راه ایریسا ------------------------------- The Way of IRISA

این وبلاگ بر این است تا با تجزیه و تحلیل رویدادها و تصمیمات اتخاذ شده در شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون ( ایریسا ) راه مناسب پیشرفت شرکت را فراهم سازد

بعد از مجمع عمومی شرکت ایریسا در سال 90
ساعت ٦:٥٤ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٥ امرداد ۱۳٩٠  

در این پست میخواهم بطور جسته و گریخته مواردی را از مجمع عمومی ایریسا که در 30 تیر ماه برگزار شد برایتان بنویسم.....


1-       در جلسه مجمع فقط 60 نفر از سهامداران شرکت کرده بودند و بقیه کجا بودند و چرا نیامدند را نمیدانم. خودشان بگویند.

2-       فقط 28.5% از سود سال مالی 89 تقسیم شد و به هر سهم 3000 ریال سود تعلق گرفت. و این بر خلاف خواسته سهامدارن حقیقی بود که انتظار حداقل 10000 ریال سود داشتند یعنی 20% مبلغ اسمی هر سهم 50000 ریالی را.

3-       شرکت از سالهای قبل هم سود انباشته قابل توجهی داشت که هیئت مدیره محترم میتوانست سهامداران را راضی کند.

4-       ریاست جلسه مجمع را آقای امیرحسین نادری مدیریت محترم امور مالی فولاد مبارکه بر عهده داشت. که انصافآ هم جلسه را خوب اداره کرد. و هر جا هم که لازم شد به حرف شرکت کنندگان گوش نکرد و کار مجمع را جلو برد.

5-       جلسه افزایش سرمایه برای 2 هفته اعلام تنفس دادند. و دلیلش هم این بود که میخواهند سهام سهامداران حقیقی را خریداری کنند. و پس از آن شاید نیازی به افزایش سرمایه نباشد. پس دوستان از حالا خوب فکرهایشان را بکنند و نسبت به فروش و قیمت مورد نظر تصمیم بگیرند.

6-       توصیه من به فولاد مبارکه و خواهشم این است که: کارکنان خیلی بابت این شرکت زحمت کشیده اند و سهام آن را ارزشمند کرده اند و شرکت هم سود سنواتی و دارائی فراوان دارد که من آن را بیان نمیکنم. شما قیمتی برای این سهام بگذارید که جبران زحمات آنان بشود. سهام اینان قابل قیاس با سهام ایریتک نیست که به قیمت حدود 6000 تومان بخرید. در این جلسه آقای نادری عنوان کردند که سهامداران دوستان ما هستند و ما طوری حرکت نمیکنیم که دوستان ضرر کنند و امیدوارم که به قول خود عمل کنند.

7-       آقای نادری در این جلسه گفتند میخواهیم ایریسا را وارد فرابورس کنیم. و ایریسا آینده درخشانی دارد و افتخارات آن متعلق به کارکنان است.

8-       در جلسه متوجه شدیم که بابت پروژه نوردگرم, فولاد مبارکه مبلغ تقریبآ 2 میلیارد تومان ایریسا را جریمه کرده است که در حسابهای سال مالی 89 عمل شده است. این هم همان داستان پیمانکارمداری است که بارها گفته ام مبارکه بدترین رفتار را با ایریسا داشته است. پروژه ای که به بهترین وجه برای آنان پیاده شده است. و یک کار ملی است و حتی زیمنس آلمان باور نمیکرده ایریسا بتواند آن را انجام دهد. ما انجام دادیم و فولاد مبارکه از آن منتفع شد و مدتهاست از آن استفاده میکند و هیچ مشکلی هم در خط نورد گرم ندارد. اما بجای تشویق جریمه شدیم. جریمه شدیم تا استاد کار شویم اگر حواسمان جمع باشد.

9-       آقای مهندس ارباب شیرانی در مورد نورد گرم در مجمع توضیح و صحبت کردند که تمام شرکت کنندگان با دست زدن ایشان را تشویق کردند. ایشان گفتند این پروژه یکی از مهمترین و پر افتخارترین پروژه های ایریسا بوده که در زمان مناسب و بهترین کیفیت و قیمت انجام شده است و ظلم است به ایریسا که او را جریمه کنند و ما را باید تشویق میکردند که با جریمه کردن, خستگی ما را تثبیت کردند.

10-   خوشبختانه آقای مهندس طلائی هم در جلسه حضور داشتند. ایشان که ریاست هیئت مدیره هستند, مدیر بخش تکنولوژی اطلاعات و ناظر بر قرارداد نیز هستند که پست اخیرشان جدید است. در رابطه با جریمه شدن فرمودند: صحبتهای آقای ارباب شیرانی را قبول دارند ولی متآسفانه از قرارداد خوب دفاع نشده است. و قرارداد از نظر شکلی مشکل داشته است که دستگاه نظارت نتوانست خوب دفاع کند و منجر به جریمه شده است و از طرفی آقای مهندس زندیه هم بازنشسته شدند و گرنه نباید جریمه می شدیم. در همین جا من احمد یادآوری کنم که همیشه میشنیدم که آقای زندیه یکی از مخالفین سرسخت ایریسا بوده و سنگ اندازی میکرده است و شاید نظرات ایشان قبل از بازنشستگی در این جریمه بی تآثیر نبوده است.

11-   و تا آنجا که من میدانم استانداردهای  Performance Test بسیار بالا تعریف شده اند. استانداردهائی که خود زیمنس هم شاید نتواند به آن دست یابد و همین موجب شده است که مسئولین در فولاد مبارکه اشکال تراشی کنند وگرنه خط نورد گرم و سیستمهای سخت افزاری و نرم افزاری ایریسا به خوبی در حال کار هستند.

12-   در اینجا آقای نادری که متوجه مشکل شده بودند گفتند ما این موضوع را در هیئت مدیره فولاد هم مطرح خواهیم کرد و ایریسا کار بزرگی کرده که مغز را شکافته و عمل کرده است و شاید نباید جریمه میشده است.

13-   آقای مهندس شهریاری نیز اظهار داشتند ما به فولاد مبارکه اعلام کرده ایم که "جریمه کردن ایریسا خودش جریمه دارد" و آقای دکتر سمیعی نژاد هم جریمه را با اکراه پذیرفته اند.

14-   در نهایت همه کسانی که در رابطه با جریمه صحبت کردند از اکراه آقای سمیعی نژاد برای جریمه سخن به میان آوردند. خودمانیم آقای سمیعی نژاد ایریسا را دوست دارد ولی هم جریمه اش میکند و هم نیروهایش را به اجبار قانون و فشار کارکنان میگیرد و قرارداد مستقیم میکند!

15-   در همین جلسه بود که من متوجه شدم فولادمبارکه, قرارداد نگهداری را دیگر به ما نخواهد داد. میبخشید به قول اصفهانی ها دوریالی من دیر میافتد! البته آقای نادری فرمودند قراردادهای توسعه را خواهند داد , پروژه ها تعریف شده و دیگران سهم خود را گرفته و حتی به آنان پیش پرداخت هم داشته ایم. ایریسا هم برود و سهم خود را از پروژه های توسعه بگیرد.

16-   اما ترکیب هیئت مدیره جدید. به شرح ذیل معرفی میشود. نام کسی مشخص نشد. بلکه فولاد مبارکه 5 شرکت را به عنوان نمایندگان حقوقی ایریسا تعیین کرد. اول: خود شرکت فولاد مبارکه, که از این پس پدر خوانده ماست. دوم : شرکت فولاد سنگ که همان حوض ماهی قدیم باشد. سوم: شرکت فنی مهندسی فولاد مبارکه که همان شرکت مهرجی باشد. چهارم: شرکت توکا فولاد که همان توکای مادر باشد. و پنجم : شرکت صنیع کاوه که آن را نشناسم. و تمام این شرکتها زیر مجموعه فولاد مبارکه باشند. و این خود فولاد مبارکه است که از هرکدام از این شرکت ها یک نفر را معرفی خواهد کرد. و باید منتظر بنشینیم تا افراد معرفی شوند و ببینیم اینها چه طرحی برای ایریسا خواهند ریخت. و به احتمال قوی آقای شهریاری مدیرعامل ایریسا باقی خواهند ماند, هرچند زیاد نمیتوان به حرف من اعتماد کرد. و اصولا این لنگ مدیریت روزی از دور پای همه باز خواهد شد. کما اینکه از دور پای آقای ارباب شیرانی هم باز شد.

17-   میخواهم این پست را در اینجا به پایان برم. و یادآوری کنم که هنوز موارد بسیار زیادی هست که از مجمع بنویسم. که به مرور در ادامه همین آیتمها در روزهای آتی خواهم نوشت. و شاید یک پست جدید بنویسم. پس هر روز همین پست را بخوانید. شاید 17 مورد 25 مورد شده باشد.

18-   این روزها دوستان, زیاد در رابطه با هدیه روز زن کامنت میگذارند که چرا شرکت سکه روز زن را نمیدهد. این خودش یک مقاله جداگانه میخواهد. ولی روی سخن من با مدیریت اداری است که حالا دو نفر شده اند و آشپز که دو شد آش شور میشود یا بی نمک. و معلوم نیست چه کسی باید این مورد را پاسخ دهد. مدیران محترم, اداره یک شرکت, قاطعیت میخواهد. با صراحت و قاطعیت به همکاران بگوئید که سکه روز زن را فراموش کنند. یا با صراحت بگوئید که سکه نمیدهید و هدیه ای دیگر میدهید و یا با صراحت بگوئید که در فلان تاریخ خواهید داد و علت مشکل را هم برای کارکنان بگویید و یا اینکه در امور مالی بلوکه شده است. این خود ما هستیم که با بی عملی و بی تصمیمی به شایعات دامن میزنیم. تصمیم غلط گرفتن بهتر از بی تصمیمی است. و من میدانم که تصمیم گیری در ایریسا بسیار سخت است و اداره کردن کارکنان مشکل. ولی میتوانیم بهتر از این عمل کنیم. حداقل میتوانیم اطلاع رسانی کنیم.