راه ایریسا ------------------------------- The Way of IRISA

این وبلاگ بر این است تا با تجزیه و تحلیل رویدادها و تصمیمات اتخاذ شده در شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون ( ایریسا ) راه مناسب پیشرفت شرکت را فراهم سازد

یادداشت آقای دکتر بقائی در رثای مرحوم یزدانی
ساعت ٦:٠٤ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٥ تیر ۱۳٩۱  

عنوان پست گویا و روشن است. ولی ناگزیرم مقدمه ای بنویسم. ابتدا از لطف آقای دکتر ابوالحسن بقائی اولین مدیر عامل و بنیانگذار شرکت ایریسا تشکر می کنم. و قدرشناسی ایشان از همکار سابقشان مرحوم یزدانی را ارج می گذارم. سزاوار بود که دیگران هم از مرحوم یزدانی مینوشتند و یادی میکردند.

میدانید که من در روزهای 5 و 15 و 25 هر ماه حتماً یک مطلبی مینویسم. ولی در عصر روز 24 تیر که به منزل می رفتم افسرده و غمگین بودم. دلیلش را به روزگاران آینده موکول میکنم. و افسرده گی ام داشت مرا وادار میکرد تا برای بیست و پنجم پستی نداشته باشم. به موضوعاتی فکر کرده بودم که بنویسم و همه ضروری بودند. گرچه تکراری.

عصر که به منزل میرسم قبل از هر کار و حتی استراحتی کامپیوترم را روشن میکنم و وبلاگ و ایمیل ام را چک می کنم. در وبلاگ کامنتی نبود که آن را تأیید کنم. ایمیل ام را باز کردم. نامه ای بود از دکتر بقائی عزیز و دوست داشتنی که در همان روز 24 تیر تاریخ خورده بود. تشکری برای ایشان فرستادم و گفتم که عزیز و دوست داشتن ایشان برای من نه از روی نیاز به ایشان که از روی احترام و از عمق وجود است که همیشه یاد و خاطرشان برایم عزیز است.

دیگر نیازی نداشتم که مطلبی نو بنویسم که در یادداشت دکتر نکات خوبی هست که امیدوارم برایتان مفید باشد.  و مثل همیشه که هیچکس از اطاق دکتر ناراضی بر نمی گشت بلکه خوشحال اتاق دکتر را ترک میکرد و شاید انگیزه و روحیه ای یافته بود , من هم روحیه گرفتم و یاد داشت ایشان را برای شما دوستان و همکاران درج کردم. با هم بخوانیم اصل یادداشت را.....


جناب آقای احمد،

با  سلام و سپاس از تلاش و پشتکار شما در ادامه انتشار" راه ایریسا " .

دیروز که به سایت شما سر زدم با خبر غیر منتظره و شوک آور درگذشت همکار گرامیمان مرحوم غلامحسین مقصود یزدانی روبرو شده  بسیار متاسف گردیدم.

از آنجا که احتمالاً بسیاری ازهمکاران فعلی ایریسا به خصوص همکاران جوان با ایشان و خدماتشان آشنایی ندارند لازم دیدم درحد توان قلمم چند خطی درباره ایشان بنویسم.

آشنایی ما به چند ماهی بعد از ورودم به شرکت فولاد مبارکه ( که در آن زمان مجتمع فولاد اصفهان نامیده میشد ) یعنی حدود مهر ماه سال ۱۳۵۷ بر می گردد. مرحوم غلامحسین مقصود یزدانی که به ترجیح خودش قلی یزدانی خوانده می شد دارای ویژگی های مثبت زیادی بود که از جمله می توان  خوش فکری، توان بالا در حل و فصل مشکلات سازمانی ، بیان شیرین و طنز بجا و موثر وی را نام برد که تأثیری فراموش نشدنی در ذهن دوستان و همکاران بر جا می گذاشت. قلی می توانست مسایل گوناگونی که به وی محول می شد را به خوبی تعریف کرده، با تمام افراد درگیر ارتباط سازنده برقرار کند و نهایتأ با حل مسئله بر گردد. ایشان دارای این توانایی بود که به خوبی به عنوان به اصطلاح آچار فرانسه سازمان عمل نماید.

مرحوم یزدانی از جمله کسانی بود که قبل از تشکیل ایریسا به تیم تشکیل دهنده پیوست و در پایه گذاری و سازماندهی ایریسا تلاش فراوان کرد.

از جمله ماموریت های اولیه وی جذب کارشناسان ای دی پی به شرکت بود و این وظیفه را به بهترین شکل انجام داد زیرا او هم باور داشت که تشکیل ایریسا خدمت بزرگی به آموزش کارشناسان انفورماتیک کشور است و می توان از نیروی توانمند آن علاوه بر شرکت فولاد مبارکه در سایر صنایع  کشور هم استفاده کرد.  نتیجه کار اینکه تا امروز بیش از چند صد نفر در زمینه انفورماتیک در شرکت آموزش دیده و به  بسیاری از صنایع کشور خدمات انفورماتیک ارائه نموده اند.

یزدانی مانند سایر همکارانش در آن زمان، ایجاد ایریسا را تلاشی می دانست در جهت  کاهش نیاز به کارشناس خارجی و ایجاد زمینه شغلی مناسب برای جوانان ایرانی.  وی این توانایی و شهامت را داشت که نه تنها خودش بلکه دیگران را هم به جدا شدن از فولاد مبارکه و پیوستن به ایریسا تشویق نماید.

چه خوب بود که همکاران امروز ایریسا هم به جای جدا شدن از ایریسا و پناه بردن به گوشه به خیال خود امن و آسوده فولاد مبارکه  در آنچه قلی یزدانی و همکارانش بیست سال پیش انجام دادند تعمق بیشتری کرده بجای تضعیف نردبانی که از آن صعود کردند در تقویت آن می کوشیدند.

چه خوب بود همه همکاران با بررسی نتیجه  آنچه تشکیل دهندگان ایریسا انجام دادند و فرصتی که ایریسا برایشان در کسب تجربه و دانش انفورماتیک ایجاد کرد، اینان نیز در جهت ایجاد فرصت برای خواهران، برادران و سایر دوستانشان و در آینده نزدیک فرزندانشان در تقویت ایریسا  کوشش می کردند .

اگر تشکیل ایریسا را خدمتی به صنعت انفورماتیک کشور بدانیم که حقیقتا هم چنین است، قلی یزدانی سهم بزرگی در آن دارد. روحش شاد باد.

اینجانب در گذشت این همکار گرامی را به خانواده محترمشان و همکاران و دوستان ایشان تسلیت می گویم.

ابوالحسن بقایی

۲۴/۴/۱۳۹۱