راه ایریسا ------------------------------- The Way of IRISA

این وبلاگ بر این است تا با تجزیه و تحلیل رویدادها و تصمیمات اتخاذ شده در شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون ( ایریسا ) راه مناسب پیشرفت شرکت را فراهم سازد

برخی زنان برجسته ایریسا
ساعت ۸:٤٠ ‎ب.ظ روز جمعه ٦ شهریور ۱۳۸۸  

در این قسمت میخواهم چند تن از زنان بر جسته ایریسا را معرفی کنم. و آنانی را که معرفی نمیکنم میماند برای زمان های آینده. زیرا باید مقداری هم از مسائل روز بنویسم تا وبلاگ برای دوستان و همکاران مفید تر شود و فرصت نظر دهی داشته باشند. میتوانم هر روز هم بنویسم. اما میخواهم مطمئن شوم که دوستان فرصت کافی برای مطالعه داشته باشند لذا هفته ای یکبار مینویسم و در ساعات پایانی روز جمعه بر روی وبلاگ منتشر میکنم. در ادامه به معرفی زنان نمونه میپردازم........


خانمی جوان به نام نگار کنگوئی پس از تشکیل شرکت ایریسا، به استخدام در آمد و در ابتدا محل کار او مجتمع فولاد مبارکه بود. و در بخش سیستم های اطلاعات مدیریت(MIS)مشغول به کار شد و با آداباس و نچرال کار میکرد. ADABAS یک پایگاه داده است و Natural یک زبان برنامه نویسی نسل چهارم. و اینها نرم افزار هائی بر روی کامپیوترهای بزرگ زیمنس بودند که سیستم عامل آن هم BS2000  بود.

خانم کنگوئی که فارغ التحصیل رشته کامپیوتر از دانشگاه صنعتی اصفهان بود در ابتدا با این محیط و نرم افزار ها آشنا شد و سپس بر روی یکی از سیستم های اطلاعات مشغول به کار شد. و پس از چندی به دفتر اصفهان منتقل و مشغول به کار شد و بنا بر شایستگی های خود به بخش نرم افزار پایه منتقل شد.

در این زمان مسئول نرم افزار پایه جناب آقای مهندس مرتضی ابهری بود که ایشان هم از بخش MIS جذب نرم افزار پایه شده بود و او هم بسیار علاقمند و پیگیر امور IT بود. لذا پس از مدتی بخش IT ایجاد شد و آقای ابهری شد مسئول و مدیر آن بخش. این بخش بعدها در ایجاد ساختار سازمانی جدید، توسط دکتر بقائی و جانشین ایشان منحل و در دیگر بخش ها ادغام شد. و این اشتباهی بود که هنوز هم ادامه دارد و لزوم چنین بخشی را میتوان از متخصصینی همچون مهندس حاجی هاشمی جویا شد.

آری خانم کنگوئی هم جذب بخش IT شد و کارش بسیار عالی بود و فردی بود بسیار کارآمد در نرم افزار ،اعم از استاندارد سازی و تعریف استانداردها و مستند کردن آنها. بر روی اوراکل هم بعدها مسلط شد و در تولید اتوماتیک برنامه ها پیش قدم شد و اولین بار تولید اتوماتیک سیستمها در محیط Designer 2000  را او در شرکت ایریسا راه اندازی کرد که نمیدانم در حال حاضر پیگیری میشود یا خیر؟!!!

خانم کنگوئی بر محیط های Unix & Informix  نیز متبحر بود و فوق العاده. و در استاندارسازی آن و تعریف Template ها واقعآ کارهای خوبی انجام داد. در اینجا به یاد آقای فیروز نوری پور میافتم که او بود که اولین بار Template سازی در این محیط را آغاز کرد و در مستند سازی و امور مهندسی نرم افزار و مدیریت پروژه براستی همآوردی نداشت. و این دو نفر متآسفانه امروز در جمع ایریسا نیستند. نوری پور در شرکت کاله است و کنگوئی در دیار فرنگ. در کشور استرالیا.

خانم کنگوئی چندین دوره کلاسهای مختلف از جمله Designer 2000  در شرکت ایریسا برگزار کرد که خیلی ها در آن کلاسها آموزش دیدند. او بسیار فعال بود در امور اجتماعی. لذا در امور فرهنگی شرکت نیز کارهای فراوانی انجام داد. فردی واقعآ مدیر و برنامه ریز بود. در زندگی اش برنامه داشت. اهل مطالعه بود. حتی در مآموریت اگر کتابی با خود نداشت یک کتاب در فرودگاه خریداری میکرد و شروع به مطالعه میکرد و وقت خود را به بطالت نمیگذرانید.

سرکار خانم کنگوئی بعدها با یکی از کارکنان بخش اتوماسیون صنعتی بنام سیامک گنجوی ازدواج نمود. آقای گنجوی پس از چند سال کار در ایریسا ناگهان کار در ایریسا را رها کرد و اصلآ هم معلوم نشد در کجا مشغول بکار شد. چون این زن و شوهر کاملا سکرت عمل میکردند.آخرین عنوان شغلی خانم کنگوئی مسئولیت دفتر مدیریت پشتیبانی پروژه های سیستمهای اطلاعات (PSO)  بود. و خانم کنگوئی دو سالی را به کار در ایریسا ادامه داد و در این مدت موفق به اخذ فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد در زمینه فناوری اطلاعات شد و پس از چندی از ایریسا استعفا داد. و ایریسا نیروئی بسیار کارآمد و توانا و شایسته و اخلاقی را از دست داد. آری ، او هم به دیار فرنگ رفت اما نه کشور کانادا. بلکه استرالیا. و ظاهرآ یکی از بازدید کنندگان از وبلاگ "راه ایریسا" ایشان است. و Log ها را که بررسی میکنم از کشور استرالیا زیاد به وبلاگ دسترسی شده است.

هر دوستی که از ایریسا میرود همچون تیری است که به سمت من پرتاب میشود و مرا آزرده میسازد. اما چه میشود کرد روزگار است. جمعی محیط کار را نمی پسندند و برخی زندگی در ایران را. و به هر حال هر کسی آزاد است که هر جا که میخواهد کار کند و یا زندگی . و این از اصول حقوق بشر و آزادی انسان است. خاطر نشان میکنم آنانی که از ایریسا به خارج مهاجرت میکنند واقعآ دوستدار ایریسا هستند حتی اگر از بعض موارد رنجیده خاطر باشند و چنانچه روزی به ایران برگردند کار در شرکت ایریسا و با همکاران قدیمی را بر هر جای دیگر ترجیح میدهند.

میخواستم از دیگر زنان برجسته هم بنویسم اما میگذارم برای آینده. فقط نام میبرم از تعدادی از آنها و از آن همکاران ارجمند میخواهم برایم ایمیل بزنند و از سابقه کاری خود بطور دقیق بگویند تا در مقالات آینده از آن استفاده کنم. و بدانند آنچه برایم بنویسند محرمانه است و نزد من امانت و هیچکس نخواهد دانست چه کسی برایم اطلاعات فرستاده است. خانمها: فریبا آبروئی. الهام کارشناس. مژده کرباسچی. زهره محمودی. گیتی الفتی فراهانی. فیروزه رامی. فرزانه نوروزی. مرجان ریاضی. لاله جلالی. شهرزاد اسفندیاری.

 و به عرضتان برسانم که همیشه ارائه نظر بر روی آخرین پست آزاد است و کنترل اولیه بر روی آن وجود ندارد که ایریسائیان همه بالغ اند و عاقل و مصلحت خود و سازمان خود را خوب میدانند و حرمت دیگران را نگاه خواهند داشت.

پست آینده من هم پیرامون پاداش شش ماهه خواهد بود. اگر نکاتی دارید برایم ایمیل کنید تا از آن استفاده کنم و مطلب را غنی بخشم و ممنون شما هم باشم. 

بازنگری مطلب در تاریخ 13/6/88:

خانم کنگوئی در مهر ماه سال 1375 به استخدام ایریسا در آمده و در نرم افزار پایه در دفتر اصفهان مشغول به کار شده اند و اولین مدیر ایشان آقای رضا سلیمی اکبری بوده است . اولین کار ایشان تبدیل برنامه باسکول ریلی فولاد مبارکه از زبان پاسکال به زبان C بوده است. سپس بر روی پروژه غدیر یزد کار با اینفورمیکس را آغاز کرده اند و بعد هم در پروژه تامکو پشتیبان IT بوده اند. ایشان عملآ روی هیچ یک از سیستم های MIS کار نکرده اند و با آداباس و نچرال آشنائی ندارند.