راه ایریسا ------------------------------- The Way of IRISA

این وبلاگ بر این است تا با تجزیه و تحلیل رویدادها و تصمیمات اتخاذ شده در شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون ( ایریسا ) راه مناسب پیشرفت شرکت را فراهم سازد

پروژه فولاد خوزستان
ساعت ٩:٠٤ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٥ آبان ۱۳۸۸  

یکی از اهداف عمده تشکیل شرکت ایریسا گسترش دانش فنی ای بود که میلیون ها دلار برای آن هزینه شده بود و مدیریت وقت فولاد مبارکه نمیخواست این دانش و فن آوری در محدوده مبارکه باقی بماند. بلکه میخواست آن را نه فقط در حوزه فولاد بلکه در دیگر صنایع و سازمان ها گسترش دهد. و بنیانگذاران شرکت ایریسا به این هدف خود رسیدند، آنگاه که آقای مهندس عباس وردی نژاد مدیر عامل وقت فولاد خوزستان اعلام کرد:

 "ایریسا که پرسنل آن پیش تر در فولاد مبارکه بوده اند در حال انتقال تجربیات خود به دیگر شرکت ها همچون فولاد خوزستان هستند. زکات کارشان این بوده که آن را ارزان تر و با کارآئی مناسب انجام دادند."

و این پست ما مربوط است به پروژه فولاد خوزستان .....


تصویر جمعی از مردان پروژه فولاد خوزستان که خود آنها را شناسائی کنید . فقط دو نفر ایستاده را که بیشتر پروژه را روشنی بخشیده اند معرفی کنم. اولین نفر ایستاده از سمت چپ آقای مجید نیلچی مدیر فعلی پروژه و چهارمین نفر آقای امام دوست مدیر قبلی مرکز رایانه فولاد خوزستان.

 

تعدادی از مردان پروژه فولاد خوزستان

مذاکرات اولیه پروژه فولاد خوزستان در زمان مدیر عاملی آقای دکتر بقایی و با مدیریت مهندس ابوالفضل بقایی (برادر دکتر) شروع شد. در آن زمان مدیر عامل فولاد خوزستان شخصی بود به نام آقای پالیزدار.

طرح ادغام کارخانه های فولادسازی استان خوزستان جدی شده بود. گروه ملی فولاد ، صنایع فولاد اهواز ، فولاد کاویان و (یک فولاد ساز دیگر که توسط سازمان تآمین اجتماعی خریداری شد) تحت عنوان شرکت فولاد خوزستان در حال ادغام بودند.

صنایع فولاد اهواز: تولید کننده فولاد خام (در حال حاضر بزرگترین تولید کننده فولاد خام ایران)

گروه ملی فولاد : مصرف کننده محصولات نهایی صنایع فولاد اهواز و تولید کننده مقاطع فولادی(تیر آهن ، میل گرد ، تسمه ، نبشی و ناودانی)

فولاد کاویان: مصرف کننده محصولات نهایی صنایع فولاد اهواز و تولید کننده ورق (کویل و شیت های ورق فولادی)

متآسفانه در سالهای اولیه، پروژه با عدم حمایت مدیران عامل وقت فولاد خوزستان (پالیزدار و فروزنده) به نتیجه نهایی نرسید و برای مدتی طولانی متوقف شد. تا اینکه آقای هراتی مدیر عامل فولاد خوزستان شد و پس از آن به فولاد مبارکه منتقل شد و آقای وردی نژاد را به عنوان معاونت خرید فولاد منصوب کرد. آقایان هراتی و وردی نژاد در آنجا با سیستمهای اطلاعات مدیریت فولاد مبارکه آشنا شدند.

به یاد میآورم که آقای وردی نژاد ، معاونت خرید فولاد مبارکه بود و آقای مجید نقش نیلچی هم در پروژه فولاد مبارکه مشغول خدمت بود. آقای وردی نژاد از ایشان و آقای حمید آقایی می خواست روزی نیم ساعت بروند دفتر مدیریت و سیستم خرید و مدیریت کالا را به وی آموزش بدهند.

در آن زمان مدیر عامل فولاد خوزستان آقای کتانی بود. ابتدا قرار بود سیستمها برای هر سه کارخانه طراحی و اجرا شود ولی به هر حال حدود سال 79 گروه ملی و فولاد کاویان از شرکت فولاد خوزستان جدا شد. و سیستمها فقط نصیب فولاد خوزستان یا همان صنایع فولاد اهواز شد و کارخانه ها ی دیگرهنوز از سیستم یکپارچه اطلاعاتی برخوردار نیستند. و حتی قرار بود فولاد میانه نیز که سرمایه گذار آن فولاد خوزستان بود از سیستمهای ایریسا برخوردار شوند. ولی هنوز این اتفاق رخ نداده و فولاد میانه نیز دارای سیستمهای جزیره ای می باشد.

تا اینجا نتیجه بگیریم که آگاهی و دانش مدیران نسبت به سیستمهای اطلاعات مدیریت در تصمیم گیری آنان برای ایجاد چنین سیستم هائی از اهمیت بالائی برخوردار است و کمتر کسی پیدا میشود که همچون آقایان هراتی و وردی نژاد ریسک کنند و تصمیمات بزرگ بگیرند و اگر در جاهائی هنوز سیستم ها مستقر نشده اند یکی از عوامل مدیریت ارشد است.

پروژه فولاد خوزستان به دو فاز تقسیم شده بود فاز اول سیستمهای ستادی و فاز دوم سیستمهای تولیدی و عملیاتی.از سال 79 فاز یک پروژه فولاد خوزستان شروع شد. در آن زمان کارکنان ایریسا هم پروژه فولاد مبارکه را داشتند و هم باید در پروژه فولاد خوزستان کار کنند. تجربه پروژه های تامکو با مدیریت  آقای خسروی و حمل و نقل توکا با مدیریت آقای نوری پور را هم داشتند. در این دو پروژه تجربه های زیاد و گرانقیمتی کسب شده بود. ولی خوزستان قابل مقایسه با دیگر پروژه ها نبود. فاز یک پروژه برای شرکت ایریسا خیلی مهم و حیاتی بود چون اولین پروژه در صنعت فولاد بعد از فولاد مبارکه محسوب می شد. و موفقیت این پروژه ایریسا را برای سالها بیمه می کرد. در همان زمان ایریسا درگیر مسائل و مشکلات پروژه پارس الکتریک شده بود. پروژه پارس الکتریک نیز خود ماجرائی شنیدنی است که عاقبت الامر به همت آقای حمید آقائی به خوبی پایان یافت. و خود به عنوان یک case قابل بازخوانی و درس آموزی است.

 همزمان با طراحی و ساخت سیستمها ، طراحی چارت سازمانی فولاد خوزستان هم توسط آقایان اصغر روانبخش و فولادی در حال انجام بود. در سال 81 فاز یک استقرار پیدا کرد و راه اندازی شد و پروژه نگهداری فاز یک از سال 82 شروع شد. و همزمان با شروع نگهداری و توسعه فاز یک ، فاز دو هم شروع شد. دلیل اصلی و مهمی که باعث موافقت و قبول فاز دوم از طرف خوزستان شد ، موفقیت فاز یک بود. موفقیتی که مدیون تلاش سیستم آنالیست ها و برنامه نویسان و مدیریت افرادی همچون آقای مرتضی روناسی و سپس آقای غلامرضا داودزاده است. مدیران و کارشناسان فولاد خوزستان احساس و ابراز رضایت می کردند. البته آقای کتانی و به خصوص آقای وردی نژاد به ایریسا خیلی اعتماد پیدا کردند و عملکرد خوب تیم فاز یک دلیل اصلی آن بود.

خاطره : زمان راه اندازی ، هر سیستم یک تیم راه اندازی داشت. اعضاء تیم از ایریسا و مرکز رایانه (نظارت ایریسا) و کاربران ارشد هر سیستم تشکیل می شد. هر روز صبح جلسه کمیته راهبری بود و تیمهای راه اندازی موظف بودند هر روز صبح در جلسه با حضور آقایان وردی نژاد یا نجم السادات گزارش پیشرفت ارائه کنند.

در یکی از این جلسات آقایان مدیران و معاونین فولاد خوزستان اظهار کمبود فرصت برای انجام کارهای جاری داشتند.و بعضی وقتها ایریسا را مسبب این کار می دانستند. و گاهی به ایریسا و عملکرد ایریسا ایراد می گرفتند. در یکی از این جلسات آقای وردی نژاد به همه معاونین و مدیران فولاد نهیب زد و با عصبانیت گفت: "همه کارهاتون را بذارین زمین و بروید دنبال راه اندازی سیستمها و هرچه ایریسا میگه همون را انجام بدین." همین برخوردها و حمایتها بود که تیم ایریسا را دلگرم و با انگیزه می کرد و آب پاکی را روی دست همه میریخت که بالاخره باید سیستم دار شوند.

از حق نباید گذشت که پروژه فولاد خوزستان برای کارشناسان ایریسا بسیار مفید بود و تجارب زیادی کسب کردند.  و در کنار آن کارکنان پروژه با کارکنان خونگرم فولاد خوزستان دمساز بوده اند که اگر همه چیز را فراموش کنند دوستی و مهمان نوازی آنان را از یاد نمیبرند.

از ابتدای پروژه آقایان فرزانه رفعت و مجتبی منجم خیلی از ایریسا حمایت کردند. تا اینکه آقای منجم برای مدت طولانی به ماموریت آلمان اعزام شد. پس از مدتی آقای رفعت بازنشسته شد و آقای امام دوست به مدیریت مرکز رایانه منسوب شد. پس از دو سال، مدیریت آقای امام دوست به پایان رسید و آقای منجم به ایران برگشت  و امام دوست به آلمان اعزام شد. به طنز برایتان بگویم که منجم قبل از اعزام یک تصادف کوچک کرد و  راهی دیار فرنگ شد. امام دوست تصادفی شدیدتر کرد که بدجوری هم صدمه دید و او هم راهی شد. حالا نفر سوم خود داند که چگونه تصادف کند البته انشاالله زیاد صدمه نبیند.

بیش از شش ماه است آقای منجم حکم مدیریت مرکز رایانه را دارد. آقای منجم از ابتدای پروژه حضور داشت و تقریبا سه سال در ایران نبود ولی نسبت به دیگران مسلط تر و آگاه ترین فرد در این زمینه می باشد. منجم بسیار با هوش ، زیرک و منطقی است. با هیچ کس رودربایستی ندارد ، با همه (همکاران خودش و پیمانکارانش) رک و بی پرده حرفهایش را می زند. مستقیم انتقاد می کند و در زمانهای مناسب حمایت و تعریف و تمجید میکند. (ظاهرآ خواهر زاده و داماد امام جمعه اهواز است) و اینها ربطی به شایستگی های فری اش ندارد.

منجم به انتخاب محصولات Software AG (آداباس ، نچرال ، EntireX ،  Entire Network) توسط ایریسا انتقاد داشت. ولی بعضی وقتها از بانک اطلاعاتی آداباس تعریف می کند . ولی اعتقاد عجیبی به محصولات مایکروسافت دارد . آقای منجم وزنه کارشناسی اش خیلی قویتر از مدیریت اش است. و خیلی علاقه دارد که مسایل کارشناسی را شخصآ دنبال کند.

طراحی معماری فولاد خوزستان توسط آقایان امان الله بهادری ، جمشید ارشدی ،امید ایزدخواستی ، محمد علی صلاحی و حسین جلالی پور و خانم فریبا آبرویی بوده است. که به حق مستحق تشویق بوده و هستند.

البته نسخه آداباس و نچرال فولاد خوزستان تحت ویندوز و متفاوت از همنام آن در فولاد مبارکه است. و به همین دلیل در طراحی معماری ازمحصولات مایکروسافت نیز بسیار استفاده شده است و در محیط خوزستان بخش اندکی از سیستمها Web Base  شده است.

در مورد مدیران پروژه فولاد خوزستان ، همه مدیران پروژه زحمت کشیده اند به خصوص آقایان داودزاده و نجف آبادی که نقش اساسی و بی بدیل داشته اند. مدیرانی که همه بدون آموزش کلاسیک مدیریت، موظف به قبول این مسئولیت شده اند و همگی تجربی و با آزمون و خطا این راه را ادامه داده اند. و هیچکدام دوره مدیریت یا تحصیلات در این مورد نداشته اند که این در همه جای ایریسا حاکم است. و نقش آخرین مدیر پروژه آقای مجید نقش نیلچی ستودنی است که با صبر و تحمل و متانت و بعضآ رک گوئی پروژه را به پیش میبرد.

عدم پشتیبانی و تمدید لیسانس محصولات Software AG توسط شرکت آلمانی به دلیل مسایل سیاسی موجود (مشکلی که پروژه فولاد مبارکه هم دارد) از مهمترین و چالشی ترین مشکلاتی است که وظیفه نگهداری پروژه را سخت تر و سنگین تر میکند و باید همه بپذیریم که این از نتایج تحریم هاست و باید با آن برخوردی معقول داشته باشیم تا راه پیدا شود.

مدیران عامل فولاد خوزستان از زمانی که ما بطور جد وارد میدان شدیم تا کنون:

مهندس کتانی (مدیر عامل اسبق و از حامیان پروژه و در حال حاضر مآمور به آلمان)

مهندس وردی نژاد (مدیر عامل سابق از حامیان ویژه پروژه ، فعلآ بازنشسته)

مهندس نجم السادات (مدیر عامل قبلی از حامیان پروژه ، در حال حاضر مدیر عامل شرکت ملی فولاد ایران و عضو هئیت مدیره فولاد مبارکه ، ذوب آهن و فولاد خوزستان و .....)

مهندس عطار (معاونت بهره برداری سابق از حامیان پروژه ، و فعلآ مآمور به آلمان)

مهندس مجید شریفی (مدیر عامل فولاد خوزستان  و معاونت بهره برداری سابق)

مدیران مرکز رایانه فولاد خوزستان :

مهندس فرزانه رفعت (از حامیان پروژه و درحال حاضر بازنشسته و شاغل در یک شرکت خصوصی)

مهندس امام دوست (از حامیان پروژه و درحال حاضر مآمور به آلمان)

مهندس سید مجتبی منجم (از ابتدای پروژه حامی و در حال حاضر مدیر مرکز رایانه)

جمعی از کارشناسان مرکز رایانه که از قدیم یار و درکنار ما بوده اند:

مهندس حسامی (مدیر قبلی IT و در حال حاضر در واحد اتوماسیون)

مهندس ویسی زاده (رئیس سیستمهای عملیاتی)

مهندس شاه جهانپور(رئیس سیستمهای ستادی)

مهندس رادکیا (رئیس تحقیق و توسعه و مدیریت امنیت اطلاعات)

مهندس حریرفروش (رئیس فن آوری اطلاعات)

مهندس باژدان زاده (رئیس شبکه و سخت افزار)

تیم های پروژه در زمان طراحی ، ساخت و راه اندازی :

سیستمهای فاز یک را افراد زیر بر دوش کشیدند:

آقایان غلامرضا داودزاده ، مرتضی رناسی(بازنشسته) ، امان الله بهادری ، جمشید ارشدی (استرالیا) ، حمیدرضا ارشدی ، امید ایزدخواستی (استرالیا) ، علی و برادرش امید صلاحی ، علی اکبر بابایی ، امرالله باغشورپو ، عباس فرهنگی ، علی اکبر براهیمی ، علی جعفری ، محمدرضا ریاحی ، ابوالقاسم جابری ، اصغر طاهری ، غلامرضا جمالپوری و خانمها: فریبا آبرویی ،نوشین ‌فلاح پور(استرالیا) نسترن حقانی (کانادا) ، صدیقه خادمی (استرالیا) ، لیلا عزالدین (استرالیا)

سیستمهای فاز دو  را افراد زیر یار و یاور بودند:

آقایان غلامرضا داودزاده ، ایرج فخری نجف آبادی ، غلامرضا فرهنگ ،‌ مسعود دهقان ، رسول سیفی نیا ، مرتضی فروزنده ، بهنام فرهمند ، حق پرست ، منصور نصر اصفهانی ، سعید مؤمن زاده ، امرالله باغشورپو ، سرژیک عیسی قلیان ، فرهاد فرهادی (کانادا) ، محمد توکل ، ابوالقاسم جابری ، محمد حسین گیوه چی ، حسین جلالی پور، علی عابدینی و خانمها: آناهیتا آرین ، لیلا خواجه ، بهناز قاسمی ، ویکتوریا قانع و شیما قهاری.

این هم تصویر زنان ساکن اهواز در پروژه که منسجم و دلشاد به کار در پروژه مشغولند. و منتظر عکس بقیه آنها هستیم.

تعدادی از زنان در پروژه فولاد خوزستان

سیتمهای فولاد خوزستان آسان به دست نیامدند بلکه حاصل تلاش و هزاران ساعت کار کارشناسان زیادی است که فقط تعداد اندکی از آنها را یاد آور شدیم. چه بسیار کارشناسان که از خانه و کاشانه و فرزندان دور ماندند تا این سیستم ها به ثمر نشیند. آن روز ها تکرار نشود که هواپیما برای اهواز نبود و یا کم بود و دوستان مجبور بودند با سواری این مسیر طولانی و مشکل را در زمستان و تابستان طی کنند. چه مشاجرات و ناراحتی های لازمه کار را که از سر گذراندند تا امروز سیستمهای خوبی داشته باشیم.

آن دوستان که در ذهن من بودند را یاد آور شدم و آنان را که نام نبردم بدانند که زحمات آنان به بار نشسته و فراموش شدنی نیستند.

در حال حاضر 35 نفر (30 نفر زن و 5 نفر مرد) نیروی مقیم در اهواز و تعدادی کارشناس اعزامی از اصفهان با پروژه همکاری می کنند. آقایان عیسی عسکری و حر سراج از دیگران با سابقه ترند و خانمها طهماسبی و عبداللهی و قاسمی نسب و پیروزی فر نیز سابقه طولانیتر دارند. تیم خوزستانی شامل این 35 نفر بسیار پر انگیزه و از نظر فرهنگی کوشا هستند. همکاران پروژه بسیار با انگیزه و رو به رشد فعال هستند و همکارانی که از اصفهان به اهواز اعزام می شوند همکاری خوبی با پروژه دارند.

وضعیت پروژه در حال حاضر قابل قبول و رضایت بخش است. ولی آقای منجم همیشه موضع (کارفرما) طلبکارانه دارد. و اقرار داریم که حق با مشتری و کارفرما است.

پروژه خوزستان متفاوت از مبارکه است و شاید قابل مقایسه با هم نباشند. در مبارکه دستگاه نظارت ، تخصص های لازم برای نظارت بر کار ایریسا را ندارد. ولی در خوزستان اینطور نیست. در خوزستان فقط نگهداری سیستمهای اطلاعاتی بر عهده ایریسا است و شبکه و سخت افزار و IT در اختیار ایریسا نیست و بر عهده کارشناسان مرکز رایانه فولاد خوزستان است. و در فولاد مبارکه همه برعهده ایریسا است.

اندکی از این پروژه مهم نوشتم. و اطلاعاتم اندک بود و اندک به دستم رسید و شاید تشنگان حقیقت را سیراب نکند. بقول اصفهانی ها "کاچی بعض هیچی" یعنی کمی بهتر از هیچ است. و مولانا فرماید:  "آب دریا را اگر نتوان کشید --- هم به قدر تشنگی باید چشید"

و این مقاله را با جمله ای دیگر از مهندس وردی نژاد پایان میدهم:

"اکنون شرکت فولاد خوزستان یک نظام همپیوند (مدیریتی) دارد طوری که در هر لحظه مدیریت نسبت به سیستم در حال کار، مطمئن است. حال اگر در جائی ناکارآمدی و مشکلی پدید آید ، مدیر در همان لحظه در جریان آن قرار دارد."  روزنامه دنیای اقتصاد شماره 845 به تاریخ 31/9/1384