راه ایریسا ------------------------------- The Way of IRISA

این وبلاگ بر این است تا با تجزیه و تحلیل رویدادها و تصمیمات اتخاذ شده در شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون ( ایریسا ) راه مناسب پیشرفت شرکت را فراهم سازد

ترک عادت
ساعت ۱٠:٠٠ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۸ دی ۱۳۸۸  

از قدیم شنیده بودم که ترک عادت موجب مرض است. حال میبینم که خودم عادت کرده ام که هفته ای یک پست داشته باشم و علیرغم اینکه نوشته بودم پست "ترک خدمت مجازی" احتمالآ برای دو هفته به عنوان آخرین پست روی وبلاگ میماند ، نتوانستم ترک عادت کنم و به مرضی دچار شده ام که بی اختیار پست جدید را نوشتم.....


 

دوستان عیب من بی دل  حیران مکنید

گوهری دارم و صاحب نظری می جویم                  (حافظ)   

 براستی ترک خدمت مجازی وجود دارد یا نه؟ صریح که نمیتوانم با همه در طول هفته صحبت کنم ولی با چند نفر بطور سربسته پیرامون آن گفتگو کردم. همه قبول داشتند که این بیماری و واقعیت تلخ وجود دارد. اگر مدیریت هم قبول دارد که وجود دارد، بهتر است در جلسه مدیریتی روز های سه شنبه پیرامون آن بحث کنند. بدون رو در بایستی و بدون ترس گفتگو کنند و چاره اندیشی کنند.

من به تنهائی با بعضی از مدیران که صحبت میکنم میبینم حرف هائی برای گفتن دارند. نقدهای جدی دارند ولی نمیدانم چرا در جلسات چشم پوشی و سکوت میکنند.

مدیریت نیروی انسانی جستجو کند و با افراد بی انگیزه و کم کار صحبت کند. علت را پیدا کند و چاره ای بیاندیشد. مواردی هست که به راحتی قابل علاج است. تعدادی نیروی با سابقه بدون انگیزه هم وجود دارد که شاید با تعویض شغل مشکل حل شود و اگر نمیتواند برای آنها کاری کند، بطور عادلانه عذر آنها را بخواهد. البته شرکت برای این کار باید دست در جیب کند. زیرا وجود نیروی بی انگیزه همچون موریانه به جان بدنه شرکت میافتد و از درون همه چیز را نابود میکند.

نشانه ها را در تآخیر و تعجیل (دیر سر کار آمدن و زود محل کار را ترک کردن)  و غیبت های مکرر بیابید. در کسانی که مرحصی زیادی میروند و حالا مرخصی منفی دارند. در عدم تحویل بموقع کارها جستجو کنید. در صحبتهای دلسرد کننده کارکنان دقت کنید. در گلایه ها و شکایات آنان بجویید. در اینکه در جای دیگری کار میکنند و کار دوم دارند بجویید. در اینکه بسیاری را گروه شغلی مناسب و در خور نداده اید جستجو کنید.

البته چند روز قبل با کارمندی صحبت کردم که میزان حقوق ایریسا برای او مسئله نبود و میگفت از محیط چالشی ایریسا و کاری که دارد بسیار لذت میبرد و من خوشحال شدم که چنین نیروهائی در ایریسا وجود دارند و باید به دنبال آن باشیم که تعداد اینگونه افراد بیشتر باشد.

یک هفته دیگر فرصت دارید که پست قبلی را بخوانید و نظر بدهید. دوستانی دارم که خیلی حرف ها برای گفتن دارند ولی وقتی با آنها صحبت میکنم میگویند اصلآ حوصله خواندن راه ایریسا را ندارند. شاید هم تظاهر میکنند که نمیخوانند و در واقع میخوانند.

برای اطلاع شما خلاصه ای از آمار روزانه مراجعه به وبلاگ را در پایین ستون کناری سمت راست درج کرده ام که شاید برای شما مفید باشد. تا کنون نزدیک به 14500 نفر به سایت ایریسا سرزده اند که امیدوارم تا پایان سال به 20000 برسد. و شما میتوانید همه روزه این آمار را ببینید. اگر کم است اشکال از این نیست که شما برایم تبلیغ نکرده اید بلکه از این است که من نتوانسته ام خوب کار کنم، که با راهنمائی افراد دلسوز حتمآ بهتر خواهد شد. و وبلاگ نویسی برای من بسیار آموزنده و با تجربه بود و درس آموز. امیدوارم که با راهنمائی شما همکاران این وبلاگ سرنوشت خوبی پیدا کند. سرنوشتی که من به دنبال یافتن آنم.

ولی چند سؤال از شما دارم :

-          آیا شخص شما تا کنون از "راه ایریسا" با کسی صحبت کرده اید؟

-          آیا تا کنون مورد و مطلبی را برای من نوشته اید؟

-          آیا تا کنون عکس و فیلمی را برای من ارسال کرده اید؟

-          آیا بر روی پست ها نظر و پیشنهاد داده اید؟

لازم است از کسانی که تا کنون با من همکاری داشته اند تشکر کنم مخصوصآ از آنان که با اسم و معرفی خود یاری گرم بوده اند: آقایان بقائی ، فرزانه ، اصلانی ، فرهنگی و خانم قانع و آنانی که خواسته اند اسمشان را نبرم.

بهروزی شما و سربلندی ایریسا آرزوی من است.