بازگشت به اصفهان. آری یا خیر ؟ چرا؟

جابز مبدع تبدیل سیستم عامل های دستوری به رابط های گرافیکی بود که ابتدا سیستم عامل مَک را به جهان عرضه کرد و بعدها این ایده در ویندوز و لینوکس نیز به دنیا ارائه گردید. عرضه کامپیوترهای اپل در 1980 جزو اصلی ترین موج های گسترش کامپیوترهای شخصی بود و همچنین شرکت وی، با ارائه دستگاه های آی پاد، صنعت فروش موسیقی و رادیوهای اینترنتی را متحول کرد، ایده ای که با کمی تغییر موجب تولد آی.فون گردید؛ خلاقیتی که صنعت تلفن های هوشمند را زیر و رو کرد، و جلوه دیگری از توانایی های قابل جمع در یک دستگاه کوچک را به نمایش گذاشت.

وی همچنین با ارائه تبلت های آی.پد سبک زندگی دیجیتال را تغییر شگرفی داد، آنچنان که با ساده سازی کاربری ها، بسیاری امروز ترجیح می دهند به جای خرید لپ تاپ یا کامپیوتر شخصی با لوح های دیجیتال امور خود را مدیریت کنند.

وی در حالی این نقش مهم در عصر دیجیتال ما را داشت، که فرزندخوانده یک خانواده کم سواد بود، و شرکت اَپل را در یک گاراژ تاسیس نمود. هرچند که ساختار اقتصاد آمریکا و نقش قوانین کپی رایت، برای گسترش اینچنین شکوفایی هایی غیرقابل چشم پوشی است؛ اما این تجربه آموزنده نمایانگر این است که صنعت جدید رایانه، موقعیتی خاص برای جهش علمی جوانان تمام کشورها است و هر لحظه می توان منتظر یک تحول جدید بود، خصوصا آنکه این صنعت نه بر پایه امکانات و ابزارهای گران که تنها نیازمند خلاقیت و دانش و یک دستگاه ساده است.

جابز یک بودائی بود. و بودائیان را اعتقاد بر تناسخ ارواح است. برایش آرزوی روانی شاد در دنیای دیگر دارم و امید دارم هزاران استیو جابز فردا به عرصه وجود آیند و خوشی و رفاه و خوشبختی را برای انسانها به ارمغان آورند و در هر کجای دنیا به احترام او کلاه باید از سر برداشت و دقایقی را به سکوت گذراند. او برای ما یک سیب گاز زده به ارث گذاشت. سیبی که هرگز فراموش نخواهد شد.

میخواستم یک پست کوتاه بنویسم و فقط به یک موضوع بپردازم. اما جابز کسی نبود که بتوان از کنار مرگ او به سادگی گذشت و به احترام از او یادی نکرد.

این روزها شایعه بازگشت کارکنان اتوماسیون از کارگاه مبارکه به اصفهان, سر زبان ها افتاده است. و کامنت هائی را از دوستان دریافت کرده ام که حتماً شما هم آنها را در پستهای قبلی خوانده اید.

مشکل چیست؟ تا آنجا که من شنیده ام و اطلاع دارم, مشکل بالا بودن هزینه های حمل و نقل یا رفت و آمد کارکنان از محل زندگی به محل کار و بالعکس است. و این مشکل هم از آنجا ناشی میشود که هر سه نفر کارمند باید با یک ماشین سواری به محل کار بروند و برگردند. من میدانم که کارکنان ما مجموعه ای دانش مدار هستند که حاضر نیستند با مینی بوس و یا اتوبوس به محل کار بروند. و من میدانم که هماهنگی برای ایاب و ذهاب این تعداد کارکنان با اتوبوس با توجه به گستردگی محل های سکونت چندان ساده نیست.

ایریسا اولین شرکتی نیست که کارگاه او در بیرون شهر است. صدها شرکت همچون ایریسا در شهرک های صنعتی وجود دارند. آنها چه کار میکنند؟ آیا آنها هم به اصفهان کوچ میکنند؟

من میگویم ایریسا باید کار کارشناسی کند و با توجه به هزینه ها و دخل و خرج خودش تصمیم بگیرد. منتهی حتی المقدور نظرات کارکنان خود را نیز تآمین کند. ولی اگر بخواهد فقط بر اساس دلخواه کارکنان تصمیم بگیرد, سنگ روی سنگ بند نخواهد شد و ایریسا راه به هیچ کجا نخواهد برد و هر روز باید بنشیند و ببیند دیگران چه سازی کوک میکنند تا بر اساس ساز آنها برقصد.

این پست میخواهد کمکی باشد به مدیریت در تصمیم گیری برای بازگشت به اصفهان. لطفاً همه کارکنان نطرات خود را بنویسند. با این شروط:

اولاً خود را معرفی کنند.

ثانیاً بگویند هم اکنون در کجا مشغول کار هستند. کارگاه یا دفتر اصفهان یا جای دیگر.

ثالثاً آیا با انتقال به اصفهان موافق اند یا مخالف یا بی تفاوت.

رابعاً به چه علت و بر چه اساس و مدرکی موافق یا مخالف اند و استدلالشان چیست؟

امیدوارم نظرات شما در یک تصمیم گیری درست به مدیریت شرکت کمک کند. تصمیم درست و بر مبنای مصالح شرکت و تآمین نظر اکثر کارکنان مورد تآیید احمد است و از آن حمایت میکند و عدم تأمین نظر خودش مهم نیست.

با آرزوی سربلندی همه شما دوستان و همکاران.

/ 28 نظر / 40 بازدید
نمایش نظرات قبلی
الف

با سلام من از پرسنل امور اتوماسیون صنعتی مستقر در شهرک هستم و می خواستم بگویم کدام شرکت مثل ایریسا در خارج از شهر است که شما می فرمائید؟ هر روز 100 نفر که فقط باید بشینند پای کامپیوتر چرا باید حتماً خارج از شهر باشند؟ برید سوله های اطراف سایت ایریسا را ببینید. همه یا کارگاه تولیدی است یا انبار. ضمناً مسائل دیگری به جز هزینه ها هم هست. مثلاً این که تعداد زیادی از پرسنل همین حالا هم ترجیح می دهند به دفتر برگردند. بقیه هم یا به 100 هزار تومان حق راه دل خوش کردند یا به سرویس رفت و آمد. مسئله بعدی این است که نشاط پرسنل بسیار پایینتر از دفتر اصفهان است. مسئه بعدی امنیت پایین این روش رفت و آمد است. مطمئن باسید تنها با نظر پرسنل نمی توان تصمیم گرفت چون هر کسی منفعتی شخصی دارند و نمی توان یک نسخه باب طبع همه پیچید. من خواهشم این است که با توجه به این که جدیداً شرکت به کار کارشناسی بیشتر بها می دهد، بر اساس همه جوانب تصمیمی مناسب بگيرد. البته ظاهرا چند ماه مشغولند ولی خبری نمی شود!

يک همکار

با سلام به همه دوستان. متاسفانه بحثهايي که تا زمان اين يادداشت ديده ميشود بيشتر شبيه شوخي و بحثهاي دانش آموزي است و مطمئنا نميتواند کمکي براي مديريت در تصميم گيري باشد. پيشنهاد من اين است که اگر قرار است مديريت نتيجه اي از بحث بگيرند بدور از احساسات و شعار ؛ تحليلها و دلايل بصورت کلاسه بندي شده آورده شود.

م ناحقجو

سلام احمد آقا تا حالا نصف شب اون هم شب جمعه فراخان شدی ؟ بگویید یه فکری به حال این فراخان ها بکنند و حداقل کمی قیمتش را بالا ببرن

آزرمگین

سلام به همه همکاران، نمی دونم این پیشنهاد چقدر عملی هست. ولی در حدود 3 سال پیش به آقای ارباب شیرانی پیشنهاد کردم که ایریسا می تونه به عنوان اولین شرکت IT تو ایران دورکاری رو پیاده کنه. الان از آقای شهریاری درخواست می کنم که یک بررسی روی این مسئله انجام بشه. بسیاری از فعالیتهای همکاران در شرکت از همه جای ایران قابل انجام است. شاید بتوان با تعیین سیاستهای مناسب مانند نزدیک بودن کارکنان به شرکت در ساعت کاری، اجرای فعالیتها را ملاک پرداخت به پرسنل کرد نه حضور ایشان در ساعات مشخص کاری در یک محل مشخص. این مسئله کاملا برد برد است. جدای از همه مزایایی که می دانم الان به آن فکر می کنید، مزیت بالاتری که این روش کار دارد آن است که مدیریت، براساس برنامه کاری کاملا مشخص برای پرسنل انجام خواهد شد. چیزی که ادعای آن را داریم ولی تا کنون نتوانسته ایم به خوبی اجرا کنیم. در حالت دورکاری مجبور به اجرای آن هستیم. در این مدل کاری زمان ارزش خود را بیشتر نشان خواهد داد. مزیت دیگر این روش، آشنا شدن و اعتماد کردن مشتریان شرکت به روشهای فعالیت از راه دور است که می تواند علاوه بر کاهش هزینه سودآوری بالایی برای شرکت ایجاد کند.

ايريسايي

سلام احمد آقا من يك ايريسايي هستم ، مهم نيست كدوم بخش ولي اي كاش همه به ايريسا بعنوان يك ايريساي نگاه مي كردند به نظر من شركت ايريسا بايد منافع كل شركت را در نظر بگيرد و يك تصميم در جهت استوار نگاه داشتن ايريسا بردارد تا ااز خطرات احتمالي پرداخت ها در آينده جلو گيري شود الان كه بحث بازشگت يا ماندن پيش آمده است اقدام نمايند خيلي بهتر است كه منتظر بمانند مشكلي ايجاد شود و بعد اقدام نمايند. خود دانيد !!!!!!!!!!!!

بي طرف

اي كاش مدير عامل محترم شركت ايريسا ، يك تصميم اساسي در خصوص كاهش نيروهاي مازاد انجام مي دادند به نظر من بهتر است از بخش مديران و كارشناسان بازنشسته شروع كنيد به نظر من هر كدام با رفتنشان مي توانند جاي سه يا چهار نفر را باز كنند و حقوق حداقل شش نفر را تامين كنند ، نظر شما چيست؟ [تایید]

همکار

سلام اين بحث ها خيلي خوب و مفيد هست اما نگذاريم از اصل مطلب دور بيفتيم. اصل مطلب حق و حقوق ما کارمندان اين شرکت است. کسي از پاداش 4 ماهه خبر نداره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

همکار

پاداش چهارماهه ها رو لطفا زودتر بدهيد. گرفتاريم به مولا

سلام احمد آقا - از سودهای سهام چه خبره بابا این مبلغ که امساله خیلی کمه چرا نمیدند ؟ یزدانپرست می گه پول نداریم . یک پیشنهاد دارم ایریسا 20 میلیون تومان به تعاونی مسکن قرض داده ‘ 34 میلیون تومان به شرکت سیتکو قرض داده ‘ 100 میلیون تومان به شرکت شاخص قرض داده اینها را پس بگیره سودسهام و پاداش چهارماهه و وامها را بدهد.

بي طرف

اي احمد آقاي من مي دونم تو همه ما ها را مي شناسي اينقدر به من جواب سر بالا نده