راه ایریسا ------------------------------- The Way of IRISA

این وبلاگ بر این است تا با تجزیه و تحلیل رویدادها و تصمیمات اتخاذ شده در شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون ( ایریسا ) راه مناسب پیشرفت شرکت را فراهم سازد

نامه ای از دکتر بقائی اولین مدیر عامل شرکت ایریسا
ساعت ۸:٥۳ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٤ مهر ۱۳۸۸  

احساس میکردم که خیلی ها هنوز از این وبلاگ بی خبرند و از جمله دکتر ابوالحسن بقائی. لذا یازدهم مهر ماه در پاسخ به نظر یک دوست آشنا نوشتم که :

"امیدوارم یک نفر پیام شما را به دکتر (بقائی) برساند. من که به ایشان دسترسی ندارم. اگر ایمیل دکتر را برایم کسی بفرستد خیلی خوب است. اگر خودت ایمیل ایشان را داری بفرست."

دوازدهم مهر ماه یک دوست ناشناس ، ایمیل دکتر را برایم در نظریات نوشته بود. که در اینجا از ایشان تشکر میکنم که ارتباط مرا با دکتر برقرار کرد. لذا یک نامه الکترونیکی به دکتر نوشتم با این متن:.......


سلام آقای دکتر بقائی

امیدوارم وبلاگ راه ایریسا را که شش ماه است راه اندازی شده است دیده باشید.

در هر صورت نظرات شما برای تاریخ ایریسا که خود بنیانگذار آن بوده اید مفید است و راهگشا.

موفق باشید.

و دکتر دعوت مرا لبیک گفت و در دهم اکتبر برایم نامه ای فرستاد که با آنکه مختصر بود اما مرا خوشحال کرد که هنوز همان شخصیتی است که به همه امور توجه داشت و از سر مسائل به سادگی نمیگذشت.

میدانم دکتر حرف برای گفتن زیاد دارد و امید دارم که وقت بگذارد و مقداری برای ثبت در تاریخ بنویسد که از کجا شروع کردیم. من قبلا مطالبی پیرامون ایشان نوشته ام و در آینده خاطرات دیگری هم دارم که به مناسبت از آنها یاد کنم و آنها را بنویسم. ابتدا با چهره ایشان و دیگر دوستان در ایام جوانی آشنا شوید و تجدید خاطره ای کنید. خودشان اگر ببینند میگویند: " کجائی جوانی که یادت بخیر".

عکس جمعی نیروهای اعزامی به آلمان

ایستاده از راست :

1-      دکتر ابوالحسن بقائی بنیانگذار و اولین مدیر عامل شرکت ایریسا

2-      مهندس رضا اخوان مدیر پروژه فولاد میارکه و احتمالآ سومین مدیر عامل ایریسا

3-      ؟؟؟  منصور خلیلی**

4-      مهندس مجید امامی مدیر دفتر پشتیبانی پروژه ها

5-      ؟؟؟ مهندس هادی نیا *

6-      مهندس محمدعلی جلالپور مدیر امور تدارکات

7-      ؟؟؟ مهندس خسرو میربزرگی**

نشسته از راست:

1-      مهندس عباس ارباب شیرانی دومین مدیر عامل ایریسا و در حال حاضر

2-      مهندس محمد طاهری آخرین سمت مدیر امور اتوماسیون و بازنشسته فعلی

3-      ؟؟؟ مرحوم خدابخشی **

این عکس احتمالآ در سال 1363 در آلمان گرفته شده است. آن هنگام که آقایان برای طی دوره آموزشی از طرف شرکت فولاد مبارکه به خارج از کشور اعزام شده اند. بعضی از دوستان را نمیشناسم که شما لطف کرده و آنها را معرفی کنید. و مطمئنآ هیچکدام به شرکت ایریسا نپیوسته اند.

عکاس آن را نمیدانم کیست ولی در ابتدای راه اندازی وبلاگ یکی از دوستان خوش ذوق برایم ایمیل کرده است. ممکن است آن دوست ناراحت شده باشد که چرا آنموقع آن را درج نکردم. موقعیت مناسب نبود ولی حالا مناسبت دارد. و هرکس چیزی فرستاده است نگران نباشد به موقع از آن استفاده میکنم.

و اینهم نامه دکتر بقائی:

  

جناب آقای احمد

از ایمیلتان که مرا از وجود و آدرس "راه ایریسا" آگاه نمود سپاسگزارم. مطالب برای من جالب و یاد آور دوستان و خاطرات شیرین گذشته بود. من شاید  تمام نوشته ها را خواندم. همه جالب بود.

١- نامه آقای اصلانی در رابطه با "نام و نشان ایریسا" با آنچه من بخاطر میاورم مطابقت دارد.

2- تصویب "نام و نشان ایریسا" همانطور که اشاره کردید توسط اینجانب بود.

3- با اشاره به دوران مدیریت اینجانب گفته بودید همه کارها حتی ناچیز با تصویب مدیر عامل انجام میشد! انتقاد شما را تا حدود زیادی می‌‌پذیرم. متاسفانه این یکی‌ از مشکلات اساسی‌ مدیریت در ایران است. امیدوارم این مشکل در ایریسا در مقایسه با زمان مدیریت اینجانب منتفی و یا کمتر شده باشد.

4- تحصیلاتاینجانب، دیپلم ریاضی‌ از دبیرستان فروغ اصفهان، لیسانس مهندسی‌ گاز از دانشکده نفت آبادان، فوق لیسانس مهندسی شیمی‌ از دانشگاه سالفرد انگلستان، دکترا در کنترل فرایند از انگلستان، فوق لیسانس مدیریت اداری (MBA) از دانشگاه کنتربوری نیو زیلند. جهت اطلاع عرض شد.

ضمنا لازم به ذکر است که رشته تحصیلی‌ در مدیریت عالی‌ زیاد مهم نیست، شناخت کلی‌ از فعالیت‌ها کافیست.

امیدوارم ناهمواری‌های راه، "راه ایریسا" را از حرکت باز ندارد.

برای شما و همه همکاران ایریسا پیروزی و شادکامی آرزو مینما یم.

ابوالحسن بقائی

در اینجا از آقای دکتر ابوالحسن بقائی که وبلاگ "راه ایریسا" را خوانده اند و برایم چند خطی را قلمی کردند و فرستادند تشکر میکنم. عکس ایشان را درج کردم و اگر یکی از کارکنان نمونه خط و امضای ایشان را هم برایم اسکن کند و ارسال نماید کار جالبی کرده است.

توضیحات بعدی:

* دوست نظر داده است:"نفر ایستاده بین آقایان امامی و جلالپور که عینکی و لاغر اندام است  شخصی است به نام آقای هادی نیا اهل شهر بابک کرمان و در سال 62 به استخدام فولاد مبارکه در آمد و در واحد مرکز کامپیوتر و طراح اولیه سیستم حقوق و دستمزد دوران ساخت فولاد بود و سال 63 به ماموریت آلمان اعزام شد. در حال حاضر خارج از کشور و فکر کنم تبعه  آلمان و در شرکت زیمنس مشغول به کار است. "

** ناشناس نظر داده است:"نفر سوم از راست آقای مهندس منصور خلیلی که به آمریکا رفتند،نفر آخر از راست آقای خسرو میر بزرگی که در حال با زنشسته شدن از فولاد مبارکه می باشند و نفر آخر نشسته سمت چپ آقای خدابخشی که در اثر تصادف بین اراک اصفهان مرحوم گردیدند.  این عکس در شرکت زیمنس در شهر ارلانگن گرفته شده است.