راه ایریسا ------------------------------- The Way of IRISA

این وبلاگ بر این است تا با تجزیه و تحلیل رویدادها و تصمیمات اتخاذ شده در شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون ( ایریسا ) راه مناسب پیشرفت شرکت را فراهم سازد

شاهکار تعمیر موتور هواپیمای در حال پرواز
ساعت ۸:٥٦ ‎ب.ظ روز شنبه ٥ مهر ۱۳٩۳  

اگر عشق به ایریسا و همکاران و پیشرفت آن نبود, یک کلمه هم نمی نوشتم. اگر رشد ایریسا آرزوی من نبود دست به قلم نمی بردم. چه می شود کرد:

"رشته ای بر گردنم افکنده دوست   می کشد آنجا که خاطرخواه اوست"....


همانطور که میدانید بعضی از پستهای این وبلاگ یادداشتهای اختصاصی یا خصوصی است. و برای مطالعه آن باید کلمه رمز داشته باشید. لذا چنانچه پست بعدی من رمز دار باشد نیاز به کلمه عبور دارید. و برای دریافت کلمه رمز کافی است یک ایمیل به آدرس rahe_irisa@yahoo.com   بزنید تا احمد کلمه عبور را در اختیارتان قرار دهد.

بعید میدانم بتوان موتور هواپیمای در حال پرواز را تعمیر کرد. اما این را از آقای مهندس نجف آبادی اقتباس کرده ام که حالا با جدیت تمام به دنبال راه اندازی پروژه ارتقای سیستم های اطلاعات مدیریت فولاد مبارکه است. البته مدیریت پروژه با آقای مهندس مسیبی است. آقای مهندس نجف آبادی می گوید راه اندازی سیستم های جدید فولاد مبارکه همچون تعمیر ماشینی در حال حرکت است. حرفی که کاملاً درست است و من آن را به تعمیر موتور هواپیمای در حال پرواز تشبیه کرده ام. آقای نجف آبادی میگوید پروژه ارتقاء را که به خانه بخت فرستادم و ماه عسل آن که تمام شد برای بازنشستگی اقدام خواهد کرد.

آری راه اندازی پروژه ارتقاء یک شاهکار است و یک افتخار بزرگ نه تنها برای نجف که برای تمام دست اندر کاران پروژه و شرکت ایریسا خواهد بود.

همانگونه که میدانید سیستم های اطلاعات مدیریت فولادمبارکه بیش از 23 سال است که در یک محیط کاملآً پایدار در حال اجرا هستند. 23 سال این سیستم ها چکش خورده اند و تکمیل شده اند و در حال اجرا هستند. سیستمهائی که با زبان نچرال نوشته شده اند و از پایگاه داده آداباس بهره میبرند. سیستم هائی که بر روی سیستم عامل BS2000  و بر روی کامپیوتر های H90 و اخیرأ بر روی کامپیوترهای S110 Siemense Main Frame در حال اجرا هستند. سیستمهائی که با کمک شرکت ایلوا نوشته شده اند و حاصل هزاران ساعت کار خارجی ها و کارشناسان داخلی بوده اند و بیش از 20 سال است که منخصصان داخلی ایریسا آنها را توسعه داده اند.

داستان تولید و تکمیل این سیستم ها بس طولانی و عبرت آموز است. چه زحمات طاقت فرسا و شبانه روزی زیادی را همکاران قدیم و جدید متحمل شده اند تا این سیستمها تا بدینجا آمده اند. و هر سیستمی را عمری است و عمر این سیستمها هم کم کم رو به افول است.

نیازهای جدید به سیستمهای جدید نیاز دارند. تکنولوژی نیز نیاز به روزآمدی دارد. شرکت ایریسا و فولاد مبارکه و مسئولین محترم تکنولوژی و فنآوری این نیازها را به موقع تشخیص دادند و در سالهای گذشته اقدام به تعریف پروژه ارتقاء کردند و حالا می روند تا ثمره اقدام خود را ببینند. سیستمهائی که دیگر بر روی Main Frame  نخواهند بود. بلکه بر روی سرورهای جدید نصب خواهند شد و از محیط اوراکل بهره می برند و IS-Suite  ایریسا زیر ساخت آن است.

سختی کار در آنجاست که صدها کاربر به سیستمهای قدیمی و محیط قدیمی خو کرده اند و به راحتی حاضر به پذیرش سیستمهای جدید نخواهند بود. سختی کار در اینجاست که هر مرد و زن متخصصی میداند که سیستمهای جدید خالی از اشکال و باگ نخواهند بود و اینجاست که صبر و حوصله و تحمل زیادی میخواهد.

سیتمهای پیچیده و تو در تو و صدها ارتباط با دیگر سیستمها و زیر سیستمهای قدیمی را باید در نظر گرفت و سیستمهای فرآیندی جدید را برپا داشت و این کار آسانی نیست. تبدیل داده های قدیم به جدید یعنی Data Conversion  به این سادگی نیست. ساختار جداول و پایگاه داده همگی دگرگون شده اند و نباید انتظار داشت که سیستمها بدون اشکال اجرا شوند.

هفته گذشته سیستم خرید و تدارکات قدیمی کنار گذاشته شد و این چه تصمیم بزرگی بود و چه ریسک بالائی و چه شجاعتی میخواست این cutover.  هفته گذشته جلسه معارفه سیستم جدید خرید و تدارکات برگزار و سیستم جدید کلید خورد و همه دست اندرکاران سیستمها در فولاد مبارکه و ایریسا ضمن معرفی سیستم از سختی ها گفتند و دلواپسی و نگرانی در سخنان همه آنها آشکار بود. ولی همه دریا دل بودند و همدیگر را به صبر و بردباری و تحمل مشکلات دعوت کردند. و این , آگاهی آنها به سختی کار را میرساند.

احمد به همه تبریک میگوید. به تمام متخصصان و مسئولین و برنامه نویسان که این راه پر فراز و بدون نشیب را آمده اند. و به همه می گوید خسته نباشید. چند روزی دیگر فشار را تحمل کنید که افتخاری بزرگ در انتظار شماست. اینجاست که از خودگذشتگی و فداکاری معنی و مفهوم می یابد و کارشناسان ایریسا این از خود گذشتگی را علیرغم کار زیاد و درگیری در پروژه های دیگر به منصه ظهور میرسانند.

احمد را چنین انتظار است که کارفرمای محترم فارغ از دنیای کسب و کار نه تنها حق و حقوق پیمانکار سختکوش را ادا کند که پاداشی دزر خور بزرگی فولاد مبارکه و سترگی این کار بزرگ برای همه دست اندرکاران در نظر گیرد.

 درود بر آنان که این راه را آمدند و سلام بر آنان که آن راه را با استواری ادامه میدهند.