راه ایریسا ------------------------------- The Way of IRISA

این وبلاگ بر این است تا با تجزیه و تحلیل رویدادها و تصمیمات اتخاذ شده در شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون ( ایریسا ) راه مناسب پیشرفت شرکت را فراهم سازد

آگهی استخدام یا دعوت به همکاری در شرکت ایریسا
ساعت ۸:۱٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٦ اردیبهشت ۱۳۸٩  

هنوز بر همان قول و قرار همیشگی خود هستم که هر ده روز یکبار یعنی در روزهای 5 ، 15 و 25 هر ماه یک پست داشته باشم. اما بعضی وقت ها مواردی پیش میآید که باید در همان زمان وقوع به آن پرداخت. و تا کنون بخاطر پایبندی به قانون 5-15-25 چندین مورد را از دست داده ام و نتوانسته ام پیرامون آن بنویسم. حالا که قرار شده ایریسا استخدام داشته باشد من هم نکاتی دارم که یادآوی آن اگر خوب نباشد، بد هم نیست.....


چرا در آگهی نوشته اند دعوت به همکاری و ننوشته اند استخدام؟ برای این است که استعمال کلمه استخدام رسمیت بخشیدن قانونی پیدا میکند و نیروئی که جذب شود ماندگار میشود و دیگر نمیتوان براحتی عذر او را خواست ولی در دعوت به همکاری چنین شائبه ای وجود ندارد. ممکن هم هست که روابط عمومی که تنظیم کننده متن آگهی است خواسته مؤدبانه از متقاضیان کار دعوت به همکاری به عمل آورد گو اینکه آنان را به مهمانی شام دعوت کرده است. به هر حال قدم تازه واردان که موفق به ورود به ایریسا میشوند، مبارک باشد.

پس ای دوستانی که به ایریسا میپیوندید اگر روزی ایریسا عذر شما را خواست ناراحت نشوید. یک دعوت به همکاری بود و تمام شد و بروید به سلامت دنبال یک کار دیگر. کاری که نان و آب دار باشد. و بدانید که شما در ابتدا بطور آزمایشی برای سه ماه قرارداد خواهید داشت و چنانچه در این سه ماه خوب از عهده آزمایشات برآیید در ایریسا ماندگار خواهید شد و گرنه باید ایریسا را ترک گویید.

و در همین جا به سرپرستان و مدیران گوشزد میکنم که خدا وکیلی در این سه ماه، وقت بگذارید و تازه واردان را خوب ارزیابی کنید و از همه نظر آنها را بسنجید که اولا حقی از آنها ضایع نگردد و ثانیآ خدای ناکرده نیرو روی دستتان باد نکند که فردا به چه کنم چه کنم دچار نشوید و برای شرکت و خود و کارمند مشکلات ایجاد نشود. ما گفتیم حالا خود دانید.

متقاضیان بدانند که باید از فیلتر مصاحبه اولیه رد شوند یعنی باید در مصاحبه قبول شوند و بدانند که اگر قبول نشدند دلیل ضعف آنها نیست بلکه دلیل بر این است که رقبای آنان در مصاحبه قوی تر بوده اند و مسابقه را برده اند و ناراحت هم نباشید که اگر اهل کار باشید جاهای دیگری هم برای کار هست.

حال که صحبت از مصاحبه شد به اعضای کمیته محترم استخدام که بنابر مورد ترکیب کمیته تغییر میکند یادآور میشوم که اولا بطور جمعی، همه در مصاحبه حضور داشته باشند و بطور انفرادی با افراد مصاحبه نکنند، که نتیجه دلخواه بدست نمیآید و مصاحبه شونده باهوش دست شما را در مصاحبه اول میخواند. و دیگر اینکه سعی کنید مصاحبه علمی باشد و با اصول مصاحبه آشنا باشید و در این رابطه کتب فراوان هست که حتمآ بخوانید و به یاد دارم که حدود ده سال پیش که در ساخنمان دروازه شیراز بودیم آقای مهندس شهرام فریدنی بهمراه یکنفر دیگر (احتمالآ یکی از همکاران زن) جزوه ای پیرامون مصاحبه و انواع آن و روش مصاحبه تهیه کرده بودند که اگر آن را در مرکز اسناد پیدا کردید، حتمآ بخوانید. سعی کنید مصاحبه منسجم باشد و سؤالات خود را از قبل مستند کرده باشید و سؤالات بی ربط و متفرقه نپرسید. سؤالاتی بپرسید که شما را از سطح تحصیلات و تجربه مصاحبه شونده آگاه کند. محیطی آرام برای مصاحبه شونده فراهم کنید و خیلی آرام روند مصاحبه را به پیش برید.

شما حتمآ نیرو را برای کار خاصی استخدام میکنید، پس به دقت بررسی کنید کة آیا او میتواند از عهده شرح وظایف شغل مربوطه برآید؟

و سخنی با همکاران گرامی که در این روزها هرکدام یکی دو نفر از فامیل و دوستان و آشنایان را در چنته دارند. دوستانی که به آنان رو زده اند دست ما را هم در جائی بند کنید. و من با آن مخالف نیستم و خیلی هم موافقم که اگر بتوانیم دوستی و فامیلی را سر کار بگذاریم یک عمری دعاگوی ما هستند. اما. یک امای بزرگ!!!

همکاران عزیز کسی را معرفی کنید که فردا شما را روسفید کند. ما میخواهیم یک مجموعه قوی باشیم. ما میخواهیم یک شرکت بین المللی را مطرح کنیم. و با نیروهای ضعیف نمیتوانیم از عهده پروژه های بزرگ و کارهای تحقیقاتی و علمی برآییم. پس با معرفی افراد ضعیف به شرکت و به آینده خودمان لطمه نزنیم.

الان اندکی نیروهای ضعیف از نطر علمی و کم کار و تنبل در بین ما وجود دارد و معرفی کنندگان آنها هم معلومند. معرفی کنندگان از نظر خودشان کار خیر کرده اند ولی نمیدانند که موجب ضعف مجموعه شده اند و معدل شرکت را پایین آورده اند.

کسانی هم معرف نیروهای قوی بوده اند و امروز سربلندند که چنین نیروهائی را معرفی کرده اند. ببینید آقایان سیروس و جهادمحمدی و جلالی پور و کاشفیان و عرب بیگی و بهادری و جراحی و عیسی قلیان و عیسی عسکری و خانم قبادی و قلی زاده و خانم صادقی و ... را چه کسانی معرفی کرده اند. دستشان درد نکند. البته مطمئن نیستم که همه آنها معرف داشته اند.

یک سخن هم با ارگانهای دیگر که خداوکیلی فشار نیاورید و بگذارید شرکت ما سالم باشد. نمیگویم معرفی نکنید. فقط یک معرف باشید و بگذارید روند جذب نیرو در ایریسا سالم بماند. اگر میتوانید آنرا در سازمان خود جذب کنید.

آدمهای خوب را معرفی کنید ولی پارتی بازی نکنید. میبخشید خیلی خودمانی و سرراست نوشتم.

اینهم لینک سایت ایریسا برای دعوت به همکاری.البته بزودی به اتمام میرسد.

http://www.irisaco.com/documents/document/11587/11897/JobOpportunity.aspx

دوستان یادتان نرود که پیرامون استخدام هر نظری دارید بنویسید. قرار است ما نظر بدهیم و مسئولین بر اساس نظرات منصفانه و استدلالی شما تصمیم بگیرند.