راه ایریسا ------------------------------- The Way of IRISA

این وبلاگ بر این است تا با تجزیه و تحلیل رویدادها و تصمیمات اتخاذ شده در شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون ( ایریسا ) راه مناسب پیشرفت شرکت را فراهم سازد

خانه دار شدن سخت است.
ساعت ۱:٠٠ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢۸ خرداد ۱۳٩۳  

چند روز در نوشتن تأخیر شد. نوشتن انگیزه میخواهد. وقتی انگیزه نیست دست آدم به قلم نمی رود. حتی حوصله روشن کردن کامپیوتر هم نیست. یکی از مهمترین دلایل بی انگیزگی , استقبال نکردن خوانندگان محترم است که هیچ عکس العملی از آنان به ظهور نمی رسد. این نیز بگذرد....


نیمه اول دهه 50 بود. بین سالهای 1350 تا 1355. من نوجوان بودم. خانه ای نداشتیم. مستأجر بودیم. هر سال اثاث خانه به دوش پدر و مادر و در منزلی جدید اسکان می کردیم. آرزوی داشتن سرپناهی از خود را در سر داشتیم. خصوصاً مادرم بیشتر پیگیر بود. بالاخره  دست غیبی از آستین بیرون آمد. استاد حبیب در محله ما بساز و بفروش بود. خانه های صد متری در یک طبقه میساخت و می فروخت. آن روزها خانه چند طبقه و آپارتمان سازی یا برج سازی هنوز مد نشده بود. استاد  حبیب, زمینی از حاج آقا امین گرفته بود و 5 خانه صد متری ساخته بود و خانه ها آماده فروش بودند.  حاج مصطفی هم بنگاه دار محله بود و اصرار به پدرم که بیا و یکی از این خانه ها را بخر. میگفت پولش جور می شود. خدا میرساند. بالاخره پدرم آن خانه را خرید به 32000 تومان یا 320000 ریال.

مبلغ کمی به نظر میرسد اما در آن روزها مبلغ بالائی بود. پدرم نتوانست آن را نقد بخرد. برای پرداخت قسط اول بیشتر اثاثیه زندگی مانند ظروف چینی را مادرم فروخت. مادرم النگوهای طلا را هم فروخت. پدرم تمام پس اندازهایش را جمع کرد تا توانست قسط اول را پرداخت کند. بقیه بدهی را قرار شد پدرم به حاج آقا امین بدهد. حاج آقا امین مردی بزرگوار و ثروتمند و متدین بود. حاج آقا امین گویا برادر بانو امین مجتهده بزرگ اصفهان بود. که مقبره اش در خیابان سعادت آباد اصفهان است. آقای امین هر از گاهی سری به منزل ما میزد و بدون آن که مدرکی از ما داشته باشد اقساطش را با حوصله و مدارا دریافت کرد. بعضی مواقع هم می گفت هر وقت پول داشتید اقساط را بدهید و من برای گرفتن پول نیامده ام. خدایش رحمت کند که مردی مومن بود و بسیار مردم دار. و ما با سختی فراوان و کمک های آقای امین و حاج مصطفی و استاد حبیب خانه دار شدیم. این هم یادی بود از آن سفر کردگان که خدایشان رحمت کند.

امثال آقای امین در این روزگار کمیاب است. و خانه دار شدن مردم هم مشکل تر شده است. حال بروم سر موضوع روز. پس از پیگیری های فراوان ساختمانی پیدا شد که ایریسا آن را بخرد تا مشکل فضای سازمانی را حل کند. این ساختمان در خیابان شریعتی – چهار راه توحید در یک کوچه قرار دارد. ساختمانی است که 14 واحد آپارتمانی دارد هرکدام بطور میانگین تقریباً 200 مترمربع فضا دارد. سالن جلسات و سالن کنفرانس دارد. و میتواند 400 نفر را به خوبی در خود جای دهد. شخصاً بسیار خوشحال ام که تا اینجا ایریسا توانسته پیش پرداخت 700 میلیونی را پرداخت کند. اما چند نکته در اینجا هست که تیتر وار برایتان مینویسم به این امید که مفید باشد:

1-      تشکر از مدیر عامل و هیئت مدیره و دست اندرکاران محترم خصوصاً آقای پنجه فولادگران که به شدت پیگیر پیدا کردن ساختمان مناسب بود. و حالا هم پیگیر فرایند خرید و پرداخت پول و تأمین بودجه برای اقساط بعدی.

2-      قیمت ساختمان بسیار بالاست و تأمین بودجه آن کار سختی است و باید نقدینگی در شرکت فراهم شود. در این رابطه سوال من این است آیا کارکنان ایریسا که عضوی از این خانواده هستند حاضر به کمک هستند. مثلاً آیا حاضرند یکی دو ماه حقوق خود را دیرتر بگیرند. یا درصدی از آن را بگیرند تا شرکت با حوصله منابع خود را نقد کند و آنها را ارزان از دست ندهد. احمد شخصاً حاضر است فداکاری کند و تا 2 ماه حقوق نگیرد یعنی دیرتر بگیرد تا کمکی کرده باشد. آیا شما حاضر هستید؟ ما فقط نباید در شادی ها شریک باشیم. در هنگام سختی هم باید در کنار خانواده باشیم.

3-      ایریسا در صدد است تا زمین ها و ساختمانهای بلااستفاده خود را بفروشد و برای خرید ساختمان جدید تأمین بودجه کند.  احمد پیشنهاد می کند ابتدا آنانی را بفروشد که از مرغوبیت کمتری برخوردارند. آنانی را که در آینده ارزش افزوده بیشتری دارند برای آینده نگه داری کند. لذا پیشنهاد میشود به ترتیب زیر بفروشد : 1- زمین مشتاق 2 – ساختمان سپید تهران 3- مهمانسرای آبادانی و مسکن 4- ساختمانهای برج آی تی در اهواز و تأکید میشود که ساختمان خیابان پهلوان اهواز را نفروشد که مرغوبیت آن عالی است و حیف است که از دست ایریسا برود. البته مدیریت بهتر از احمد صلاح کار را میداند و طبق صلاحدید شرکت عمل میکند. احمد هم تذکری داد.

4-      امید است که کارکنان مراعات همسایه ها را بنمایند و در کوچه های اطراف ساختمان از تردد غیر ضروری خودداری کنند و با پارک ماشینهای خود مزاحم همسایه ها نشوند. این نکته ای است بسیار مهم که ممکن است دردسر ساز شود.

5-      انشاالله که فرایند خرید ساختمان به خوبی تا پایان طی شود و ایریسا بهترین بهره برداری را از ساختمان بنماید و سال های خوبی را کارکنان در آن سپری کنند.