راه ایریسا ------------------------------- The Way of IRISA

این وبلاگ بر این است تا با تجزیه و تحلیل رویدادها و تصمیمات اتخاذ شده در شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون ( ایریسا ) راه مناسب پیشرفت شرکت را فراهم سازد

مجمع عمومی سهامداران ایریسا در سال 1394 برگزار شد.
ساعت ٩:٠٠ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩٤  

سلام. این پست تا پایان روز جمعه بطور قطره چکانی تکمیل می شود.

عصر روز چهارشنبه سی ام اردیبهشت مجمع عمومی سهامداران در ساختمان ایریسا واقع در خیابان دکتر شریعتی اصفهان برپاشد. استقبال خوبی از مجمع وجود داشت و سالن دیگر جائی برای حضور تازه واردان نداشت. نکات مهم و ریز و درشت مجمع را در ادامه و طی چند نوبت بخوانید.....


قطره اول :

1-     سود هر سهم ایریسا برای سال مالی منتهی به 29 اسفند 1393 بنابر پیشنهاد هیئت مدیره محترم  مبلغ 5000 ریال مورد تصویب قرار گرفت که طبق قانون تجارت حداکثر تا 8 ماه دیگر پرداخت می شود. که امید است با فراهم شدن نقدینگی زودتر پرداخت شود. سال گذشته برای هر سهم 3000 ریال پرداخت شده بود.

2-     سرمایه شرکت ایریسا پس از گزارش توجیهی افزایش سرمایه از مبلغ 11 میلیارد و 250 میلیون تومان به 20 میلیارد تومان افزایش یافت. یعنی تقریباً 78 درصد افزایش سرمایه داشته ایم.

3-     پس از افزایش سرمایه حالا تعداد کل سهام شرکت ایریسا 4,000,000 سهام است که قیمت اسمی هر سهم 50,000 ریال است و لذا سرمایه کنونی شرکت 20 میلیارد تومان می شود.

4-     هر سهامدار حالا باید تعداد سهام خود را در 1.78 ضرب نماید تا تعداد سهام او پیدا شود. البته برای پرداخت سود همان تعداد سهام قبلی ملاک است. زیرا افزایش سرمایه در جلسه فوق العاده به تصویب رسیده است.

قطره دوم:

قابل توجه این که افزایش سرمایه از محل سودهای انباشته و اندوخته های سال های قبل انجام شده و سهامداران بابت افزایش سرمایه نباید مبلغی پرداخت کنند. یعنی سرمایه هر سهامدار تقریباً 80% نسبت به سال قبل افزایش داشته است. و احمد در اینجا نکته ای در کار می کند و آن اینکه افزایش سرمایه خیلی خوب و ارزشمند و میمون و مبارک است و این وقتی است که بتوانی در موقع نیاز, از سرمایه ات استفاده و آن را بکار بندی. ولی فعلا برای نهادن چه سنگ و چه زر. سنگ و طلا وقتی نتوانی از آن استفاده کنی و به آن دسترسی داشته باشی با هم برابرند. البته با توجه به صحبتهای آقای دکتر سبحانی این سرمایه را باید رها کنیم برای فرزندانمان و بقول یکی از حضار جلسه باید آن را رها کرد برای وارث. البته احمد امیدوار است و امید میدهد که بالاخره ما به هدف می رسیم و از سرمایه خود بهره مند خواهیم شد. با کمی صبر و متانت و پیگیری.

قطره سوم :

1-     در جلسه مجمع عمومی فوق العاده , سهام ایریسا کلاً به سهامی عادی تبدیل شد. دیگر مجتمع فولاد مبارکه سهام ممتاز نخواهد داشت. پس تمام سهام ها عادی شدند و علاوه بر این , هر سهم 50,000 ریالی هم به 50 سهم 1,000 ریالی تبدیل شد. لذا تعداد سهام هر سهامدار باید در عدد 50 ضرب شود. البته قیمت اسمی هر سهم 1,000 ریال است.

2-     حسن تبدیل شدن به سهام عادی و با قیمت 100 تومان این است که رفتن به فرابورس تسهیل شده است. خوبی افزایش سرمایه هم این بود که بعداً در فرابورس , فرایند افزایش سرمایه سخت است. لذا پیش بینی خوبی بوده است.

3-     با تبدیل شدن به سهام عادی با توجه به صحبتهای آقای دکتر سبحانی, کارکنان نیز میتوانند با توجه به تعداد سهام (تقریباً 32% سهام) یک نماینده در هیئت مدیره داشته باشند. که احمد امیدوار است مقدمات آن را مدیریت و هیئت مدیره محترم آماده کنند.

قطره چهارم :

1-     احمد نظم را بسیار دوست دارد و آن را مقدمه موفقیت میداند. محل مجمع مناسب یرگزاری چنین مجالسی نیست. محل برگزاری مجمع باید یک استیج در بالای مجلس داشته باشد تا هیئت رئیسه در آنجا مستقر شود. در مجمع امسال هر کسی جائی نشسته بود. آقای دکتر سبحانی بطور تنها در بالای مجلس. آقای ابراهیمی در میان مجلس. منشی و ناظر جلسه در گوشه ای نزدیک صدر مجلس و با فاصله از آقای دکتر سبحانی. هیئت مدیره محترم هم  در گوشه ای دیگر. و حسابرس یا بازرس نیز در گوشه ای دیگر. هیئت رئیسه و ریاست جلسه(آقای ابراهیمی) اشرافی به جلسه نداشتند. و همین سر و صدا و بی ادبی و همه همه ای را در گوشه ای موجب شد. نگویید این حرف ها پیش پا افتاده است. هر مجلسی را شأنی است و باید با شکوه برگزار شود. و از اینجا به بحثی کلی تر می پردازم.

2-     هر جلسه  و مجمع باید مسئولی داشته باشد. مسئول و متولی مجمع عمومی سالیانه کیست؟ : روابط عمومی. امور اداری. امور عمومی . هیئت مدیره. مدیر عامل یا امور مالی. یک نفر باید مسئولیت کل را بپذیرد. و تمام مسائل بر عهده او باشد و او پاسخگو باشد.  و آن مسئول کل , هر بخشی از کار را به یک نفر بسپارد و از او بخواهد و پیگیری کند. از امسال که گذشت. برای سال آینده از حالا به فکر باشید. به نظر احمد همه کار را به یکنفر بسپارید و بعد هم مسئول قدردانی و پاداش هم او باشد. و هم چون سالهای گذشته فقط امور مالی که بستن حسابها را بر عهده داشته پاداش نگیرد. بلکه دیگران هم پاداش بگیرند.

قطره پنجم :

1-      آقای دکتر سبحانی که برای او احترام قائلم صحبت هائی کردند که برایتان مینویسم.  در این رابطه امیدوارم ذهنم یاری کند تا بتوانم صحبتهای ایشان را به یاد آورده و یادآور شوم. اصل صحبت ها را باید از روابط عمومی درخواست کرد که زحمت کشیده و فیلمبرداری کردند. دکتر فرمودند ایریسا باید از نظر دانش خصوصاً دانش IT به روز باشد. و در این رابطه لازم است شریک خارجی داشته باشد. ایشان اصطلاح Joint Venture را بکار بردند. و حتی نه یکی , بلکه دو تا سه تا شریک خارجی داشته باشد. این حرف ایشان را احمد بسیار پسندید زیرا معتقد است اصل دانش ما از ایلوا است که قدیمی شده و باید برای کسب دانش جدید از دیگران کمک بگیریم. شرحش باشد برای فرصتی دیگر.

2-      ایشان به تفاوت نسخه های اوراکل اشاره کردند که حالا به نسخه 14 رسیده است و اینکه حتماً نسخه های بالاتر کامل ترند. IS Suite  در کجا قرار دارد و آیا نسخه های متفاوت دارد و چه نسبتی با اوراکل دارد؟

3-      از صحبت های ایشان این بود که تعصبی به سیستم و افراد قدیمی نداشته باشید. کودکان امروزی بسیار بیشتر از پدران خود کامپیوتر و موبایل می شناسند. به دنبال سیستم های جدید و افراد جدید باشید. کسانی که از دانشگاه می آیند بسیار تازه تر و احتمالا دانش آنها از ما بیشتر است. البته تجربه قدیمی ها را ندارند.  ایشان تاکید داشتند ترکیبی از دانش جوانان و تجربه قدیمی ها را در شرکت مد نظر قرار دهید. اگر ترکیب و تلفیق نیروها را داشته باشید قطعاً شرکت ایریسا را به جایگاه خود می رسانید.

 

قطره ششم:

1-      راستی هر چی بیادم میاد مینویسم. لذا نوشته ها ترتیب و توالی ندارند. یکی از موضوعات در تمام جلسات مجمع انتخاب اعضای  هیئت مدیره است که در هیئت مدیره ایریسا 5 نفر از پنچ شرکت که آنرا هم فولاد مبارکه تعیین می کند, حضور دارند و نمایندگی می کنند. یکی از آنها شرکت صنیع کاوه بود که جای خود را به شرکت فولاد هرمزگان داد. این پیشنهاد آقای دکتر سبحانی و تکلیفی بود که ایشان معین کرد. بعد هم مقرر شد که سپس , این افراد معرفی شوند. در ابتدای تشکیل شرکت ایریسا بعضی از اعضای هیئت مدیره با رأی سهامداران مشخص میشدند. که دقیقاً به خاطر دارم که در سالن باشگاه کارگران با حضور آقای دکتر بقائی , سهامداران با ورقه و با توجه به تعداد سهام خود رأی کتبی دادند و بعضی اشخاص را مشخص کردند. از اینها که بگذریم چرا همان موقع و در جلسه مشخص نمی شود و چرا به بعد موکول میشود. موضوع نشان از این دارد که ما از دموکراسی فاصله بیشتری می گیریم. و در عوض پیشرفت, پسرفت داریم.

2-      پاداش هیئت مدیره و حق جلسات هم از مواردی است که باید به احترام سهامداران و رعایت حق آنان حضوراً انجام شود ولی این هم به بعد موکول میشود که مجتمع فولاد , میزان پاداش و حق جلسات را تعیین می کند. سهامدار حق دارد که پاداش هیئت مدیره را خودش تعیین کند و شاید بخواهد مبلغ بالائی جهت جبران زحمات آنان تخصیص دهد. شاید هم کمتر. احترام به دیگران در کلام نیست در عمل ماست. البته شاید تعیین پاداش در جلسه تنش هائی داشته باشد که بخاطر اجتناب از تنش اینکار صورت می گیرد. ولی تا آنجا که احمد میداند در اکثر مجامع در کشور, تعیین پاداش و حق جلسات در همان مجمع اتفاق می افتد.

قطره هفتم:

3-       در جلسه مجمع تعدادی از همکاران دلسوز قدیمی خواسته های خود را به زبان های گوناگون بیان کردند. آقای جمال الدین فرزانه.  آقای شاهین اسحاقی. آقای حمید آقائی. آقای مجید یزدانپرست. آقای صفاری پور.  آقای مرتضی روناسی. و یکی از جوانان به نام آقای قربانی از بخش سخت افزار. او از آقای دکتر سبحانی میخواست که برای فرار مغزها فکری بشود. و می گفت چرا به متخصصان خودمان انگیزه نمی دهید که در همین کشور و شرکت کار کنند. چرا به آنها رسیدگی نمی کنید. و آقای دکتر سبحانی اینها را مسائلی میدانست که مدیریت باید به آنها رسیدگی کند.

متآسفانه همه سخنان را  به یاد نمی آورم که بنویسم. لذا از دوستان درخواست می کنم گفته های خود در مجمع را در اینجا بنویسند تا همه بدانند. آقای فرزانه از مظلومیت قدیمی ها و بازنشسته ها گفت و از ظلمی که به آنها شده است. از تصمیمات اشتباهی که مدیران قبلی مجتمع مرتکب شده اند و جواب اینکه آقای سبحانی مسئول اشتباهات گذشته دیگران نیست.

بهتر است بقیه حرف ها را خود دوستان مشارکت کنند و بنویسند که من نقل قول اشتباه نکرده باشم.

قطره هشتم:

4-      وقتی صحبت از هلدینگ و فشارها و محدودیت ها برای ایریسا شد. آقای دکتر سبحانی متذکر شدند که برای کنترل و یکسان سازی در شرکت ها باید روال هائی وجود داشته باشد. و احمد یک چیز را متوجه شد و آن اینکه مدیریت هلدینگ محدودیت هائی را اعلام می کند که روح آقای سبحانی از آنها بی خبر است. مثلا اینکه در روز مرد مبلغ خاصی را به کارکنان بدهند از ابداعاتی است که آقای ابراهیمی و یا دیگران قائل میشوند و آقای دکتر سبحانی با آنها موافق نیست. آقای دکتر با یکسان سازی حقوق و مزایای مدیران ارشد شرکتهای هلدینگ موافقت دارد ولی در پاداش به کارکنان متخصص دخالتی ندارند و آن را در حوزه وظایف و مسئولیت های هر شرکت می دانند.

قطره آخر:

احمد دو روز وقت گذاشت و هر چه به فکرش رسید و در خاطر داشت نوشت تا در تاریخ ثبت شود. امیدوارم آقای دکتر سبحانی نیز لحظاتی از وقت گرانبهای خود را به مطالعه نوشته های احمد اختصاص دهند. که در این رابطه برای ایشان نامه ای نوشته ام. هر چندکه به ندای قبلی من هیچکس پاسخی نداد. آقای دکتر صریحاً گفتند که خرید سهام کارکنان ایریسا جزو سیاستهای مجتمع فولاد مبارکه نیست. اما احمد امیدوار است که مجتمع به این نتیجه برسد که خرید سهام کارکنان ایریسا و یا حل کردن مشکل سهامداران فعلی بهترین تصمیمی است که میتواند به نفع کارکنان سهامدار , ایریسا و فولاد مبارکه است.

در اینجا لازم است تفاوت سهامدار ایریسا و یک سهامدار در بازار بورس را آشکار کنم. سهامدار ایریسا کسی نیست که در بازار بورس سهامی به امید سود خریده باشد. سهامداران ایریسا کسانی هستند که خود در ساختن ایریسا نقش داشته اند. از جان و عمر خود مایه گذاشته و روح و روان فرسوده اند. برای ایریسا افتخار آفریده اند. به صنایع فولاد و سازمان های کشور بیش از بیست سال خدمت کرده اند. و حال وقت آن است که پاسخی شایسته به آنان داده شود.

با تشکر از زحمات همه دست اندر کاران برپائی مجمع و حاضرین در جلسه و کارکنان زحمت کش ایریسا تا پستی دیگر بدرود.

توجه : به علت مشکل نرم افزاری تعداد نظرها 0 است ولی می توانید نظرات را بخوانید.