راه ایریسا ------------------------------- The Way of IRISA

این وبلاگ بر این است تا با تجزیه و تحلیل رویدادها و تصمیمات اتخاذ شده در شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون ( ایریسا ) راه مناسب پیشرفت شرکت را فراهم سازد

این ویروس لعنتی
ساعت ۸:٠٦ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٠ شهریور ۱۳۸۸  

تردید داشتم که آیا مطلبی بنویسم یا ننویسم؟ دلیل این تردید هم این بود که آیا یک هفته وقت فرصت کافی است که همه دوستان مطلب را بخوانند یا خیر؟ البته یک هفته که نه. چون دوستان 5 روز سر کار هستند و معمولآ روزهای تعطیل وبلاگ ما هم بی رونق است. بوپژه مطلب مهمی همچون پاداش شش ماهه را که احتمالآ خیلی ها ندیده اند و آنان که دیده اند نظر خود را ننوشته اند. شاید به این دلیل که هنوز پاداش پرداخت نشده است تا افراد بتوانند نظر خود را بدهند. به هر حال امید میرود که دوستان به پست های قبلی نیز مراجعه و نظر خود را ثبت کنند. پس برویم سر مطلب این هفته یعنی آن ویروس لعنتی......


در ابتدا خبر ذیل را از روزنامه دنیای اقتصاد مورخ 11/6/88 بخوانید که جالب است:

 

]]]   ورود ایران به عرصه تولید ویروس رایانه‌ای :

باقر بحری، مدیر شرکت سخت‌افزاری سازگار ارقام در گفت‌وگو با مهر ویروس‌های کامپیوتری را برنامه ناخواسته مخربی دانست که می‌تواند بر روی سیستم‌های کامپیوتری منتشر و اجرا شوند. 

وی گفت: معمولا ویروس‌ها توسط برنامه‌نویسان برای مقاصد گوناگون نوشته می‌شوند و اهدافی چون شهرت، انتقام، ایجاد خسارت یا اهداف اقتصادی و تبلیغاتی و نظامی ‌را دنبال می‌کند.
مدیر شرکت سخت‌افزاری سازگار ارقام به ویروس‌های ساخته شده در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: این ویروس‌ها بیشتر به صورت شعارنویسی منتشر می‌شوند.
بحری با تاکید بر اینکه
ویروس‌های ایرانی قدرت تخریب ویروس‌های نوع خارجی را ندارند، ادامه داد: ولی انتشار این ویروس‌ها، قدرت و سرعت کامپیوترها را کاهش می‌دهد و عاملی برای پرکردن درایوها هستند.

وی از تعداد ویروس‌های ایرانی ابراز بی‌اطلاعی کرد و ادامه داد: هر کدام از ویروس‌هایی که در سایر کشورها تولید می‌شود در اکثر کشورها دفاتری برای بررسی آنها ایجاد می‌شود، ولی در ایران دفاتر خاصی که این نوع ویروس‌ها را بررسی کند، وجود ندارد.
مدیر شرکت سخت‌افزاری سازگار ارقام به قدرت آنتی ویروس‌ها اشاره کرد و به مهر گفت: نرم‌افزارهای آنتی ویروس اختصاصا برای دفاع از سیستم‌ها در برابر تهدیدهای ویروس‌ها طراحی و نوشته می‌شوند. این توانایی سبب شده است که امروزه با استفاده از این نرم‌افزارها بتوان در کمتر از دو ساعت ویروس های جدید را شناسائی کرد.

وی از ناتوانی کشور در زمینه مقابله با ویروس‌های ایرانی خبر داد و در مورد دلایل این ناتوانی گفت: در کشور به دلیل اینکه هیچ نهادی اقدام به بررسی ویروس‌های Local نکرده است در نتیجه آنتی ویروسی وجود ندارد که این ویروس‌ها را شناسایی کند. ضمن آنکه برای آنتی‌ویروس‌های خارجی نیز ناشناس باقی مانده است.

 بحری همچنین از تعداد ویروس‌های ایرانی ابراز بی‌اطلاعی کرد و تاکید کرد: آمار دقیقی از تعداد ویروس‌ها در دست نیست تا بتوان وضعیت آلودگی‌های این نوع ویروس‌ها را ارزیابی کرد.[[[

از آنجا که شرکت ایریسا یک شرکت مهندسی انفورماتیکی است و اکثر کارشناسان در رشته کامپیوتر تحصیل کرده و به کار تهیه نرم افزار میپردازند و سر و کارشان همیشه با کامپیوتر است باید نسبت به موضوع فوق حساس باشند و روشن کنند تحلیل شان از  نوشته بالا چیست؟

یکی از پروژه های بزرگ ایریسا که بالاخره پس از دو سال در شهریور ماه 88 به نتیجه و بهره برداری رسید پروژه نورد گرم فولاد مبارکه بود. پروژه جایگزینی سیستم ها و تجهیزات قدیم با سیستمها و تجهیزات جدید. پروژه از نظر حجم کار و ابعاد تکنولوژیک و مبلغ قرارداد واقعآ بزرگ بود و تجربیات فراوانی را برای ایریسا و فولاد مبارکه به ارمغان آورد.

اما در هفته آخر تحویل دهی و هفته اول کار سیستم های جدید مشکلی پیش آمد. مشکلی که برای خط تولید و همه دست اندرکاران ایریسا و فولاد مبارکه دردسر ساز شد. و کار به مدیریت کشید و کارشناسان ایریسا و فولاد درمانده بودند که مشکل از کجاست. همه سیستم ها و برنامه های نوشته شده بررسی شد و مورد بازرسی قرار گرفت ولی اشکال پیدا نمیشد. با رهگیری فراوان و شبانه روزی اشکال رخ نمود. آری یک ویروس. ویروس لعنتی. که یک هفته همه را سر کار گذاشت.

سیستم عامل نرم افزاری به Windows ارتقاء یافته بود. و یک ویروس از طریقه شبکه سیستم ها را آلوده کرده بود و دردسر آغاز شده بود.

من فقط خبر را اعلام کردم. اما باید درس ها از آن گرفت. ایریسا و مجتمع باید این موارد را به عنوان تجربه با تمام حاشیه ها و مسائل فنی اش ثبت و ضبط کنند. در ایریسا و فولاد صدها از اینگونه موارد و تجربیات وجود دارد که باید برای آیندگان نوشته شود تا آیندگان درس های آموخته شده از پروژه ها را داشته باشند.

همه میگویند ویروس لعنتی. اما من نقطه حرف "ن" را پایین میگذارم و میگویم: ویروس لعبتی. که میتواند برکات و درس های خوبی برای ما داشته باشد.

"جعفر بی عین  و  ف  جر  میشود  ---  نقطه را بالا نهی خر میشود"

"دال و ت چون تو کنی بر وی اضاف --- جعفر  بیچاره   دختر  میشود"

اما متآسفانه ما فقط عاشق خبر خوب و "به به" گفتن هستیم. نقادی و انتقاد و تجزیه و تحلیل را که رمز پیشرفت و رشد است فراموش کرده ایم. و فراموش کرده ایم که در بادکنک هم تا حدی میتوان دمید و بیشتر از آن، ترکیدن بادکنک را همره خواهد داشت. به خبرنامه و وب سایت فولاد مبارکه رجوع کنید. من نام آن خبر نامه را "مثبت نامه" گذاشته ام. همیشه خبر خوش دارد. تولید بالاتر از ظرفیت. عملکرد درخشان. رکورد جدید. پیروزی بزرگ . بومی سازی. صرفه جوئی ارزی. و ... یاد آوری اینها خوب است اما نقد کردن مهمتر است. موضوعی که جای آن همه جا خالی است.

راستی از همه دست اندر کاران پروژه نوردگرم تشکر. تشکر از آقایان طالبی و صفاری پور و اعظمی و مشکین فام و رسولی و از همه مهمتر نقی زاده و ...... که به سختی بر روی پروژه بطور شبانه روزی کار کردند و دلم میخواهد پاداش شش ماهه خوبی هم بگیرند تا نقی زاده هم نق نزند. خوشحال میشوم اگر دوستان تجربیات خود را از این پروژه برایم بنویسند.