راه ایریسا ------------------------------- The Way of IRISA

این وبلاگ بر این است تا با تجزیه و تحلیل رویدادها و تصمیمات اتخاذ شده در شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون ( ایریسا ) راه مناسب پیشرفت شرکت را فراهم سازد

در راه ناکجا آباد
ساعت ٩:۳٠ ‎ق.ظ روز جمعه ۳٠ اردیبهشت ۱۳٩٠  

گفته بودم سکوت میکنم. دلایل شکست سکوت را در فرصت بعدی مینویسم. حالا هم خودم ننوشته ام بلکه در پست "نامه ای از دکتر بقائی" خواننده ای ناشناس با نام "در راه ناکجاآباد" چند کامنت نوشته که همان نام عنوان این پست شده است و با تشکر از ایشان آن را برایتان درج میکنم....


با سلام
به هیچوجه آسان نیست که احساسی را که در این لحظه دارم برایتان شرح دهم.
آرزوها و امیدهایی را که هر کدام از ما برای آینده خود در ایریسا داشتیم به راحتی کنار گذاشته و در تلاطم جریانی افتاده ایم که هیچ کس تصویر واقعی آن را روشن نمی کند. بیش از 10 روز است که آرامش روح و روانمان از دست رفته است. برای تصمیم گیری بین دو یا چند راه باید اطلاعات کافی وجود داشته باشد. حال آنکه نه کسی در فولاد مبارکه و نه کسی در ایریسا بصورت مشخص و واضح وضعیت را روشن نمی کند و در یک طرف مواردی در تعهد نامه اخذ می شود که در شایعات رو به یقین رد می شود و در طرف دیگر بر روی زور بازو تکیه می شود.
به همه آنانکه این وضعیت را برای ما ایجاد کرده اند باید گفت ما کارشناس هستیم و حساب ما دو دو تا چهارتاست. چرا هیچ کس تکلیف ما را روشن نمی کند تا بتوانیم صحیح انتخاب کنیم؟
شمایی که بر اساس شایعه امید به درنظر گرفتن سوابقتان و پستهایتان فولاد را برمی گزینید آیا سوابقی بر اجرای تعهد داده نشده در فولاد می بینید؟ این چه آینده ای است که برای خود برگزیدید؟ رفتن در مجموعه ای که توانایی ها بر اساس مدرک تحصیلی و سوابق در نظر گرفته می شود؟

شما که به آنچه تا کنون در ایریسا دیده اید اطمینان نمی کنید چگونه به مجموعه ای که تعهدنامه کاملا یک طرفه می گیرد ایمان دارید؟ چگونه به شایعات اطمینان دارید؟
من هنوز مردد هستم. زیرا دلایل رفتن همکاران به فولاد را که می شنوم تعجب می کنم. دلیل یکی کارهای تکراری اش در مجموعه است. دلیل دیگری رفتار بد یکی از مدیران است. دلیل دیگری برخورد غیر مسئولانه یک بخش است. دلیل دیگری گرفتن حقوق مساوی یا کمتر با گروهی است که کمتر کار می کند و همیشه جیم است. دلیل دیگری مساوی و یا کمتر دیده شدن نسبت به افرادی است که او آنها را نا کارآمد می داند. دلیل دیگری عدم پیشرفت مناسب است. دلیل دیگری داشتن مدیر نالایق است و...
حال آنکه این مجموعه مجددا با یکدیگر در فولاد خواهند رفت. تغییرات در فولاد مبارکه بسیار اندک است. همه در یک مدرک با یک چشم دیده خواهند شد. آنهایی که براساس کیفیتشان نه مدرکشان در ایریسا جایگاهی داشته اند از کسانی با مدارک بالاتر و کیفیت کمتر پایینتر دیده خواهند شد. در مجموعه های دولتی گرفتن پست و سمت اول بر اساس مدارک و سوابق است بعد براساس کیفیت. تغییر پست و کار بسیار دیر اتفاق می افتد و شخص سالها باید منتظر باشد.

آیا دیده اید در سازمانهای دولتی تفاوت زیادی بین افراد کاری و افراد کم کار بگذارند؟
بهرحال از نظر من اطلاعات برای انتخاب راه بسیار ناچیز است. از همه همکاران و دوستان می خواهم بیشتر اطلاعات بگیرند. رفتن در فولاد پاسخگوی این نارضایتی ها نیست.

بسیاری از شما سابقه زیادی ندارید و می توانید آینده ای را که دوست دارید در شرکت ایریسا داشته باشید خود بسازید. در آینده ای نزدیک بسیاری از این مدیران خواهند رفت. فضا برای ساختن ایده هایتان باز خواهد شد. درنظر داشته باشید ساختن شرکتهایی همچون ایریسا بسیار هزینه می برد و اکنون این شرکت آماده در دستان ماست. چرا همکاران جوان ما با سوابق پایین امید به تغییر این شرکت را ندارند. چرا فقط آرزوهای خود را در زمان کوتاه می خواهند. من از شما می خواهم مفهوم ضرب المثل هایی نظیر یک سال بخور نون و تره صد سال بخور نون و کره را در نظر داشته باشید. آنچه زود بدست آید زود ازدست می رود. ولی آنچه را برایش سالیانی زحمت بکشید به مقدار و مدت بیشتری ثمر خواهد داد. چه کرده اید و چه زمانی را صرف کرده اید که از این شرکت نا امید شده اید. شما بیش از دو سه چهار چند سال ؟ سابقه دارید و نا امید شده اید؟

اگر در خود توان آن را می بینید که سازنده باشید بدانید که آینده شرکت ایریسا در دستان شماست. هر کدام از شما در اثر مدیریت فعلی تجربه هایی را بدست آورده اید که این تجربه ها به شما نشان خواهد داد چه کاری را انجام ندهید.  پس آینده شرکت ایریسا شما هستید تا تجربه هایتان را بکار انداخته شرکت را بسازید. من افسوس می خورم که مملکت ما فقط در یک محیط از تجربیات شما استفاده نماید. این حیف نیست؟ هر چند نفر از شما حتی با سابقه کم می تواند یک شرکت باشد که نتایج اندوخته هایتان را به ثمر نشاند.
و حرف آخر ایریسا با همین مدیریت شرایطی را ایجاد نموده است که ما با ثبات فکر و راحتی خیال کار کنیم. اگر فراتر از این می خواهیم باید خودمان بسازیم. کسانی که برای راحتی خیال فولاد را برمی گزینند دیگر امکان ساختن مجموعه ای چون ایریسا و فراتر از آنرا نخواهند داشت! و آنچه بدست آورده اند راحتی خیالی است که در ایریسا نیز وجود داشت.
من یکایک شما را دوست دارم و از صمیم قلب برایتان آرزوی موفقیت می کنم. از اینکه این نوشته ها را خواندید تشکر می کنم و اگر مفید نبود از شما پوزش می خواهم.

ای کاش این دوست ناشناس ما, خود را معرفی کرده بود و بر روی نوشته خود بیشتر کار کرده بود و آن را برایم ایمیل کرده بود. شما هم میتوانید استدلال های ایشان را تکمیل و یا رد کنید. و هر چه مزایا و معایب در رفتن یا ماندن به عقلتان میرسد بنویسید باشد که در تصمیم گیری درست کارکنان به کار آید.