راه ایریسا ------------------------------- The Way of IRISA

این وبلاگ بر این است تا با تجزیه و تحلیل رویدادها و تصمیمات اتخاذ شده در شرکت بین المللی مهندسی سیستمها و اتوماسیون ( ایریسا ) راه مناسب پیشرفت شرکت را فراهم سازد

گزارشی از مجمع عمومی شرکت ایریسا تیر 89-قسمت چهارم و پایانی
ساعت ۱۱:٥٠ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٥ تیر ۱۳۸٩  

بیشتر آنچه را که باید در باره مجمع عمومی بنویسم ، نوشته ام و نکاتی دیگر که مانده است را در این پست مینویسم. و همیشه با خود فکر میکنم آیا آنچه می نویسم مفید هم هست ؟ آیا کسی را به کار می آید؟ آیا نوشته ها سازنده است؟ آیا برای دوستان جذابیتی دارد؟ آیا اثری بر آنها مترتب است ؟

آیا آنچه مینویسم موجب ناراحتی بعضی ها نخواهد شد؟ و به خود دلداری میدهم که این نوشته ها ماندگار میشود تا آیندگان بدانند که ما چه مسیری را طی کرده ایم؟ و عملکرذ ما را به قضاوت بنشینند تا اگر به اشتباه رفته ایم راه ما را ادامه ندهند و اگر درست رفته ایم تحسین کنند و استوار تر حرکت کنند.


1-     لازم است از دوستانی که گفته هائی از مجمع را در اختیارم قرار دادند تشکر کنم. که اگر آن گفته ها نبود ، من هم حرفی برای نوشتن نداشتم.

2-     گویند تعداد افراد حاضر در مجمع کمتر از 40 نفر بوده اند. تعداد سهامداران ایریسا نزدیک به 250 نفر است. یعنی کمتر از یک پنجم سهامداران در جلسه شرکت داشته اند. البته با توجه به حضور سهامداران حقوقی ، جلسه رسمیت داشته است و مشکل قانونی ندارد.

3-     برای من همیشه سئوال بوده است که چرا اکثریت شرکت نمیکنند؟ و چرا بی تفاوت هستند؟ لطفا اگر شما سهامدار هستید و در جلسه نیامدید برایم بنویسید چرا به جلسه نیامدید؟ شاید مسئولین مربوطه با دلایل شما آشنا شوند و ترتیب اثری بدهند؟

4-     در یکی از پست های سال قبل نوشتم که در جلسات سال های گذشته ، برای حضور در جلسه تبلیغ میکردند و حتی یک کیلو گز بلداجی هم به شرکت کنندگان هدیه میکردند. ولی به مرور زمان خطی طی شد که حتی اگر حضار در حد انگشت شمار هم باشند از آن استقبال میشود. چرا که تصمیم گیری راحت تر است.

5-     در مجمع، یکی از عوامل تولید سود ، صرفه جوئی در هزینه ها عنوان شده. ولی گفته نشده کدام هزینه ها؟ مگر جز این است که عمده هزینه های ایریسا پرسنلی و رفاهی است؟  البته گفته شده دلیل صرفه جوئی این بوده است که در سال گذشته بسیاری از کارها برون سپاری شده است. و باز گفته نشده چه کارهائی برون سپاری شده است؟

6-     همچنین گزارش شده که در سال گذشته یک خرید ملکی هم داشته ایم و آن خرید 8 دستگاه آپارتمان در یک مجموعه ساختمان در شهر اهواز است. ساختمانی که در کوچه ششم از خیابان کیان پارس واقع است و قبلا متعلق به شرکت ایریتک بوده که ایریسا آن را خریداری کرد. البته ایریتک همیشه بدهکار است و ایریسا هم معمولا از سود سالیانه آن کسر میکند.

7-     من خوشحالم که ایریسا بتواند هر سال ملک و دارائی جدیدی بخرد و آن را اندوخته ای برای آیندگان کند. و ایریسا غیر از آپارتمان های فوق ، یک خانه دو طبقه هم چندین سال قبل در خیابان پهلوان غربی در اهواز خریداری کرد که چندین سال است به عنوان مهمانسرا از آن بهره برداری میکند و مآمورین اعزامی از اصفهان از آن به خوبی بهره برداری کرده اند. ولی دیگر فرسوده شده و نیاز به بازسازی و یا ویران سازی دارد تا به جای آن ساختمانی بهتر برافراشته شود. البته اگر آن را نفروشند.

8-     و باز بدانید که ایریسا دارای دو واحد دفتر اداری نیز در شهر اهواز است که در برج IT اهواز قرار دارند و هم اکنون به عنوان دفتر اداری مورد بهره برداری هستند. این ها را هم با وام و نسبتآ ارزان آقای فولادی پیگیری و خریداری کرده است. که خدا خیری بدهد به آقای فولادی که پیگیر این کارهاست.

9-     در جلسه عنوان شده که سند آن 8 دستگاه را هنوز ایریتک به نام نکرده است که آقای نادری به شوخی گفته: سود ایریتک را ندهید تا سندها زده شود.و در این هنگام حضار به وجد آمده و دستی زده اند. و من میگویم تازه خرید انجام شده و با کمی صبر روال بروکراسی طی شده و سند هم خواهند زد. نگران نباشید.

10- آقای فولادی اعتراض داشته که ابریتک سرمایه ای آورده ولی همیشه به اندازه سرمایه اش و بالاتر از آن را به ایریسا بدهکار است و این چگونه سهامداری است که همیشه بدهکار است؟ و من میگویم در ابتدای تشکیل ایریسا هر کس سرمایه ای آورد که مادی بود و معنوی. ولی یک نفر به من بگوید در سال 71 ایریتک چه آورد؟

11- آقای ارباب شیرانی هم درد دلی کردند که برای ضمانت نامه بانکی در سال گذشته دست تنها بوده اند و ایریتک و مجتمع همکاری لازم را نداشته اند و خودشان به تنهائی ضمانت نامه ها را امضاء کرده اند و انتظار همکاری داشته اند که از آن دریغ شده است.

12- خبر خوب اینکه آقای نادری اعلام کردند که امسال حداکثر حمایت را از ایریسا خواهیم داشت ، چه حمایت مالی و چه حمایت فکری و معنوی و سیاسی.

13- در این جلسه پاداش اعضای هیئت مدیره هم 10 درصد نسبت به سال قبل افزایش داشت و این هم چیزی بود که آقای نادری در طرفه العینی خودش برید و خودش هم دوخت. و منتظر نظر سهامداران جزء نشد. و ای کاش آقای نادری چانه ای هم برای سهامداران جزء زده بود.

14- آقای سید علیرضا علوی که از کارکنان قدیمی است و تسلط بر سیستم های مالی دارد و به امور سهام هم آشناست، پیشنهاد داد که ایریتک و مجتمع فولاد بخشی از سهام خود در ایریسا را به کارکنان واگذار کنند و البته امتیاز سهام خود را حفظ کنند که آقای نادری مخالفت کرده و گفته راه حل این است که ایریسا سهامی عام شود و به بورس برود و سمت و سوی ما باید رفتن به بورس باشد. من نمیدانم که آیا رفتن ما به بورس برای پیشرفت ایریسا لازم است و یا نه؟ و چه مزایائی برای ما دارد. آنان که میدانند شرح دهند که با رفتن به بورس چه چیزهائی به دست میآوریم.

15- در کل آقای نادری خیلی از ایریسا حمایت کرد و به آن علاقه نشان داد و گفت حاضریم برای ایریسا وام بگیریم تا زمین ایریسا در مرکز تحقیقات شیخ بهائی در محل دانشگاه صنعتی اصفهان نیز ساخته شود. و همچنین تآکید کرده که ایریسا باید وارد صنعت صادرات نرم افزار شود که میتواند بازار بزرگی برای ما باشد. و من میگویم ایشان سفارشی هم به مجتمع بکند که اینقدر برای قراردادهای با ایریسا سنگ اندازی نکنند و مشکل نتراشند که راجع به آن در پست پیمانکار مداری نوشته ام و زمزمه هائی میشنوم که لازم است باز هم در آینده بنویسم.

خوب دوستان خوبم حرف برای نوشتن باز هم هست ولی میگذاریم برای سال های آتی. و گزارش مجمع را به پایان می بریم. اگر سال آینده در قید حیات و در بند ایریسا بودم دوباره درخدمت شما برای مجمع خواهم نوشت و مثل همیشه و گذشته همچون مولوی میگویم "ماهی از سر گنده گردد نی ز دم".

ماهی ما سرش باید بزرگتر شود تا بدنه را به دنبال خود بکشد و سر ماهی باید به سلامت باشد تا برای بدنه خود هم فکر بکری تدارک بیند.

یادی هم از گذشته میکنم و سه عکس برایتان به یادگار میگذارم که در این سه عکس ، تعدادی از اعضای هیئت مدیره ایریسا در سال های گذشته را که دیگر در گردونه نیستند برایتان درج میکنم. عکس ها مربوط به دهه هفتاد است. کی و کجا؟ جوابش با آنان که میدانند.

 آقای سید محمدرضا حسینیان ریاست هیئت مدیره در زمان های قدیم

 

آقای دکتر بقائی مدیر عامل و عضو هیئت مدیره همراه یکی از مدیران فولاد مبارکه آقای لقمانی

 

آقای متآله و آقای مهندس بقائی برادر دکتر و آقای داود زاده که یاد هر سه به خیر