راه ایریسا ------------------------------- The Way of IRISA

این وبلاگ بر این است تا با تجزیه و تحلیل رویدادها و تصمیمات اتخاذ شده در شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون ( ایریسا ) راه مناسب پیشرفت شرکت را فراهم سازد

نگهداشت نیرو
ساعت ٧:٠۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳ خرداد ۱۳۸۸  

مدتی است که نگهداشت نیروهای متخصص فکر مرا به خود مشغول کرده است. میدانم که ترک نیروهای کارآمد و متخصص از دغدغه های فکری مدیران ارشد شرکت ایریسا نیز میباشد. و آقای ارباب شیرانی مدیر عامل شرکت نیز همیشه دنبال دلائل ترک نیرو های خوب شرکت بوده است.

حتی مدیران شرکت بزرگ گوگل، غول اینترنت و موتورهای جستجو در اینترنت نیز نگران فرار مغزها از آن شرکت میباشند و به دنبال طراحی آلگوریتمی هستند تا قبل از فرار مغزها افراد را شناسائی و از جدائی آنها از گوگل جلوگیری کنند (منبع : روزنامه دنیای اقتصاد 2 خرداد 88)

اجازه دهید عینآ متن خبر را درج کنم:

غول جست‌وجو و تبلیغات‌اینترنت به فرمول‌های ریاضی متوسل شده زیرا نگران است فرار مغزها به توانایی دراز‌مدت ‌این شرکت برای رقابت کردن لطمه بزند. بر اساس گزارش وال استریت ژورنال،‌ این شرکت اطلاعات کارمندان و سوابق کاری آنها را بررسی می‌کند تا دریابد از میان 20‌هزار کارمند ‌این شرکت، کدام یک بیشتر احتمال دارد گوگل را ترک کنند. لازلو باک که منابع انسانی گوگل را اداره می‌کند به وال استریت ژورنال اظهار کرده‌ این الگوریتم به شرکت کمک می‌کند به فکر افراد پی ببرد حتی پیش از‌ این که آنها قصد ترک شرکت را داشته باشند. طبق گزارش ‌این نشریه آمریکایی، مقامات گوگل مایل نیستند جزییات ‌این فرمول را که هنوز در مرحله‌ آزمایشی است تشریح کنند، اما‌ این الگوریتم کارمندانی را که احساس می‌کنند بی‌مصرف مانده‌اند شناسایی کرده است.

من دلائل ترک نیرو های کارآمد در شرکت ایریسا را به نظر سنجی میسپارم و خود اظهار نظری نمیکنم.

آنها که از شرکت رفته اند بنویسند:

 چه عواملی موجب شد که آنها شرکت را ترک کنند؟ و اگر همکاران دلیل ترک خدمت آنها را میدانند بیان کنند.

آنها هم که الان در شرکت مشغول به کار هستند بنویسید:

چه عواملی موجب شده که در ایریسا بمانید و بالاتر از آن به محل کار خود عشق بورزید؟

چه عواملی موجب می شود که شما شرکت را ترک کنید؟

در یکسال اخیر تعدادی از بهترین نیروها شرکت را ترک کرده اند که مرا سخت غمگین کرده است و نمیدانم که حق با شرکت بوده است یا با آنها؟  حق با هرکسی که باشد در اصل مسئله که واقعیتی است تلخ تغییری حاصل نمیشود.

1-     آقای مهندس فیروز نوری پور یکی از با تجربه ترین متخصصین که از انگیزه های بسیار بالائی در کار برخوردار بود. شاید بیش از ده سال سابقه کار در ایریسا را داشت. مدیر پروژه هنکل پاکوش . به جرئت میگویم کمتر فردی در شرکت دیسیپلین و نظم او را داشت. استانداردهای مدیریت پروژه را به خوبی میدانست. به مستند سازی علاقمند بود و همه کارهایش مستند بود. در برنامه ریزی نمونه بود. و ...

البته جمعی با او و حالا با گفته های من موافق نیستند. اما حقایق را نمیشود کتمان کرد.

نامبرده قبلآ در دفتر تهران کار میکرد و هم اکنون در شرکت کاله مسئول امور کامپیوتر است و مشغول به کار.

در باره او کمتر مینویسم. فقط حیف و صد حیف که دیگر در ایریسا نیست. یادش بخیر که:

قدر زر زرگر شناسد  -  قدر گوهر گوهری

خودش و دوستانش اظهار نظر کنند و مدیریت هم اگر مرا قابل دانست چند خطی بنویسد و دفاعی بکند و بعید میدانم که آقای ارباب شیرانی مدیر عامل شرکت هم از این وضعیت راضی باشند. هر چند اینگونه موارد بعضآ غیر قابل اجتناب است.

2-     آقای بهنام باغبان از متخصصین بخش اتوماسیون که چند سالی را در این بخش مشغول بوده است و ظاهرآ بر سر حقوق و مزایای خود (بهتر است بگوئیم گروه شغلی) با مدیران خود به توافق نرسیده است و ترجیح داده شرکت را ترک کند. من اشکال را از خودمان میدانم نه آقای باغبان. تا نظر مدیران مربوطه آقایان طاهری و سلیمی چه باشد.

به دو نفر دیگر نیز اشاره میکنم اما نگرانی من از رفتن آنها نیست چون یکی را اصلا نمیشناسم و یکی را چندان حساسیتی ندارم به خاطر آنچه از عملکردش شنیده ام.

آقایان ؟ حجازی و مهدی ناصری . آقای حجازی در یکسال اخیر سه دوره آموزشی مآمور به خارج یعنی کشور آلمان در شرکت زیمنس داشته است. که به هزینه شرکت این دوره ها را طی کرده است.

حرف من این است چرا در انتخاب نیرو به خارج دقت لازم نشده است؟ چرا تعهد لازم از او گرفته نشده است؟ تعهد مالی و تعهد زمانی که تا مدتی 5 برابر زمان آموزش را در ایریسا طی کند. کاری که در تمام شرکت های دولتی و خصوصی انجام میدهند مخصوصآ آنجا که تعهداتی در برابر پیمانکاران داریم.

آقای مهدی ناصری که در سال آخر کاری قبل از ترک خدمت به مدت شش ماه در زیمنس آلمان دوره دیده است. من نمیدانم آیا به تعهدات خود عمل کرده است یا خیر؟ اما چه شده است که حالا شکایت به اداره کار نیز برده است. و از مدت ها قبل مشخص بود که او ماندنی نیست. چرا او را برای آموزش خارج از کشور معرفی کردند؟

نتیجه گیری کنم. اولا در کارکنان ایجاد انگیزه کنیم تا در شرکت بمانند و به کار خود و شرکت عشق بورزند. ثانیا : با آنان صحبت کنیم و نگذاریم به راحتی شرکت را ترک کنند. ثالثآ: تعهدات لازم و کافی از کسانی که به خارج اعزام میکنیم گرفته شود.

مهمتر از همه کسانی را به آموزش خارج از کشور بفرستیم که سالیان درازی است ماندگاری خود را ثابت کرده اند. چرا امثال امین جراحی ها ، فرید ضیائی ها و آقازاده ها را برای این آموزش ها در نظر نمیگیرید.

البته مقصود آقازاده های سیاسی نیستند بلکه رضا آقازاده نائینی را میگویم.

امیدوارم با نظرات سازنده خود شرکت را در نگهداشت نیروهای متخصص و دوست داشتنی یاری کنید. نیروهائی که رفتن هر کدام ضایعه ای جبران ناپذیر است. و باید قدر آنان را دانست و همیشه آنان را بر صدر نشاند. که سعدی(ره) گوید:

"هنرمند هر جا رود قدر بیند و بر صدر نشیند"

استدعا دارم فقط پیرامون همین مطلب نظر بدهید.

 


کلمات کلیدی: کارکنان ،منابع انسانی