راه ایریسا ------------------------------- The Way of IRISA

این وبلاگ بر این است تا با تجزیه و تحلیل رویدادها و تصمیمات اتخاذ شده در شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون ( ایریسا ) راه مناسب پیشرفت شرکت را فراهم سازد

کمیته انضباطی
ساعت ۱٢:٤٥ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸۸  

دلواپس ادامه سرگذشت ایریسا نباشید آنرا در پستی دیگر روایت خواهم کرد. بهتر است در این پست یکی از مسائل روزمره را نقل کنم.

آنان که علاقمند سرنوشت ایریسا هستند مواردی را که قابل بحث می دانند برای من بنویسند تا در وبلاگ مطرح کنم. من که از همه جا خبر ندارم. مسلمآ در هر پروژه و هر مکانی که شما حضور دارید مواردی برای مطرح کردن وجود دارد. چشم بینا میخواهد و حساسیت نسبیت به مسائل. که متآسفانه ما از کنار مسائل به راحتی و با بی تفاوتی عبور می کنیم. مگر می شود بیش از دویست نفر در یک پروژه باشند و مسائلی نداشته باشند؟ اگر بی تفاوت باشید چیزی تغییر نمیکند. و پیشرفتی هم نخواهد بود. نه برای خودتان نه برای شرکت و نه برای زندگی.

این همه نقش عجب بر در و دیوار وجود ---  هرکه فکرت نکند نقش بود بر دیوار

اما اصل مطلب. شاهد بودیم که در تابلو اعلانات و سیستم الکترونیکی شرکت، نمایندگان کارکنان در کمیته انضباطی معرفی شدند. در ابتدا به آقایان شاهین اسحاقی و کمال الدین شریف زاده که بعنوان نماینده از طرف کارکنان انتخاب شده اند و از طرف اداره کار و امور اجتماعی رسمآ معرفی شده اند این نمایندگی را تبریک میگویم. نمایندگی که اگر خوب فکرش را بکنند مسئولیتی است بر گردن آنان.

اول. معرفی کنم که: آقای اسحاقی از کارکنان قدیمی ایریسا است که از فولاد مبارکه در هنگام تشکیل شرکت ایریسا از آنجا باز خرید و در کنار دیگر کارکنان انتقالی قرار گرفت . مسئول سیستم نورد گرم و سرد است. البته می بخشید من قاطی کردم. نمیدانم سرد است یا گرم. اما خودش خیلی خون گرم است و آقا. امید که همیشه در کنار کارکنان باشد و هوادار آنها. چون قرار است نماینده کارکنان باشه .

آقای شریف زاده که واقعآ مرد شریفی است و خوش تیپ. علیرغم سن بالا سلامت است و سرحال. انشاالله که همیشه شاد و سرحال باشد. سی سال اول خدمت را در بانک کشاورزی به اتمام رسانده و حالا نیمه دوم سی سال دوم را در خدمت ایریسا در امور مالی است. خلاصه دارای تجربه و مو را از ماست میکشه. دعا کنید صابونش به تنتون نخورده. صابون که چه عرض کنم. امین دکتر بقائی بود و او  ایشان را به ایریسا آورد. تا حالا هم کم خدمت نکرده. خوب، بد نشد اشاره ای هم به تاریخچه ایریسا شد.

آقا شاهین و آقا کمال می بخشند اگه در تعریف کم گذاشتم. تازه سعدی می فرماید:

        مشک آن است که خود ببوید نه آنکه عطار بگوید.

دوم. کمیته انضباطی یک الزام قانونی است. دلم می خواهد هیچ خطائی از کارمندی صورت نگیرد که نیاز به کمیته باشد. دوستان نگران نباشند فقط یک الزام است.

اما دوستانی که رآی دادند آیا آیین نامه کمیته انضباطی را خوانده اند؟ بعید میدانم درصد بالائی آن را خوانده باشند. و این رسم ما ایریسائی هاست و رسم امور اداری که معمولآ اطلاع رسانی نمیکنند. شاید من خبر ندارم. چرا گناه آنها را بشویم. من اگر آنرا داشتم نکات مهمش را درج میکردم.

پس امور اداری همت کند و آئین نامه کمیته و موارد تخلف و یا خلاصه ای از آن را به اطلاع همه کارکنان برساند. مخصوصآ ترکیب کمیته را معرفی کند تا برای آنان هم تبریک بفرستیم.

 

خوب ، در آیین نامه حتما از تآخیر در ورود و تعجیل در خروج و غیبت و ترک کار و افشای اسرار صحبت شده است. وجود این آیین نامه را تآیید میکنم. که بتوانید مراحل قانونی را طی کنید و اگر کسی شکایت به اداره کار برد بتوانید با او برخورد قانونی کنید. اما میگویم پیشگیری بهتر از درمان است و هزینه مادی و هزینه نامحسوس کمتری برای شرکت دارد. آیا به تشویق و ترغیب کارکنان هم فکری شده یا نه؟

بیایید به دادن انگیزه به کارکنان بیاندیشیم. کاری کنیم که کارکنان عاشق محیط کاری و کار خود گردند. تا غیبت و ترک کار نداشته باشیم. تا افراد شب را از روز بازنشناسند و حتی شبها هم در منزل به فکر کار باشند.

درس معلم ار بود زمزمه محبتی    ---  جمعه به مکتب آورد طفل گریز پای را

البته پیرامون ایجاد انگیزه در مقاله ای دیگر خواهم نوشت، تا این مطلب هم زیاده طولانی نگردد.

و حال مشکل من اینه اگر کارمندی خطا کرد یقه او را میگیریم و باید هم یقه خطاکار را گرفت. اما اگر کارمندی شکایت داشت او به کدام کمیته برود. زحمت بکشید و معرفی کنید آن کمیته را؟

   شاید هم اصلآ به این کمیته نیازی نباشه. تا نظر شما چه باشد؟

 

*** نامه ای در تاریخ ٢٠/٢/٨٨ از طرف آقای فرزانه مدیر امور اداری و منابع انسانی در رابطه با کمیته انضباطی دریافت شده که عینآ در سمت راست همین صفحه درج شده است. ***


کلمات کلیدی: سرگذشت ،تاریخچه ایریسا