خداحافظی هم برای خودش رسمی است.

موضوعات زیادی را در ذهن دارم که بنویسم ولی به اندکی از آن اکتفا میکنم. در چند ماه اخیر تعدادی از همکاران خوب و دوست داشتنی شرکت ایریسا را ترک کردند و رفتند. اما نه به شرکتی دیگر. بلکه اکثراً به دیار فرنگ. و ظاهراً از این رفتنها گریزی نیست. یک اپیدمی شده است. و مشکل از ایریسا هم نیست. مشکل ملی است که متأسفانه هر ماه تعدادی از متخصصین عزیزمان به دلایل مختلف به کشورهای دیگر میروند.

من از رفتن همه دوستان خبر ندارم. ولی میدانم که از بخش اتوماسیون آقای تاج سعید رفته است و از بخش سیستمها آقای آرش کاشفیان و همسرش, از بخش اداری خانم چترائی و از بخش شبکه آقای آزرمگین. اکثر اینها متخصص بودند و با تجربه و سابقه کار خوب در شرکت ایریسا. یادشان به خیر که آن را گرامی میدارم.

اما خداحافظی نکردن آنها مرا که روحیه حساسی دارم اندوهگین کرد. میگویم روحیه حساس برای اینکه من وقتی پشت پنجره میآیم و می بینم که همسایه بغلی که حتی هیچ ارتباطی با او نداشته ام دارد اثاث کشی میکند و محله را ترک میکند ناراحت میشوم. تا چه رسد به کسانی که مدتها با آنها همکار بوده ام. اینها را نه برای گلایه بگویم که برای آیندگان میگویم که ادب سلام واجب است و خداحافظی هم کمتر از آن نیست.

و در همین رابطه شنیده ام که با یک یا دو نفر از رفتگان از شرکت قرارداد کاری راه دور بسته شده است. من نتوانستم از منابع رسمی خبری کسب کنم ولی تقریباً شنیده ام موثق است. من شخصاً با اینگونه قراردادها و همکاری های راه دور هیچ مشکلی نمیبینم و اگر مدیریت هر بخش صلاح را در آن دیده است صواب است و حق آنها در چنین تصمیماتی محفوظ است. ولی میگویم چرا عاقل کند کاری که بازآرد پشیمانی. چرا کاری میکنیم که پشت سرمان حرف باشد. بیایید و این امکان را تعریف کنید و به اطلاع تمام همکاران برسانید تا دیگرانی هم که میروند بتوانند طبق ضابطه و شرایط مورد نظر با شرکت همکاری خود را از راه دور و یا نزدیک ادامه دهند. اینطوری برای همه ما بهتر است. و این از وظایف مدیر مربوطه بوده است که این شفافیت را ایجاد و به اطلاع برساند.

موضوع دیگر که قبلاً در این وبلاگ از آن صحبت شده است, استخدام بستگان است اعم از زن و شوهر. برادر و خواهر. پدر و فرزند و ... که این هم اگر هر کس با ضابطه استخدام شود مشکلی ندارد.اسم بردن هم زیاد جالب نیست و گرنه اسمها را از روز اول ایریسا تا کنون برای خودم ثبت کرده ام. ولی توصیه من از نظر اخلاقی به همه عزیزان دست اندر کار مخصوصاً افراد صاحب نفوذ این است که استخدام بستگان نه به نفع شماست و نه به نفع وابسته استخدام شده شما. اگر آن شخص حتی با تمام استعداد و پشتکار و شایستگی خود به جائی برسد, این حرف پشت سر وجود دارد که پیشرفت نه در اثر شایستگی که در اثر سفارشات و پارتی بود. و این شایسته هیچکدام از عزیزان مسئول نیست. والله اعلم بالصواب. آری خدا از همه ما به راه درست داناتر است.

موضوع بعدی نمره به بهترین کارفرما و چرائی آن است. آری یک کارفرمای ما نمره اش بیست از بیست است. آن کارفرما کیست؟ آیا میتوانید راهنمائی کنید و عوامل ارزیابی کارفرمایان را بنویسید و بگوئید کدامین اول است. در پست بعدی به آن خواهم پرداخت.

/ 16 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
اتوماسیونی

آقای معینی که خیلی دوستش دارم ، با افتخار رفت مجتمع فولاد (فرش قرمز هم براش پهن کردن ) استخدام رسمی با آزمون نه با زور چپونی و التماس و مستقیمی !!! مجتمعی اوریجینال شده نه چینی!!!

آزرمگین

سلام راستش من با همه اونایی که ازنزدیک کار می کردم خداحافظی کردم. ولی خوب شاید تعدادی از دوستان رو روزهای آخر ندیدم. فاصله تصمیم به ادامه تحصیل در خارج و رفتنم 3 ماه شد که همکارا توی فولاد تقریبا اطلاع دارند. و فاصله رسیدن ویزا تا رفتن 5 روز. برای همین خیلی فرصت برای خداحافظی نداشتم. همین جا از همه عذر خواهی می کنم. راستی من قرارداد کار از راه دور ندارم. بنده تسویه نکردم و امید دارم که پس از اتمام تحصیل برگردم. شاید منفک شدن از کار و اتمام تحصیل بهتر از همزمان انجام دادن دو کار باشد. به ایریسا و سرنوشت ایریسا علاقه مندم و مطالب شما و اطلاعات مربوط به ایریسا رو دنبال می کنم و بهترین ها رو برای همه همکارای عزیزم آرزو مندم. شاد باشید.

احمد جان به لیستت این اسامی راهم اضافه کن1-کارن خاچاطوریان(سخت افزار اتوماسیون)2-خانم بقازاده (سخت افزار اتوماسیون)3-مرتضی شاهمرادی (سخت افزار اتوماسیون)4-معین جان عزیزم (سخت افزار اتوماسیون)5- احمد توکلی 6-نوید روان 7- خانم دوستان هم از سخت افزار اتوماسیون و جناب شاهرخان یوسفی (نرم افزار اتوماسیون) همگی از شرکت ظرف یکسال گدشته رفته اند .ایا اینها سرمایه شرکت نبودند؟؟؟؟؟؟

نه عزيز من ظاهرا اطلاعات شما قديمي است و به روز نيست خانم بقاء زاده هنوز تسويه حساب نكرده ، آقاي يوسفي حدوداٌ 2 ماه است ، معين هنوز باهاش موافقت نشده و ...............

عدالت

سلام احمد جان با عرض معذرت کامنتی تحت عدالت نوشتم اگر چه انچه گفتم واقعیت دارد ولی بهتر است انرا سانسور نمایید با تشکر فراوان :عدالت

حاج رضا

سلام ُ علیکُم دیروز ایمیل آقای خسروی را گرفتم ، ايشان تشريف ميبرند حاج. با همه احترامي كه به عقايد ديگران دارم ، اما تعصب عجيبي نسبت به رفتن به حج دارم. [کلافه] آخه برادر من آقاي خسروي ، از جنابعالي كه آدم تحصيل كرده و اهل مطالعه هستي خيلي خيلي بعيد. واقعا ميدوني اين پولي كه خرج ميكني و گير عربها مياد ، كجا خرج ميشه، بقول يكي از همكارا شاهزاده هاي عرب توي كازينو ها و روسپي خونه هاي اروپا خرجش ميكنند.(حالا سالي 2 بار برو). بعدش واقعا براي رفتن به بهشت ميري انجا. واقعا ما مردم ايران حقمون هر چي به سرمان بياد. شايد فكر كني من يه آدم كافر و بي ايمان هستم ،( زهي خيال باطل)خداي من مهربان هست توي قلبم جا داره واسه من نه بهشت و نه جهنم درست كرده ، خداي من نگفته با يه نماز جماعت ديگه فرشته ها نميتونند ثوابت را جمع و جور كنند(درياها جوهر بشند ...) و هزار تا داستان ديگه. در پايان بهر حال برات آرزوي موفقيت ميكنم.

یکتا

اصلا اینطوری نیست. حج فضیلتیست الهی که قسمت هر کس شود حتی 10 بار و 20 هم که باشد جای رفتن دارن. حال شاید عربها از این فرصت استفاده می کنند و آن هم استفاده ناجور. جناب آقای خسروی برای همه کارکنان ایریسا دعا کن. از جانب ما نائب الزیاره ای

يك ایریسایی تهراني

ممنون که کامن منو نذاشتین . حالا معنی تبعیض را می فهمم

همکار

خطاب به آقاي حاج رضا آقا اين چه حرفيه که همه ياد گرفتين هي مي زنين خرج عرب ها نکنين، خرج عرب ها نکنين. شما فکر کردي اين پولي که تو ايران داري خرج مي کني خيلي پاک و منزه صرف امور خيريه مي شه. انگار خوابي.همين جا که زندگي مي کني از صد تا عرب بدتر هستن. طرف داره مي ره حج که طبق عقيده خودش با خداي خودش خلوت کنه و يه سري فرايض رو انجام بده. چيکار داره به اينکه اين پول کجا خرج مي شه. شما مي ري ميوه مي خري بدو بدو مي دوي دنبال ميوه فروشه ببيني پولت رو شب که مي ره کجا خرج مي کنه؟ در ضمن به نظر من ادم بايد بيشتر به اين فکر کنه که درامدش حلال باشه . هرکي حج رو قبول نداره ايشااله وقتي پاداش ايريسا رو گرفت بره تايلند تا خدا قبول کنه

احمد آقا چرا كامنت منا نمي زاري ديگه بهم ثابت شده كه با هم رفيق هستيد