راه ایریسا ------------------------------- The Way of IRISA

این وبلاگ بر این است تا با تجزیه و تحلیل رویدادها و تصمیمات اتخاذ شده در شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون ( ایریسا ) راه مناسب پیشرفت شرکت را فراهم سازد

پاک بن
ساعت ۱:۳٩ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٥ تیر ۱۳٩۱  

بر پست قبلی 15 کامنت گذاشه شد که هیچکدام ربطی به موضوع پست نداشت و این برای من آموزنده و عبرت آموز بود. بار دیگر پست را بخوانید و اندکی تأمل کنید که چرا کامنتی در رابطه با آن گذاشته نشد؟ ....


آموزه و عبرت من, برای خودم خوب است اگر صاحب تفکر باشم. آری به ده ها نفر خوبی می کنی و وقتی بار سفر بستی از تو یادی نمیشود. ده ها نفر را بر میکشی و خدمت میکنی و بر مسند مینشانی ولی وقتی رفتی یادی از تو نمیشود. پس برای دل خود کار کنیم و خدای خود.

خوانندگان بر روی پست قبلی از IPSO نوشته بودند که کار جدیدی است که شروع شده است. IPSO همان برنامه ریزی تولید پیشرفته است. که  نمیدانم دقیقاً سرکلمات کدام واژه های انگلیسی است. شاید از کلمات Integrated , Planning , Product , Scheduling , … درست شده باشد. آنها که IPSO را وضع کرده اند خودشان مخفف آن را بنویسند. و همچون کلمه IRISA نباشد که هیچکس دقیقاً نمیداند مخفف چیست؟ هر چند کلمه IRISA بسیار زیبا و دلنشین و با معنی است اما کسی نمیداند مخفف چیست؟

برنامه ریزی تولید از دیر زمان در فولاد مبارکه وجود داشت. و سیستم های آن هم توسط ایلوا بوجود آمد و متخصصین تحلیلگر و برنامه نویس آن هم در ایریسا بودند و هستند. شاید اولین آنها آقای حیدر مسیبی باشد و در نسل دوم کسانی همچون سرکارخانم شراره خادم الحسینی که فارغ التحصیل رشته مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی اصفهان هستند. که خانم خادم الحسینی دیر زمانی است که در ایریسا هستند. و متخصصی برجسته در حوزه سیستمهای تولید و مباحثی همچون MRP, MRP2 هستند که در جلسات مدیریتی و ارائه اینگونه مباحث ید طولائی دارند. و باید قدر امثال او را نیز دانست که هنوز در ایریسا مانده اند و همچون خیلی های دیگر هنوز بار سفر به دیار غرب نبسته اند.

در باره آقای حیدر مسیبی که از دوستان قدیمی و با سابقه و سختکوش در پروژه فولاد مبارکه هستند باید در فرصتی دیگر بنویسم. که حالا مدیر پروژه ارتقاء یا توسعه سیستمهای فولاد مبارکه شده اند و کاری بس مهم و سترگ است که باید پیرامون این پروژه یک مقاله مفصل بنویسم و حرفهای زیادی را که دارم و هشدارها و امیدهایم را بازگویم.

بعدها , البته خیلی بعد سر و کله نیروهای جدید هم پیدا شد که آنها هم فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی اصفهان بودند و رشته تحصیلیشان مهندسی صنایع. نیروهای ارزشی و خوب و با انگیزه ای همچون محمدحسین گیوه چی از دیار شهرضا و سرکارخانم سهیلا کاوش. این عزیزان هم بر روی سیستمهای برنامه ریزی تولید کار میکنند.

من نمیدانم چگونه شد که در چندین سال پیش در پروژه فولاد مبارکه در زمان مدیریت آقای اخوان , شرکتی پیدا شد به نام "پاک بن" که اینها هم کارهای برنامه ریزی تولید میکردند. و مدیر آنان فردی بود به نام آقای یدالله پور که حالا با ایشان سلام و علیکی دارم.

در آن زمان شرکت ایریسا بخشی از سهام شرکت پاک بن را خرید. بیش از نیمی از سهام شرکت پاک بن متعلق به ایریساست. و بخش اندکی متعلق به آقای یدالله پور است. و ظاهراً در همان زمان مدیریت آقای ارباب شیرانی بخشی از سهام پاک بن را به تعداد انگشت شماری از کارکنان ایریسا دادند که اسامی آنها را دقیق و صد در صد نمیدانم. البته اینها چیزی نیست که مخفی باشد و بتواند مخفی بماند. حتماً در اساسنامه شرکت پاک بن موجود است.

حالا ارتباط پروژه IPSO و پاک بن و ایریسا و کارکنان آن و حد و مرزها و تعریف این حد و مرزها را آقای مهندس نجف آبادی باید مشخص کند و این کار حتماً باید صورت گیرد وگرنه آش درهم جوشی میشود که خودمان هم نمیتوانیم بخوریم. و آقای نجف آبادی عزیز سهمی در شرکت پاک بن ندارد ولی در سرنوشت آن و ایریسا سهمی به سزا دارد که برایشان آرزوی موفقیت در به سرانجام رساندن آن را دارم.

اما توصیه احمد این است که ما با شرکتها و شرکت پاک بن نباید مخالف باشیم بلکه باید از تنگ نظری و خدای ناکرده حسادت دست بشوئیم و در تقویت شرکتهای همکار که بخش عمده سهام آن متعلق به خودمان است بکوشیم. به آنها کار بدهیم و از آنها کار خوب و با کیفیت بخواهیم. مرزهایمان با شرکتها و کارکنان آن و ارتباطمان روشن و مکتوب باشد.

مگر خود ما به عنوان ایریسا همین انتظار را از فولاد مبارکه نداریم؟ ما هم میخواهیم صادقانه و با کیفیت و استاندارد برای فولاد مبارکه کار کنیم و حمایت شویم. البته کسانی هم هستند که در راهمان سنگ میاندازند.

آری ایریسا کارشناسان خوب و برجسته ای دارد که هشیار و ناظرند و مسائلی را می بینند و اگر مدیریت صادقانه قضایا را برای آنها روشن کند روزهای خوش و خوبی در انتظارمان خواهد بود. امروز 15 تیر , 15 شعبان و میلاد حضرت مهدی و ما هم در انتظار روزهای خوش برای جهانیان. روزهای پر از عدل و داد که ستمی بر کسی روا نشود و ما در انتظار مهدی مهربان. مشفق و مهربان همچون محمد با خلقی خوش.