راه ایریسا ------------------------------- The Way of IRISA

این وبلاگ بر این است تا با تجزیه و تحلیل رویدادها و تصمیمات اتخاذ شده در شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون ( ایریسا ) راه مناسب پیشرفت شرکت را فراهم سازد

تشویق وظیفه ماست
ساعت ۱:٠٠ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳٩٢  

در این پست میخواهم تشکر کنم. تشکر از آنانی که کار خود را دوست دارند. تشکر از آنانی که با جدیت به کار خود می پردازند. فرقی نمی کند که زن باشند یا مرد. فرقی نمی کند که در کدام واحد کار می کنند. ممکن است در بخش ستاد باشند یا در بخش صف. چه فرقی می کند؟....


مدتهاست که میخواهم این موضوع را مطرح کنم ولی فرصت نشده است. کار ما فقط انتقاد کردن نیست. تشویق دیگران و قدردانی کردن از آنها که ارزش آفرین هستند نیز از وظایف ماست. کار ما فقط بیان مشکلات نیست بلکه ارائه رهنمود هم از وظایف ماست. ارائه پیشنهاد هم از وظایف ماست. پیشنهادی که در جهت بهتر شدن امور باشد. پیشنهادی که در جهت سازندگی محیط کارمان باشد.

همینطور که این کلمات را تایپ می کنم به یاد آن می افتم که روزگاری در شرکت "کمیته پیشنهادات" داشتیم. کمیته ای که برای خودش آیین نامه داشت. کمیته ای که برای خودش سازمان داشت. برای خودش اعضائی داشت و دبیری و دفتر و دستکی. ولی به مرور رو  به فراموشی گذاشت وشاید شما خواننده با این جملات به یاد آن روزها می افتید. آه , چه ها که داشته ایم ولی به لطف بی لطفی دیگران به دست فراموشی سپرده شده اند. کمیته ای که هر سال به بهترین پیشنهاد جوائز سالیانه می داد.

باور کنید موضوع کمیته پیشنهادات بطور ناگهانی به یادم آمد و از قبل روی آن فکر نکرده بودم. حالا مطرحش کردم. و روزگاری باید که آسیب شناسی کنم که چرا به این روز افتاد. فقط میتوانم بگویم ای کاش دوباره احیا می شد. ولی کاری است بسیار سخت و به فرهنگ سازی عمیق نیاز دارد. به این نیاز دارد که عشق و امید به آینده را در دل کارکنان زنده کنیم. نیاز به تحول داریم.

راستی وقتی آدم می نویسد موارد جدید به یادش می آید. از تحول گفتم. آری به تحول نیاز هست. و 2 سال پیش هم کمیته های تحول شکل گرفت ولی تحولی حاصل نشد و آن هم رو به سردی می رود. به راستی چرا؟ مسئولین کمیته های چندگانه تحول میتوانند هرکدام چند خطی بنویسند و گزارشی بدهند که چه تحولی در سازمان ایجاد کردند. آن هم آسیب شناسی میخواهد. و از ابتدا باید آدم ها تحول خواه باشند تا تحول ایجاد شود.

در طول سالیان دراز به این نتیجه رسیده ام هر کس را به هر کاری می گماریم باید عاشق آن کار باشد. تخصص تنها کافی نیست. تخصص لازم است. ولی آنچه مهمترین است عشق به آن کار است. حتی نیاز به کار و معاش هم کسی را به کار وا نمیدارد. شاید کار کند اما اثر بزرگی آفریده نمی شود. کارهای بزرگ و آثار بزرگ را آدمهای فداکار و عاشق کار به دنیا عرضه کرده اند.

غرض از این پست فقط تشکر از آنانی است که کار میکنند و با جدیت و علاقه هم کار می کنند. آیا می دانید در شرکت در بخش اتوماسیون صنعتی خانم کارشناسی هست که برای رفتن به مأموریت اهواز مجبور است فرزند کودک و عزیزش را هم با خود به مأموریت ببرد. و تا آنجا که می دانم مادرش را هم با هزینه خود به مأموریت می برد تا در محل مأموریت از فرزندش نگهداری کند. من عمل این زن فداکار را می ستایم. به هر دلیلی که باشد کارش ستودنی است. او را باید معرفی کرد. او را باید ستود. نامش را من نمی گویم تا مسئولین بگویند.

آیا می دانید در بخش IS در واحد تولید خانم برنامه نویسی هست که بیشترین اضافه کاری را دارد تا پروژه به موقع تمام شود. پروژه ای که متعلق به فولاد مبارکه است و آیا می دانید که شب هنگام پس از اضافه کاری باید راه درازی را تا شهرستانی دور دست در اطراف اصفهان راه بپیماید تا به منزل برسد. آیا اینها ستودنی نیستند.

فقط دو نمونه از زن ها را بر شمردم و عمداً نام نبردم. زنانی که مسئولیت خانه داری و شوهر داری و تربیت فرزند را نیز بر عهده دارند و باید آنها را به دیگران معرفی کرد تا الگوی کار صادقانه و سخت کوشانه در شرکت شوند. و البته تعداد این خانمها در شرکت ایریسا کم نیست.  و این زن ها همچون نگینی در ایریسا می درخشند و بدانند که همیشه منصورند و موفق.

حال می پرسم این معرفی وظیفه کیست؟ چه کسی باید این خوبی ها و ارزشها را به جامعه کارمندی و کارشناسی معرفی کند.؟ این از وظایف سرپرستان بلافصل این گونه کارکنان است که دست به این کار بزنند. و با ارائه تمام شواهد و مدارک مستند بگویند که چه کسانی در شرکت فداکاری می کنند. و در نهایت مدیریت ارشد شرکت به نحو احسن در جلسات سالیانه آنها را به عنوان نمونه و الگو معرفی کند.

معرفی کارکنان برتر و تشویق و قدردانی از آنان وظیفه همه ماست و رسالتی است که بر دوش همه ما است. و در این زمینه کوتاهی کرده ایم.  براستی مدیریت منابع انسانی یعنی چه؟ یعنی همین.

ایریسا را اینگونه افراد ساخته اند و در آینده هم میسازند. درود بر همه آنان که صادقانه برای سربلندی شرکت خود تلاش می کنند. درود. درود.