راه ایریسا ------------------------------- The Way of IRISA

این وبلاگ بر این است تا با تجزیه و تحلیل رویدادها و تصمیمات اتخاذ شده در شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون ( ایریسا ) راه مناسب پیشرفت شرکت را فراهم سازد

سر زنده تر باشیم.
ساعت ٩:۱٧ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٥ شهریور ۱۳٩٢  

آنچه باعث پیشرفت انسان هاست سرزندگی آنهاست. پویائی آنهاست. دلشاد بودن آنهاست. این است که انسان ها به همدیگر امید دهند و در رشد و شکوفائی خود و دیگران بکوشند و از پیشرفت دیگران نیز خوشحال و دلشاد شوند....


در محیط کار نیز افراد باید همیار و کمک کار هم باشند. محیط را شاداب نگه دارند و به رشد و پیشرفت هم کمک کنند. همه افراد در پیشرفت شغلی همکاران خود مسئولند ولی سرپرستان و مدیران در رشد کارکنان زیر دست از مسئولیت بیشتری برخوردارند.

یکی از وظایف هر مدیر و سرپرستی تربیت نیروهای زیر دست خودش است نا آنان از نظر تخصصی بالاتر بیایند و با مهارتهای بیشتر آشنا شوند و حتی از نظر اخلاقی و کسب علم مدیریت نیز پیشرفت کنند. کمی به دور و بر خود نگاه کنید. اگر مدیر هستید آیا به این وظیفه حود عمل کرده اید. اگر مدیر نیستید و یک کارشناس هستید آیا بالاسری شما به وظیفه خود در این رابطه عمل کرده است؟

جانشین پروری وظیفه کیست؟ وظیفه همگان است. امروزه یکی از چالش های همه سازمان ها و شرکتها جانشین پروری و تربیت نیروهای ماهر است. نیروهائی که بتوانند سازمان را اداره کنند و سازمان ها قائم به فرد نباشند.

آیا میدانید اگر امروز مسئول حقوق و دستمزد ایریسا به دلیلی نتواند به کار خود ادامه دهد نیروی جانشین ندارد؟ آیا میدانید اگر مدیر تدارکات به دلیلی سر کار نیاید نیروی جایگزین ندارد؟ آیا میدانید اگر مدیر سیستمهای اطلاعات سر کار نباشد نیروی جوان و مناسبی که وظیفه ایشان را انجام دهد نداریم؟ آیا میدانید وقتی مدیر مالی شرکت استعفا دهد در جایگزین کردن او چه چالش بزرگی داریم؟ و در بیشتر موقعیتهای شغلی نیز با همین مشکل مواجه هستیم.

کسی را نمیخواهم محکوم کنم. ولی همه مسئولند و باید پاسخگو باشند. حتی همین مدیرانی که امروز جایگزین ندارند متهم ترین افراد هستند. درد را باید شناخت. درد را باید گفت و درد را باید درمان کرد.

من براستی از خوانندگان این وبلاگ که بیشتر آنان همکار من هستند ناراحتم و گلایه دارم. در پست قبلی نیز چند مسئله مهم را مطرح کردم ولی صدائی شنیده نشد. بدانید که دودش در چشم خودمان میرود. من دیر یا زود از ایریسا میروم اما دوست تر دارم که ایریسا بماند و پیشرفت کند. و میدانم که پیشرفت هم به دست همین کارکنان است. اگر بخواهند. و اگر نخواهند شکست سرنوشتی محتوم است. و می دانم که با گفتن ها و نوشتن ها بالاخره یخ ها آب میشود و ایریسا راه خود را خواهد یافت.

دوستان و همکاران. شاید اینها مسئله روز شرکت نباشد. شما بگویید مسئله روز شرکت چیست؟ شما بگویید مشگلتان چیست؟ شما بگویید چرا شاهد پویائی خیلی ها نیستیم. شما بگویید چرا دلسردیم. اگر دلسرد و ناامید نیستیم شما بگویید داستان موفقیت ما چیست؟

چرا هر ماه یک داستان از موفقیت ما بر روی آنتن نمی رود. چرا موفقیت های خود را بازگو نمی کنیم. چرا پیروزی های خود را جشن نمی گیریم.

نمیدانم چرا من اینقدر ایده آلیست هستم. صبح می آییم سر کار. عصر می رویم خانه. پایان ماه حقوقی میگیریم. ولی با کارمان زندگی نمی کنیم. نمیدانم چرا با کارمان زندگی نمی کنیم. یادش بخیر آن زمان ها که در فولاد مبارکه با ورقهای تولیدی کارخانه تابلوئی درست شده بود که روی آن نوشته شده بود "کار زندگی است". و این در زمان مدیریت آقای مهندس عرفانیان بود. که یاد او و همه دوستان قدیمی بخیر. بقائی ها. روناسی. پانوسیان. مرحوم بشارت. کبیری. کردستی. مجاهدی. امامی. ابهری. فرهادی. عطاری. اصلانی. کنگوئی. عزالدین. کرباسچی. منجزی. حقانی. متأله. ارباب شیرانی. مرحوم یزدانی. مرحوم خواجه زاده.مرحوم آقازاده. جهانگیر احمدی. نوری پور و بقیه دوستان که یادم نیست و همه اینها که نام برده ام دیگر در ایریسا نیستند.

دوستان, بد نیست یک بار دیگر تمام نوشته های این وبلاگ را از ابتدا بخوانید. وبلاگی که با صداقت میگویم طی این چند سال حتی یک کلمه آن مورد بازبینی و تغییر قرار نگرفته است. و این را بزرگترین حسن آن میدانم. در این وبلاگ تمام موارد مورد نیاز یک شرکت گفته شده است. نکته ها دارد و قصه ها و غصه ها. تا نظر شما چه باشد. چندی پیش 25 جولای 2012 آقای دکتر بقائی در یادداشتی برایم نوشته بود:

"من، اگر چه نه همیشه به موقع ، ولی تقریباً تمام نوشته های سایت شما و همچنین نظریات دوستان را میخوانم و از این راه کم و بیش از ایریسا و حال و هوای آن آگاه میشوم.

نوشته های شما سنجیده ، منصفانه و مفید است. من کوشش و پشتکار شما در ادامه این راه و همچنین قلم شما را تحسین می کنم.

نظریات خوانندگان نیز اکثرا خوب و بازتاب واقعیات شرکت است اگر چه متأسفانه از برخی از آنها هم بوی تنگ نظری و نا سنجیده گویی بمشام میرسد.
 
راه ایریسا می تواند محمل خوبی برای تبادل افکار در بهبود عملکرد کارکنان و مدیران باشد.

بیان مسئله بخش عمده ای از حل مسئله است. چه خوب است کارکنان و مدیران  توجه بیشتری به این سایت کرده از این طریق در بیان مشکلات و رفع آنها و همچنین روشن کردن اذهان و جلوگیری از شایعه پراکنی های مخرب کوشا باشند. موفق باشید"

قلم سرکشی میکند که باز هم بیشتر بنویسم. و  افکار در مغزم جریان دارند. ولی برای نوشتن باید زمانی دیگر صبر کنم.