راه ایریسا ------------------------------- The Way of IRISA

این وبلاگ بر این است تا با تجزیه و تحلیل رویدادها و تصمیمات اتخاذ شده در شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون ( ایریسا ) راه مناسب پیشرفت شرکت را فراهم سازد

هر روزتان نوروز
ساعت ۱:٠٠ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٥ فروردین ۱۳٩٢  

هر روزتان نوروز. یعنی هر روزتان نو باشد. هر روز برای شما, روزی دیگر و پنجره ای به روی شادی و تغییر و تحول باشد. 500 سال قبل از میلاد , هراکلیتوس فیلسوف پیشا-سقراطی می گفت:تغییر امری پیوسته است.همه چیز همیشه در حال تغییر است....


هراکلیتوس بر این باور بود که هر چیزی در جهان ما همیشه دستخوش تغییر است. در حقیقت هیچ چیز در جهان پایدار نیست, مگر فرایند تغییر. تغییر, اساسی تریت ویژگی طبیعت است و یکی از مشهورترین گفته های هراکلیتوس این است که "همه چیزها در وضعیت سیال قرار دارند".

در حالی که 4 سال تمام از عمر وبلاگ " راه ایریسا" میگذرد , آمدن سال جدید 1392 و نوروز باستانی را که یادگار پیشینیان ایران زمین است به خوانندگان این وبلاگ خصوصاً کارکنان و همکاران در شرکت ایریسا تبریک می گویم. و از خدا میخواهم که هر لحظه از عمرشان تحویل غم و ناخوشی به شادی و خوشی باشد. همانگونه که بهار از پی زمستان میآید , آسانی و کامیابی هم پس از سختی ها خواهد آمد. و امید که هر روز ایریسا بهتر از دیروز باشد و در آینده شاهد شکوفائی هر چه بیشتر آن باشیم.

در آخرین روز کاری از سال 1391 نشسته بودم که صدایم زدند و یک سر رسید همراه پیام تبریک مدیرعامل و یک Flash Memory با ظرفیت 8 گیگابایت تحویلم دادند. هدیه بسیار خوبی بود. از مدیرعامل شرکت تشکر میکنم که چنین هدیه ای را برای سال جدید انتخاب کرده و به همه کارکنان تقدیم کرده است. فکر میکنم تمام کارکنان این اقدام را بسیار بپسندند.

آیا کارکنان قدیمی ایریسا روزگاری را به یاد میآورند که خرید CD برای شرکت ممنوع بود مبادا که اطلاعات شرکت کپی غیر مجاز شود. و زمانه چقدر تغییر کرده است که Flash Memory هدیه می گیریم. آری همه چیز رو به پیشرفت است و هر روز را تدبیری دیگر لازم است.

تا آنجا که خبر دار شده ام هدایای گران قیمتی هم برای کارفرمایان در نظر گرفته شده است که من با هدایای گران برای کارفرمایان موافقتی ندارم. و آن را خوشآیند نمیدانم. شاید اشتباه میکنم. ای کاش کارفرمایان بزرگ همچون فولادمبارکه گرفتن هدیه از پیمانکاران را ممنوع میکردند. آیا زمانی را به یاد میآورید که گویا در زمان مدیریت آقای هراتی نیک مدیر عامل وقت فولاد مبارکه تمام پیمانکاران از دادن هدیه حتی یک سررسید و سالنامه هم در یک سال ممنوع شده بودند. آری همه چیز رو به تغییر است و از خدای بزرگ بخواهیم که حال ما را به احسن حال تغییر دهد.

این موضوع را سال قبل هم نوشته بودم. لذا بخش زیادی از پست سال قبل (صد سال به این سالها) را که در اسفند 1390 برای نوروز 1391 نوشته بودم با کمی تلخیص برایتان نقل میکنم.

 بر خود لازم دانستم که سال نو را به همکاران خوبم در ایریسا و خوانندگان این وبلاگ تبریک بگویم و سالی سرشار از خوبی و شادی و رشد و فلاح را برای شما خواستار باشم.

از ادب به دور است که از کنار این عید باستانی رد شوم و آن را به شما خوبان تبریک نگویم.

راستی عیدی دادن یادتان نرود. مخصوصآ به بچه ها که عیدی شما برایشان خاطره میشود و موجب ماندگاری آن در ذهن پاکشان.

عیدی دادن رسم بسیار زیبائی است که از زمان های قدیم وجود داشته است و من به یاد دارم که در ایام کودکی برای بزرگترها یک عدد نارنج عیدی می بردیم و بزرگترها به من یک مشت بادام یا چند عدد گردو عیدی می دادند. پول هم اگر می دادند 2 ریال یا 5 ریال بود. و من لذت فراوان می بردم از این عیدی ها و بزرگان عیدی دهنده را در خاطر دارم.

عیدی دادن در سازمان هم رسمی شده است بسیار خوب , که مدیران به کارکنان خود عیدی می دهند. و هر مدیری بسته به سلیقه و فرهنگ سازمانی مربوطه عیدی خاصی می دهد. بهترین عیدی شاید آن است که به همه داده شود. یک کتاب یا یک سررسید. و بهتر است بین کارکنان در عیدی فرقی نگذارند.

عیدی دادن به کارفرمایان و مشتریان هم رسمی شده است که خوب است در حد یک کارت تبریک یا سررسید و یا لوح تقدیری باشد و امروزه به افراط دچار شده است که جنبه خوشآیندی ندارد. و احساس خوبی به آدم دست نمی دهد از این عیدی ها که تا مرز فساد پیش می رود.

عید نوروز را باید پاس داشت که از نیاکان ما به ارث رسیده و رسم خوبی است میمون و مبارک. و هر کس سعی میکند در قالب بهترین کلمات احساس خود, دوست داشتن را به دیگران ابراز کند. و چه پیامک های خوبی به ما میرسد در این عید. که حجم آن و تنوع و زیبائی آن تفکر انگیز است و نشانگر آن که نوروز زنده است و مردم آن را دوست دارند. احساس من هم این است: بهترین ها نثار شما باد.