راه ایریسا ------------------------------- The Way of IRISA

این وبلاگ بر این است تا با تجزیه و تحلیل رویدادها و تصمیمات اتخاذ شده در شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون ( ایریسا ) راه مناسب پیشرفت شرکت را فراهم سازد

من و دوربین پولاروید.
ساعت ۱٢:۳٠ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٥ آذر ۱۳٩۳  

آن موقع که نوجوان بودم هرگز فکر نمی کردم در آینده بخواهم از دوربین پولاروید و شرکت پولاروید برایتان بنویسم. راستش را بخواهید چند روز قبل کتابی فلسفی میخواندم و در آن اشاره ای به شرکت پولاروید شده بود که مرا هم به فکر دوران جوانی انداخت....


قبل از آن که بخشی از آن صفحه کتاب "تفسیر 52 ایده طلایی از نیکولو ماکیاولی" را برایتان تایپ کنم تا بخوانید داستان نوجوانی ام را می نویسم.

نوجوان بودم که پدر بزرگ و مادر بزرگ مادری ام برای آخرین بار راهی سفر حج شدند. تاریخ دقیقش را یادم نیست ولی مسلماً بیش از 40 سال از آن تاریخ میگذرد. سوغات آن سفر برای من یک دوربین پولاروید بود که عکس هایش را فوری ظاهر و چاپ می گرد. و من هم نه کار با آن دوربین را خوب بلد بودم و نه از اصول عکاسی سر در میآوردم. تعداد زیادی از کارتریج فیلمهایش را خریدیم و هر چه عکس چاپ کردیم همه اش سیاه و خراب میشدند. مدتی با آن کار کردیم و بندرت توانستم عکس درست و حسابی با آن بگیرم. بعد هم آن دوربین را به کسی بخشیدم و دیگر از آن دوربین چیزی به یاد نیاوردم تا متنی که در زیر میخوانید و میتواند برای همه ما عبرت آموز باشد:

"پولاروید خالق عکس های فوری است. این شرکت در سال 1972 , 70-SX را به عنوان اولین دوربین عکاسی فوری , وارد بازار کرد. قلمرو پولاروید در همان "لحظه فوری" خلاصه شده بود. در همان لحظه لذت بخش , جادویی و سودآوری که در آن مردم می توانستند بلافاصله بعد از گرفتن عکس , حاصل کار خود را مشاهده کنند. در طول 1990 , یعنی زمانی که همگان در حرفه عکاسی می دانستند که چیزی به ظهور پدیده عکاسی دیجیتال نمانده , طبیعتاً پولاروید بود که می توانست حاکم تغییری باشد که قرار بود ایجاد شود, ولی از عهده اینکار برنیامد. این شرکت به فروش دوربین های قدیمی خود ادامه داد. در سال 1977 قیمت دوربین های آن به شصت سنت رسید. این قیمت تا سال 2001 به 28 سنت کاهش یافت و پس از آن پرونده پولاروید در میان شرکت های ورشکسته قرار گرفت.

به این نکته توجه داشته باشید که اکثر برنامه های کاری بر جنبه های مثبت متمرکزند: اگر همه چیز خوب پیش برود, چه اتفاق خواهد افتاد. ولی تصور نکنید همیشه همین طور است.

ما تنها زمانی میتوانیم خودمان را برای فاجعه ای آماده کنیم که آن فاجعه هنوز رخ نداده باشد. ولی این کار را نمی کنیم. چون امیدوار بودن به بهترین حالت همیشه آسان تر است."

آنچه در باره پولاروید بود به پایان آمد. و خبر جدید اینکه بالاخره در هشتم آذر 1393 اولین گروه از کارکنان ایریسا که در آپارتمان های اجاره ای مجموعه سینا بودند به ساختمان ملکی جدید شرکت ایریسا واقع در اصفهان خیابان شریعتی تقاطع توحید نقل مکان کردند.

آقای مهندس طاهری زمانی که مدیرعامل ایریسا شدند چند قول و تعهد به کارکنان دادند یکی این بود که ساختمانی برای ایریسا خریداری خواهند کرد تا کارکنان فضای کاری مناسب داشته باشند. و به این قول خود عمل کردند. هر چند مشکلات فراوان داشت که در صدد حل آن هستند.

قول دوم فروش سهام کارکنان بود که علیرغم پیگیری هنوز به نتیجه نرسیده است و امیدواریم برای آن وقت بیشتری بگذارند و زودتر این کار هم نتیجه دهد. بقیه قولهای ایشان هم بماند برای بعد.

اسکان کارکنان در ساختمان جدید را به مدیران و کارکنان و مدیر عامل ایریسا تبریک باید گفت. فضای کاری خوب یکی از عوامل بهره وری کارکنان است که کارکنان نیز قدر آن را خواهند دانست. و همچنین از نیروهای خدمات که اثاث کشی را انجام دادند باید تشکر شود. و خصوصاً از کارشناسان بخش شبکه که کابل کشی ها و ارتباطات کامپیوتری را بر قرار کردند باید قدردانی کرد. از همه کسانی که برای این کار به خوبی وظیفه خود را انجام داده اند تشکر می کنم. به جا بود که در یک مراسم رسمی ساختمان افتتاح می شد و شاید مدیریت چنین صلاح دیده است در فرصتی دیگر که همه کارکنان به ساختمان جدید منتقل شدند طی مراسم با شکوهی ساختمان را  به طور رسمی مورد بهره برداری قرار دهند.

از پست قبلی من هم استقبالی نشده است هرچند که حرف های تند و تیزی در آن مطرح شده است.  از این گفته ام که, ایریسا باید به دنبال تولید محصول باشد. محصولی با نام و نشان. و اینکه محصول چه مشخصاتی باید داشه باشد. خواندن پست قبلی به همه کارشناسان ایریسا توصیه می گردد.