راه ایریسا ------------------------------- The Way of IRISA

این وبلاگ بر این است تا با تجزیه و تحلیل رویدادها و تصمیمات اتخاذ شده در شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون ( ایریسا ) راه مناسب پیشرفت شرکت را فراهم سازد

بازگشت به اصفهان. آری یا خیر ؟ چرا؟
ساعت ۱:٠۱ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٥ مهر ۱۳٩٠  

حتمآ خبر در گذشت استیو جابز بنیانگذار شرکت اپل را شنیده اید. مردی که دنیای دیجیتال را تغییر داد. کمتر نشریه ای است که این روزها از او ننویسد یا ننوشته باشد. فرقی نمیکند که نشریه ای کاغذی باشد یا الکترونیکی. یا گفتاری باشد یا شنیداری. من هم فقط چند خطی را از جای دیگر نقل میکنم باشد تا ادای دینی باشد به مردی که بر دنیای صنعت و رفاه مردم جهان اثرات مثبت فراوان داشت....


جابز مبدع تبدیل سیستم عامل های دستوری به رابط های گرافیکی بود که ابتدا سیستم عامل مَک را به جهان عرضه کرد و بعدها این ایده در ویندوز و لینوکس نیز به دنیا ارائه گردید. عرضه کامپیوترهای اپل در 1980 جزو اصلی ترین موج های گسترش کامپیوترهای شخصی بود و همچنین شرکت وی، با ارائه دستگاه های آی پاد، صنعت فروش موسیقی و رادیوهای اینترنتی را متحول کرد، ایده ای که با کمی تغییر موجب تولد آی.فون گردید؛ خلاقیتی که صنعت تلفن های هوشمند را زیر و رو کرد، و جلوه دیگری از توانایی های قابل جمع در یک دستگاه کوچک را به نمایش گذاشت.

وی همچنین با ارائه تبلت های آی.پد سبک زندگی دیجیتال را تغییر شگرفی داد، آنچنان که با ساده سازی کاربری ها، بسیاری امروز ترجیح می دهند به جای خرید لپ تاپ یا کامپیوتر شخصی با لوح های دیجیتال امور خود را مدیریت کنند.

وی در حالی این نقش مهم در عصر دیجیتال ما را داشت، که فرزندخوانده یک خانواده کم سواد بود، و شرکت اَپل را در یک گاراژ تاسیس نمود. هرچند که ساختار اقتصاد آمریکا و نقش قوانین کپی رایت، برای گسترش اینچنین شکوفایی هایی غیرقابل چشم پوشی است؛ اما این تجربه آموزنده نمایانگر این است که صنعت جدید رایانه، موقعیتی خاص برای جهش علمی جوانان تمام کشورها است و هر لحظه می توان منتظر یک تحول جدید بود، خصوصا آنکه این صنعت نه بر پایه امکانات و ابزارهای گران که تنها نیازمند خلاقیت و دانش و یک دستگاه ساده است.

جابز یک بودائی بود. و بودائیان را اعتقاد بر تناسخ ارواح است. برایش آرزوی روانی شاد در دنیای دیگر دارم و امید دارم هزاران استیو جابز فردا به عرصه وجود آیند و خوشی و رفاه و خوشبختی را برای انسانها به ارمغان آورند و در هر کجای دنیا به احترام او کلاه باید از سر برداشت و دقایقی را به سکوت گذراند. او برای ما یک سیب گاز زده به ارث گذاشت. سیبی که هرگز فراموش نخواهد شد.

میخواستم یک پست کوتاه بنویسم و فقط به یک موضوع بپردازم. اما جابز کسی نبود که بتوان از کنار مرگ او به سادگی گذشت و به احترام از او یادی نکرد.

این روزها شایعه بازگشت کارکنان اتوماسیون از کارگاه مبارکه به اصفهان, سر زبان ها افتاده است. و کامنت هائی را از دوستان دریافت کرده ام که حتماً شما هم آنها را در پستهای قبلی خوانده اید.

مشکل چیست؟ تا آنجا که من شنیده ام و اطلاع دارم, مشکل بالا بودن هزینه های حمل و نقل یا رفت و آمد کارکنان از محل زندگی به محل کار و بالعکس است. و این مشکل هم از آنجا ناشی میشود که هر سه نفر کارمند باید با یک ماشین سواری به محل کار بروند و برگردند. من میدانم که کارکنان ما مجموعه ای دانش مدار هستند که حاضر نیستند با مینی بوس و یا اتوبوس به محل کار بروند. و من میدانم که هماهنگی برای ایاب و ذهاب این تعداد کارکنان با اتوبوس با توجه به گستردگی محل های سکونت چندان ساده نیست.

ایریسا اولین شرکتی نیست که کارگاه او در بیرون شهر است. صدها شرکت همچون ایریسا در شهرک های صنعتی وجود دارند. آنها چه کار میکنند؟ آیا آنها هم به اصفهان کوچ میکنند؟

من میگویم ایریسا باید کار کارشناسی کند و با توجه به هزینه ها و دخل و خرج خودش تصمیم بگیرد. منتهی حتی المقدور نظرات کارکنان خود را نیز تآمین کند. ولی اگر بخواهد فقط بر اساس دلخواه کارکنان تصمیم بگیرد, سنگ روی سنگ بند نخواهد شد و ایریسا راه به هیچ کجا نخواهد برد و هر روز باید بنشیند و ببیند دیگران چه سازی کوک میکنند تا بر اساس ساز آنها برقصد.

این پست میخواهد کمکی باشد به مدیریت در تصمیم گیری برای بازگشت به اصفهان. لطفاً همه کارکنان نطرات خود را بنویسند. با این شروط:

اولاً خود را معرفی کنند.

ثانیاً بگویند هم اکنون در کجا مشغول کار هستند. کارگاه یا دفتر اصفهان یا جای دیگر.

ثالثاً آیا با انتقال به اصفهان موافق اند یا مخالف یا بی تفاوت.

رابعاً به چه علت و بر چه اساس و مدرکی موافق یا مخالف اند و استدلالشان چیست؟

امیدوارم نظرات شما در یک تصمیم گیری درست به مدیریت شرکت کمک کند. تصمیم درست و بر مبنای مصالح شرکت و تآمین نظر اکثر کارکنان مورد تآیید احمد است و از آن حمایت میکند و عدم تأمین نظر خودش مهم نیست.

با آرزوی سربلندی همه شما دوستان و همکاران.