راه ایریسا ------------------------------- The Way of IRISA

این وبلاگ بر این است تا با تجزیه و تحلیل رویدادها و تصمیمات اتخاذ شده در شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون ( ایریسا ) راه مناسب پیشرفت شرکت را فراهم سازد

پول زیر پای فیل است.
ساعت ٦:٥۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٥ آبان ۱۳٩۱  

پدر بزرگ میگفت پول زیر پای فیل است ,آن را آسان به هدر ندهید. مقصود آن که , پول در آوردن سخت است و باید پای سنگین فیل را بلند کنی و ده شاهی را از زیر پایش برداری. این سخن مردان سختی کشیده و زحمت کشیده دوران گذشته بود و امروزه باید سیاست و کیاست و هنر آن را داشته باشی که فیل, خود پایش را بلند کند و شما به پول برسید....


سخن امروز من تشکر است و قدردانی از کارکنان و مدیریت ایریسا. تشکر از آنانی که پول در می آورند تا ما هزینه کنیم. از همه کسانی که برای رسیدن ایریسا به اهدافش تلاش می کنند. از بخش های بازاریابی که به دنبال پروژه و قرارداد هستند. از نیروهای صف و نیروهای کارشناسی و متخصص که کار و پروژه را انجام می دهند. از امور مالی که پرداخت ها را انجام می دهد. از واحد کنترل پروژه که روند پیشرفت پروژه و هزینه و درآمد را کنترل و مانیتور می کنند. از آنان که به دنبال کیفیت پروژه هستند. از آنان که به دنبال آموزش نیروها هستند. از آنان که تدارکات پروژه و خرید را انجام می دهند. از آنان که خدمات و نظافت و حمل و نقل و رانندگی را بر عهده دارند. و بطور کلی از همه آنان که برای سربلندی و رفاه کارکنان ایریسا تلاش می کنند, تشکر می کنم.

دوست داشتم آنچه را که من در بالا نوشتم مدیران و سرپرستان برای زیر دستان خود و همکاران می نوشتند. ولی من به نیابت از آنان نوشتم و امیدوارم که همگان قبول کنند.

آری همه کار می کنند و پول در میآورند و همین است که تا کنون موجب شده حقوق و دستمزد به موقع پرداخت شود. این خود جای سپاس دارد و این در حالی است که خیلی از شرکت ها حقوق کارکنان خود را با تأخیر چند ماهه می پردازند.

برادر و خواهرم آیا تاکنون فکر کرده ای که حقوق ما از کجا میآید و ما چقدر در کسب آن سهیم هستیم؟ و چقدر فراهم کرن آن سخت است؟ آیا می دانید که پرداخت حقوق پانصد نفر چه مسئولیت بزرگی برعهده مسئولین و از جمله مدیر عامل محترم است؟ خود شما هر میزان حقوق که میگیرید آن را در 500 ضرب کن تا بدانی که چقدر تآمین حقوق سخت است. و باید به آن بیمه 23% و مالیات و هزینه های بالاسری و آب و برق و گاز و هزینه اینترنت و ... را نیز اضافه کنی تا بدانی که تدارک حقوق کارکنان و هزینه های شرکت بسیار بالاست.

موضوع منت گذاشتن بر روی سر کسی نیست. موضوع  اهمیت کار است و این که متوجه باشیم به چه میزان ما در کسب این درآمد سهیم هستیم. قدری فکر کنیم که نقش ما در کسب درآمدها  چه مقدار است؟  بدانیم که پول در آوردن سخت است و در هزینه کردن آن باید دقت کنیم. ما برای رفاه و آسایش خود کار می کنیم و همه باید دست در دست هم با همدلی و همیاری و عشق به کار در تلاش باشیم.

ما 500 نفریم. از نیروهای تحصیل کرده و با تجربه. اگر دست به دست هم دهیم و با بهره وری بالا کار کنیم میتوانیم درآمد خیلی خوبی داشته باشیم. من خودمان را مقصر میدانم که فرصتهای گرانبهائی را از دست داده ایم. همیشه پروژه بوده است. قرارداد بوده است. کار بوده است اما خوب مدیریت و استفاده نکرده ایم.

اگر از من بپرسند مهمترین مشکل چیست؟  چرا سود ما پایین است؟ میگویم مهمترین دلیل آن است که خوب و بهره ور کار نمی کنیم. کار میکنیم اما دوباره کاری زیاد است. کم کاری هم داریم. برنامه ریزی درست هم نمی کنیم. و بعضی هامان آن دلسوزی لازم را نداریم.

اگر هر پروژه ای را یک ماه زودتر تمام کنیم و با نیروی انسانی و صرف ساعات کمتری به پایان بریم این یعنی سود و رفاه همگان. اما چه باید کرد وقتی پروژه با چند ماه اضافی به پایان میرسد. اینهاست که هزینه است و مشکل ساز است.

مسلماً باید هزینه ها را کنترل کرد و هزینه ها را مدیریت کرد و در همه جا هزینه نکرد. اما کسب درآمد هم مهم است. پس لازم است هم بر هزینه ها اشراف داشته باشیم و هم بر درآمدها. قراردادی که چند سال قبل منعقد شده است و ما برای آن هزینه کرده ایم و حقوق داده ایم و امروز پولش را دریافت می کنیم یعنی برای کارفرما همه اش سود و برای ما همه اش زیان. و این اجحافی است که کارفرمایان تا کنون در حق ما روا داشته اند و در این زمینه باید هوشیار و مراقب باشیم.

و در همینجا بگویم که برای کارکنان هرآنچه هزینه کنیم , کم کرده ایم و گم نکرده ایم. امسال به مناسبت عید سعید غدیر که اعلام امامت و ولایت امیر مومنان است , مدیریت شرکت اقدام به توزیع شیرینی (گز اصفهان) در بین تمامی کارکنان نمود. و همه کارکنان با هر موقعیتی که بودند هدیه مدیر عامل محترم را دریافت کردند. فکر هر کسی بوده است بر او  درود میفرستم که هم عید غدیر را بزرگ داشته اند و هم به کارکنان ارج گذاشته اند.

آری بخشی از هزینه ها و پاداش ها باید عام باشد و شامل همه کارکنان شود مانند آنچه در ماه رمضان و عید سعید باستانی نوروز و اعیاد مذهبی انجام میشود و بخشی از هزینه ها و پاداش ها باید اختصاصی و بر اساس شایستگی کارمند و بهره وری او باشد همچون پاداش های موردی که انجام میشود.

با احساس مسئولیت تمام کارکنان , ایریسا راه پیشرفت و خدمت بیشتر به جامعه و ایران را خواهد یافت. به امید آن روز بزرگ.

راستی سه روز تعطیل در هفته هم خیلی خوب است. آدمی به خوبی استراحت و تفریح میکند و دید و بازدید می رود و برای  روزهای کاری سرحال است و پرتوان.