راه ایریسا ------------------------------- The Way of IRISA

این وبلاگ بر این است تا با تجزیه و تحلیل رویدادها و تصمیمات اتخاذ شده در شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون ( ایریسا ) راه مناسب پیشرفت شرکت را فراهم سازد

نامه ای از دکتر ابوالحسن بقائی
ساعت ۱٢:٢٢ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٢ اردیبهشت ۱۳٩٠  

همکاران و خوانندگان گرامی. صبح روز 5شنبه مورخ 22 اردیبهشت 90 نامه‌ای از آقای دکتر ابوالحسن بقائی اولین مدیر عامل و بنیانگذار شرکت ایریسا بدستم رسید. این نامه را بدون اینکه من درخواست کنم و یا با ایشان ارتباطی داشته باشم ایشان از سر دلسوزی برای ایریسا و دلسوزی برای مملکت ایران ارسال داشته اند. قدر مسلم آن است که آنان که ایریسا را بنیان کرده اند نمی‌توانند نسبت به سرنوشت آن بی تفاوت باشند و سخن خود را بیان می‌کنند. انشاالله که مثمر ثمر باشد و تآثیر بخش. و دست‌اندرکاران، سخنان ایشان را به گوش هوش و جان بشنوند.....


جناب آقای احمد،
با سلام و قدردانی از کوشش و همت شما در زنده نگاه داشتن راه ایرسا ،با خواندن  نوشته اخیرتان، وظیفه خود دیدم به عنوان یک دوستدار ایریسا نکاتی را که به نظرم میرسید بدین وسیله اعلان نمایم.

با عرض ارادت
ابوالحسن  بقایی


راه ایریسا
با سلام ،
دیروز سایت ایریسا را نگاه میکردم مطلبی دیدم که به شدت موجب نگرانی من شد و لازم دیدم نکاتی را درباره آن بنویسم. مطلب انتقال کارکنان ایریسا شاغل در فولاد مبارکه به آن شرکت بود. از دست دادن سود حاصل از قرارداد نگهداری سیستمهای فولاد مبارکه شاید برای ایریسا مسئله حیاتی نباشد ولی مسایل جنبی این اقدام می تواند خسارات سنگینی هم به ایریسا و هم به فولاد مبارکه وارد نماید.

این اقدام  یعنی برگرداندن چرخ به عقب ، یعنی تشکیل مجدد ای-دی-پی  در فولاد مبارکه و اخراج محترمانه ایریسا از فولاد مبارکه ،یعنی از دست رفتن حامی اصلی و بازار دایمی ایریسا ، یعنی محروم شدن تدریجی فولاد مبارکه از خدمات حیاتی ایریسا ، یعنی کشیدن سنگ اصلی زیر بنای ایریسا ، یعنی گام اول در راه پایان ایریسا ، یعنی گام اول در راه تضعیف و بلا استفاده کردن سیستمهای مدیریت و اتوماسیون فولاد مبارکه.

اگرکاربران  سیستمهای فولاد مبارکه تا کنون سیستمهای به روز و همیشه آماده به کار داشته اند به برکت تشکیل و تقویت ایریسا بوده است . شاید بدون مشکل بودن سیستم ها این گمان را به وجود آورده است که نگهداری و به روز رسانی آنها کار ساده ایست که از عهده هر گروه و شرکتی  بر میآید.  بایستی برای مدیریت عالی فولاد مبارکه روشن شود که چنین نیست. بزرگی و در هم پیچیدگی سیستم های فولاد مبارکه بسیار بیشتر از آن است که تصور میکنند. باید در نظر داشته  باشند که کلیه عملیات تولید و مدیریت فولاد مبارکه به کمک سیستمها انجام میگیرد. عدم کارایی سیستم ها به معنی عدم کارایی تولید و مدیریت فولاد مبارکه است.

 
تشکیل مجدد ای-دی-پی  و دولتی کردن خدمات ،به معنی محروم شدن سیستم ها از یک پشتوانه بزرگ کارشناسی و قطع جریان خون تازه کار شناسی به کالبد بخش نگهداری سیستم ها و مرگ تدریجی آنهاست که برای اصلاح کار بایستی  مجددا دست بدامان کارشناسان و شرکت های خارجی شد.

ممکن است گفته شود باز هم در مواقع لازم از خدمات ایریسا استفاده خواهیم کرد ولی متأسفانه در آن زمان ممکن است دیگر ایریسایی به شکل امروزی وجود نداشته باشد. میتوان سخنهای زیبا گفت  که ایریسا همیشه در کنار فولاد مبارکه بوده و از حمایت  آن برخوردار خواهد شد. تجربه نشان خواهد داد که این شعاری است که  پشتوانه اجرایی نخواهد دشت. پس از تشکیل مجدد ای-دی-پی در فولاد مبارکه  تنگ نظری ها ، رقابت ها و تسویه حساب های شخصی منجر به اخراج تدریجی ایریسا از فولاد مبارکه خواهد شد. گفته می شود ایریسا با پروژه های دیگر به کارش ادامه خواهد داد این غیرممکن نیست ولی بعید است. شرکتهایی با توانایی بازاریابی بسیار بالاتر و مدیریت های بسیار تواناتر از ایریسا سراغ داریم که چگونه از بین رفتند.

علاوه بر نگهداری و بروز رسانی سیستم های مدیریت و اتوماسیون ، خدمات ایریسا در توسعه سیستمهای اتوماسیون و مدیریت فولاد مبارکه مانند توسعه های نورد گرم، توسعه فولاد سازی و..... منجر به صرفه جویی اقتصادی بیش از میلیون ها دلار شده است. به برکت تشکیل و تقویت ایریسا شرکت هایی مانند ذوب آهن اصفهان و فولاد خوزستان  و.......سیستم هایی در حد سیستم های فولاد مبارکه را با هزینه هایی کمتر از چند صدم هزینه ای که فولاد مبارکه مجبور بود بابت آن پرداخت کند بدست آورده اند. این یعنی چند صد میلیون دلار صرفه جویی ارزی. این  تنها بخشی از خدمات ایریسا به اقتصاد کشور است.

 
ایریسا با توان امروزی آن ساده بدست نیامده است که بسادگی و تنها بخاطر نارضایتی بخشی ازکارکنان آنرا نابود کرد. ایریسا حاصل بیش از سی سال برنامه ریزی و پیگیری مدیران عالی صنعت فولاد کشور و بخصوص فولاد مبارکه و تلاش بیش از بیست ساله  مدیران و کارکنان شرکت ایریسا می باشد. گردهم آوردن مجموعه ای با تجربه و دانش کارشناسان ایریسا و ایجاد دانش فنی موجود در سازمان ایریسا کاریست که نیاز به زمانی طولانی و صرف هزینه های سنگین  دارد که برای ایریسا پرداخت شده است.

اگر مشکلاتی در ایریسا منجر به نارضایی بخشی از کارکنان شده است، چرا مدیریت عالی فولاد مبارکه بجای تخریب شرکت از مدیریت ایریسا نمی خواهد تا اصلاحات لازمه را انجام دهد؟ چرا اگر مدیریت ایریسا قادر به انجام اصلاحات لازم در جهت رفع نارضایی کارکنان نیست ،مدیریت فولاد مبارکه به اصلاح مدیریت ایریسا بجای تضعیف ایریسا اقدام  نمی کند؟ این اقدام اخیر فولاد مبارکه ممکن است به طور مقطعی و کوتاه مدت تعدادی از کارکنان را ظاهرا راضی کند ولی مطمئنا  اکثر همین کارکنان راضی شده امروز، دیر نخواهد بود که در خواهند یافت که راه حل صحیحی برای حل مشکلاتشان انتخاب نکرده اند.

به باور من اگر چند نفر از مدیران و کارشناسان که از  سوابق و خدمات ایریسا و نقش فنی و اقتصادی آن در فولاد مبارکه و کشور و هم چنین عظمت و پیچیدگی های سیستم های مدیریت و اتوماسیون فولاد مبارکه و اهمیت آن برای تولید و زیان های وارده به تولید در صورت بروز اشکال در سیستم ها و مشکلات فولاد مبارکه در زمینه توسعه و به روز رسانی سیستمها در صورت ناپدید شدن ایریسا و خطرات تشکیل مجدد ای-دی-پی برای ادامه حیات شرکت ایریسا بخوبی آگاه باشند و بتوانند به روشنی آنرا بیان کنند، در جلسه‌ای این موارد را برای مدیر عامل محترم فولاد مبارکه تبیین و تجزیه و تحلیل نمایند، در این صورت احتمال می رود که ایشان تصمیم دیگری اتخاذ نمایند و از اضمحلال این مجموعه بزرگ از دانش فنی کمیاب و گرانبها و کارشناسان مجرب که سال ها درکنار یکدیگر کار کرده اند و نهایتأ سازمانی که برای  بیش از ۶۰۰ نفر از کارشناسان کشور کار مفید و با ارزش فراهم کرده است جلوگیری شود.

به باور من تصمیم اخیر مدیریت عالی فولاد مبارکه، گام اول در فروپاشی ایریسا است. از ایشان بخواهند  به نحوی اقدام کنند که شروع این فروپاشی به نام ایشان ثبت نشود.

والسلام
ابوالحسن بقایی