راه ایریسا ------------------------------- The Way of IRISA

این وبلاگ بر این است تا با تجزیه و تحلیل رویدادها و تصمیمات اتخاذ شده در شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون ( ایریسا ) راه مناسب پیشرفت شرکت را فراهم سازد

ایریسا کل تفکیک ناپذیر
ساعت ۱٢:٠۱ ‎ق.ظ روز شنبه ٥ آذر ۱۳٩٠  

در ابتدا برای این پست نامی انتخاب نکرده ام. باید آنچه را در ذهن دارم بنویسم و بعد نامی و عنوانی به آن بدهم. انتخاب عنوان نیز امری است مهم. باید آنچه را می نویسیم با عنوان همخوانی داشته باشد. بعضی مواقع عنوانی را انتخاب و تعریف میکنیم و مطلب خود را مینویسم ولی در پایان عنوان انتخابی هیچ ربطی با متن نوشته شده ندارد...


البته بهتر است ابتدا موضوع خود را روشن کنیم و آنگاه پیرامون موضوع خود مطالعه و تحقیق کنیم و در نهایت با رعایت تمام نکات مربوطه مقاله یا گزارش خود را بنویسیم. ولی متآسفانه آنچه من می نویسم از یک متد و روش علمی برخوردار نیست و صرفا آوردن اندیشه ها بر روی کاغذ است. و آنهم در زمانه ای که صفحه کلید و مانیتور, صحنه را از قلم و کاغذ گرفته است و آنها را برای ما کامپیوتری ها از دور خارج کرده است.

نکته دیگر اینکه عنوان انتخابی باید جالب توجه باشد و هرکس با دیدن عنوان, ترغیب شود تا ادامه آن را بخواند. آنچه را به عنوان مقدمه ای بر پست امروز نوشتم میتواند آموزش و یادآوری ای باشد برای خوانندگام محترم که چگونه عنوان مقاله خود را انتخاب کنند. گزارش نویسی هم خود فنی است آموختنی که به یاد دارم آقای مهندس شهرام فریدنی و سرکارخانم منصوره اعظم نیک نظر در سالیان دور که در دفتر ایریسا در محل دروازه شیراز ساکن بودیم جزوه ای بسیار علمی و تحقیقاتی در رابطه با گزارش نویسی نوشته بودند که اگر حالا هم آن را داشته باشند و منتشر کنند مفید است. کارهای بدیعی در زمان های دور انجام میشد که دیگر کمتر شاهد آن هستیم و این حسرت مرا بر گذشته های دور و تلاش بی وقفه کارکنان دو چندان میکند.

یک : بارها گفته و نوشته و تآکید کرده ام که اگر خود را معرفی نمیکنید حداقل یک ایمیل مستعار برای خود تعریف کنید. تا من بتوانم با شما مکاتبه کنم و جواب کامنت های شما را بدهم. کامنتهائی میگذارید که مجبور به فیلتر کردن آنها هستم ولی اگر با شما مکاتبه کنم ابعاد کامنت روشن شده و میتوانیم به یک توافق برسیم و آن را منتشر کنیم. شما این کار را بکنید به نفع همه است و ضرر نخواهید کرد.

دو : آقای روح الله آزرمگین یک وبلاگ راه انداخته است که به من هم اطلاع رسانی کرده است. برایش آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم که وبلاگ خوب و ماندگاری بشود و خودش هم خسته نشود. و آدرس وبلاگش هم این است: razarmgin.persianblog.ir یعنی حرف r را به ابتدای فامیل خود اضافه کرده انذ.

سه : این روزها کامنتهائی گذاشته میشود که به مقایسه بخش های شرکت با یکدیگر میپردازند و سعی میشود که بخش های دیگر را زیر سوال ببرند. هر کسی فکر میکند بخش خودش بهتر است. و اگر بخش خودش نباشد شرکت ضرر ده است. و این تنها بخش خودش است که سودآوری دارد. و بخش های دیگر زیان ده هستند. تصور میکنند کارکنان در بخش های دیگر میخورند و میخوابند و بیشترین پاداش را میگیرند و کارکنان بخش خودش با بهره وری بالا مشغول کارند و از صبح تا شب زحمت میکشند و کمترین پاداش و حقوق را میگیرند.

آری بعضی ها چنین تصور میکنند تمام خوبی ها از خودشان است و تمام بدی ها از دیگران. من میگویم هر یک از بخش ها و کارکنان هر بخش هم نقاط قوت فراوان دارند و هم ضعف های اندک.

به من ایراد میگیرند که چرا این کامنت های تفرقه افکن را تآیید میکنی. من میگویم هر کدام از کارکنان ذهنیات و قضاوت های خود را پیرامون همکاران خود و بخش های شرکت دارند و آنها را بر ملا میکنند و گفته شدن آنها نفعش بیش تر از سرپوش گذاشتن بر روی آنهاست. بگذار مدیریت ها بدانند که کارکنان چگونه فکر میکنند. این وظیفه و مسئولیت مدیران است که اولاً آن کامنت ها را بخوانند و ثانیاً به ابهامات کارکنان پاسخ دهند.آن هم پاسخ علمی و با مدرک. و با نشان دادن شاخص های مختلف به مقایسه بخش ها بپردازند و بگویند کدام بخش بهره ور تر است. مسلمآ بخش ها در فصول و سالهای مختلف افت و خیزهائی دارند و اگر در فصلی سود ده نباشند در فصل دیگر جبران میکنند. ممکن است واحدی در ابتدای سال پروژه و قراردادی نداشته باشد ولی در پایان سال آن را جبران کند. ممکن است در یک دوره کارکنان بخشی پاداش بیشتری بگیرند و در دوره ای دیگر کمتر. ولی این ها دلایلی دارد که مدیریت باید آنها را روشن کند. وظیفه بخش دفتر مدیریت پروژه هاست که شاخص ها را به اطلاع برساند و از توزیع پاداش در هر بخش دفاع کند. براستی مدیران ما چه میکنند. مگر وظیفه آنها غیر از هدایت و روشن کردن اذهان کارکنان تحت سرپرستی است.

من از انتقاد کردن ابائی ندارم و از نشر آن نیز ترسی ندارم. و مدیریت هم از انتقاد باید خوشحال شود کما اینکه مدیر عامل محترم شرکت در جلسه ای فرموده اند هر کس از من انتقاد کند من او را بیشتر دوست دارم.

در اینجا از دوستان میخواهم انتقادات خود را بدون تحقیر و توهین و تهمت به دیگران بیان کنند. ایریسا یک کلیت است که در سه بخش سیستمهای اطلاعات , اتوماسیون صنعتی , شبکه و زیرساخت و بخش های ستادی متبلور شده است. و این سه بخش با همکاری یکدیگر به خدمت در مملکت مشغول اند. هر کس که فقط بخش خود را ببیند و بخش های دیگر را تحقیر کند مسلمآ نمیتواند ادعای دوست داشتن ایریسا را داشته باشد.

موفقیت های ما متعلق به همه بخش ها و همه کارکنان است. چه بخشهای فنی و چه بخشهای ستادی. و من دست یکایک کارکنان زحمتکش ایریسا را میبوسم و برای موفقیت آنها و مدیران محترم دعا میکنم.

با توجه به آنچه نوشتم نام این پست را گذاشتم : "ایریسا کل تفکیک ناپذیر"