راه ایریسا ------------------------------- The Way of IRISA

این وبلاگ بر این است تا با تجزیه و تحلیل رویدادها و تصمیمات اتخاذ شده در شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون ( ایریسا ) راه مناسب پیشرفت شرکت را فراهم سازد

سلامت اساس سعادت
ساعت ٩:٢٢ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٥ اسفند ۱۳٩۱  

"به طور کلی 90 درصد سعادت ما فقط مبتنی بر سلامت ماست. همه چیز در صورت وجود سلامت مایه لذت می گردد. برعکس , بدون سلامت , هیچ موهبت بیرونی نیست که لذتبخش باشد و حتی موهبت های ذاتی دیگر , خصوصیات ذهنی و خلق و مزاج در اثر رنجوری کاهش می یابند و بسیار ضعیف می شوند پس بی دلیل نیست که به هنگام دیدن یکدیگر نخست جویای سلامت هم می شویم و برای یکدیگر آرزوی سلامت می کنیم, زیرا سلامت برای سعادت انسان از هر چیز دیگر اساسی تر است."


"بنابر آنچه گفته شد نتیجه میگیریم که بزرگترین حماقت ها , قربانی کردن سلامت خویش است, حال به هر منظوری که باشد, چه در راه کسب و کار, چه برای ارتقاء مقام, چه به منظور دانش و شهرت, چه رسد برای لذتهای حسی و گذرا. پس باید هر چیز دیگر را از لحاظ اهمیت پس از سلامت قرار داد."

امیدوارم دو پاراگراف بالا را با دقت بخوانید و روی هر جمله آن تأمل کنید. این دو پاراگراف را من ننوشته ام بلکه جملاتی از نابغه ترین انسان هاست. شوپنهاور, که قبلاً در یکی از پستها گفته تولستوی در باره وی را نقل کرده ام. و این دو پاراگراف از صفحه 35 از کتاب "در باب حکمت زندگی" برای شما انتخاب شده است.

جملات فوق برای تمام انسان هاست و برای همه آنان مصداق دارد. برای کارکنان یک شرکت نیز مصداق دارند. حتی برای شما همکار عزیز که حالا در حال خواندن این جملات هستید.

میخواستم بگویم همه باید به سلامتی خود اهمیت بدهیم که همه چیز در پرتو سلامتی به دست می آید. سلامت جسمی و روحی. کارکنان خودشان باید به سلامت خود اهمیت بدهند و برای کسب و کار با اضافه کاری های بی مورد و طاقت فرسا آن را به خطر نیاندازند. مدیران برای ارتقاء و مقام به هر دری نزنند و خواب را برخود حرام نکنند. بلکه به سلامتی خود بیاندیشند.

مدیریت شرکت هم به سلامت کارکنانش اهمیت دهد. و همچون سال های پیشین که همه کارکنان را برای سلامتشان به طب صنعتی می فرستاد, امسال نیز عمل کند. در سال 1391 فقط کارکنان حاضر در پروژه ها را برای بررسی سلامتی به طب صنعتی فرستادند. و بیشتر نیرو ها را برای Check Up به مراکز بهداشتی نفرستادند.

البته احمد کاری به این ندارد که چکآپ کارکنان یک الزام قانونی هست یا نیست. ولی از مسئول ایمنی و بهداشت شرکت و نیز مدیریت محترم تقاضامندم بدان توجه فرمایند. نوشته ام کوتاه بود اما مهم. و ببخشید از اینکه چندین ماه بود که می خواستم پیرامونش بنویسم ولی موفق نمیشدم.