دلم میخواهد ولی نمیدانم

دلم میخواهد ولی نمیدانم چه کار کنم. چه بنویسم. از چه چیزی بنویسم.

نمیدانم از مشکلات و مسائل بنویسم و یا از پیشرفتها.

نمیدانم از دوستان خوب و خوبی هایشان بنویسم یا از کارکنانی که اینچنین نیستند.

------------

چند خط بالا را چند روز قبل نوشته ام و بعد از آن هر چند تلاش کردم نتوانستم. بعضی وقت ها فکر می کنم نوشتن هم یک نوع الهام است. و وقتی شروع به نوشتن می کنی ذهن , خود شروع به تولید میکند و بطور ناخود آگاه کلمات بر ذهن و زبان و قلم جاری میشوند.

دلم میخواهد کاری کرده باشم. و حالا به آنان که مصدر امور هستند میگویم قدر این فرصت ها را بدانید. کارهای روزمره را هر کسی شاید بتواند انجام دهد. شما باید کاری کنید که ماندگار باشد. و چندین سال آینده شما را بنیان کننده آن کار بدانند.  سیستم و نظامی از خود به یادگار بگذارید. آیین نامه ها و روش هائی به یادگار بگذارید. فرهنگ خوبی را ایجاد کنید که از شما به یادگار بماند.

هرمدیری به خود بگوید از خود چه به یادگار گذاشته است. چه خدمت شایانی انجام داده است. یک متخصص بگوید پس از بیست سال چه کاری را برای آیندگان در چنته دارد. براستی از خود بپرسید چه کرده اید ؟ و میخواهید چه کنید؟

از این پس تابلوهای مدیریتی را در ابتدای هر پست قرار میدهم. فکر می کنم اینطوری بهتر باشد. این تابلو ممکن است به آن پست مربوط باشد و یا نباشد.

تابلوی مدیریتی و فرهنگی فوق ایده ای است روشنگر از فردریک داگلاس , فعال سیاسی قرن نوزدهم آمریکا. در هر جامعه و سازمانی کاربرد دارد. مدیر یک سازمان باید از کارکنان مطالبه کند. مطالبه کند کار را. و مطالبه کند انجام وظایف را.

کارکنان نیز باید مطالبه کنند حق و حقوق خود را از مدیریت. مدیر پروژه باید مطالبه کند از تیم پروژه. و اگر مطالبه به شدت در جریان باشد پروژه به موقع تمام میشود. و هیچ کاری بر زمین نمی ماند. و لذا ایده روشنگر فوق باید سرلوحه تمام کارکنان یک شرکت با فرهنگ بالا باشد. و تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.

کسب و کار ما ایریسائی ها هم مخاطره دارد. ریسک دارد. سختی دارد. مشکلات دارد. و هر روز مشکلی جدید فرا روی خود داریم. من به بعضی مشکلات اشاره می کنم. مشکلاتی که باید راهی برای آنان جست.

مثلاً: ممکن است مجبور باشی چندین ماه, نزدیک به یک سال برای کارفرمائی کار کنی در حالی که هنوز هیچ قراردادی در دست نداری. اگر کار را ادامه دهی ممکن است بعداً پولی دریافت نکنی و اگر ادامه ندهی پیمانکار ده ها بهانه در دست دارد و به اعتبارت لطمه می خورد.  

مثلاً: بعضی وقت ها قرارداد وجود دارد و کار هم می کنی ولی کارفرما , صورت حسابهایت را چندین ماه است که پرداخت نکرده است. پیش خود میگویم مگر کارفرما به این فکر نمی کند که ما هم در پایان هر ماه باید حقوق و دستمزد کارکنان را بپردازیم.

مثلاً: یکی از ریسک ها و مخاطرات این است که سیستمهائی را که ما زحمت کشیده و نوشته ایم, کارفرمای خیلی محترم برای واحدی دیگر کپی کند و با تغییراتی در آن, در جای دیگر استفاده کند. یعنی حق کپی رایت ما را رعایت نکند. در این حال چه باید کرد؟

در رابطه با هرکدام از موارد فوق, مصادیقی وجود دارد که خود پیدا کنید. اما مورد آخر از همه جدیدتر و ناراحت کننده تر است. نمونه آن شرکت فولاد خوزستان است که به خود حق داده , سیستمهای تولید شده برای فولاد خوزستان را که توسط ایریسا در طول سالیان درازی تولید شده است برای فولاد شادگان که از زیر مجموعه های آن است , کپی کند. و برای کار خود هم دلائلی دارد که از نظر قراردادی و حقوقی موجه نیست.

بر مدیریت محترم است که مورد آخر را بطور جدی با مسئولان خوزستان , پیگیری و حل و فصل کند. از کنار آن نباید به راحتی گذشت. مسئولین محترم فولاد خوزستان در بخش سیستمها که احترامی برای آنان قائلم اگر قدری فکر کنند و انصاف به خرج دهند مسلماً بر حقوق ایریسا واقف گشته و حق کپی رایت را رعایت خواهند کرد. و بدانند که : به قول مدیری محترم اینگونه سیستم های کپی شده برای شادگان سیستم نخواهد شد.

/ 15 نظر / 65 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کاردرست

سلام الان وضعیت از لحاظ اقتصادی برای شرکت اونقدر خرابه که رفتن بدها ، نرفتن خوبها ، پاداش بیشتر به بدها ، کمتر به خوبها .... خلاصه وضعیت اصلا خوب نیست . خیلی مواظب باشید و زیاد شلوغ نکنید. آروم باشید . آسه برین آسه بیاین. خدا رو هم شکر کنید تا حالا حقوقاتون رو شرکت بموقع داده. امسال هم آخرین پاداش 3 4 نمیدونم 6 ماهه ، اصلا هرچی را میگیرین. ضمنا نه من نه ممد جون اعصاب نداریم. خیلی مواظب باشین پرمون به پرتون نگیره. واسلام

کاردرست

کلا قهر کردم چرا پست رو نمیذاری

mis

متاسفم برای کامنتهای بعضی از همکاران .امسال شرکت مثل هر سال یک تعداد از پرسنل شایسته را برای اعزام به نمایشگاه انتخاب کرده (8 نفر از mis) برای نمایشگاه سبیت و 5 نفر از اتوماسیون برای نمایشگاه اتوماسیون هانوفر . این 13 نفر تا به حال به هیچ سفر ویا نمایشگاهی اعزام نشده اند و در ضمن ویزای 7 روز نمایشگاهی بهشون دادند و نمی توانند خانواده خود رو ببرند.زیرا ویزا نمایشگاهی منحصر به فرد هست و ویزایی برای مابقی اعضای خانواده صادر نمیشود. لطفا بعضی از همکاران صادق باشید

همکار

جناب آقای mis شایستگی همکاران is را چگونه شما تشخیص دادید ؟ کدام پشتوانه کاری این شایستگی را ثابت میکند ؟ همکاری که هنوز دو کلمه کد ننوشته و یا همکاری که کار قابل قبولی ارائه نداده چگونه شایستگی دارند ؟ عزیز دل ، تا وقتی در ایریسا روابط حاکم است وضع همین است ، یک نظر سنجی از همکاران (خصوصا بخش is) میتواند رضایتمندی شغلی همکاران را مشخص کند . قول می دهم از هز ده نفر 8 نفر ناراضی هستند . البته علل آن فراوان است و باید شناسایی شوند.

mis!

آقای mis یعنی آقایان شایسته جمالپوری و فاردار تا حالا دبی نرفتن!!!!چرا تو چش ادم دروغ میگی!!!!

جهت اطلاع اقای mis

اقای mis با سلام شما خبر ندارید جند نفر از اقایانی که در اتوماسیون به نمایشکاه اعزام میشوند برای چند مین بار سفرشان به این نمایشکاه میباشد

mis

اولا از اینکه اشتباهی خبری رو دادم ببخشید . از ای اس فقط 4 نفر که تا حالا خارج نرفته اند به سبیت میروند از شبکه دو نفر که فکر کنم سوم و یا چهارمین بار باشد می روند از اتوماسیون هم همه قبلا بارها سفر خارجی رفته اند . پس دوستان با انصاف باشیم .

عبدا...

جهت اطلاعتون ، از اتوماسیون یک سرپرست ، یک مدیر و سه کارشناسن اعزام میشوند که فقط آن سه کارشناس سفر اولشان میباشد . سرپرست محترم که چندمین بار است تشریف میبرند و همین نمایشگاه هانوفر رو هم سال 87 رفتند و پارسال هم سه بار سفر خارج در قالب پروژه رفتند و آن مدیر محترم نیز قبلا سفر آلمان و دیگر تشریف برده اند ، اما اعزام آن سه کارشناس که اتفاقا سابقه کمی هم دارند قابل تقدیر است ، هر سه کارشناس هم کارشناسان خوبی هستند . اما به نظر من بجای آن سرپرست و مدیر هم بهتر بود کارشناس بفرستند . بدون تعارف این نمایشگاه 5 روزه خیلی عایدی برای شرکت ندارد . اگه اسمشون بذاریم "پاداش و تقدیر غیر نقدی " قابل پذیرش تر است و خودمان را گول نزنیم و توجیهات صد من یه غاز نیاریم

در جواب عبدا...

باز هم اشتباه شده به غیر از آن دو نفر که بار چند مشان است یک نفر دیگرشان نیز به نام م ا ج نیز بار چندمش می باشد به امید اطلاع رسانی واقعی

عبدا...

قابل ذکر اینکه بنده هم گفتم "سفر آلمان و دیگر " یعنی ایشون که شما اسم بردین هم سفر اولشون نیست . بهتر متنها رو با دقت بخونین تا "به امید اطلاع رسانی واقعی" نباشین ضمنا آن د و نفر یکیشان همین کسی است که اسم بردین ، از اتوماسیون 5 نفر میروند همانطور که گفتم ، فکر کنم جمعتان اشتباه در میاد