راه ایریسا ------------------------------- The Way of IRISA

این وبلاگ بر این است تا با تجزیه و تحلیل رویدادها و تصمیمات اتخاذ شده در شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون ( ایریسا ) راه مناسب پیشرفت شرکت را فراهم سازد

مالیات حقوق
ساعت ٦:۱٥ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٥ خرداد ۱۳۸٩  

به دنبال پست قبلی و مواردی که نوشته بودم نامه ای به دستم رسید که مفصل بود و توضیحی بود بر آنچه که من نوشته بودم. نامه ای که از ارسال کننده آن تشکر میکنم. و با کمی تغییر بخش هائی از آن را درج میکنم. و در پایان مطالبی از خودم مینویسم.......


آقای احمد با سلام و خسته نباشید 

اگر در ایریسا توانستم کارهائی انجام دهم همه را مدیون مدیر بسیار خوبی مثل آقای دکتر بقائی ، آقای مهندس ارباب شیرانی و همکاران و دوستان عزیز و خوبی که در شرکت هستند و حتی از شرکت رفته اند می دانم و شرکت ایریسا را مثل یک عضو از خانواده ام دوست دارم و برای پایداری آن تلاش و کوشش می کنم .(البته اگر کاری از دستم برآید)

 

متاسفانه آقای مهندس ارباب شیرانی دچار آرتروز گردن شده اند و فعلا کمی درگیر مسائل بیماری شده اند و امیدوارم که هرچه زودتر رفع کسالت شده  و بتوانند این کشتی را به مقصد برسانند که رساندن این کشتی به مقصد کار بسیار سخت و دشواری است و آقای مهندس ارباب شیرانی با اشراف کامل از همه نظر این کاروان را هدایت می کنند و برای آن تلاش می کنند. و به نظر من بعد از آقای ارباب شیرانی هیچ کس به جز آقای دکتر بقائی لایق مدیریت عاملی شرکت ایریسا نیست.

 

افزایش حقوق برای همه با 15% افزایش اجرا شده است. معوقه ها پرداخت شده است . به دلیل شلوغی هائی که در پروژه مجتمع پیش آمد مدیریت تصمیم گرفت که یک سری مزایا بدهد. مثلا" کل هزینه بیمه تکمیلی توسط شرکت پرداخت می شود در صورتی که سال های قبل قسمتی را شرکت میداد و قسمتی هم بصورت قسطی از پرسنل کسر میشد. بن خواروبار مبلغ  000ر100 ریال افزایش پیدا کرد و به مبلغ 000ر200 ریال رسید و دیگر این مبلغ از حقوق کسر نمی شود. به همه افراد پس انداز داده شد (چه استخدام های جدید  و چه قدیم ) و امیدوارم که شرکت ایریسا برای نگه داشتن و حفظ  و بقای خود بتواند مزایا و امکانات بیشتری به پرسنل زحمت کش خودش بدهد.

 

راجع به اینکه در پست خود فرموده بودید آقای فرزانه مدیریت امور اداری تنها هستند حرف شما را واقعآ قبول دارم چرا که بارها با آقای ... بحث شده که بعنوان یک بازو در کنار مدیر اداری قرار گرفته و مسائل پرسنلی را به بهترین نحو رتق و فتق کنند ولی متاسفانه ایشان با توجه به سابقه بالا مرد محافظه کاری بوده که حاضر نیست آن میز را رها کرده و با پیوستن به آقای فرزانه مسائل پرسنلی را تسهیل بخشد. چرا که حاضر نیست 50 الی 60 ساعت اضافه کار را رها کرده وبرای خود پوزیشن بالاتری دست و پا کند. بارها به او گفته شده که بایستی پرداخت های متفرقه ای که به پرسنل داده می شود و قانون مشخصی ندارد و به هر کس دلشان بخواهد میدهند  و باعث اعتراض بقیه کارکنان نیز میشود را بصورت آئین نامه درآورد ولی " کو گوش شنوا" .

متاسفانه ما در بخش اداری نفراتی با دید مثبت نداریم که سعی کنند مسائل پرسنلی نفرات را حل کنند بلکه نفراتی هستند که فقط سعی دارند سنگی بیندازند و مشکل ایجاد کنند.

 

من خود را در آن حد نمی دانم که در مسائل شرکت نظری بدهم ولی دوست دارم که برای بهتر شدن و بهبود شرکت ایریسا تلاش کنم چرا که هر سیستمی ضعف هائی برای خودش دارد که به مرور زمان و با بزرگتر شدن سازمان ها بوجود می آیند که ایریسا هم از این قاعده مستثی نیست و بایستی همگی همکاری کنیم تا اعتراضات پرسنل را کمتر کنیم.

 

امسال برعکس سالهای دیگر به مردانی که همسرشان در ایریسا نیز شاغل بودند یک ربع سکه طلا  داده شد که این هم البته با پیگیری آقای شاهین اسحاقی بعنوان نماینده کارکنان در کمیته منابع انسانی و نامه نگاری که پارسال انجام شد راجع به اینکه در ایریسا روز زن و هزینه سفر زنان و شوهران شاغل در شرکت بصورت مجردی پرداخت می شد در صورتی که متاهل بودند و هیچ منطقی پشت این قضیه نبود کما اینکه همسران آقایانی هم که در شرکت ایریسا کار  می کنند ممکن است که شاغل باشند و در جای دیگر هم هدیه ای بگیرند. البته آقای .... نگهدارنده بدعت های گذاشته شده در ایریسا می باشد نه اصلاح کننده و تغییر دهنده .

در پایان برای شما آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم که تمام تلاشتان را بکنید تا ایریسا هر روز بهتر از دیروز باشد.

اما کامنت های من:

1-      من مارکوپولو را ترجیح داده بودم و نویسنده دکتر بقائی را. من هم به دکتر ارج مینهم. اما مدیران جوان و با تجربه را بهتر می پسندم. دکتر میتواند مشاور خوبی باشد. و بعید میدانم دکتر هم این پست را قبول کند. مگر اینکه نداند ایریسا چه مشکلات و مسائلی دارد. و از همه گذشته مگر قرار است دکتر برگردد که ایشان مطرح کرده است.

2-      اطلاعاتی پیرامون حقوق و مزایا نوشته بودند که گرچه صحیح است ولی هنوز یک منبع رسمی آنها را اعلام نکرده است. به نظر شما چه کسی باید این اطلاعات را در اختیار کارکنان قرار دهد؟ امور اداری یا روابز عمومی ؟ و اصلا به نظر شما این اطلاعات باید محرمانه باشد یا غیر محرمانه؟

3-      میزان پس انداز چیست؟ از چه فرمولی تبعیت میکند؟ چه در صدی از حقوق کارمند است و چند درصد را کارفرما میدهد؟

4-      آیا واقعآ کل هزینه بیمه تکمیلی را شرکت پرداخت میکند؟

5-      آن دوست عزیز هم گروه و لول حقوقی اش خیلی خوب است، و لزومی ندارد به آب و آتش بزند و همان ساعات اضافه کاریش خیلی ارزش دارد. و در حاشیه رفتن هم عالمی دارد که بهتر از حضور در متن است.

6-      پاسخ تمام سؤالات فوق را تقریبآ میدانم و فقط میخواهم روشنگری کرده باشم تا مسئولین به خود آیند و اطلاع رسانی کنند.

حال که بحث از حقوق و مزایا و پرفراژ حقوقی شده است دوست دارم موضوع دیگری را با دلسوزان و علاقمندان در میان بگذارم و آن هم آیتم مالیات است که در پرفراژ همه کارکنان وجود دارد و رقم و میزان آن همه کارکنان را رنج میدهد. رقمی بین 50 تا 300 هزار تومان و شاید هم بیشتر. میدانم که باید حق و حقوق دولت را پرداخت کرد. اما به شما میگویم در هیچ سازمانی همچون ایریسا مالیات حقوق پرداخت نمیشود. و در یکی از سال ها شرکت ایریسا رتبه اول پرداخت مالیات را از اداره دارائی دریافت کرد و حتی مدیریت لوح تقدیر گرفت.

امور اداری و امور مالی میتوانند با تعریف نظام پرداخت در قالبی دیگر، مبلغ مالیات پذیر حقوق را کاهش دهند. ولی نه امور اداری این کار را میکند و نه مدیریت امور مالی چنین مطلبی را میپذیرد. مدیریت امور مالی  و اقتصادی حاضر نیست یک اپسیلون ریسک کند. امید دارم که اگر توضیحی دارند موضوع را روشن کنند.

چنانچه همکاران و ذینفعان طرحی در این مورد دارند ارائه دهند تا کمک فراوانی به خود و همکاران کرده باشند.

من بر اساس برنامه اعلام شده از قانون 5-15-25 تبعیت میکنم و در روزهای 5 و 10 و 25 هر ماه یک پست مینویسم ولی شاید در هفته آینده یک پست فوق العاده داشته باشم. تا دوستان بهره بیشتری ببرند.