راه ایریسا ------------------------------- The Way of IRISA

این وبلاگ بر این است تا با تجزیه و تحلیل رویدادها و تصمیمات اتخاذ شده در شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون ( ایریسا ) راه مناسب پیشرفت شرکت را فراهم سازد

شرکت ایریسا 23 ساله شد.
ساعت ۱٢:۳٠ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٥ امرداد ۱۳٩٤  

شرکت ایریسا 23 ساله شد و پا در بیست و چهار سالگی گذاشت. به همین مناسبت نیز جشنی برپا شد و از بزرگان و پیشکسوتان و بازنشستگان و از آنان که ایریسا را بنیان کردند, تقدیر به عمل آمد. تقدیری که لازم و حقشان بود.....


تاریخ تأسیس ایریسا  1371/05/05 است و این جشن در 30 تیر ماه 94 برای اولین بار برگزار شد. در این جشن از آقای دکترابوالحسن بقائی اولین مدیر عامل و بنیانگذار شرکت ایریسا نیز دعوت شده بود تا سخنرانی کنند. تمام قدیمی ها هم دعوت شده بودند و آنها هم استقبال کرده و به جشن آمده بودند.

دکتر در ابتدای سخنرانی خود , حاضرین را شوکه کرد. آنجا که وقتی خواست تاریخچه تشکیل ایریسا را بیان کند, فرمود: "خوشبختانه یکی از همکاران خوب شما یک سایتی دارد به اسم راه ایریسا".

برایم باور کردنی نبود که در یک جلسه رسمی و در حضور اعضای هیئت مدیره , مدیران , قدیمی ها , جدیدی ها و حضور موافقین و مخالفین وبلاگ راه ایریسا , ایشان چنین داد سخن دهند. او بهترین تعریف و تبلیغ را از راه ایریسا و احمد انجام داد.

کلمات "خوشبختانه" , "همکار خوب" , "راه ایریسا" نشانگر تفکر ایشان و نظر مثبت و سازنده ایشان در رابطه با حقیر و میراث احمد یعنی "راه ایریسا" است. بر خود واجب میدانم که با بانگ رسا از ایشان تشکر کنم.

تعریف ایشان راه مرا هموار و در طی راه, مشوق و موتور محرکه من است .امید که از این پس, همه دوستان و همکاران با نظر مثبت به "راه ایریسا" بنگرند و این وبلاگ را در خدمت کارکنان و شرکت ایریسا بدانند.

آقای دکتر توضیحات احمد در رابطه با تاریخچه ایریسا را "نسبتاً خوب" توصیف کردند. لذا از همه خوانندگان در خواست می کنم در فرصت های مناسب تمام پست های اولیه مرا که در رابطه با تشکیل ایریسا است بخوانند , آنچه نوشته ام در تاریخ ثبت است و در هیچ مجموعه دیگری نمی توان آن را یافت. این نوشته ها از چند سال قبل تاکنون یادگاری است از احمد برای آیندگان. "غرض نقشی است کز ما باز ماند که دنیا را نمی بینم بقائی".

قبل از ادامه بحث اصلی , لازم میدانم از مدیران و مدیریت شرکت ایریسا خاصه آقای مهندس طاهری مدیر عامل ایریسا که ابتکار "جشن سالروز ایریسا و بزرگداشت از پیشکسوتان" را عملی و بدان اقدام کردند, تشکر و از ایشان بخواهم که هر ساله این جشن را مفصل تر و با محتوای بیشتر اجرا و این رسم را ماندگار کنند و به تمام کارکنان نیز هدیه ای تقدیم کنند. البته تشکر از امور اداری و امور خرید و امور مالی وخدمات نیز که در برنامه ریزی و تدارکات جشن  همکاری داشته اند نباید فراموش شود.

حال که سالروز تشکیل ایریسا است در این پست میخواهم بگویم علیرغم کمبودها , نارسائی ها و نارضایتی ها که وجود دارد باز هم   شرکت ایریسا جای خوبی است. جائی است که باید او را دوست داشت. و برای پایداری و تداوم حیات او باید کار و فداکاری کرد.

فرض کنیم ایریسا تا کنون و طی 23 سال گذشته هیچ خدمتی به صنایع کشور و سازمان های کشور نکرده باشد. فرضی که کاملاً اشتباه است. اما خدمتی بزرگ به کارکنان خود از ابتدا تا کنون داشته است که بر می شمارم. هم اکنون نزدیک به 600 نفر در ایریسا کار می کنند. 600 نفر یعنی 600 خانواده که تأمین زندگی و معیشت آنها از ایریسا است. باید بدانیم از روز اول تا امروز صدها نفر به ایریسا آمده اند و رفته اند و در طول سالیان دراز از ایریسا حقوق گرفته و امرار معاش کرده اند. با حقوق ایریسا ماشین خریده اند. خانه خریده اند. فرزندانشان را به مدرسه و داشگاه فرستاده اند. فرزندشان را عروس و یا داماد کرده اند. مسافرت رفته اند و بطور خلاصه با درآمد از ایریسا چرخ زندگی را گردانده اند. به نظر شما این خدمت بزرگی به کارکنان و ایجاد شغل نبوده است؟ آیا میتوان این حقیقت و واقعیت را نادیده گرفت؟ آیا این یک نعمت بزرگ نبوده که باید قدر آن را دانست و آن را حفظ و نگهداری کرد؟

ایریسا سفره ای بوده است که 23 سال دور آن نشسته ایم و از خوان نعمت آن لذت برده ایم. این سفره را باید نگهدار باشیم و این خانه را باید پاس داریم و به آن عشق بورزیم و سفره اش را با برکت تر کنیم.

اگر ایریسا بد است چرا ما مانده ایم؟ اگر ایریسا جای خوبی نیست چرا پیگیرجذب و استخدام دوستان خود در ایریسا هستیم ؟ و کار در ایریسا را به دیگران توصیه می کنیم. برای اینکه: ایریسا تا کنون امنیت شغلی داشته است.

اگر ایریسا جای خوبی نیست چرا فرزند خود , داماد خود , عروس خود , پسر خود , دختر خود , همسر خود را در ایریسا جا داده ایم. چرا ترجیح میدهیم فرزندمان در ایریسا کار کند و در جای دیگر کار نکند؟ برای اینکه: ایریسا امنیت شغلی دارد. حقوقش به نسبت خوب است. جای خوبی برای رشد و پیشرفت و تجربه اندوزی است. برای اینکه امنیت دارد. حتی امنیت ناموسی. آیا به این موارد فکر کرده بودیم و متوجه آنها بودیم.

براداران , خواهران , آقایان و خانم ها بیایید قدر این گوهر گرانبها را بدانیم. آن را در زیر سنگ نگذاریم و نشکنیم. این گوهر را نگهبان باشیم. هر روز آن را صیقل دهیم و بر قدر و ارزشش بیفزاییم.

بنای احمد فقط بر انتقاد نیست. بلکه وظیفه دارد که آگاهی دهد و عشق و امید بیافریند. امید به زندگی. امید به روزهای خوب. روزهای خوب برای ایریسا. روزهای خوبی که با اراده ما و اصلاح مسیر فرا خواهند رسید.

گرچه ساده نوشتم و ساده ترین خدمت ایریسا را برشمردم. اما شما اگر موافق یا مخالفید خدمات ایریسا را با پیام خود تکمیل کنید. حتی یک سطر.

جشن سالروز ایریسا تحت تأثیر درگذشت همکارمان مرحوم مختار سلطانی قرار داشت. مردی آرام و متین که پنجشنبه اول مرداد هفتمین روز درگذشت او بود. کارمندی که در ابتدای تشکیل ایریسا از شرکت ایریتک به ایریسا آمد و بر روی سیستم حمل و نقل کار می کرد و در پروژه ارتقای سیستم های فولاد مبارکه هم حضور داشت. تمام طول خدمت خود را در پروژه فولاد مبارکه بود. در شرف بازنشستگی بود که مهلتش پایان یافت. خدا او را رحمت کند.

گزارشی از سخنان آقای دکتر بقائی هم طلب شما. که اگر روزی به متن آن دست یابم برایتان خواهم نوشت. 20 دقیقه سخنرانی با یک دنیا مطلب.