راه ایریسا ------------------------------- The Way of IRISA

این وبلاگ بر این است تا با تجزیه و تحلیل رویدادها و تصمیمات اتخاذ شده در شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون ( ایریسا ) راه مناسب پیشرفت شرکت را فراهم سازد

ایریسا و فولاد مبارکه
ساعت ۸:۳٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٠ بهمن ۱۳٩۱  

چند روز است که در نوشتن تأخیر کرده ام. در زمان هائی که از نظر روحی در حالت مناسبی نیستم از نوشتن دوری میکنم. نمیخواهم ناراحتی های روحی و عصبانیتم در نوشتن دخالتی داشته باشد. این روزها نیز ناراحت و عصبانی بودم لذا ننوشتم....


دلیل ناراحتی ام بماند برای بعد. اما حالا میخواهم از گذشته بنویسم. از آن زمانی که ایریسا تشکیل شد. از سال 1373 که تعدادی از کارکنان فولا مبارکه که در بخش EDP کار میکردند و این کارکنان تصمیم گرفتند به ایریسا بیایند و ایریسا تشکیل شد. هر کس به دلیلی آمد. که همه به امید درآمد بهتر و رشد بهتر و پیشرفت بیشتر و خدمت بیشتر به شرکت ایریسا آمدند. 

حالا سالیان دراز از آن انتقال میگذرد. در این مدت 19 ساله نیروهای انتقالی در پروژه های مختلف خدمت کرده اند. به صنایع فولاد کشور فراوان خدمت رسانی کرده اند. به فولاد مبارکه و فولاد خوزستان و فولاد خراسان و ده ها کارخانه و صنعت دیگر سیستم داده اند. و در این سالیان زحمات وسختی های زیادی کشیده اند.

آری, دوستان انتقالی خدمت کرده اند. با سیستمهای مختلف کار کرده اند. متخصصین متبحر و با سابقه ای شده اند. رشد علمی فراوان کرده اند. صدها نفر را آموزش داده و پرورش داده اند. که آن آموزش دیده ها حالا در سطح کشور و یا خارج از کشور مشغول کارند.

ایریسا و دوستان انتقالی به همه اهداف خود رسیده اند. اما به یک هدف که درآمد و رفاه بیشتر و زندگی بهتر و آسایش زن و فرزند نرسیده اند. و این در حالی است که چندین برایر همطرازان خود که در فولاد مبارکه ماندند زحمت کشیده و رنج برده اند.

طی این سالها حوادث بسیار بر سر ایریسا و کارکنان آن اعم از انتقالی و غیر انتقالی آمده است. و طوفان ها و بحران ها را دیده و از سر گذرانده اند.

آنچه گذشته را فراموش کنیم و زمان حال را دریابیم. زمان حال را دریابیم که ایریسا عمده سهامش متعلق به فولاد مبارکه است. و مدیریت آن تماماً به دست فولاد مبارکه است. هیئت مدیره را فولاد تعیین میکند و حتی مدیر عامل ایریسا را فولاد انتصاب میکند.

با این اوصاف و آنچه طی سالیان گذشته پیشآمد کرده است. ایریسا فرزند فولاد مبارکه و شرکتی از شرکتهای زیر مجموعه فولاد مبارکه است. البته من دلم میخواست و میخواهد که ایریسا یک شرکت خصوصی کاملاً مستقل باشد. ولی امور به دلخواه من نیست. حال که واقعیت نه به دلخواه من است و ایریسا همه چیزش بسته به فولاد است, میتوانم مواردی را به عنوان خواسته کارکنان مطرح کنم. و فولاد هم باید آنها را به پذیرد وگرنه مشکلات آتی ایریسا دامن او را خواهد گرفت. موفقیت ایریسا موفقیت فولاد است و شکست آن شکست یکی از شرکتهایش.

مدیریت فولاد مبارکه وضعیت درآمد کارکنان خودش را با کارکنان ایریسا مقایسه کند. حقوق و دستمزدشان را مقایسه کند. حجم کارشان را مقایسه کند. تا متوجه شود که کارکنان ایریسا درآمد بسیار کمتری دارند. پاداش هایشان در طول سال را مقایسه کند. کارکنان ایریسا امسال هنوز پاداش 4 ماهه خود را دریافت نکرده اند. در حالی که هر سال باید سه پاداش 4ماهه دریافت کنند.

فولاد مبارکه به مناسبت سالگرد بهره برداری از فولاد مبارکه که 23 دی ماه است به هر کارمندش60 هزار تومان بن کتاب داده است. آیا کارکنان ایریسا بیشتر از کارکنان فولاد به کتاب تخصصی نیاز ندارند. فولاد مبارکه با بهانه و بی بهانه به کارکنانش پاداش میدهد. به مناسبت میلاد پیامبر اسلام حضرت محمد صلوات الله علیه مبلغ 300 هزار تومان به هر کارمندش هدیه داده است. آیا ایریسا هم میتواند چنین عمل کند؟ اینها 2 نمونه بود و ده ها از این نمونه وجود دارد که شاید شما بهتر از من بدانید.

از انصاف دور نشوم که مدیریت ایریسا و خصوصاً آقای مهندس شهریاری مدیر عامل محترم ایریسا هم بسیار علاقمند است که به کارکنان رسیدگی و پاداش داده شود اما دستش بسته است.

برای اینکه به بحثم ادامه دهم لازم است ابتدا به این اطلاعیه نظری با اندک تأمل بیندازید:

 

 

پس از اینکه فولاد مبارکه سهام ایریتک در ایریسا را خرید, به شدت سهام ایریسا سقوط کرد و الان سهام آن خریداری ندارد. و این در حالی است که سهام فولاد مبارکه در بورس طی سال جاری ارزشش دو برابر شده است. کارکنان فولادمبارکه هر کدام چندین هزار سهم از فولاد مبارکه دارند و روز به روز سرمایه شان اضافه میشود. اما ارزش سهام کارکنان ایریسا روز به روز کمتر میشود. آیا فولاد مبارکه نباید به فکر سهام ایریسا باشد؟

فولاد مبارکه میخواهد مبلغ کمکهای بلاعوض خود را به 3برابر افزایش دهد. کمک های بلاعوض که هنوز نمیدانم به کجا خواهد بود؟ به مدارس؟ به موسسات خیریه ؟ به مساجد؟ به شهرداری ها؟ به فرمانداری شهرستانهای اطراف ؟ به شرکتهای زیر مجموعه ؟ به افراد بی بضاعت ؟ یا ....

آیا فولاد مبارکه حاضر است به ایریسا کمک بلاعوض کند؟ ما کمک بلاعوض نمیخواهیم . آیا حاضر است به ایرسا وام بدهد تا یک ساختمان شایسته کارکنانش بخرد. کارکنانی که بخشی از آنها در 2 ساختمان اجاره ای با حداقل امکانات و فضا به سر می برند.

از مدیریت ایریسا درخواست میشود این موارد را به اطلاع آقای دکتر سمیعی نژاد مدیر عامل محترم فولاد مبارکه برساند. از ایشان دعوت کند تا با کارکنان ایریسا جلسه ای داشته باشند. تا کارکنان ایریسا مشکلات خود را بگویند. ایشان که دلسوز ایریسا است و میخواهد ایریسا به عنوان یک شرکت برتر باشد لازم است با کارکنان ایریسا یا نمایندگان آنان صحبت کند. یک جلسه مشترک به نفع همه است. از من گفتن بود.