راه ایریسا ------------------------------- The Way of IRISA

این وبلاگ بر این است تا با تجزیه و تحلیل رویدادها و تصمیمات اتخاذ شده در شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون ( ایریسا ) راه مناسب پیشرفت شرکت را فراهم سازد

نامه ای از یک دوست اتوماسیونی پیرامونE
ساعت ۱٢:۱٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ مهر ۱۳٩۳  

راستش را بخواهید مطلب مهمی نداشتم که برایتان بنویسم. اما یکی از دوستان بسیار خوب که من به او علاقه فراوان دارم و او را به خاطر اخلاق خوبش می ستایم و از کارشناسان و متخصصان با سابقه و تجربه ایریسا در بخش اتوماسیون صنعتی است مطلبی را برایم فرستاد. مطلبی پیرامون E .....


با تشکر از ایشان, بدون اینکه توضیحی بیشتر داشته باشم عین نامه ایشان بدون ذکر نام شریف ایشان درج می شود:

 جناب احمد آقا

در رابطه با پستی که برای E گذاشته بودید و نظراتی که دوستان برای آن نوشته بودند لازم دیدم مواردی را به اطلاع همکاران برسانم که برای جنابعالی می فرستم . در صورتی که صلاح دانستید می توانید منتشر کنید.

در ضمن گرفتن اطلاعات در خصوص این گونه موضوعات بسیار ساده تر از آن است که ابهامی برای همکاران ایجاد نماید. همه می توانند در صورتی که چنین سؤالاتی دارند از مدیران خود بپرسند و مدیران موظف به راهنمایی هستند.

 پیروز باشید

با توجه به مطالبی که نوشته شده ، چند سطری در رابطه با E برای اطلاع رسانی در شرکت می نویسم :

1 – تعریف و روش محاسبه E :

E هزینه استاندارد هر گروه شغلی است که برای هر گروه شغلی محاسبه می شود و بیانگر هزینه یا نرخ نفر ساعت هر گروه شغلی در شرکت می باشد و کاربرد اصلی آن برای محاسبه بهای کار, در مناقصات می باشد.

توضیح روش محاسبه با جزئیات، پیچیده تر از آن است که  در اینجا بطور کامل توضیح داده شود و اگر کسی علاقمند باشد می تواند از مدیران مربوطه خود بپرسد ولی اصول محاسبه آن به شرح زیر میباشد:

مجموع هزینه ها شامل {هزینه های ثابت پرسنلی ( 4 آیتم ثابت حقوق ) + آیتم های متغیر حقوق ( سنوات، سرپرستی، غذا، عیدی، پاداش، مسافرت، بیمه سهم کارفرما، مرخصی، پاداش و ....)  + سهم هزینه های عمومی، اداری و تشکیلاتی و ستاد} تقسیم بر نفرساعت عملیاتی  در هر گروه شغلی E را به دست می دهد.

لازم به توضیح است که اقلام هزینه ای تا آنجا که بنده اطلاع دارم بیش از 40 مورد می باشند که تمامی آنها در اینجا قابل ذکر  نیستند و بسیار واضح است که مبالغی هم نیستند که به افراد پرداخت شوند ولی هزینه می شوند و به همین خاطر است که این مبالغ بیش از 2 برابر دریافتی نفرات است.

در صورتی که در این رابطه سؤالی باشد بنده در حد اطلاعاتی که دارم در خدمتم.

2 – در رابطه با کاهش E ، همانطور که گفته شد بخش قابل توجه این هزینه ها, هزینه های پرسنلی است که قابل کاهش نیستند مگر اینکه بخشی از دریافت های پرسنل کاهش یابد !!

3 – در اداره شرکت همواره هزینه و درآمد در کنار هم معنا پیدا می کنند و نه بطور مستقل. در حقیقت وضعیت شرکت را نسبت درآمد به هزینه است که مشخص می نماید و به تجربة بنده اگر ما بتوانیم در حد قابل قبولی کار داشته باشیم می توانیم به بازدهی قابل قبولی هم برسیم و در زمان هایی که حجم کار کمتر از ظرفیت می شود بازدهی هم زیر سؤال می رود. در این صورت با فرض ثابت بودن تعداد پرسنل و هزینه های آنان، نسبت درآمد به هزینه کم شده و باعث کاهش سود و در نتیجه پاداش پرسنل می گردد.

4 – همانطور که در بخش های بالا گفته شد E هزینه استاندارد شرکت است و نظر همکار گرامی جناب آقای آذرمگین که فرموده اند " اگر از تخصص ها درست استفاده شود E کاهش می یابد "، درست نیست و این مورد می تواند بازدهی را افزایش داده و موجب افزایش نسبت درآمد به هزینه گردد.


کلمات کلیدی: نامه ها ،سرگذشت ،کارکنان