درسی برای شرکت های خصوصی

 

در پست قبلی درخواست کردم که اگر شما درسی از وقایع این چند ماه اخیر  گرفته اید برایم بنویسید تا آن را دسته بندی کنم و به اطلاع دیگران برسانم. متآسفانه کسی برایم یادداشتی ننوشت.

آنچه را که مینویسم برای این نیست که فقط مدیریت ایریسا درسی بگیرد بلکه برای کارکنان نیز میتواند مفید باشد و نه تنها برای مجموعه خودمان که برای هر شرکت خصوصی که در این مرز و بوم پیمانکاری میکند , میتواند مفید باشد. لذا از هر شخصی که این مقاله را میخواند خواهشمندم که نظر موافق یا مخالف خود را بنویسد.

این فقط شرکتهای خصوصی و پیمانکاران نیستند که از این پست میآموزند بلکه کارفرمایان هم میتوانند پادزهر آن را آماده کنند و بکار گیرند. و اگر نخواهند مقابله به مثل کنند در شیوه های برخورد خود با شرکت های تخصصی تجدید نظر کنند و کمک کنند تا شرکتهای خصوصی بهتر و بالنده تر شوند.

در این وبلاگ در رابطه با مشتری مداری و پیمانکار مداری زیاد نوشته ام که کمی به خود زحمت بدهید و پستهای قبلی مرا بخوانید که نکته های مثبت فراوان دارد. کافی است مروری کنید.

علی الحساب میتوانید پست "دسا و پریسا" را که در 5 خرداد 1389 یعنی یکسال قبل نوشته ام مطالعه کنید.

شرکت های خصوصی که در کارخانجات و سازمان های بزرگ اعم از دولتی یا غیر دولتی کار میکنند ممکن است به کار نرم افزار یا سخت افزار مشغول باشند و یا هر دو. و ممکن است کارهای اتوماسیون هم انجام دهند. مانند شرکت ایریسا که در بسیاری از صنایع بزرگ هم کار نرم افزاری سیستم ها را دارد و هم کار اتوماسیون صنعتی و هم کار شبکه های کامپیوتری را.

اینگونه شرکت ها در معرض تهدید و خطر قرار دارند. در معرض اینکه به ناگهان قرارداد از آنها پس گرفته شود. یا اینکه قرارداد آنها به مناقصه گذاشته شود و شرکتی رقیب کار را از آنها بگیرد. یا اینکه به ناگاه کارفرما تمام کارکنان آن شرکت خصوصی را استخدام کند و نه تنها کار را از او بگیرد بلکه این شرکت نتواند در دیگر پروژه های خود هم تامین نیرو کند.

موردی که هم اکنون برای شرکت ایریسا اتفاق افتاده است این است که به حق یا ناحق , درست یا نادرست, منطقی یا غیر منطقی , قانونی یا غیر قانونی شرکت فولاد مبارکه بیش از 130 نفر از کارکنان شرکت ایریسا را که در آن کارخانه کار میکردند به استخدام خود درآورده است.

پروژه ای بود که بیش از 18 سال در دستان ایریسا بود. سیستمهای اطلاعات مدیریت و نگهداری مرکز بزرگ کامپیوترهای زیمنس و شبکه و زیرساخت و همچنین نگهداری اتوماسیون صنعتی خطوط تولید , اینها همه به دست کارشناسان ایریسا بود.

حال کارکنان این پروژه به استخدام فولاد مبارکه درآمده اند. اگر فولاد مبارکه این کارکنان را در جائی به غیر از پروژه فعلی بکار گیرد ایریسا برای تامین نیرو مشکل پیدا میکند. اگر آنها همچنان در این پروژه مشغول بکار باشند آنگاه یک دستگاه نظارت دولتی میتواند ایراد بگیرد که اگر قرار است همچنان پروژه در دست ایریسا باشد چرا بار خود را اضافه کردی و نیروهائی را استخدام کردی؟

و اصولا در دولتهای گذشته که بحث خصوصی سازی بود. کارها را برون سپاری میکردند و حجم کارکنان دولت را کم میکردند تا از هزینه های سربار و مشکلات اداره نیرو و نگهداشت و ... کم کنند. حالا چه شده است که بازهم بدنه دولت را اضافه میکنند؟ نمیدانم.

و از همه مهمتر این است که حالا مسئولیت پروژه و قرارداد با کیست؟ اگر با ایریساست که اختیار و اداره هم باید با ایریسا باشد و اگر مسئولیت با ایریسا نیست چه کسی مسئولیت و پاسخگوئی در قبال عملکرد درست سیستمها را بر عهده دارد؟

به هر حال در اینجا تناقضاتی وجود دارد که حل آنها به این آسانی نیست. و امید که دست اندرکاران فولاد و مدیریت ایریسا راهی بیابند.

با خود فکر میکنم که چرا در دنیا شرکتهای بزرگی همچون میکروسافت و گوگل و زیمنس و SAP و IBM سر بر میآورند و چرا در ایران ما چنین شرکت هائی پا نمیگیرند؟ برای اینکه بخش خصوصی ما تقویت نمیشود.

انصاف میدهم که اگر ایریسا بزرگ شد در سایه حمایتهای فولاد مبارکه و فولاد خوزستان و دیگر سازمان ها بود که به او کار دادند و به او اعتماد کردند و ایریسا هم برای آنها زحمت کشید و روی پای خود ایستاد و بزرگ شد و تا به حال هم در خدمت صنایع کشور بوده است.

حالا که فولاد مبارکه هفتاد درصد سهام ایریسا را صاحب شده است باید ایریسا را شرکت خود بداند و هرچه بیشتر در تقویت آن بکوشد. ممکن است بگویند ما بدنبال تقویت ایریسا هستیم ولی عمل آنها در استخدام نیروهای ایریسا هنوز برای شخص من قابل توجیه و حل نیست. و امیدوارم که با شفافیت و صراحت و رو راستی و صداقت نسبت به رفع مشکلات و کمک به ایریسا اقدام کنند و حرف و عملشان یکسان گردد که یا ایهاالذین آمنو لم تقولون مالا تفعلون.

اما برویم سراغ درسی که شرکتهای خصوصی باید بیاموزند:

1-      رضایت کارکنان مهمترین مورد است که مدیران یک شرکت باید مد نظر قرار دهند. که اگر کارکنان پروژه فولاد راضی و خوشنودیشان از ایریسا حاصل بود علیرغم حقوق پایین نسبت به همقطاران خود در فولاد مبارکه حاضر به ترک ایریسا نمیشدند.

2-      حقوق و دستمزد و مزایای کافی به کارکنان از مواردی است که باید مد نظر باشد چون کارکنان یک پروژه خود را با کارکنان کارفرما مقایسه میکنند. و این تفاوت وجود داشت و حقوق کارکنان فولاد بیش از کارکنان ایریسا بود که چند برابر آنها زحمت میکشیدند. و مدیریت ایریسا در سالهای گذشته برقراری تساوی حقوق را انجام نداد. شاید هم میتوانست تساوی را برقرار کند ولی در این جهت کار جدی نکرد.

3-      برقراری دوستی و ارتباط با کارکنان از مواردی است که باید مراعات شود. اگر مدیران یک محیط دوستانه با کارکنان ایجاد کنند و با کارکنان دوست و رفیق باشند در موارد بحرانی میتوانند با صحبت, نظر موافق دوستان را بگیرند ولی در ایریسا این رابطه دوستانه کمتر خودنمائی کرد.

4-      بهتر و شاید لازم است که کارکنان موجود در یک پروژه بطور فصلی و یا سالیانه چرخش پروژه ای داشته باشند. این را چند خاصیت است. یکی اینکه کارکنان با پروژه های مختلف در مکانهای مختلف آشنا میشوند. یکی اینکه همین چرخش یک تنوع است. یکی اینکه کارکنان از مزایای در محل های مختلف از جمله حق مآموریت برخوردار میشوند. یکی اینکه از شهرهای مختلف بازدید به عمل میاورند. و از همه مهمتر کارکنان در یک جا رسوب نمیکنند. کارمندی که بش از 15 سال است در فولاد مبارکه مانده است و یا کارمندی که 5 سال است در ذوب آهن است بیشتر خود را یک فولادی یا ذوب آهنی میداند تا یک ایریسائی.

5-      هیچ شخصی در شرکت بر روی یک کار نباید یکتا باشد. بدین معنی که هر سیستمی را باید چندین متخصص در شرکت باشد. و هیچ کاری و فنی نباید مونوپول یا در انحصار یکنفر باشد. این موضوع دست مدیریت را در مدیریت و نگهداری سیستمها باز نگه میدارد. و هیچ فردی نمیتواند در مواقع حساس برای شرکت گربه برقصاند.

6-      هر سیستمی باید به بخش های مختلف تقسیم شود و هر نفر باید فقط بر روی یک یا چند بخش تسلط داشته باشد. هر سیستم باید کارشناسانی کاملا مطمئن و مورد اطمینان داشته باشد که آنها هماهنگ کننده و کردینیتور امور باشند.

7-      سلسله مراتب سازمانی باید مراعات شود. مقصود رشته های تخصصی و کارهاست. برنامه نویس باید از رتبه  1 تا رتبه n باشد. تحلیلگر همینطور . تحلیلگر ارشد همینطور. مدیر پروژه همینطور. هرکسی باید سلسله مراتب را طی کند تا به مدارج عالی برسد. هر کس باید تخصص خاص خود را داشته باشد. اینکه هرکس همه کاره و آچار فرانسه باشد هم سطح تخصص را پایین میاورد و هم سیستمها را دچار مشکل میکند و هم به ضرر پیمانکاران است. در گذشته مدیران و سرپرستان با سهل انگاری و برای فرار از مسئولیت به این موارد توجه نکرده اند.

8-      گنجاندن ماده ای در قرارداد با کارفرمایان که طبق آن کارفرما از جذب و استخدام و بکارگیری نیروهای شرکت پیمانکار منع شده باشد.

و البته موارد دیگری هم هست که باشد برای فرصتی دیگر.

در اینجا اگر خواهشی از شما داشته باشم این است که اگر میخواهید نظر بدهید فقط پیرامون موارد مطرح شده در این مقاله باشد و از تفرقه گوئی خودداری کنید.

 

/ 23 نظر / 45 بازدید
نمایش نظرات قبلی
همسر اسيري

درس اول و آخر درسي براي تمام سطوح سازماني درسي ماندني چرا جنابعالي مجبور هستيد با نام مستعار وبلاگ داشته باشيد؟چرا ما مجبور هستيم با نام مستعار باورهاي خود را بنويسيم؟ چرا شفافيت سازماني وجود ندارد؟ آيا مديريت ارشد ايريسا روش هاي شاداب كردن -چابك كردن-روزآمد نمودن و... را بلد نيست؟ آيا طراحي و استقرار نظام هاي ارتقاء سازماني و سهيم نمودن پرسنل سهامدار در ارزش هايي كه آفريده اند يكي از وظايف مديران نيست؟ آيا ايريسا يا هر سازماني مي تواند واژه بزرگي چون"خانواده " را به خود بچسباند يا ايريسا دارد خانوادگي مي شود؟ آيا ثبات در مديريت ارشد به منزله توانمندي مديران است؟ آيا مي توان در مقابل پيوستن به سازمان مادر يك شركت به ظاهر خصوصي مقاومت نمود وقتي بين بدتر و بد اسير گشته اي و يا بين بد و خوب مردد هستي و يا بين خوب و خوب تر ؟ آيا مي توان وعده هاي رنگارنگ داده شده را با وعده هايي در زمان تشكيل ايريسا 15 مقايسه نمود؟ منطق پول از جنس ديگري است كه حقوق بگيران نبايد اين دو را مخلوط نمايند بايد درس بگيريم كه منافع هر فرد از كانال منافع ديگران مي گذرد حتي اگر اين فرد مدير ارشد .... باشد.

همسر اسيري

سخن آخر با آخرين مدير عامل جناب آقاي "ياري رهش " پوزش بنده را از اين عادت كه با واژه ها بازي مي كنم را بر من ببخشيد.هر چند بازي كردن با واژه ها انساني تر از بازي كردن با انسان ها ست. شهرياري و ياري رهش دو مفهوم با ارزشي هستند كه مسئوليت شما را بيشتر مي كند هر چند در انتخاب اولي و انتصاب دوي هيچ نقشي نداشتيد. شما بيشتر از من مي دانيد كه مديريت چه بر ايريسا چه بر كارخانه چه در يك خانه يا خانواده مسئوليتي است كه در توان هر كس نيست. تدبير - جسارت - مشاركت طلبي - صبر - تيز بيني- دور انديشي - روز آمد بودن - گشاده دستي - سازمان گري - كار بلدي - پشت ميز ننشستن - مديريت ديداري(نه از راه دور) - گذاشتن وقت براي پرسنل - ماشين امضاء نبودن - چشم و گوش و جاسوس نداشتن - پاداش حقيرانه ندادن - جرآت عزل مديران مياني را داشتن - بيش از حد تازه وارد نماندن - رو در بايستي نداشتن و.. اميد آنكه شرايطي ايجاد نماييد تا بنده بار ديگر خوشحال شوم كه همسرم بدون هيچ انتظاري به ايريسا برگردد. از قلم نيش دار و گزنده خود پوزش مي طلبم زيرا گزندگي سالها كار در ايريسا گويش خانواده ما را گزنده كرده است.

ناظر

سلام آقاي احمد، جاي بسي شگفتي و تأمل است که کار به جائي رسيده است که در اين وبلاگ مشخصاً از افراد نام برده مي شود و شما به اين موضوع بي تفاوتيد! جنابعالي با تأئيد برخي خزئبلات، هم به خود ستم مي‌کنيد و هم به آنان که تمام هم و غمشان اين روزها دفع خطر از جنابعالي و همکاران جنابعالي است. لطفاً کمي به "حق الناس" بيانديشيد شايد در رويه‌ فعلي تجديد نظر کنيد و يادتان باشد که: "فمن يعمل مثقال ذرّة خيراً يره و من يعمل مثقال ذرّة شراً يره".

خوش بین1

من با صحبت ناظر کاملا موافقم. ممکن است اطلاع رسانی این وبلاگ مفید باشد که هست، اما گرداندن وبلاگی که به راحتی نام هر کسی برده شود مسئولیت بزرگی در پی دارد.

ایریسا

با سلام و خسته نباشید و آرزوی موفقیت و پایداری ایریسا . ایریسا عادت بدی داره تا مدیری رو عوض می کنند برای مدیریت قبل یک اتاق در طبقه چهارم تهیه کرده تا مدیریت قبلی در آن ساکن شود و فکر کنم به طبقه چهارم باید گفت کودکستان مدیریت خدا به داد منشی مدیر عامل برسه با این همه ادعای مدیریت باید چکار کنه و آن وقت پرسنلی که باردار می شود به جای اینکه از ان کمی بیشتر دفاع کنند تا مدتی نمی تواند سرکار باشد به او بگویند پایان کار این رسم مردانگی نیست .

شاخص

سلام. با تشکر از احمدآقا:باتوجه به اینکه یکی از خواسته های پرسنل ایریسا شفاف سازی است و مدیر عامل محترم هم استقبال کرده اند دو خواهش دارم: 1- ایمیل مربوط به پرسش و پاسخ آقای شهریاری را اعلام کنید. 2- موضوع یکی از بحث های وبلاگ را"شاخص کنترل " بگذارید تا ناگفته هایی را بازگو کنم شاید درسی باشد برای شرکت های خصوصی که در بحران هستند و دنبال برون رفت از آن....

یک ایریسایی

نمی دونم چرا من همیشه با نظرات ناظر محترم مشکل دارم هر چند دوست ندارم که نام کسی برده بشه و یا آبرویی از کسی بره و یا ... ولی بابا جون بگذارید هرکسی هر چی میخواد بگه... آزاد آزاد آزاد بگذارید خالی بشن بعد از این که مثلا هزارتا حرف خوب و بد را به کسی زدند و خالی شدند شاید کمی به فکر بیوفتند کسی اسم می بره و کسی حرف بدون منطق می زنه که خودش هزار تا مشکل داره شنونده باید عاقل باشه!!!!

مدیر نیستم

میگم آ این پاداش چندین ماهه را کی میخواین بدین ؟ به امسال وصال میده یا ایشالا در قرن آینده ؟

سرحساب

آقا شما که میگی فعلا خودمان را دریابیم .یا غافلی یا سهمی در شاخص داری. عزیز من ریشه مشکلات در همین قراردادهای پنهانی است که بین بعضی از این مدیران محترم ردوبدل میشه.اصلا تا حالا فکر کردی فلسفه تاسیس شاخص چیه؟ بخوربخور بیشتر بعضی عزیزان که دیگه به این راحتی سیری ندارن. اگه طاقت تحملشو داری چند تا مدرک رو کنم و گرنه هم که برس به همون شعر و شاعریت...

در جواب ""آشنا"" ایریسا چه امکاناتی برا بازنشسته ها نگذاشته؟خوداشون که میان بچه هاشونم میارن.بده دیگه چی چی میخواین