راه ایریسا ------------------------------- The Way of IRISA

این وبلاگ بر این است تا با تجزیه و تحلیل رویدادها و تصمیمات اتخاذ شده در شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون ( ایریسا ) راه مناسب پیشرفت شرکت را فراهم سازد

سرگذشت تشکیل شرکت ایریسا- (هیئت مدیره )- قسمت هشتم
ساعت ۱٠:۳٦ ‎ب.ظ روز جمعه ٥ تیر ۱۳۸۸  

آنچه در این پست مینویسم هم موضوع روز است و هم تاریخچه و سرگذشت ایریسا.

روز پنجشنبه بیست و  پنجم تیر ماه 88 مجمع عمومی شرکت ایریسا در دفتر مرکزی اصفهان برگزار میگردد. یکی از ارکان مهم مجمع عمومی هر شرکتی عبارت است از هیئت مدیره آن شرکت. که قصد دارم اعضای اولین هیئت مدیره و اعضای فعلی آن را معرفی کنم.

دوستی ایراد گرفته که من با اصول وبلاگ نویسی آشنا نیستم. و از اصول وبلاگ نویسی آن است که باید کوتاه نوشت. درست میگوید اما من چاره ای ندارم باید هر موضوعی را خوب توضیح دهم تا برای همگان روشن باشد. حال اگر شما علاقمند به موضوع هستید ادامه آن را مطالعه کنید که من آن را در ادامه مینویسم تا اصلی دیگر از وبلاگ نویسی مراعات شده باشد.


از تشکیل شرکت ایریسا بعدها صحبت خواهم کرد. موقتا بدانید که تاریخ ثبت شرکت ایریسا در ثبت اسناد به تاریخ 5/5/1371 میباشد. که در آن اسناد اعضای هیئت مدیره شرکت ایریسا به ترتیب عبارتند از:

1.      آقای فرهاد فرمانی از مجتمع فولاد مبارکه با عنوان رئیس هیئت مدیره

2.      آقای فرانچسکو کیابرا از شرکت ایتالیائی ILVA  با عنوان نایب رئیس

3.      آقای مسعود متآله از شرکت ایریتک با عنوان عضو

4.      آقای گره کی از شرکت ایتالیائی GTI  به عنوان عضو

5.      آقای ابوالحسن بقائی آبجویه از مجتمع فولاد مبارکه به عنوان مدیر عامل

 

قبلآ در رابطه با آقایان فرمانی و متآله مواردی را نوشته ام. اینبار کمی از آقای دکتر بقائی مینویسم.

 

دکتر بقائی نائینی الاصل بود و آبجویه یکی از روستاهای نائین است و دکتر از آن دیار برخواسته بود. مردم نائین معمولآ با سواد ، جدی و پرکار و مسئولیت شناس و امانت دار هستند. و دکتر بقائی نیز مردی وارسته و باسواد و بسیار پر کار بود که تا دیر وقت در شرکت میماند و به کارهای شرکت سر و سامان میداد. و مطالعه میکرد و اگر به مطلب خوبی برخورد میکرد ، آن مطلب را همراه یادداشتی برای مدیران مربوطه نیز میفرستاد تا مطالعه کنند.

همه افراد، بسیار از او حساب میبردند. بسیار در کارها سخت گیر بود. اما محضر او را همه دوست میداشتند. هر کارمندی اگر مشکلی داشت به او مراجعه میکرد و کمتر کسی بود که به اطاق او برود و ناراضی از اطاق او برگردد. به قول معروف با پنبه سر میبرید.

 

از آنجا که در آمریکا تحصیل کرده بود به زبان انگلیس تسلط کافی داشت. لذا در قراردادهای خارجی و مذاکرات با ایتالیائی ها کاملآ مسلط و موفق بود. ایتالیائی ها به دکتر بقائی میگفتند دکتر باروی.(BAROY)

 

زمانی که در سمت مدیر عامل ایریسا بود در جای دیگری کار نمیکرد و اگر احیانآ در جلسه ای شرکت میکرد و یا مشورتی به سازمانی میداد و آنها حق الزحمه ای به او پرداخت میکردند آن دریافتی را به حساب شرکت واریز میکرد و برای خود چیزی بر نمیداشت.

 او چندین سال مدیر عامل شرکت ایریسا بود و یکی از اصلی ترین بنیانگزاران شرکت ایریسا میباشد و شاید فکر تآسیس شرکت نیز از ایشان باشد و شالوده اصلی شرکت ایریسا را نیز او پایه ریزی کرد.

 

دکتر بقائی در جذب نیروی انسانی بسیار سخت گیر بود. با استخدام دانشجویان دانشگاه آزاد موافقت نمیکرد. البته بعدها شرایط تغییر کرد و جذب این دانشجویان که تعدادی از آنها واقعآ باسواد و پر انگیزه بودند دیگر اجتناب ناپذیر بود.

او سخت ترین آیین نامه را برای تآمین نیرو  شخصآ تنظیم کرده بود و در اجرای آن سخت پای فشاری داشت.

وقتی عصبانی میشد به شدت افروخته میشد و رنگ صورت او سرخ میشد. و آن وقت بود که دیگر کسی یارای صحبت کردن در حضور او نداشت. ولی شخصی مهربان و انساندوست بود.

 

در ابتدای کار به سیستم های موجود بر روی کامپیوترهای شخصی اعتقادی نداشت و بیشتر بر روی MAIN FRAME ها تآکید داشت و باور نمیکرد که عصر دایناسور ها به پایان رسیده است. و برای این کار مقاله ای نیز نوشت که من به آن دسترسی ندارم و گرنه مدرک خوبی بود.

البته بعدآ نظر خود را عوض کرد و به آموزش کارکنان بر روی کامپیوتر های شخصی مخصوصآ محصولات میکروسافت برای تمام کارکنان اعم از صف و ستاد تآکید میکرد و دوره های گسترده ای برای کارکنان برقرار کرد.

چند سال پیش تصمیم گرفت که رشته MBA  تحصیل کند. لذا به نیوزیلند مهاجرت کرد و در آنجا تحصیلات خود را به پایان برد علیرغم اینکه در ابتدا دکترای شیمی را از دانشگاه های آمریکا فارغ التحصیل شده بود. و مدتی نیز در صنعت نفت کار کرده بود و فرایندها را خوب میشناخت و همین کمک کرده بود تا فرایندها و فانکشن های فولاد مبارکه را نیز خوب بشناسد.

 

پیرامون این مرد که اقدامات زیادی انجام داد میتوان زیاد نوشت ولی همین اندازه بس است.

 

تا آن زمان که دکتر بقائی مدیر عامل ایریسا بود. جلسات مجمع عمومی با حضور اکثریت سهامداران و کارکنان برگزار میشد و حتی برای تشویق سهامداران برای شرکت در مجمع عمومی دو جعبه گز بلداجی نیز به شرکت کنندگان اهداء میشد. برای حضور همگان به مکان وسیعی نیاز بود که حتی مجبور به اجاره سالن مراسم اداره کار میشدند. اما به مرور زمان سهامداران و کارکنان کمتر در جلسات مجمع عمومی شرکت کردند و بقول معروف جلسات آب رفت. هیئت مدیره های بعدی هم از این موضوع چندان ناراحت نبودند و نیستند.

این داستان را تا قبل از برگذاری مجمع عمومی در تاریخ 25/4/88 پی میگیریم و سعی میکنیم داستان هیئت مدیره های بعدی و فعلی را به انتها برسانیم.

 

نظر بدهید تا ببینیم چه پیش میآید ای نظر دهندگان!.