راه ایریسا ------------------------------- The Way of IRISA

این وبلاگ بر این است تا با تجزیه و تحلیل رویدادها و تصمیمات اتخاذ شده در شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون ( ایریسا ) راه مناسب پیشرفت شرکت را فراهم سازد

سرگذشت تشکیل شرکت ایریسا-قسمت هفتم
ساعت ۱۱:۱٦ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٩ خرداد ۱۳۸۸  

در پایان سال 68 تقریبآ تمام دوستان برای طی دوره های مربوطه به خارج از کشور اعزام شده بودند.

آقایان مرتضی فروزنده ، غلامرضا فرهنگ ، مرتضی ترابی ، امیر حسین جبه داری ، فرید فرزانه ، علیرضا علوی ، رسول سیفی نیا ، شاهین اسحاقی ، حمید آقائی ، حیدر مسیبی ، محسن ابراهیمی ، عباس فرهنگی ، فرهاد افراز ، سعید مؤمن زاده ، جعفر احمدی ، جعفرقلی رئیسی ، نیز از جمله افرادی بودند که به کشور ایتالیا اعزام شدند تا در ایجاد سیستم های اطلاعات مدیریت مشارکت و ایفای نقش نمایند. رفتند به ایتالیا تا با مفاهیم سیستم های اطلاعات مدیریت آشنا شوند.

اکثر نامبردگان فوق تازه از دانشگاه فارغ التحصیل شده و پس از خدمت سربازی به استخدام مجتمع فولاد مبارکه درآمده بودند. تجربه ای در کار با کامپیوتر و سیستم ها نداشتند. لذا قبل از اعزام کلاس هائی برای آنها برگزار شده بود که یکی از استادان دانشگاه صنعتی اصفهان به آنان آموزش می داد. ظاهرآ کلاس ها در دانشگاه صنعتی برگذار می شد و آقای آصفی استاد ایشان بود که استادی باسواد و با تجربه کاری بود و برنامه نویسی با آنها کار میکرد.

نامبردگان فوق اکثرآ فارغ التحصیل رشته های ریاضی و فیزیک از دانشگاه اصفهان بودند و  کمتر کسی در آن سال ها فارغ التحصیل رشته کامپیوتر بود. به تازگی در دانشگاه ها رشته کامپیوتر تدریس می شد و خیلی ها رشته ریاضی گرایش کامپیوتر بودند. و چند واحدی اصول برنامه نویسی و زبان اسمبلی و پایگاه داده گذرانده بودند. رشته کامپیوتر به این وسعت کنونی بعدها با دو گرایش نرم افزار و سخت افزار ایجاد شدند.

در حال حاضر هر کدام از نامبردگان از تخصص بالائی در سیستم های اطلاعات مدیریت برخوردارند که اشاره ای مختصر به تعدادی خواهم کرد.

-          آقای مرتضی فروزنده که تخصص او در سیستم های منابع انسانی و حقوق و دستمزد است و فعلآ در دفتر اصفهان مشغول به کار است. تا مدتی قبل مدیر سیستم های ستادی پروژه فولاد مبارکه بود.

 

-          آقای غلامرضا فرهنگ که در سیستم های فنی و فولادسازی خبره است و به تمام سیستم های فنی اشراف دارد در اکثر پروژه ها سمت سرپرستی سیستم های فنی را به عهده دارد و در کار خود جدی است. مدتی به دنبال حق و حقوق کارکنان بود اما تاب مبارزه نیاورد و گوشه نشینی را ترجیح داد. شاید به این نتیجه رسیده بود که همکاری اجتماعی با مدیریت ثمری ندارد و صرفآ کار تخصصی میکند.

 

-          آقای مرتضی ترابی که در ایتالیا نیز دوره دیده بود ظاهرآ با تشکیل شرکت ایریسا به ایریسا پیوست. و کمی پر ادعا بود و از همان ابتدا با دکتر بقائی موافقتی نداشت و همان سال اول ایریسا را ترک کرد و یک شرکت خصوصی به اتفاق آقای علی داوری و رضائی مطلق تآسیس نمود. چند سالی هم شرکت آنها فعال بود اما در اثر مشکلات گوناگون شرکت منحل شد و آقای ترابی تا کنون در چندین شرکت جابجا شده است. داستان آقای داوری را هم قبلآ برایتان نوشته ام. آقای رضائی مطلق به ایریسا نپیوست و با مدیران ایریسا سرخوشی نداشت و یکبار هم با مهندس بقائی برادر دکتر بقائی برخورد لفظی داشت. آقای رضائی مردی خون گرم بود و هنوز با تعدادی از کارکنان ایریسا ارتباطات خوبی دارد. البته من چند سالی است که ایشان را ندیده ام.

 

-          آقای امیرحسین جبه داری که بر روی سیستم توقفات کار میکرد. او چندین سال در پروژه فولاد مبارکه بود سپس به دفتر اصفهان آمد. مدیریت ایریسا با او چندان روی خوش نشان نمیداد و او هم همیشه با مدیریت درگیری داشت. بالاخره با پیگیری های خودش او مآمور شد به شرکت ایریتک و هم اکنون در آن شرکت مشغول به کار است هرچند که کارمند رسمی ایریسا است. البته او قبلآ از مجتمع فولاد بازنشسته شده است. قضاوت در رابطه با او بسیار برای من مشکل است.

 

-          آقای سعید مؤمن زاده فارغ التحصیل رشته فیزیک دانشگاه اصفهان است. نامبرده متخصص در سیستم نگهداری و تعمیرات(نت) است و در اکثر پروژه ها مسئولیت این سیستم را بر خوردار است. فولاد خوزستان و فولاد هرمزگان و فولاد غرب آسیا و فولاد خراسان و ... و خلاصه همه پروژه ها. از بس به مآموریت های گوناگون اعزام شده دیگر خسته شده است و به نظر من مدیریت باید فکری برای کارکنان مآمور بکند. بسیاری از دوستان در اثر مآموریت زیاد جانشان فرسوده شده است. و خانواده آنان تحت فشار هستند و در هفته چند روز را این کارکنان دور از خانواده بسر میبرند. و این مآموریت ها موقتی نیست که قابل تحمل باشد بلکه در طول سال ادامه دارد. حال که از سیستم تعمیرات ذکری رفت بهتر و شایسته است از یک نفر دیگر نام ببرم:

 

-          آقای امرالله باغشور پو که بعضی ها به غلط یک "ر" هم آخر اسم او اضافه میکنند. او دارای دیپلم بود که به مجتمع فولاد آمد و متآسفانه به خارج از کشور هم اعزام نشد. نامبرده نه تنها برنامه نویسی بسیار توانا است و بسیار سخت کوش است که سیسم نگهداری و تعمیرات را نیز به خوبی مسلط است و خود یک طراح و سیست آنالیست بسیار قوی است.

 

من کمتر دیپلمی را میشناسم که همچون او پرکار و مسلط و سخت کوش باشد. او میتواند به عنوان یک کارمند نمونه در شرکت معرفی گردد. امری که متآسفانه تا کنون مدیریت ایریسا به آن اقدام نکرده است و این یک ضعف و حق ناشناسی ایریسا است. دیپلمه های برنامه نویس ایریسا که بیست سال پیش به مجتمع آمدند و بعدآ به ایریسا پیوستند واقعآ بی همتا هستند. ای کاش روی این افراد مخصوصآ آقای باغشورپو سرمایه گذاری میشد و به آنها اهمیت بیری داده میشد و او را هم به سفر خارج می فرستادند تا هم دلگرم باشند و مانند دیگران روحیه ای تازه کنند.

 

آیا کسی به پیام های من گوش میکند. باید بنالم که استقبالی از وبلاگ "راه ایریسا" نمیشود و شاید من هم از راه باز بمانم . اما دلم میخواهد دوستان معرفی شوند و در این وبلاگ از آنها  نامی به نیکی بماند.