راه ایریسا ------------------------------- The Way of IRISA

این وبلاگ بر این است تا با تجزیه و تحلیل رویدادها و تصمیمات اتخاذ شده در شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون ( ایریسا ) راه مناسب پیشرفت شرکت را فراهم سازد

همکار یا همراه
ساعت ۱:۳٦ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٥ اسفند ۱۳٩۳  

بعضی مواقع موضوعی به نظرم می رسد و در باره آن مطلبی مینویسم و در وبلاگ قرار داده و آن موضوع را مطرح می کنم. یک یا دو روز بعد می فهمم که آن موضوع در شرکت مطرح بوده است و به نوعی مطرح شده است و مواردی بوجود میآید که انگار من آن موضوع را عمدی نوشته ام. در صورتی که در ابتدا اینگونه نبوده است.و من آن موضوع را بطور شانسی و تصادفی نوشته ام .....


پست قبلی من یکی از آن موضوعات بود. آن پست را بخوانید.

در ابتدا برایتان بنویسم که شرکت ایریسا یکی از منظم ترین شرکت ها در پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان است. در طی این بیست و چند سال اخیر حتی یک مرتبه هم حقوق کارکنان دیرتر از پانزدهم ماه بعد پرداخت نشده است. یعنی هنوز به نیمه ماه نرسیده حقوق ماه قبلی کارکنان پرداخت وبه حساب آنان واریزشده است.

 اصولاً شرکت ایریسا در پرداخت آنچه حق قانونی کارکنان است هیچ کوتاهی نمی کند. از همان روز اول که فردی را استخدام می کند اگر قرار باشد سفته ای هم از از فرد تازه استخدام بگیرند, خود شرکت سفته را خریداری و در اختیار کارمند قرار میدهد. اگر شما جای دیگری را سراغ دارید که برای تازه استخدام سفته می خرد ,برای من بنویسید.

حق بیمه کارکنان دقیقا هر ماه به تأمین اجتماعی پرداخت میشود. مالیات حقوق کارکنان دقیقا هر ماه به اداره دارائی پرداخت میشود. حقوق ماهیانه کارکنان سر وقت پرداخت میشود. عیدی کارکنان در پایان سال محاسبه و به آنان پرداخت میشود. وقتی فرد شرکت را ترک میکند تمام حق و حقوق و مطالباتش مطابق قانون کار پرداخت می شود.

عیدی پایان سال کارکنان, تا کنون در بهمن ماه پرداخت شده است. اما امسال تا امروز که 15 اسفند است پرداخت نشده است. و این موضوع دستمایه ای شده است برای تعدادی از کارکنان که اعتراض کنند: چرا عیدی آنان پرداخت نشده است. کارکنان حق دارند که سوال کنند و مطالبه کنند که چرا زودتر پرداخت نشده است. ولی میتوانند بطور منطقی و با رعایت انصاف حرف خود را بزنند و نباید با اعتراض و نارضایتی و تجمع چنین کاری کنند. ظاهراً در این تجمع یکی دو نفر از خانمهای کارمند بیشتر نقش داشته اند و مدیریت را به چالش کشیده اند.

احمد به کارکنان و همکاران میگوید: عزیزان بدانید در کجا کار می کنید و اوضاع کار و دیگر شرکت ها را در نظر بگیرید. همه چیز نسبی است. بعضی از شرکت های  کامپیوتری هنوز حقوق چندین ماه قبل کارکنان خود را پرداخت نکرده اند. و حتی تعدادی از شرکتهای مطرح در سطح اصفهان به تعدیل نیرو روی آورده اند.

هم اکنون تعدادی از کارکنان شرکتهای رقیب برای استخدام و جذب در ایریسا صف کشیده اند. و آرزوی استخدام در ایریسا را دارند کما اینکه فرزند خود من هم چنین آرزوئی داشت. و شاید خود شما هم روزی که در ایریسا استخدام شدید در پوست خود نمی گنجیدید. پس روز استخدام خود را فراموش نکنیم. و می بینم که شرکت به مناسبت روز تولد کارکنان یک عدد آلبوم موسیقی هدیه می کند. اگر من به جای مسئولین تصمیم گیر بودم. به مناسبت روز ورود آنان به ایریسا هدیه میدادم و همه چیز را به بدو ورود و حضور در ایریسا منوط میکردم. راستی روز تولد آدم ها برای من هیچ مهم نیست. مهم تولد آنهاست و عملکرد آنها در زندگی دو روزه.

دوستان عزیز آیا از خود پرسیده اید چرا عیدی شما دیر شد؟ برای اینکه نقدینگی وجود ندارد. برای اینکه ایریسا جهت ایجاد یک فضای کاری برای شما مجبور شد در سال جاری مبلغ زیادی هزینه و ساختمان شریعتی را برای شما خریداری کند. و مهمتر اینکه ایریسا مقدار زیادی طلب از کارفرمایان و مشتریان خود دارد که آنها بدهی خود را به موقع پرداخت نکرده اند.

آیا میدانید شرکت های فولادی با مشکل نقدینگی مواجه هستند. فولاد هرمزگان , فولاد خراسان , فولاد نطنز , فولاد اهواز , کاوه کیش و .... همه به ایریسا بدهکارند و به محض اینکه ایریسا طلب خود را وصول کند , حتماً طبق سنوات قبل عیدی شما را و حتی پاداش های شما را پرداخت خواهد کرد.

در این پست من وکیل مدافع شرکت شدم. برای اینکه مشکلات شرکت را میدانم. و ماندگاری و پایداری ایریسا برای من یک اصل است. لذا کمی اوضاع را برای شما شرح دادم. و اما باورهای خود را نیز بگویم که ایریسا به چه کارمندی نیاز دارد. من خود چنین بودم و انتظارم از دیگران نیزچنین است:

ایریسا به کارمندی نیاز دارد که عاشق کار در ایریسا باشد. اگر در خوشی ها در کنار ایریسا هستیم و از خوشی ها بهره مندیم باید در ناخوشی ها هم در کنار ایریسا بایستیم. یکبار نوشتم و حالا هم مینویسم ما باید بتوانیم تا سه ماه هم بدون حقوق کار کنیم و با شرکت همکاری کنیم. باید بتوانیم تا سه ماه از پس انداز خود بخوریم. و به شما برادرانه عرض کنم که ما باید پس انداز هم داشته باشیم. و کسی که از حقوق ماهیانه اش پس انداز نمی کند آدم دوراندیشی نیست.

ایریسا به کارکنانی همچون آقای علی عطاری نیاز دارد که علیرغم اینکه چند سالی است بازنشسته شده است. به محض اینکه کامپیوترهای زیمنس مشکل پیدا می کند و از او کمک می طلبند , او بدون هیچ چشمداشتی تا کنون رفع مشکل کرده است. و شایسته است که شرکت بطور مادی و معنوی از او تقدیر به عمل آورد.

آری ایریسا بیش از کارمند و همکار به همراه همدل نیاز دارد. آنها را بیابیم و به کار گیریم و قدرشان را بدانیم.

یکبار دیگر به تابلوی فوق که پیرامون فرهنگ سازمانی قوی و ضعیف است نظر بیاندازید.