راه ایریسا ------------------------------- The Way of IRISA

این وبلاگ بر این است تا با تجزیه و تحلیل رویدادها و تصمیمات اتخاذ شده در شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون ( ایریسا ) راه مناسب پیشرفت شرکت را فراهم سازد

پرسیدم: e چیست؟
ساعت ۱:٢٠ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٢ شهریور ۱۳٩۳  

پرسیدم: e  چیست؟ و بر چند گونه است؟  در جوابم گفت که پنجمین حرف از مجموعه 26 حرف انگلیسی است که به دو شکل هم نوشته میشود. یکی را حرف کوچک نامند و به صورت e  نویسند. و دیگری را حرف بزرگ نامند و به شکل E نویسند....


گفتم: مقصودم این نبود.

جوابم داد که : e یکی از ویتامین هاست. یک ویتامین محلول در چربی است که از گلبولهای قرمز خون محافظت کرده و در تولید مثل اهمیت دارد. و این ویتامین در سبزیجات , آجیل , غلات , جوانه گندم و روغن بادام زمینی وجود دارد.

همچنین دارای خواص آنتی اکسیدان بوده و به ممانعت از صدمه سلولی توسط رادیکال های آزاد کمک می کند.

گفتمش: دوست عزیز از رادیکال برایم بگو.

گفت: رادیکال های آزاد مولکول هائی هستند که به نظر میرسد در ایجاد پیری و بیماری های خاص نقش دارند. و اضافه کرد اینکه از رادیکال سخن گفتی فکر میکنم به e در ریاضیات علاقه داری و این چنین ادامه داد:

 عددی در ریاضیات عالی هست که به عدد e معروف است. و تقریباً برابر است با 2.71828 .

 اولین بار توسط لئونارد اولر (Leonhard Euler 1707-83) یکی از با هوشترین ریاضی دانان تاریخ ریاضیات مورد استفاده قرار گرفت. در یکی از دست خطهای اولر که ظاهرا" بین سالهای 1727 و 1728 تهیه شده است با تیتر Meditation on experiments made recently on the firing of cannon اولر از عدی بنام e صحبت می کند. هر چند او رسما" این نماد را در سال 1736 در رساله ای بنام Euler's Mechanica معرفی میکند.

در واقع باید اعتراف کرد که اولر کاشف یا مخترع عدد e نبوده است بلکه سالها قبل فردی بنام جان ناپیر (John Napier 1550-1617) در اسکاتلند هنگامی که روی لگاریتم بررسی می کرده است بحث مربوط به پایه طبیعی لگاریتم را به میان کشیده است. فراموش نکنید که شواهد نشان میدهد حتی در قرن هشتم میلادی هندی ها با محاسبات مربوط به لگاریتم آشنایی داشته اند.

در اینکه چرا عدد ~ 2.71828 بصورت e توسط اولر نمایش داده شده است صحبت های بسیاری است. برخی e را اختصار exponential می دانند، برخی آنرا ابتدای اسم اولر (Euler) می دانند و برخی نیز میگویند چون حروف a,b,c و d در ریاضیات تا آن زمان به کررات استفاده شده بود، اولر از e برای نمایش این عدد استفاده کرد. هر دلیلی داشت به هر حال امروزه اغلب این عدد را با نام Euler می شناسند.

اولر هنگامی که روی برخی مسائل مالی در زمینه بهره مرکب در حال کار بود به عدد e علاقه پیدا کرد. در واقع او دریافت که در مباحث بهره مرکب، حد بهره به سمت عددی متناسب (یا مساوی در شرایط خاص) با عدد e میل میکند. بعنوان مثال اگر شما 1 میلیون تومان با نرخ بهره 100 درصد در سال بصورت مرکب و مداوم سرمایه گذاری کنید در پایان سال به رقمی حدود 2.71828 میلون تومان خواهید رسید.
در واقع در رابطه بهره مرکب داریم :
P = C (1 + r/n) nt
که در آن P مقدار نهایی سرمایه و بهره است، C مقدار اولیه سرمایه گذاری شده،r نرخ بهره، n تعداد دفعاتی است که در سال به سرمایه بهره تعلق می گیرد و t تعداد سالهایی است که سرمایه گذاری می شود.
در این رابطه اگر n به سمت بی نهایت میل کند - حالت بهره مرکب - فرمول را می توان بصورت زیر ساده کرد :
P = C e rt
اولر همچنین برای محاسبه عدد e یک سری ریاضی پیشنهاد داد.

لازم است ذکر شود که اولر علاقه زیادی به استفاده از نمادهای ریاضی داشت و ریاضیات امروز علاوه بر عدد e در ارتباط با مواردی مانند i در بحث اعداد مختلط، f در بحث توابع و بسیاری دیگر نمادها مدیون بدعت های اولر است.

از آنجا که به ریاضی علاقه داشتم , سکوت کردم تا حرفش تمام شود. و در ضمن بی ادبی بود که حرف او را قطع کنم. لذا وقتی حرفش تمام شد گفتم باز هم مقصود مرا نفهمیدی. از e در ایریسا برایم بگو.

و او برایم چنین شرح داد: از همان اول میگفتی تا اینقدر روده درازی نکره باشم. هر چند از مطالب بالا هم میتوانی درسهای بزرگی برای e  ایریسا بگیری. نمیدانم چه کسی یا چه گروهی اولین بار در ایریسا e را مطرح کرد. و نمیدانم چرا نامش را e گذاشت. قدر مسلم فی البداهه بوده است و اگر p هم مینوشت ما امروز همین را مینوشتیم و دیگر اینقدر داستان راجع به e برایت سر هم نمی کردم. به هر حال ضریب e امروزه در ایریسا خیلی مهم است و همه مدیران و شاید کارکنان آن را می شناسند ولی قدر و رتبه آن را کمتر کسی میداند و کمتر بهائی برایش قائل اند و اهمیت لازم را به آن نمیدهند.

برایت چنین شرح دهم که ضریب e عبارت است از : هزینه نفر ساعت تمام شده هر کدام از کارکنان.

یعی اگر کسی در گروه شغلی 9 باشد هر یکساعت کار او برابر 300,000 ریال برای ایریسا تمام میشود. و اگر در گروه 15 باشد هر یکساعت کار او برابر 440,000 ریال خواهد شد. و از آنجا که در ایریسا 20 گروه شغلی داریم پس باید 20 تا e هم داشته باشیم. بشمار E1,E2,E3……….E20 که خودش یک سری است.

حالا میروم سر قسمت دردناک قصه. قصه ای که مسئولیت ما را دو چندان می کند. اگر شما که خواننده این وبلاگ هستید کارمند ایریسا باشید و در گروه شغلی 15 باشید و در روز 8 ساعت در ایریسا حضور داشته باشید هزینه ای معادل 440,000*8 = 3,520,000 ریال خرج روی دست ایریسا گذاشته اید. و ایریسا باید همین عدد را در محاسبات خود هنگام عقد قرارداد با مشتریان منظور کند تا سود ناچیزی در پایان کار برایش بماند.

آری 352 هزار تومان در یک روز. و این در صورتی است که من 8 ساعت کار مفید و بهره ور کرده باشم. این در صورتی است که من کارمند دلسوز و متعهد و بهره ور بوده باشم. ولی چنانچه در آن روز 8 ساعت شارژ پروژه کرده باشم. ولی 4 ساعت را مشغول گفتگو با دوستان شده باشم. مشغول بررسی ایمیل های الکی شده باشم. مشغول وبگردی شده باشم. مشغول گیم بازی باشم. مشغول تلفن های وقت تلف کن شده باشم. و مشغولیات دیگر. آن وقت است که e کوچک ما به یک E بزرگ تبدیل شده است. آنگاه آن روز ما 704 هزار تومان پای شرکت تمام شده است.

و میدانید این یعنی چه. یعنی این که ما در قراردادهایمان نتوانیم با دیگران رقابت کنیم. یعنی قیمت ما در مناقصه ها بالا باشد و برنده نشویم. و این در روزگاری است که مشتریان هم دیگر مشتریان سابق نیستند. تخفیف بالا میخواهند. و به راحتی قرارداد نمی بندند و به راحتی صورتحسابها را به پول تبدیل نمی کنند.

شاید یک نفر پیدا شود و بگوید این پول ها را که به ما نمیدهند. و فقط ماهیانه 16,800,000 ریال به من حقوق میدهند. بله در این صورت اگر ماهیانه 168 ساعت کار کرده باشید برای هر یک ساعت کارکرد مبلغ 10 هزارتومان به شما پرداخت شده است. یعنی در هر دقیقه 167 تومان. حالا هر کارمند بنشیند و خودش حساب کند که در روز چند دقیقه از وقت خود را تلف کرده است. دقایقی که بابت آن پول گرفته است و هیچ خروجی نداشته است. همان دقایقی که با موبایل خودش با دوستان صحبت کرده است. همان دقایقی که از وقت شرکت گرفته و صرف شخص خود کرده است. همان دقایقی را که به فکر ادامه تحصیلات دانشگاهی بوده است و بر روی تز فوق لیسانسش کار می کرده است.

 قدری فکر میکنم و قرابت و شباهت زیادی بین e ایریسا و e  اولر و ویتامین e و رادیکالهای آزاد می بینم. E  اولر تعداد رقمهای اعشار زیادی دارد که تا کنون به انتهای آن نرسیده اند و e ما هم میتواند بسیار بزرگ شود تا جائی که دیگر در بازار کار جائی نداشته باشیم. ویتامین بهره وری ما باید بالا باشد تا هم خود از آن بهره مند شویم و هم شرکت, و هم سود خدمات آن به وطنمان برسد. و ویتامین e نباید آنقدر کم شود که نتوانیم با رادیکال های پیری زودرس مقابله کنیم و عمرمان زود به پایان برسد.

به امید عمر دراز و پایداری و سلامت ایریسا و کارکنان خوب و زحمت کش آن.