نظر حقوقی هم آن مدیران مسئولند و هم مدیران بعدی ایریسا و باید روزی حق این انتقالی ها را ادا کنند. و تقریبآ مطمئنم که این اراده را ندارند که ادا کنند و در فردای قیامت باید پاسخ دهند.

من خوشحالم و بر خود میبالم که آمدیم  ایریسا را ساختیم و امروز آن را به جایگاه رفیعی رسانده ایم. ولی مشکلات و زحماتی را متحمل شدیم که حاصل تصمیم خودمان بود. آری در هر موقعیتی که هستیم این حاصل کارکرد خودمان است و اگزیستانسیالیست‌ها میگویند انسان خودش خود را میسازد.

حتی در روز قیامت کسی نمیتواند بگوید در زیر دست یک حکومت ستمگر بودیم و برای همین عقب افتادیم و ضعیف شدیم و به گناه افتادیم که خدا در جوابش میگوید مگر زمین من گسترده نبود تا مهاجرت کنی و به جای دیگری بروی.(الم تکن ارض الله واسعه فتهاجرو فیها).

هر مشکلی که در کار ما پیش میآید به خودمان بستگی دارد که سهل انگاری کرده ایم. یا برنامه ریزی نکرده ایم. یا ریسک نکرده ایم. یا بی هدف بوده ایم وگرنه سنگ اندازی دیگران را مقداری نیست.

آقای مشبکی نام پست خود را "آدمی" گذاشته بود و به یاد این سروده حافظ افتادم که " آدمی در عالم خاکی نمیآید به دست- عالمی دیگر بباید ساخت وز نو آدمی". و سعدی گوید "تن آدمی شریف است به جان آدمیت- نه همین لباس زیباست نشان آدمیت". البته در دنیا باید در بین همین آدمیان خاکی زندگی کرد و همه نابسامانی ها و بداخلاقی ها را تحمل کرد. و باید آموزش داد و آموزش دید تا اصول آدمیت و اخلاق انسانی فرا گرفته شود و انسان ها به دموکراسی برسند. در محیط کار هم همین است بعضی ها از زیر کار در برو هستند و دیگران جور آنها را میکشند ولی باید تحمل کرد. بعضی‌ها فرصت طلبند باید تحمل کرد. تعدادی فقط بدنبال منافع شخصی اند باید تحمل کرد. و اگر بخواهی با همه برخورد کنی هر روز باید دعوا داشته باشی.

و صحبت از لباس به میان آمد و هر کس باید آزاد باشد هر لباسی را از هر رنگی که دوست میدارد بپوشد ولی آیا نباید عرف را مراعات کرد. آیا در محیط کار میشود هر لباسی را پوشید؟ پوشیدن لباس و شلوار لی مشکلی ندارد. ولی به نظر شما آیا پوشیدن شلوار لی در محیط کار با وصله سر زانو مناسب است؟ یا با شلوار لی که روی رانهای آن نخ کش شده باشد؟

و برویم سر مطلبی دیگر. دوستان که عازم سفر آلمان بودند. هم اکنون در هانور هستند و مشغول بازدید از نمایشگاه Cebit . همه ساله چند نفر را می فرستند که جنبه تشویقی دارد. از بخش شبکه و زیرساخت آقایان حاجی هاشمی و محمود محمدی و آزرمگین اعزام شدند و از بخش سیستم‌ها آقایان بهنام فرهمند و علی اکبر بابائی. و از بخش اتوماسیون و بخش‌های ستادی هیچکس. از این جمع حاجی بیش از همه قند خورده است. همه نوع قندی از هر کشوری. علی اکبر هم دو سه باری قند خورده است و بقیه کمتر. همه آنها حقشان بوده ولی دیگران هم حقی دارند.

مثلآ از بین مردان آیا مجتبی خوشکام حقی ندارد که بیست سال است در زیر زمین ساختمان مرکزی فولاد مبارکه در بخش نرم افزار مشغول کار است. او که چندین سال شیفت مرکز کامپیوتر بود. آیا بر و بچه های مرکز کامپیوتر حقی ندارند. فقط باید زحمت بکشند و از همه چیز محروم باشند. و سید علی صلاحی را چه میگویید که همواره همچون بلدوزر کار میکند؟

آقای نجف آبادی و آقای حاجی هاشمی آگاه باشید که همین تبعیض ها و ندیدن دور دست‌هاست که خیلی ها را به فکر میاندازد بروند و قرارداد مستقیم شوند. و من به خود میگویم بگذار بروند و راحت شوند و این تبعیض‌ها خوره روحشان نشود. و مگر فقط آقایان حق دارند؟ آیا خانم‌ها حقی ندارند. مثلآ خانم فریبا آبروئی که چندین سال است در بخش نرم افزار پایه متخصص آداباس و نچرال است نباید یک سفر خارجی میرفت؟ یا خانم ترکی و خانم تیمورفر که در حال بازنشستگی هستند نباید یک سفر ناقابل دوبی که 300 هزارتومان هزینه دارد می رفتند تا حسرت به دل نشوند؟ یک سفر هزینه زیادی ندارد و هرکسی میتواند برود ولی مفت آن و گرفتن حق مآموریت را حلاوتی دیگر است که خود که از این مسافرتها رفته اید خوب ارزش آن را میدانید. و یا بعضی ها آنقدر در ذائقه شان مزه کرده که حاضر نیستند دیگران را بفرستند و خودشان در صدر لیست هستند و اگر خودشان هم نخواهند مدیر عامل تازه کار که اخبار و اطلاعات را ندارد آنها را در صدر لیست میگذارد.

خسته شدم از نوشتن ولی باید نوشته ام را تکمیل کنم. قبلا هم گفتم آیا نیروهای ستاد حقی ندارند؟ چرا مدیران ستاد در کمیته مدیران حرفی نمیزنند. سکوت میکنند و رودربایستی و حیا و نگاه میکنند تا دیگران چه میکنند؟ مدیر باید مدافع حقوق نیروهای زیر دستش باشد. باید از همه شجاع تر باشد. از همه باسواد تر باشد. از همه بیشتر از خود مایه بگذارد. از همه بیشتر بسوزد. فداکاریش بیشتر باشد. و تآکید میکنم با این شرایط صد البته که حقوق و مزایایش هم باید بیشتر از همه باشد.

 هر کس نمیتواند از حقوق کارکنانش و زیر دستانش دفاع کند باید مسئولیت به دیگری بسپارد که فردا در برابر خدا مسئول است و در این دنیا هم همه طلبکار اویند حتی تا لب گور.

با ادای احترام به همه آنانی که نامشان در این پست به نیکی یاد شد. و امید که نام بقیه دوستان را که دوستشان دارم در پستهای آتی نام ببرم. و همینجا بگویم کسانی هم هستند که حتی نمیتوانم نامشان را به بدی ببرم. و از کنار بدی هایشان با کرامت در میگذرم. و به یاد میآورم "الذین اذا مرو باللغو مرو کرامآ" را.

و اما برای علاقمندان به دستآوردهای Cebit دو یادداشت زیر شاید مفید باشند: اولی از ویکی پدیا و دیگری از جای دیگر.

CeBIT (World Center for Office, Information and Communications Technology [German: Centrum für Büroautomation, Informationstechnologie und Telekommunikation,[] lit. "Center for Office Automation, Information Technology and Telecommunication") is the world's largest computer expo. It is held each year on the world's largest fairground in Hanover, Germany, and is a barometer of the state of the art in information technology. The CeBIT is organized by Deutsche Messe AG.[]

With an exhibition area of roughly 450,000 m² (5 million ft²) and up to 850,000 visitors at the apex of the dot-com boom, it has always been larger than its Asian counterpart COMPUTEX and the no-longer held American equivalent COMDEX. However, by 2007 the CeBIT expo attendance had shrunk to around 200,000 from those all-time highs.[]; 2010 attendance was 334,000.[] The 2008 expo was marred by the police raids of 51 exhibitors for patent infringement.[] The 2011 expo is being held from 1 to 5 March, 2011.

History

CeBIT was traditionally the computing part of the Hanover Fair, a big industry trade show held every year. It was first established in 1970, with the opening of the Hanover fairground's new Hall 1, then the largest exhibition hall in the world.[] However, in the 1980s the information technology and telecommunications part was straining the resources of the industry fair so much that it was given a separate trade show starting 1986, held four weeks earlier than the main Hanover Fair.

In 2009, the U.S. state of California became official Partner State of Germany's IT and telecommunications industry association, BITKOM, and of CeBIT 2009. focusing on environmentally-friendly technologies.

 

Four platforms of CeBIT 2011

CeBIT pro: Business Solutions for All Industries

AutoID/RFID: A specialty area for automatic identi­fication technolo­gies is the “Auto­ID/RFID Solutions Park” in Hall 7. Featured are applica­tions pertaining to auto-ID technolo­gy and its behind-the-scenes collaboration with software systems. Sample scenarios include the RAN (RFID for Automotive Net­works) project sponsored by Germany’s Federal Ministry of Economics. “Networks” refers to the networked supply chains bet­ween automobile manufacturers and their suppliers. The Bremen-based BIBA Institute will be presenting identification processes for vehicles as they are loaded for ship­ment. Other applications are personal fi­nance accounting books, electronic shop­ping lists and shopping assistants, as well as a shelf management system like the one used by DFKI in Saarbrücken together with the Globus retail company to test future-oriented, retail-related processes.

 

Business Communications & Networks: After holding the successful kick-off event for last year’s CeBIT, Bitkom has organized “Broadband World” (Hall 13) at the CeBIT 2011 in partnership with the Federal Mini­stry for Economics and Technology, Deut­sche Messe AG as well as municipal um­brella organizations. This exhibit provides information about Germany’s future-ready broadband supply. Besides moving into no-coverage areas and expanding high-speed networks .

 ICT Infrastructure: Successfully launched in 2010, the special presentation “Next Le­vel 3D” is once again being held in Hall 16. It deals with the product and service chain associated with 3D stereoscopy. A special highlight this year is a cyber-classroom with its ultramodern 3D learning environ­ment.

 Security World: Focusing on security solu­tions, this exhibition area (Hall 11) specializes on current issues such as security in the cloud, virtualization, data theft, and encryp­tion. This year and for the first time, CeBIT launched the “CeBIT Against Cybercrime” initiative, which is oriented toward greater security on the Web.

 Webciety – Internet Solutions: By means of the new “eCommerce Park” in Hall 6, CeBIT wants to address the ever-increasing appeal of the Internet as a sales channel. In addition to the exhibition area, the eCom­merce Park has a stage that suppliers and service providers can use to present their online retail solutions. Some of the other topics include eCommerce solutions for mo­bile end devices, online payment systems, Web 2.0 solutions for online stores, and aug­mented reality (AR) applications.

 CeBIT life: ICT for high-tech aficionados

The “life” platform includes the “Ce­BIT sounds!” stage as a way to show­case the connec­tion between IT and music. It is set up as a “timing de­vice” for ideas and solutions destined for the digitized music industry. After its successful premiere in the spring of 2010, the interdisciplinary music fair is ready to launch with an expan­ded concept. Besides many musical high­lights, the concert stage will feature many podium discussions and presentations on the topic of “IT & Music.”

 In addition and as part of CeBIT life, Deut­sche Messe AG is holding the “media live ex­perience” (Hall 19) for the first time this year. Over a period of five theme-days pertaining to the media realm, visitors will get an in-depth look at the industry’s hot spots. Besides trends in media usage, other subjects to be discussed include 3D stereoscopy, the legal aspects of digital distribution, and the new challenges facing media literacy and competence.

 Under the “Smart Home” theme, Hall 19 is displaying products and solutions for com­munications, home automation, entertain­ment electronics, and information techno­logy – all in one integrative overall concept. Together with its partners, Smart Home is presenting the current status of development in our various digital realms.

 “Sports & Health” premiers this year in Hall 19. For this new theme area, CeBIT was able to bring on board the following cooperation partners: Barmer GEK (a health insurance company) with its “Germany gets moving!” health initiative, ZDF (a television station), BILD am SONNTAG (a weekly ma­gazine) and the Deutsche Sporthilfe foun­dation (to promote sports). Also included are the health initiative’s prominent ambassa­dors such as Heike Drechsler, Torsten May, JochenWollmert, Danny Ecker and Christi­na Obergföll. The presented material will show how ICT gets people moving and how it can promote a healthy lifestyle over the long term. It will also demonstrate how ICT helps people to engage in sports at the high­est levels and improve their performance.

 CeBIT lab: Research and Development

CeBIT lab is a plat­form for universi­ties, industrial re­search institutes as well as startups and spinoffs to present future pro­jects, and discuss scientific advances and megatrends. In Hall 9, CeBIT is offering a conference forum by the name of “lab talks” with more than 100 lectures, live presentations, podium discussions, and pro­ject demonstrations scheduled. Topics include 3D technologies, Web 3.0, open cloud compu­ting, private clouds, the Semantic Web, and urban management (smart cities).

 Another focus area is the interconnected­ness of small and medium-sized companies using cutting-edge ICT research (“SME meets research”). Research facilities from throughout Germany will give brief presen­tations on current projects about to see completion and whose results can be com­mercially utilized with partners. For that reason, these presentations will emphasize possible applications.

A third highlight is the international coo­peration exchange by the name of “future match.” It enables exhibitors and trade fair visitors to initiate business or technology partnerships as well as research collabora­tion in the area of information and commu­nication technologies throughout Europe. The event is geared toward companies as well as universities and research institutes that are looking for international cooperation partners. In 2010, more than 440 partici­pants from 46 countries used future match as an opportunity to establish new contacts.

 CeBIT gov: Solutions for the Public Sector

CeBIT gov will be presenting the firmly established “Public Sector Parc” and Tele­Health areas. The Public Sector Parc depicts how mo­dernization is affecting public administrations. A new feature here is the “KOMmuneINNovativ” exhibition area. It brings toge­ther ICT solutions that can fulfill municipal administration requirements and it serves as a meeting place for suppliers and users. Also part of the platform is a top-notch workshop program and its own presenta-tion venue, the KOMmuneINNovativ Forum. Besides being used by exhibitors for their products, many municipal umbrella orga­nizations can use the Public Sector Parc as an information and communications plat­form for their members. On different days, members of these organizations from Lower Saxony, North Rhine-Westphalia, Rhineland- Palatinate, Hesse, and Schleswig-Holstein will be visiting Hall 9.

 TeleHealth (Hall 9) portrays the new technologies that facilitate the work being done on a daily basis in medical practices, hospitals, and pharmacies. A special high­light is the “FutureCare health course" thatBitkom (an industry association) was re­sponsible for organizing. It clearly presents IT’s integration into the health care sector and health care system. The true-to-life ap­plication scenarios stem from medical prac­tices, pharmacies, hospitals, and domestic environments.

 -                      Article courtesy CeBIT News