راه ایریسا ------------------------------- The Way of IRISA

این وبلاگ بر این است تا با تجزیه و تحلیل رویدادها و تصمیمات اتخاذ شده در شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون ( ایریسا ) راه مناسب پیشرفت شرکت را فراهم سازد

زمین و رمضان
ساعت ٦:٠٢ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٥ امرداد ۱۳٩۱  

در پست قبلی مواردی را در مورد پروژه ارتقاء سیستم های فولاد مبارکه یادآور شدم. و انتظار بیجایم این بود که دلسوزان و آنان که از ایریسا ارتزاق می کنند , کمک کنند و آنان هم دغدغه هایشان را بنویسند....


خوب مسئله ای نیست. شاید مرا قبول ندارند. نداشته باشند. شاید آنان را غم من نباشد مرا هم غم آنان نیست. من کار خود میکنم. براستی چرا دوستان در رابطه با موضوع مهم پروژه ارتقاء مطلبی ننوشتند؟ آیا شما میتوانید کمک کنید و بگوئید تحلیلتان چیست؟ این چه زهری است که در کام ما ریخته اند که بی تفاوتی را به حد اعلا رسانده ایم؟ شما حرف مرا برای این زهر باور دارید؟ من به این زهر اعتقاد دارم و بر این باورم که باید پادزهری تهیه کرد. و میدانم که روزی پاد زهر پیدا میشود که اگر پیدا نشود آن زهر ما را خواهد کشت.

با بعضی ها که صحبت مبکنم بیشترین اهمیت را به مدیریت میدهند و میگویند این مدیریت است که باید سازمان را و کارکنان را متحول کند. حرفشان را قبول دارم. ولی یک نفر به من بگوید اگر کارکنان بی تفاوت بودند , تقصیر کیست؟ نقش کارکنان چه میشود؟ آیا باید کارکنان سکوت کنند تا پروژه و یا شرکت هر راهی را که میخواهد بپیماید؟ آیا نباید نظریات خود را برای بهبود و به سرانجام رسیدن یک پروژه بیان کنند؟

براستی این پروژه هیچ ریسکی ندارد؟ با بعضی از دوستان که صحبت میکنم حرفهائی دارند که سرنوشت خوبی را برای پروژه به دلایل متعدد پیش بینی نمیکنند. به دلایل فنی و انسانی اشاره میکنند. من هم موضوع را به قول خارجی ها raise  کردم تا مسئولین از قبل بدانند و پیشگیری کنند. هدف دیگری نداشتم.

و اما برویم سر داستان ماه رمضان که آن را بهانه کردم تا به موضوعی اخلاقی بپردازم. خداوند در قران فرموده است "روزه بر شما نوشته شد, باشد که پرهیزگار شوید". و من میگویم با روزه گرفتن باید خلق انسان نیکو شود. برخوردش با دیگران سالم شود. در این روزهای روزه می بینم که پرخاشگری ها و کج خلقی ها دربین دوستان بیشتر میشود. دوستان در هر حالی باید سعی کنند بر اعصاب خود مسلط باشند. خصوصاً حالا که زبان روزه هستند.

بعضی روزها که به همکاران مراجعه میکنم می بینم جواب های سربالا میدهند و یا کج خلقی میکنند. با آنها مواجه نمیشوم و برخوردی نمیکنم. سرم را زیر میاندازم و به اطاق خودم میروم. میگویم شاید ناراحتی دارد. دوستان باید بدانند که افراد در همه لحظات روز در حالت روانی یکنواخت و یکسانی قرار ندارند. پس باید بدانیم که چه موقعی باید به دیگران مراجعه کنیم و چه موقعی درخواست خود را ارائه کنیم. و باید موقعیت شناس باشیم. اگر دوستی جواب ناروا به شما داد بی درنگ پاسخ ندهید کمی زمان را به تأخیر بیاندازید و با فکر با او برخورد کنید. ما همه انسانیم و مشمول خطاهای انسانی. همدیگر را بیشتر درک کنیم.

بروم سر موضوع زمین. یادش به خیر. سید مجید امامی را میگویم. شنیده ام که او بود که به مدیران ایریسا پیشنهاد داد که ساختمان فعلی ایریسا در اصفهان واقع در کوچه شهید هدایتی خریداری گردد. خودش هم این ساختمان را پیدا کرده بود. سید مجید خودش در کوچه هدایت سکونت داشت و منزل پدری اش هم هنوز در آن کوچه است. و هر روز میدید که آپارتمانی در این کوچه در حال ساخت است. ساختمانی که هم خوش موقعیت است و هم خیلی خوب و اصولی ساخته میشود. به مدیریت وقت ایریسا در دهه 70 پیشنهاد داد که این ساختمان خریداری شود. آنها هم اراده اش را داشتند و خریدند. و ایریسا از این ساختمان خیلی خوب بهره برداری کرد و هنوز هم مشغول بهره برداری است. هم موجب رونق کار شد و هم آبروئی برای شرکت بود.

دست سید مجید درد نکند که همین کار خوبش حالا ما را به یاد او میاندازد. سید مجید چند سال قبل از ایریسا بازنشسته شد و حالا در خط ایران و کانادا کار میکند. یعنی میرود و میآید. یک پایش در کانادا است و دلش در وطن. هر جا هست سلامت باشد و شادان.

اول داستان را برایتان گفتم تا حرف آخرم را بزنم. که ایریسا از نظر جادهی و اسکان کارکنان در تنگنا و مشکلات است. الان کارکنان در شهر اصفهان در 4 ساختمان در کوچه هدایت مستقر هستند که دو ساختمان اجاره ای است و این پراکندگی مشکلات و مسائل خود را دارد. و تازه چند وقت دیگر هم مالک ساختمان های اجاره ای میگوید ساختمان را خالی کنید. و تازه شهرداری هم ممکن است گیر بدهد که چرا ساختمان مسکونی را اداری کرده اید و این در حالی است که هنوز ساکنان محله شکایتی به شهرداری نبرده اند.

ایرسا بدنبال پیدا کردن ساختمان یا زمین مناسبی در اصفهان میگردد تا آن را خریداری کند و کارکنان خود را در آن اسکان دهد.

آیا شما به عنوان یک کارمند وظیفه شناس میتوانید در شهر اصفهان جای خوب و مناسبی را به مدیریت شرکت, پیشنهاد دهید.

از مدیریت ایریسا میخواهم که ویژه گی های موقعیت زمین و دیگر شرایط را اعلام کند تا همکاران هم  بتوانند کمک کنند. مثلاً این زمین یا ساختمان در کجای شهر قرار داشته باشد. مساحتش چقدر باشد؟ دسترسی آن به امکانات شهری و برق چگونه باشد. آیا به فولاد مبارکه نزدیک باشد یا دور؟ آیا به ایستگاه مترو دسترسی داشته باشد یا مهم  نیست؟ و ده ها فاکتور و عامل دیگر که موجب مرغوبیت آن مکان برای خریداری میشود را اعلام کند. گروهی کاری همچون یک site selection  به موضوع محل زمین یا ساختمان نگاه کنند و عوامل مهم برای انتخاب را اعلام کنند.

در پایان از مدیریت ایریسا مخصوصاً هیئت مدیره محترم میخواهم که به جدّ اراده کنند و اگر تصمیمی بر خرید زمین و یا ساختمان دارند, این دست و آن دست نکنند. هر چه زودتر اقدام کنند و وقت را از دست ندهند.

مدیریت , بهتر میداند که کار فراوان است و به نیروی انسانی نیاز مبرم است و مجبور به جذب نیروهای پرتوان و متخصص است و کارشناس خوب, فضای مناسب و خوب برای کار میخواهد. پس زمان را از دست ندهیم.