راه ایریسا ------------------------------- The Way of IRISA

این وبلاگ بر این است تا با تجزیه و تحلیل رویدادها و تصمیمات اتخاذ شده در شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون ( ایریسا ) راه مناسب پیشرفت شرکت را فراهم سازد

چه باید کرد؟
ساعت ٤:۱٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٥ تیر ۱۳٩٢  

دقیقاً 4 سال و 4 ماه است که این وبلاگ متولد شده است. فروردین 1388 بود که اولین پستم را نوشتم و روانه دنیای مجازی کردم. و این پست, 196 امین پستی است که در فضا به پرواز در می آید و هم اکنون شکار شماست که میتوانید با آن هر کاری میخواهید بکنید. نوازشش کنید یا همچون یک شکارچی بی رحم در حالی که چشم در چشمان شکارش دارد , کارش را تمام کنید....


در این 4 سال بسیار وقت گذاشتم. چه در خانه و چه در سفر. از استراحت خود کم کرده ام و همچنان مشتاق اطلاع رسانی به کارکنان. اطلاع رسانی در حدی که خبر دریافت می کنم. خبر های من محدود است و این خود کارکنان هستند که باید اطلاع رسانی را کامل و گسترده کنند. آری این وبلاگ برای من درد سر داشته است و وقت زیادی را از من گرفته است و برای آن هزینه مادی هم کرده ام.

همه روزه بیش از 100 بازدید کننده دارد. که من دوست ندارم آنها را بی بهره و تنها بگذارم. و دوست دارم در خدمت آنها و ایریسا باشم. لذا این وبلاگ را به راحتی رها نخواهم کرد. منتهی من هم آدمی هستم با احساساتی بشری مشابه شما. اگر تشویقم کنید و همکاری کنید , بیشتر خواهم نوشت.

کسی هم نمیتواند این وبلاگ را تعطیل کند. امروز آدمیان با هوش تر و واقع بین تر از آن هستند که وبلاگی را تعطیل کنند , چون می دانند هر لحظه شاهینی دیگر در فضای مجازی به پرواز در خواهد آمد. و احمد هم کبوتری است در فضای مجازی که در خدمت ایریسا و کارکنان است و با هیچ کس دشمنی ندارد بلکه همه را دوست دارد و تا وقتی اراده و توان دارد در این فضا پرواز خواهد کرد.

احمد دوست دار ایریسا و کارکنان است. منتهی هرلحظه پیشنهاد وانتقادی دارد و دوست دارد خوبی های شما را مشوق باشد و کجی ها و کمبودها را گوشزد کند. و احمد محرم اسرار همه است. هر کس که زحمت کشیده و به او نامه نوشته است نامش را در هیچ جائی فاش نکرده است. حتی نام خود را نیز به بهترین دوستانش نگفته است و فعلاً هم چنین قصدی ندارد. اگر این وبلاگ به عرش برسد هم نامش را نخواهد گفت. اگر کسانی هم احمد را بشناسند و به او گوشزد کنند انکار میکند و از اینکه محرم اسرار اویند متشکر است. خداوند همه ما را در پاسداشت ارزشهای انسانی و خدمت به ایریسا موفق بدارد.

بروم سر اصل مطلب.

مدیر عامل تازه وارد ما آقای مهندس آقاجوهری , دیگر در شرکت مستقر شده است. برایش آرزوی سلامتی و بهروزی و موفقیت در خدمت به ایریسا را خواستاریم و کمکش می کنیم. نقش مدیر عامل و مدیریت بر هیچکس پوشیده نیست. اما من میخواهم بگویم مدیریت را فراموش کنیم و به خودمان بیاییم. ما قریب 500 نفر نیروی کارشناسی هستیم. نقش خود ما چقدر مهم است. بدنه اصلی شرکت را فراموش نکنیم.

هر بخشی برای خود چارت سازمانی دارد و وظایفش مهم است. هر بخشی باید با برنامه ریزی و بر اساس اهدافش حرکت کند. هر بخشی تعداد زیادی نیرو دارد. برای خودش امور بازاریابی دارد. هربخشی باید بهره وری نیروهای خود را بالا ببرد و هر پروژه ای باید پروژه اش را در زمان تعریف شده و با بودجه تعریف شده تمام کند.

آیا هر کدام از ما متوجه هزینه ها هستیم. هزینه عدم بهره وری. هزینه دیر تمام شدن پروژه. هزینه مأموریت. هزینه هتل و مهمانسرا. هزینه بلیط های هواپیما. هزینه کنسل کردن بلیطها.

اگر همه ما احساس مسئولیت کنیم و نسبت به کار خود و محیط خود بی تفاوت نباشیم و بطور جدی و اکتیو برخورد کنیم همه امور درست میشود. محیطمان را خودمان باید بسازیم. محیطی که بیشتر از آن که در خانه مان باشیم در محل کارمان هستیم.

آری امروز هر کدام از ما باید ببینیم چه باید کرد؟ چه باید کرد تا محیطی شاداب تر داشته باشیم. چه باید کرد تا درآمد بیشتری نصیب شرکت و از آنجا نصیب ما شود. چه باید کرد تا زندگی کاری بهتری داشته باشیم. احمد این وبلاگ را فراهم کرد تا شما حرفها و ایده های خود را مطرح کنید و در سازندگی امروز و فردای خود نقش داشته باشید.

موضوع دومی که مطرح میکنم اینکه تقریبا اثاث کشی به منزل نو به اتمام رسید. از نیروهای خدمات و برنامه ریزان و دست اندرکاران آن باید تشکرکرد و گفت خسته نباشید. کارکنان, دو ساختمان در کوچه هدایت را تخلیه کردند و به ساختمان شریعتی رفتند.

ساختمان شریعتی واقع است در خیابان شریعتی. بین بانک آینده و شیرینی فروشی نیوشا. ساختمانی در سه طبقه و با درب قهوه ای رنگ. خوبی اش به این است که دوستان میتوانند به مناسبتهای گوناگون بروند و شیرینی تر وتازه و خوب نیوشا را بخرند و کام خود را شیرین کنند.

با این اثاث کشی و تجمع نیروها در ساختمان شریعتی و دفتر اصفهان در کوچه هدایتی مشکلاتی هست که با صبر و بردباری باید حلشان کرد. 1- اینکه فضای کاری محدود است و در هر اتاق و یا سالن چندین نفر نشسته اند که بیشتر از استاندارد است. و مدیریت باید در صدد باشد که فضای آرام تر و بهتری را در آینده فراهم کند. 2- دوستان باید در صحبت کردن دقت کنند و مزاحم دیگر کارشناسان نشوند. کار تخصصی کردن به محیط آرام نیاز دارد. 3- این ساختمان برای اداره طراحی نشده است پس همه چیزش مسئله است. کولرها کشش ندارند. برق ناکافی است. کنتورها و کابل کشی های برق برای این حجم برق و کامپیوتر طراحی نشده اند. لذا شرکت باید نسبت به تأمین برق با آمپر زیاد و سیمکشی مناسب اقدام بیشتری انجام دهد. 4- سرویسهای بهداشتی در حد این همه نیرو نیست.

"چه باید کرد؟" مهم است. کارکنان صبر و همکاری کنند تا مشکلات حل شود. مدیریت بدون از دست دادن وقت نسبت به تخریب ساختمان شماره 2 در کوچه شهید هدایت اقدام کرده و نسبت به ساخت بنائی در خور شرکت ایریسا اقدام کند. از حالا که اقدام کند حداقل تا 3 سال دیگر ساختمان خوبی خواهیم داشت. برای تأمین منابع مالی ایجاد ساختمان, گرفتن وام از شرکت فولاد مبارکه را فراموش نکند. 70درصد شرکت ایریسا متعلق به فولاد است و فولاد باید کمک کند.

دوستان علاقمند هم در رابطه با تمام موارد فوق نظر و پیشنهاد خود را مطرح کنند. مدیران خواهند خواند. حرف شما موُثر است.