راه ایریسا ------------------------------- The Way of IRISA

این وبلاگ بر این است تا با تجزیه و تحلیل رویدادها و تصمیمات اتخاذ شده در شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون ( ایریسا ) راه مناسب پیشرفت شرکت را فراهم سازد

مجمع عمومی ایریسا تشکیل شد
ساعت ٤:۳٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٥ خرداد ۱۳٩٢  

پس از دو بار تعویق , بالاخره مجمع عمومی ایریسا در تاریخ 13 خرداد 1392 در دفتر اصفهان برگزار شد. مجمعی بود که با مجامع پیشین کمی متفاوت بود. و در این پست چند خطی در باره آن می نویسم. ولی قبل از آن یکی دو مورد را یادآور میشوم....


در ماه خرداد دو نفر از نیروهای خوب ایریسا از شرکت ایریسا رفتند. یکی مرد و دیگری زن. آن که مرد بود مهندس بخش اتوماسیون بود و نامش محمدحسین قرابه چیان بود که تقریبا 10 سال سابقه کار داشت. او به شرکت دیگری نرفت. بلکه برای آینده ای بهتر به کشور کانادا مهاجرت کرد. مهندسی شیک پوش و برازنده بود. موُدب بود. باسواد بود. کارش هم خوب بود. حیف که رفت. روزی با او صحبت میکردم. درد دلش شروع شد. گفت گروه شغلی اش پایین است. پاداش بالائی نمی گیرد. گفت پس از ده سال کار هنوز اجاره نشین است. و از وضعیت حقوق و مزایای خود شکایت داشت. فرد با ایمانی بود که او را دوست داشتم. و برایش آرزوی بهروزی و زندگی خوبی را دارم.

آن دیگری که زن بود. نامش فیروزه رامی بود. خانم خوب و مهربان و پرتلاش. کتاب و دفتر شعری داشت. و شعر هم می گفت.  متأسفانه شعری از او را ندارم که در اینجا نقل کنم. شاید برایم بفرستد. در بخش سیستمهای اطلاعات کار می کرد. رئیس دفتر پرکاری بود. سرعت ماشین نویسی اش بی نظیر بود. کارش را دوست می داشت. او هم همراه شوهرش برای تحصیل و زندگی بهتر به کشور مالزی رفت. مرخصی موقت گرفته است و امیدوارم موفق باشد در هرجا که هست. آخرین روز کاری اش شیرینی خریده بود و در تمام اطاق ها شخصاً شیرینی پخش کرد و خداحافظی کرد. خدا به همراهش.

موضوع دیگر این است که 3 ساختمان که 2 تای آن اجاره ای است و یکی متعلق به ایریسا و هر سه در کوچه هدایتی در چهارباغ بالا بزودی تخلیه می شوند و کارکنان به ساختمان جدیددی که در خیابان شریعتی نزدیکی شیرینی فروشی نیوشا است نقل مکان می کنند تا فضای کاری مناسبی داشته باشند. و این قولی است که مدیریت داده بود که فضای کاری بزرگتری در اختیار کارکنان قرار دهد. قرار است ساختمان متعلق به ایریسا در کوچه هدایتی تخریب و یک ساختمان بر اساس کاربری شرکت طراحی و ساخته شود. امیدوارم در این رابطه زود دست به کار شوند و سرمایه اش فراهم شود تا ساختمانی شایسته کارکنان و ایریسا ساخته شود.

البته جای تأسف دارد که ایریسا در چند سال گذشته نتوانسته است سرمایه گذاری کند و هیچ ملکی نخریده است. و حالا هم میخواهد چند ساختمان را در شهرهای مختلف بفروشد و تبدیل به احسن کند. که البته تبدیل به احسن کردن هم لازم است و هم ضروری.

خرید ملک و سرمایه گذاری نیز برای هر سازمانی برای ادامه کار لازم و خوب است. و این خود شاخصی برای قضاوت در رابطه با عملکرد هر شرکت و هیئت مدیره و مدیریت آن است که امید است به این شاخص توجه شود.

در مجمع عمومی ایریسا که روز دوشنبه 13 خرداد برگزار شد. برای اولین بار در طول تاریخ ایریسا اتفاق جالبی افتاد و آن اینکه سهامدار عمده آن یعنی فولاد مبارکه که 70درصد سهام را دارد در بالاترین سطح شرکت کرده بود. مدیر عامل محترم فولاد مبارکه آقای دکتر سمیعی نژاد در جلسه حضور داشتند و به عنوان هیئت رئیسه مجمع جلسه را با قدرت اداره کردند که همین قدرت اداره موجب شد جلسه مثل سال های قبل زیاد طول نکشد و سریعاً در هر رابطه تصمیم گیری شود.

سود امسال شرکت ایریسا اندکی کمتر از سال قبل بود که بنابر پیشنهاد هیئت مدیره محترم و تصویب مجمع عمومی مقرر شد که 50 درصد آن توزیع شود. لذا برای هر سهم مبلغ 2060 ریال سود تصویب شد که به سهامداران پرداخت می گردد. در سال گذشته به هر سهم 2300 ریال سود دادند. البته تصمیم بسیارعالی و خوبی که آقای دکتر سمیعی نژآد اعلام کردند این بود که سودهای انباشته سالهای گذشته به سرمایه شرکت افزوده شود. یعنی شرکت ایریسا بزودی از محل سودهای انباشته سنواتی , افزایش سرمایه خواهد داد. که این به نفع سهامداران است. میزان سودآوری و افزایش سرمایه یک شرکت نیز شاخص درستی برای قضاوت عملکرد یک شرکت است و سهامداران هر شرکتی در کل جهان و کشور و بورس , آن را مد نظر قرار می دهند.

در جلسه امسال, کارکنان و سهامداران حضور گسترده داشتند. تقریبا تمام صندلی ها پر بود. شاید نزدیک 150 نفر حضور داشتند. دلیل آن , حضور آقای دکتر سمیعی نژاد بود که همه علاقه داشتند او را ببینند و حرف ها و سخنانش را بشنوند. به نظر من دکتر یک کاریزما هم دارد. به دل می نشیند.

سهامداران درخواست داشتند که تکلیف سهام آنان روشن شود و فولاد مبارکه سهام  را بخرد. دکتر هم آب پاکی را روی دست آنان ریخت و گفت هیئت مدیره فولاد مبارکه تکلیف کرده است که ما نباید بیش از 51درصد سهام را داشته باشیم و نمیتوانیم بخریم. و 2 پیشنهاد را مطرح کرد که قبلاً هم مطرح کرده بودند: اولی این که ایریسا به فرابورس برود و دیگری آنکه فولاد خوزستان سهام کارکنان را بخرد. که در این رابطه شخص ایشان با مدیر عامل فولاد خوزستان آقای مهندس شریفی هم صحبت کرده اند. 

پس تکلیف سهامداران و مدیریت روشن است , پیگیری کنند تا یکی از شرکتهای فولاد خوزستان, فولاد هرمزگان و یا فولاد خراسان سهام را بخرند. و این بهترین گزینه و به نفع آینده ایریسا و کارکنان است. نظر احمد این است که پذیرش ایریسا در فرابورس به این آسانی نیست و شاید عواقب خوبی نداشته باشد. و مهندس هم همین نظر را تا کنون داشته است.

کارکنان ایریسا به دکتر گفتند که تا کنون حقوق کارکنان ایریسا در سطح کارکنان فولاد مبارکه نبوده و کمتر هم بوده است. دکتر گفتند کارگروهی را تعیین خواهند کرد تا موضوع حقوق و مزایا و مقایسه آن با فولاد را بررسی کند و اگر حقوق ایریسائی ها کمتر بود آنگاه هیئت مدیره و مدیریت ایریسا مکلف خواهند شد که ترتیب اثر بدهند.

آقای دکتر در فرازی از سخنان خود سوُالی را مطرح کرد و پرسید آیا میتوانید پروژه ای را نام ببرید که برای ایریسا سود آور باشد؟ معلوم بود فکری را به غلط در ذهن دکتر کرده اند که پروژه های ایریسا سود آور نیست. چون ایشان در سخنان خود اشاره کردند که سودآوری شما از فولاد مبارکه خوب بوده است. در جواب آقای دکتر, فردی پاسخ داد که علیرغم داشتن همه اطلاعات مالی شرکت نتوانست به خوبی پاسخ دهد. و آنان که مسئولیت دارند و اطلاعات دارند همچون مدیر عامل شرکت و مدیر PSO و مدیران پروژه و مدیران امور نیز هیچکدام پاسخ درخوری ندادند و اصلاً سکوت کردند. برای من سوُال بزرگی است که چرا روشنگری نکردند. شاید حرمت دکتر را نگه داشتند. اما احمد را نظر بر این است که ایریسا مدیر حاضر جواب ندارد. مدیرانی که تیز باشند. مدیرانی که اطلاعات دقیق را همیشه در پیش چشم داشته باشند و با ذهن باز به دفاع برخیزند.

 البته بعد از جلسه تعدادی از مدیران پروژه به خروش آمدند و دکتر را دنبال میکردند که جواب بدهند و گزارشی مالی در دستشان بود که از ایریسا دفاع کنند. و ظاهرآ جلسه ای بوده است که احمد از محتوای آن کاملاً بی اطلاع است.

در دستور جلسه مجمع نوشته شده بود که اعضای جدید هیئت مدیره معرفی شوند که آقای دکتر فرمودند اعضای حقوقی همان قبلی ها هستند که بزودی نماینده هر شرکت حقوقی معرفی میشود. و احمد امیدوار است که اعضائی قوی و دل سوخته و متخصص که درد ایریسا و رشد آن را داشته باشند, معرفی شوند و تغییراتی در ترکیب هیئت مدیره داده شود.

آقای دکتر در فرازی دیگر از سخنان خود فرمودند. ایریسا باید دانش تولید کند و آن را به فولاد مبارکه بفروشد. و پروژه های دیگرش را تعطیل کند. احمد جسارتاً و با عرض پوزش و اجازه از ایشان می پرسد مگر ایریسا و هیچ شرکت عاقل دیگری میتواند تمام تخم مرغ هایش را در یک سبد بگذارد. آنهم سبد فولاد مبارکه. مبارکه ای که 2 ضربه هولناک بر ایریسا زده است. اولی قرارداد مستقیم کردن تعداد زیادی از کارکنان در سال 1390 و دومی گرفتن قرارداد نگهداری از شرکت ایریسا. و شاید بتوان از ضربه سوم هم نام برد و آن خرید سهام ایریتک و به این روز انداختن سهام سهامداران. و گلایه ای هم بکنم که مدیران فولاد مبارکه به ایریسا به چشم یک شریک تجاری و همکار نگاه نمی کنند و ایریسا را برده خود میدانند و نگاه از بالا به پایین دارند و گاه نگاه عاقل اندر سفیه. و درست کرن این نگاه تا حدودی با مدیریت ارشد فولاد مبارکه است. وگر نه کارکنان ایریسا تا کنون خدمات و احترام خود به فولاد مبارکه و کارکنان آن را نشان داده اند و فداکاری آنان در پروژه توسعه مشهود است.

در رابطه با پاداش سالیانه اعضای هیئت مدیره هم فرمودند پاداش آنان تعیین و اعلام خواهد شد. خدمت آقای دکتر عرض کنم در طول سالیان اخیر این پاداش محرمانه بوده و بالاترین مرجع یعنی مجمع از میزان آن بی خبر بوده اند. اطلاعات باید شفاف و روشن باشد. و در تمام مجامع گزارش هیئت مدیره چاپ و در دسترس سهامداران قرار می گیرد چرا این اطلاعات و صورت های سود و زیان به گونه ای لاپوشانی میشود و مدیریت مالی شرکت هر سال فقط 2 کاغذ A4 را پشت شیشه اطاق اطلاعات میچسباند و دیگران به آن دسترسی ندارند. اگر اطلاعات سود و زیان پروژه ها در اختیار سهامداران بود در مجمع آن وضع پیش نمی آمد که همه سکوت کنند. دانستن حق کارکنان و سهامداران است. به خود آییم.

در پایان لازم است از زحمات نیروهای کارگر خدمات که چند روزی در حال تلاش و عرق ریختن بودند برای برپائی مجمع تشکر کنم. پاداشی برایشان در نظر بگیرید. مثل هر سال فقط به کارکنان و مسئولین امور مالی پاداش بستن حسابها ندهید. به دیگران هم پاداش بدهید. دیگرانی که صادقانه کار کرده اند و هیچکس آنها را ندیده است و به روزگاران آینده خواهم گفت به چه کسانی نداده اند.