راه ایریسا ------------------------------- The Way of IRISA

این وبلاگ بر این است تا با تجزیه و تحلیل رویدادها و تصمیمات اتخاذ شده در شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون ( ایریسا ) راه مناسب پیشرفت شرکت را فراهم سازد

پاسخی برای آقای غضنفر
ساعت ٧:۳٠ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٥ شهریور ۱۳٩٠  

پس از آنکه در پست قبلی نظر آقای غضنفر را منتشر کردم. دوستی برایم نامه ای فرستاد و جوابیه ای برای آقای غضنفر تهیه کرده بود. من دیگر دوست نداشتم این موضوع را ادامه دهم. اما مطلب منتشر شده بود و دوستان حق داشتند که برای دفاع از خودشان روشنگری کنند....


آن دوست که نامه را فرستاد در حقیقت دو نامه فرستاده بود. یکی متن کامل نامه به آقای دکتر سمیعی نژاد و یکی هم جوابیه ای برای آقای غضنفر. آن دوست خود را معرفی کرده بود و من از او پرسیدم که آیا جوابیه به اسم خودش باشد یا ناشناس. ولی جوابی دریافت نکردم. بنابراین اسم او را منتشر نمیکنم. و نامه به آقای سمیعی نژاد را نیز درج نمیکنم.

اما با هم بخوانیم آن جوابیه را بدون اینکه من توضیحی بر آن داشته باشم. تأکیدات در متن نامه از ارسال کننده است:

 احمد آقای عزیز سلام  

گویند هرچه از دوست رسد نیکوست حالا می خواهد توهین باشد؛ “بابا دست بردارید از این نامه نگاری های مسخره به دکتر!!” ، "حالا سر خودتون ظاهرا بی کلاه مونده !!  دوباره دارید فتنه میکنید !! "،  "خداییش بد جوری در حق شرکت خیانت کردید و دارید میکنید !!اینها در حافظه تاریخ خواهد ماند !! " و یا تهدید؛ "مدیریت شرکت هم که اصلا با این رفتارها برخورد نمیکنه !! "، "در این میان بعضی بر این عقیده اند که باید با نامه نگارانی که نامه مینویسند و برای مدیریت شرکت مشکل می سازند, برخورد شود و موارد تنبیهی در نظر گرفته شود ".

  ولی ما همیشه مخلص دوستان خوب قدیمی بوده و هستیم . به پیوست نامه ای که اینجانب برای دکتر سمیعی نژاد نوشته ام را برایتان می فرستم و امیدوارم به دور از خشم و دلخوری و با کمی انصاف مطالب آن را بررسی کنید و ببینید این نامه در راه "پوکوندن" شرکت است یا در راه بهینه ساختن آن.

 هرچند که مطمئنم  قبلا این نامه به دست شما رسیده شده است، اما چگونه؟!! چون من اصل نامه را به هیچکس نداده بودم و کسانی هم که آن را امضا کردند فقط متن آن را خواندند و از طرفی این قسمت از متن نامه که شما ذکر کرده اید "نه تنها مبلغی را که قول داده بودند به حقوق ما اضافه نکردند بلکه از آن مقدار کمی هم که اضافه شد قسمتی را به صورت پاداش اضافه کردند." بدون یک کلمه پس و پیش نمی تواند بر اساس شنیدن باشد و حتما از روی خود نامه کپی برداری شده!

 حالا اگر حوصله داشته باشید یه نگاهی به نوشته های آقای غضنفررا بیاندازیم

-        آقای غضنفر در نامه اش نوشته: "همین شما ریش سفیدای قبیله !! هی نامه نوشتید و جوونا رو تحریک کردید که برید حقتون رو بگیرید تا شرکت رو دچار بحران کردید!!! " ،" خداییش بد جوری در حق شرکت خیانت کردید و دارید میکنید !!اینها در حافظه تاریخ خواهد ماند !! به خود بیایید!!" و لذا اینجا را کمی بی انصافی کرده چون اولا جوونا همگی باهوش و تحصیلکرده هستند و بر اساس عقل و منطق خودشان حرکت   می کنند و دوما  شرکت را کسانی دچار بحران کردند که به خاطر خوش رقصی برای مدیران بالاتر با حقه بازی در سالهای گذشته کاری کردند که  قسمتی از حقوق و مزایای ما از حقوق پایه و ... کم شود و بصورت پاداش پرداخت شود. تحت این عنوان که شرکت پول اضافی به بیمه ندهد و ذخیره ای باشد در شرکت و همین امر باعث شد که افزایش حقوق سالیانه ما تحت تاثیر این امر قرار گیرد و نتیجة این خیانت این شد که سال به سال حقوق ما از حقوق کارکنان مجتمع فولاد کمتر و کمتر شود و سود حاصله هم به جیب مجتمع فولاد و ایریتک واریز شود و مقداری هم به صورت پاداش به خوش رقصان داده شود و خلاصه عدة کمی خیلی راضی و بقیة کارکنان ناراضی!  و همچنین کسانی شرکت را دچار بحران کردند که در مقابل حرف حساب کارکنان از سیاست استبداد و دیکتاتوری و خشونت و "همینه که هست هرکه نمی خواد ول کند برود" و در نظر گرفتن موارد تنبیهی استفاده کردند. و بازهم کسانی شرکت را دچار بحران کردند که حتی در این آخرین فرصت ها با اینکه آقای دکتر سمیعی نژاد ( مدیر عامل شرکتی که صاحب اصلی و سهامدار اصلی و پایه گذار اصلی شرکت ایریسا می باشد)  دستور داده بود حقوق و مزایای کارکنان را افزایش دهند باز هم دلشان نمی آمد این کار را انجام دهند و بازهم می خواستند یه جوری کلاه سر کارکنان بگذارند که اگر اینکار را نکرده بودند و واقعا حقوق و مزایا را حد اقل به اندازة امروز هم اضافه کرده بودند بسیاری از آنهایی که قرارداد مستقیم شدند در شرکت باقی مانده بودند.

-        آقای غضنفر در نامه اش نوشته “شما که الان خرجتون بیشتر از دخلتونه بابا بشینین سر جاتون !! ” اولا تا همین چند ماه پیش در هر سیستم یه نفر مسئول سیستم وجود داشت که اگر چه حقوقش بالاتر از بقیه بود ولی به کمک او و چند کارشناس جوان با حقوق های پایین –آن هم به مقداری  بی انصافانه  - سیستم ها نگهداری می شدند و سود سرشاری را هم به جیب شرکت می ریختند که اگر چنین نبود حالا با از دست دادن پروژة نگهداری شرکت فولاد مبارکه ، شرکت اینچنین دچار بحران نمی شد! و اگر حالا هم خرج ما بیش از دخل ماست به خاطر .... مدیران ماست که قیمت واقعی خدمات ما را از شرکت فولاد مبارکه نمی گیرند چون هنوزم که هنوزه حقوق ما، خصوصا مبلغ بیمه پذیر آن، خیلی پایین تر از هم طرازان ما در شرکت فولاد مبارکه است (بر اساس سابقة کار و مدرک تحصیلی و مسئولیت شغلی).

-         آقای غضنفر در نامه اش نوشته "بابا ما یه عده جوونه زیر 30 سال داریم و میخوایم نون بخوریم از طریق شرکت !!" باید خدمت ایشان عرض کنم که طبق ضرب المثلی که می گوید نه چک زدیم نه چونه عروس اومد تو خونه، نتیجة این اقدامات که تا بحال به نفع شما هم تمام شده و افزایش حقوق چشمگیری  را برای شما داشته است حالا اگر واقعا برای آیندة شرکت بیمناک هستید و دلتان برای شرکت می سوزد ( که خود فولاد مبارکه که مالک و سهامدار اصلی شرکت است این بیم و هراس شما را ندارد)  شما و آنهایی که با شما هم عقیده هستند  جمع شوید و داوطلبانه به شرکت اعلام کنید تا این افزایش حقوق شامل شما نشود و پولهای باد آوردة اضافی را به شرکت برگردانید اجرکم عندالله.

-         آقای غضنفر در نامه اش نوشته "حالا اون زمان (73) اومدین ایریسا ضرر کردین یا نه به بقیه چه مربوط که میخواین یه شرکت رو که بیش از 400 نفر ازش نون میخورن بپوکونید !!" باید خدمت ایشان عرض کنم که اولا کسی نمی خواهد شرکت را بپوکوند! و هنوزم که هنوزه همین افراد انتقالی در سال 73 ستونهای اصلی شرکت هستند و با تلاشی بیش از خیلی های دیگر در راه بقا و سربلندی شرکت ایریسا همت گذاشته اند و می گذارند و این خیلی بی انصافی است که  اینگونه با آنها برخورد شود و از آنها یاد شود!

-        آقای غضنفر در نامه اش نوشته "مدیریت شرکت هم که اصلا با این رفتارها برخورد نمیکنه !! هر روز یه فتنه و یه چالش جدید !!" باید خدمت ایشان عرض کنم که هم آقای دکتر سمیعی نژاد و هم مدیریت ارشد شرکت ایریسا انسانهایی هستند عاقل و بالغ و فهمیده و با تجربه که به خوبی خوب و بد را تشخیص می دهند و  می فهمند که منظور ما چیست و آیا حق می گوییم یا باطل و قصد آبادی داریم یا خرابی و نیازی به راهنمایی های خردمندانة شما دوست گرامی ندارند.

-        خوب جناب آقای احمد آقا  بیش از این وقت ارزشمند شما را نمی گیرم و در خاتمه عرض می کنم که منظور نامة من به مدیریت محترم عامل شرکت فولاد مبارکه  این بود که به استحضار  مدیریت محترم عامل شرکت فولاد مبارکه برسانم که شرکت ایریسا با مشکل کمبود نقدینگی روبروست و اگر واقعا می خواهید ایجاد رضایت شغلی در بین کارکنان به وجود بیاید و حقوق و مزایای آنها بالا رود و مرتبا شاهد جدا شدن نیروهای متخصص از بدنة شرکت نباشیم، باید منابع مالی آن را هم فراهم و مشخص نمایید و به بعضی از مدیران ناخن خشک هم بگوییم بذر خوب بکارید تا محصول خوب درو کنید و به قول معروف هرچه پول بدهی آش می خوری.

تمام شد نامه آن دوست همیشه خوبم. اما بعید میدانم که این نامه بدون مشورت با دیگران نوشته شده باشد. و اینکه آن یک خط از  نامه به دکتر, چگونه به دست احمد رسید بماند جزو اسرار.

احمد هم حرف برای گفتن و نوشتن خیلی دارد. برای همین شاید قبل از 5 مهر سر دلش باز شود و برایتان یک پست فوق العاده داشته باشد.

 90/06/26 یک روز پس از درج مطالب فوق, ایمیلی از ارسال کننده نامه بالا به دستم رسید. ارسال کننده کسی نبود غیر از دوست و همکار قدیمی آقای شاهین اسحاقی که قبلا پیرامون ایشان نوشته ام. ایشان صریح و بی پرده و رو راست است. و میدانستم که ابائی از درج نامش ندارد منتهی بر حسب وظیفه از ایشان پرسیده بودم. که امروز طی نامه زیر موافقت کرده است. با تشکر از او متن نامه ایشان را مرور میکنیم:

احمد آقای عزیز سلام

 از اینکه نتوانستم پاسخ شما را به موقع بدهم معذرت می خواهم و علت این بود که در مسافرت بودم (جای شما خالی به شمال سرسبز سفر کرده بودم) و اما در پاسخ سؤال شما باید عرض کنم من از درج نام خود ابایی ندارم  کسی را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است، و تا کنون جهت دفاع از منافع همکاران خود در ایریسا (کلیة کارکنان) نامه های زیادی به مدیران مختلف نوشته ام از جمله آقای مهندس هراتی نیک ، آقای مهندس رجایی ، آقای دکتر سمیعی نژاد و مدیران ارشد ایریسا و در  تمامی آنها نام فرستنده درج شده بود و البته متن تمامی این نامه ها نیز  به اطلاع کلیه همکاران و مدیران ایریسا  رسانده شده است و در تهیة متن نیز همواره با همة کارکنان و مدیران مشورت و همفکری شده است. و اگرشما ( و هر کس دیگری) مایل باشید و حوصله داشته باشید  می توانم تمامی این نامه هارا برایتان بفرستم و در هرکجا هم که خواستید می توانید با نام فرستنده  درج کنید.