راه ایریسا ------------------------------- The Way of IRISA

این وبلاگ بر این است تا با تجزیه و تحلیل رویدادها و تصمیمات اتخاذ شده در شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون ( ایریسا ) راه مناسب پیشرفت شرکت را فراهم سازد

به دنبال هک کردن راه ایریسا
ساعت ۱٠:٠٦ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٠ آذر ۱۳۸۸  

هفته گذشته که رفتم تا سری به وبلاگ راه ایریسا بزنم به محض اینکه آدرس را وارد کردم و کلید Enter را زدم ، به قول معروف برق سه فاز از سرم پرید. بدنم داغ شد و یک لحظه بر خود لرزیدم. صفحه ای مشابه صفحات همین وبلاگ نمایان شد و نوشته بود که :This weblog has been Hacked  و این جمله در چندین سطر تکرار شده بود و بخشی از آن صفحه بسیار ترسناک طراحی شده بود. پیش خود گفتم "دیدی سایت مرا هم هک کردند!!" ....


آری آن صفحه ترسناک بود و کاردی در یک قلب فرو رفته بود و خون بر روی صحنه پاشیده شده بود. دست پاچه شده بودم که چه کار کنم. Refresh  کردم ولی باز همان صفحه آمد. شک کردم آیا وبلاگ راه ایریسا است ، دیدم بالای صفحه نوشته شده "راه ایریسا". و نویسنده آن وبلاگ خود را "ایریسا ایریسا" معرفی کرده است.  خلاصه به خیر گذشت. وبلاگ هک نشده بود،بلکه وبلاگی مشابه با محتوائی گمراه کننده بود. و من فقط یک حرف را در آدرسم جا انداخته بودم. دومین حرف i را در کلمه Irisa. حالا شما هم میتوانید این آدرس را تایپ کنید و آن سایت دروغین را ببینید:

www.raheirsa.persianblog.ir 

آری این وبلاگ در مرداد 88 طراحی و راه اندازی شده بود و من در آذر ماه از آن با خبر شدم. و شاید خیلی ها در این 4 ماهه به این سایت سری زده باشند و فکر کرده باشند که "راه ایریسا" ی واقعی دیگر وجود ندارد. ولی بدانید و با خبر باشید که "راه ایریسا" زنده است و در خدمت ایریسا و همکاران خوب آن. و به آن شخص عزیز سفارش میکنم یا این وبلاگ را آباد کند با نامی دیگر و یا آن را حذف کند و جوانمردانه حرف های خود را مطرح کند.

آیا باور می کنید که کسانی به دنبال هک کردن وبلاگ راه ایریسا باشند. من که خودم باور نمیکردم و فکرش را هم نمیکردم که کسانی باشند که بخواهند این وبلاگ را از بین ببرند. به نظر شما چه انگیزه ای باعث میشود که افرادی بخواهند این وبلاگ نباشد؟ من هیچگاه فکر نمیکنم که فقط راه من درست است و این وبلاگ هم همه اش حسن است و هیچ معایبی ندارد و فکر نمیکنم که این وبلاگ هم صد در صد در خدمت منافع شرکت ایریسا است ، شاید دیگران فکر میکنند که همه اش خطاست و باید جلوی آن را سد کرد. اما گفته ام و میگویم که زیاد به خود زحمت ندهید و ناراحتی نکشید. من اهل دیالوگ هستم. اگر ثابت کنید که ضررهای این وبلاگ بیش از منافع آن برای ایریسا است من آن را تعطیل میکنم.

خودم به کسی توهین نکرده و نمیکنم. خوبی ها را میگویم و مینویسم و اگر انتقادی هم داشته باشم آن را هم مینویسم. از نقدهای دیگران هم استقبال میکنم و آنها را در وبلاگ درج میکنم. از هیچ کس هم ناراحتی و شکایت ندارم ولی گلایه از دوستان و همکاران دارم که چرا اینقدر بی تفاوت هستند و بی نظر. و حتی حاضر نیستند جمله ای در وصف دوست خود که سالیان دراز با او همکار بوده اند بنویسند.

من خوب میدانم که خیلی ها نمینویسند زیرا فکر میکنند که اگر مطلبی بنویسند مهر تآییدی است بر این وبلاگ و رسمیت بخشیدن به آن. و لذا لطف خود را از ما دریغ میدارند. و من از کسانی که در این مدت با نام ، رسمآ خود را معرفی و یادداشت نوشته اند تشکر میکنم. و ای کاش بتوانم روزی حضورآ از آنها قدردانی کنم.

این وبلاگ بستری است برای تعامل و ارتباط تمام ذینفعان ایریسا. این ذینفعان عبارتند از: کارکنان ، کارشناسان ، مدیران میانی ، مدیران ارشد ، مدیر عامل و هیئت مدیره ، کارفرمایان و رقبای ما.

ممکن است کسی سؤال کند چرا این مهم را به وب سایت رسمی ایریسا ، یا روابط عمومی نمیسپارید؟ جواب این است که سازمان های رسمی و غیر رسمی هرکدام کارکرد خود را دارند و در بسیاری از موارد مبادی غیر رسمی بهتر میتوانند ارتباط ها را برقرارکنند و مفید باشند.

هنوز هم انتظار دارم که تمام دوستان کمک کنند تا این وبلاگ بهتر شود.

 آیا مدیر امور اداری شرکت نمیتواند از طریق این وبلاگ با تک تک کارکنان در ارتباط باشد؟

 آیا مدیر عامل محترم شرکت نمیتواند از طریق این وبلاگ با کارمندانش در ارتباط باشد و همه ماهه سخنی با آنان داشته باشد؟

 آیا مدیران نمیتوانند در این وبلاگ پاسخگوی سؤالات کارکنان دلسوز و زحمت کش ایریسا باشند؟

هر کسی میتواند در این وبلاگ مطلب بنویسد و خودش آن را مدیریت کند و حرف های خود را بزند. امروزه اغلب مدیران سازمانها در دنیا دارای وبلاگ و سایت شخصی هستند و با همکاران خود صحبت میکنند. آیا این الگوی خوبی برای مدیران ما نیست؟ مشکل ما ایرانی ها این است که نمیخواهیم شفاف باشیم. ولی باید بدانیم که با رو راست بودن با کارکنان و شفافیت، کارها پیشرفت بهتری خواهند داشت.

یک خواهش هم از مسئولین دفاتر و منشی ها دارم. مدیران محترم امور فرصت کافی برای خواندن وبلاگ ندارند. زحمت بکشید و هر هفته یک پرینت از وبلاگ و مجموعه نطرات بگیرید و به مدیر خود بدهید که بخواند. بالاخره یا تصمیم میگیرند و این وبلاگ را تقویت میکنند و یا تصمیمی برای تخته شدن آن میگیرند.

در پایان از آقای امیر عرب بیگی که به من اجازه دادند لینک وبلاگ شخصی شان ، یعنی وبلاگ "گابیه"(http://gaabie.blogfa.com) را در این وبلاگ بگذارم ممنون هستم. آقای عرب بیگی جوان پر تلاشی از همکاران بخش شبکه است. وبلاگ با ارزشی را راه اندازی کرده است که برای علاقمندان به میراث فرهنگی واقعا ارزشمند است. هم خودش خوب است هم وبلاگش . عکس هائی را که خودش گرفته است یکتا هستند و برای تهیه مطالب وقت زیاد میگذارد. موفقیت او را در ایریسا و زندگی خواهانم. وبلاگ او را درج کردم چون او یک ایریسائی نمونه است و من هم به نمونه های ایریسا افتخار میکنم.

خودم هم مدتی قبل یک آهنگ بسیار زیبا بر روی وبلاگ گذاشته ام که اگر بلندگوهای کامپیوترتان روشن باشد میتوانید آنرا گوش دهید و لذت ببرید. و اگر هم خوشتان نیامد در پایین صفحه آن را متوقف کنید. خدا یارتان باد.