راه ایریسا ------------------------------- The Way of IRISA

این وبلاگ بر این است تا با تجزیه و تحلیل رویدادها و تصمیمات اتخاذ شده در شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون ( ایریسا ) راه مناسب پیشرفت شرکت را فراهم سازد

اضافه کاری به چه قیمت؟
ساعت ٤:٢٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٥ تیر ۱۳٩٠  

این روزها حال نوشتن ندارم. گاهی بی حوصله میشوم. شاید از تنبلی باشد. براستی نمیدانم چرا تدوین پست هایم را به تعویق میاندازم تا دقیقه 90.


موارد مختلفی به ذهنم میرسد که بنویسم. ولی پروراندن موضوع کمی کار میبرد. این است که چندین روز دو دل هستم که کدام مورد را بنویسم. تا بالاخره تصمیم میگیرم و یکی از موضوعات را برای شما مکتوب میکنم. امروز میخواهم از اضافه کاری بنویسم.

یکی از موضوعات مطرح در این روزها کاهش هزینه هاست. که میگویند باید میزان فروش خود را بالا ببریم و از طرفی باید هزینه ها را کاهش دهیم. به نظر من مهمترین کار این است که درآمد شرکت را بالا ببریم و برای این کار باید بازاریابی ها اقدام کنند. که میدانم در صدد هستند تا مشتریان جدید جذب کنند و یا پروژه های جدیدی را جذب کنند. به شرط آنکه در اجرا باعث سربلندی ایریسا باشیم نه موجب شرمندگی!

و اما هزینه های شرکت فراوان است و آیتم های زیادی را شامل میشود که من از همه دوستان خواهش میکنم خودشان این آیتمهای مشهود و نامشهود را معرفی کنند و راه های کاهش هزینه را نیز بیان کنند. مطمئنآ مدیریت شرکت باید از این پیشنهاد و رهنمود شما استقبال کند و آن را ارج نهد.

امروز من به آیتم اضافه کاری میپردازم که یکی از هزینه هاست و صرفآ یکسری گزاره را بیان میکنم. شما هم میتوانید تعداد این گزاره ها را زیادتر کرده و تکمیلش کنید:

1-       اضافه کاری لازم و ضروری است.

2-       اضافه کاری در بعضی مواقع لازم است.

3-       اضافه کاری نشانگر تلاش و از خود گذشتگی کارکنان است و موحب ترقی سازمان و کشور است.

4-       اضافه کار یک منبع درآمد است.

5-       اضافه کار موجب پیشرفت کارها و پروژه ها میشود.

6-       اضافه کار را باید یک تفنن تلقی کرد.

7-       اضافه کاری بی مورد است و افراد باید کار خود را در زمان ساعات کاری مقرر انجام دهند.

8-       تعدادی در اضافه کاری حرفه ای هستند. در ساعات اداری وقت خود را تلف میکنند و بعد از وقت, کار میکنند تا اضافه کاری بگیرند.

9-       اضافه کاری خود یک منبع درآمد است و در حدود حقوق بعضی ها.

10-   مدیریت باید برای اضافه کاری کارکنان سقف بگذارد و آن را محدود کند.

11-   اضافه کاری نیاز امروز ماست و اگر نباشد کارها بر زمین میماند.

12-   بعضی ها عاشق اضافه کاری هستند.

13-   بعضی ها به اجبار اضافه کاری میکنند.

14-   بعضی ها هرگز اضافه کاری نمی کنند

15-   .....

هر یک از جملات و گزاره های بالا ممکن است درست و یا غلط باشند. و یا تعدادی آنرا درست بدانند و تعدادی اشتباه. اینها همه بستگی دارد که شما در کدام جبهه باشید.

بعضی میگویند مدیران و مسئولین خود پیشقدم شوند و اضافه کاری نکنند و اگر هم مجبور به کار اضافه شدند , بابت آن پولی نگیرند تا بتوانند دیگران را از اضافه کاری منع کنند. رطب خورده کی منع کند رطب خور را؟

کاری نداشته باشید که من در کدام جبهه ام. ولی میگویم تا وقتی که ما ارزیابی درستی از کار نداشته باشیم و نتوانیم کار اضافه را اندازه گیری و ارزیابی کنیم, هرگونه اضافه کاری مضر است هم به حال فرد و هم به حال سازمان. و فقط پولی از جیب شرکت میرود به جیب کارکنان. و روزی که بتوانیم آن را ارزیابی کنیم میتواند هم برای کارکنان مفید باشد و هم برای شرکت.

و حالا بخوانید این مقاله را که از اینترنت گرد آورده ام در آدرس:www.tebyan.net/index.aspx?pid=165203 .

اضافه کاری به قیمت زندگی.

پژوهشگران دریافته اند اضافه کاری‌های ممتد خطر ابتلا به حملات و بیماری های قلبی را به شدت افزایش می‌دهد. مطالعه ای تازه حاکی از آن است که خطر بیماری های قلبی در کسانی که برای مدت طولانی، روزانه 10 یا 11 ساعت سر کار هستند، حدود 60 درصد افزایش می یابد.

این یافته حاصل مطالعه ای بر روی شش هزار کارمند دولتی در بریتانیا است که در "نشریه قلب اروپا" چاپ شده است.

پس از در نظر گرفتن عواملی مانند تاثیر کشیدن سیگار بر سلامت قلب، پزشکان دریافتند خطر بیماری های قلبی در کسانی که روزانه سه تا چهار ساعت اضافه کاری می کنند، 60 درصد بیشتر است.

همچنین مشخص شد استرس ناشی از کار زیاد و و طولانی مدت, نقش مهمی در ایجاد بیماری های قلبی دارد.

از سوی دیگر، محققان تاکید دارند که چنین نتیجه‌گیری در مورد اضافه کاری‌های گهگاهی و غیرممتد مصداق ندارد.

متخصصان می گویند این یافته ها نشان می دهد باید بین کار و زندگی شخصی توازن ایجاد کرد.

محققان می گویند که افزایش خطر بیماری های قلبی در این حالت، چند دلیل می تواند داشته باشد:

1-  کسانی که وقت بیشتری را سر کار می گذرانند، وقت کمتری را صرف ورزش، استراحت و آرامش روحی خود می کنند.

2- احتمال آن که این افراد تحت فشار روحی، مضطرب یا افسرده باشند، نسبت به بقیه بیشتر است.

محققان معتقدند کار زیاد و طولانی‌ مدت اثرات بدی روی زندگی انسا‌ن‌ها دارد. به همین دلیل پزشکان در هنگام معاینه بیمار باید در مورد وضعیت شغلی آن‌ها نیز سوال کنند، در حالی که پزشکان بیش‌تر به عواملی مانند شاخص توده بدنی (BMI) ، سن، فشار خون، کلسترول خون و قندخون توجه می‌کنند.

هر چند محققان وجود ارتباط بین روزانه سه تا چهار ساعت اضافه کاری را با مشکلات قلبی نشان دادند، اما علل افزایش این خطر روشن نبود و باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

نتایج این تحقیقات می‌تواند زنگ خطری برای افرادی باشد که ساعت‌های طولانی مشغول به کار هستند. شاید زیاد کار کردن بتواند بخشی از مشکلات اقتصادی فرد را در کوتاه مدت حل کند، اما در آینده با آسیب رسیدن به سلامت او، شاید دیگر جایی برای جبران گذشته وجود نداشته باشد.

اضافه کاری تان برقرار باد. برای سلامتی تان هم به پزشک مراجعه کنید. بالاخره آن بندگان خدا هم باید معیشت خود را تامین کنند. اگر ما مریض نشویم پس آنها چه کار کنند؟