راه ایریسا ------------------------------- The Way of IRISA

این وبلاگ بر این است تا با تجزیه و تحلیل رویدادها و تصمیمات اتخاذ شده در شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون ( ایریسا ) راه مناسب پیشرفت شرکت را فراهم سازد

به استقبال مجمع عمومی سهامداران در سال 1395
ساعت ۱٢:٠۳ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٥ خرداد ۱۳٩٥   کلمات کلیدی: هیئت مدیره ،تاریخچه ایریسا ،سرگذشت ،کارکنان

قرار است روز شنبه چهارم خرداد مجمع عمومی سهامداران ایریسا , مربوط به سال مالی 1394 برگزار شود و من فرصت اندکی دارم تا چند خطی بنویسم. از اینکه : برای سهامدار چه چیزی مهم است......


برای سهامدار هر شرکتی سه چیز مهم است.

الف : نقد شوندگی, یعنی سهامدار در صورت نیاز به پول بتواند در اولین فرصت سهام خود را بفروشد و آن را نقد کند.

ب : رشد سهام , یعنی ارزش ریالی سهم در طول سال رشد کرده و گران تر شود.

ج : سودآوری , یعنی در هر سال پس از برگزاری مجمع درصدی از سود سالیانه شرکت به عنوان سود در بین سهامداران توزیع گردد.

به عنوان یک سهامدار ایریسا , آیا سه شرط فوق برای شما محقق شده است؟

احمد سهامدار میگوید نه! هر سه مورد را بررسی کنیم.

در مورد نقد شوندگی الان چندین سال است که اکثر سهامداران میخواهند سهام خود را بفروشند و با پول آن , گره ای از کار فرو بسته خود بگشایند, اما هر چه زده اند به در بسته خورده است. یکی از قول های مدیر عامل محترم فروش سهام بود. با خریداران بالقوه زیادی هم مذاکره کرده اند اما هنوز نتیجه عملی نداشته است.

در مورد رشد سهام, سهام رشدی نکرده است و حتی سهامداران حاضر به فروش سهام خود به مبلغ اسمی هستند ولی خریداری نیست.

در مورد سود آوری در طول سالیان دراز گذشته , حتی در حد سود بانکی هم نتوانسته اند سودی به سهامداران پرداخت کنند. امسال سود عملیاتی شرکت بسیار اندک و سود غیرعملیاتی حاصل از فروش مستغلات خوب است. در این رابطه سهامداران انتظار دارند که در ازای هر سهم قدیم (5000 تومانی) حداقل 1000 تومان , معادل 20%  سود بانکی به آنان پرداخت شود.

من راه عملی را نمیدانم ولی انتظار دارم سهامدار عمده شرکت ایریسا , یعنی مجتمع فولاد مبارکه با داشتن 72% سهام, قدم پیش گذارد و کاری کند.

طی سالیان گذشته فولاد مبارکه بالاترین بهره را از ایریسا برده است. هم از نظر مادی و هم از نظر معنوی. کارکنان و سهامداران ایریسا همچون برده ای برای او کار کرده اند, پس انتظار بیجائی نیست که مدیریت فولاد مبارکه کاری کند.

منتظر می مانیم تا درمجمع عمومی ایریسا چه پیش آید؟