سرگذشت تشکیل شرکت ایریسا-قسمت هفتم

در پایان سال 68 تقریبآ تمام دوستان برای طی دوره های مربوطه به خارج از کشور اعزام شده بودند.

آقایان مرتضی فروزنده ، غلامرضا فرهنگ ، مرتضی ترابی ، امیر حسین جبه داری ، فرید فرزانه ، علیرضا علوی ، رسول سیفی نیا ، شاهین اسحاقی ، حمید آقائی ، حیدر مسیبی ، محسن ابراهیمی ، عباس فرهنگی ، فرهاد افراز ، سعید مؤمن زاده ، جعفر احمدی ، جعفرقلی رئیسی ، نیز از جمله افرادی بودند که به کشور ایتالیا اعزام شدند تا در ایجاد سیستم های اطلاعات مدیریت مشارکت و ایفای نقش نمایند. رفتند به ایتالیا تا با مفاهیم سیستم های اطلاعات مدیریت آشنا شوند.

اکثر نامبردگان فوق تازه از دانشگاه فارغ التحصیل شده و پس از خدمت سربازی به استخدام مجتمع فولاد مبارکه درآمده بودند. تجربه ای در کار با کامپیوتر و سیستم ها نداشتند. لذا قبل از اعزامکلاس هائی برای آنها برگزار شده بود که یکی از استادان دانشگاه صنعتی اصفهان به آنان آموزش می داد. ظاهرآ کلاس ها در دانشگاه صنعتی برگذار می شد و آقای آصفی استاد ایشان بود که استادی باسواد و با تجربه کاری بود و برنامه نویسی با آنها کار میکرد.

نامبردگان فوق اکثرآ فارغ التحصیل رشته های ریاضی و فیزیک از دانشگاه اصفهان بودند و  کمتر کسی در آن سال ها فارغ التحصیل رشته کامپیوتر بود. به تازگی در دانشگاه ها رشته کامپیوتر تدریس می شد و خیلی ها رشته ریاضی گرایش کامپیوتر بودند. و چند واحدی اصول برنامه نویسی و زبان اسمبلی و پایگاه داده گذرانده بودند. رشته کامپیوتر به این وسعت کنونی بعدها با دو گرایش نرم افزار و سخت افزار ایجاد شدند.

در حال حاضر هر کدام از نامبردگان از تخصص بالائی در سیستم های اطلاعات مدیریت برخوردارند که اشاره ای مختصر به تعدادی خواهم کرد.

-          آقای مرتضی فروزنده که تخصص او در سیستم های منابع انسانی و حقوق و دستمزد است و فعلآ در دفتر اصفهان مشغول به کار است. تا مدتی قبل مدیر سیستم های ستادی پروژه فولاد مبارکه بود.

 

-          آقای غلامرضا فرهنگ که در سیستم های فنی و فولادسازی خبره است و به تمام سیستم های فنی اشراف دارد در اکثر پروژه ها سمت سرپرستی سیستم های فنی را به عهده دارد و در کار خود جدی است. مدتی به دنبال حق و حقوق کارکنان بود اما تاب مبارزه نیاورد و گوشه نشینی را ترجیح داد. شاید به این نتیجه رسیده بود که همکاری اجتماعی با مدیریت ثمری ندارد و صرفآ کار تخصصی میکند.

 

-          آقای مرتضی ترابی که در ایتالیا نیز دوره دیده بود ظاهرآ با تشکیل شرکت ایریسا به ایریسا پیوست. و کمی پر ادعا بود و از همان ابتدا با دکتر بقائی موافقتی نداشت و همان سال اول ایریسا را ترک کرد و یک شرکت خصوصی به اتفاق آقای علی داوری و رضائی مطلق تآسیس نمود. چند سالی هم شرکت آنها فعال بود اما در اثر مشکلات گوناگون شرکت منحل شد و آقای ترابی تا کنون در چندین شرکت جابجا شده است. داستان آقای داوری را هم قبلآ برایتان نوشته ام. آقای رضائی مطلق به ایریسا نپیوست و با مدیران ایریسا سرخوشی نداشت و یکبار هم با مهندس بقائی برادر دکتر بقائی برخورد لفظی داشت. آقای رضائی مردی خون گرم بود و هنوز با تعدادی از کارکنان ایریسا ارتباطات خوبی دارد. البته من چند سالی است که ایشان را ندیده ام.

 

-          آقای امیرحسین جبه داری که بر روی سیستم توقفات کار میکرد. او چندین سال در پروژه فولاد مبارکه بود سپس به دفتر اصفهان آمد. مدیریت ایریسا با او چندان روی خوش نشان نمیداد و او هم همیشه با مدیریت درگیری داشت. بالاخره با پیگیری های خودش او مآمور شد به شرکت ایریتک و هم اکنون در آن شرکت مشغول به کار است هرچند که کارمند رسمی ایریسا است. البته او قبلآ از مجتمع فولاد بازنشسته شده است. قضاوت در رابطه با او بسیار برای من مشکل است.

 

-          آقای سعید مؤمن زاده فارغ التحصیل رشته فیزیک دانشگاه اصفهان است. نامبرده متخصص در سیستم نگهداری و تعمیرات(نت) است و در اکثر پروژه ها مسئولیت این سیستم را بر خوردار است. فولاد خوزستان و فولاد هرمزگان و فولاد غرب آسیا و فولاد خراسان و ... و خلاصه همه پروژه ها. از بس به مآموریت های گوناگون اعزام شده دیگر خسته شده است و به نظر من مدیریت باید فکری برای کارکنان مآمور بکند. بسیاری از دوستان در اثر مآموریت زیاد جانشان فرسوده شده است. و خانواده آنان تحت فشار هستند و در هفته چند روز را این کارکنان دور از خانواده بسر میبرند. و این مآموریت ها موقتی نیست که قابل تحمل باشد بلکه در طول سال ادامه دارد. حال که از سیستم تعمیرات ذکری رفت بهتر و شایسته است از یک نفر دیگر نام ببرم:

 

-          آقای امرالله باغشور پو که بعضی ها به غلط یک "ر" هم آخر اسم او اضافه میکنند. او دارای دیپلم بود که به مجتمع فولاد آمد و متآسفانه به خارج از کشور هم اعزام نشد. نامبرده نه تنها برنامه نویسی بسیار توانا است و بسیار سخت کوش است که سیسم نگهداری و تعمیرات را نیز به خوبی مسلط است و خود یک طراح و سیست آنالیست بسیار قوی است.

 

من کمتر دیپلمی را میشناسم که همچون او پرکار و مسلط و سخت کوش باشد. او میتواند به عنوان یک کارمندنمونه در شرکت معرفی گردد. امری که متآسفانه تا کنون مدیریت ایریسا به آن اقدام نکرده است و این یک ضعف و حق ناشناسی ایریسا است. دیپلمه های برنامه نویس ایریسا که بیست سال پیش به مجتمع آمدند و بعدآ به ایریسا پیوستند واقعآ بی همتا هستند. ای کاش روی این افراد مخصوصآ آقای باغشورپو سرمایه گذاری میشد و به آنها اهمیت بیری داده میشد و او را هم به سفر خارج می فرستادند تا هم دلگرم باشند و مانند دیگران روحیه ای تازه کنند.

 

آیا کسی به پیام های من گوش میکند. باید بنالم که استقبالی از وبلاگ "راه ایریسا" نمیشود و شاید من هم از راه باز بمانم . اما دلم میخواهد دوستان معرفی شوند و در این وبلاگ از آنها  نامی به نیکی بماند.

 

/ 10 نظر / 26 بازدید
12+1

بابا طبیعیه که از وبلاگ استقبالی نشه. یه کم از مشکلات و مسائل ایریسا بنویس. از اول هم بنای تاسیس این وبلاگ همین بود کما اینکه وقتی در مورد رفتن نیروهای خوب شرکت می نویسی کلی نظر میاد. آخه به ما چه ربطی داره که آقای x مرد خوبی بود ولی آقای y یه بار زد تو گوش پسرخاله حسن آقا. خداییش این مطالب چه دردی رو از کی دوا می کنه؟ ببخشید رک حرف می زنم اما مطالبت اخیرا شبیه قصه های مادربزرگها شده. باز اون قصه ها یه فایده ای تهش برای بچه ها داشت که خوابشون می برد. این قصه ها همین فایده رو هم نداره. احتمالا در جواب می گی شما باید موضوع بگید. اینم موضوع: -آیا میزان دستمزد با کار پرسنل تطابق دارد؟ -مبلغ بن غذا کافی است؟ -آیا جابجایی اتوماسیون به خارج ار اصفهان به صلاح شرکت است؟ -نحوه پاداش و توبیخها مناسب است؟ -....

نوريان

جا دارد از همكار قديمي آقاي اصلاني هم يادي بشود . ايشان زحمات زيادي در ايجاد واحد آموزش و كتابخانه و راه اندازي ماهنامه ايريسا متحمل شدند و قبل از آن هم در طراحي سيستم هاي منابع انساني فولاد مباركه مشغول بوده اند

13

سلام دوست عزيز احتمالا شما اخيرا با وبلاگ آشنا شده اي. اين را از انتخاب persianblog ميتوان حدس زد. وبلاگ زياد نخوانده اي اين از نوشته هاي طولانيت پيداست(امروزه اکثرا به مينيمال نويسي رو آورده اند و نوشته هاي طولاني مشتري ندارد) اما در مورد نوشته هايت . (من نيز کارمند ايريسا هستم )آيا تو مسائل خانوادگي ات را روي تابلو اعلانات مسجد مينويسي؟ از دست پدرت به همسايه ات شکايت مي کني؟ و در مورد حقوق و پاداش و بن عيدي و شام سالگرد ازدواج و دعواي همسرت و بدخلقي پسرت و ... با چه کساني صحبت ميکني؟ من بعنوان يک کارمند جزء مخالف نوشته هايت هستم انها را مفيد نميدانم. اميدوارم از انچه اموخته اي ؛ تخصصت ؛ تجربه هاي علمي ات(اگر متعلق به شرکت نباشد)بقيه را آگاه کني . حرفهاي خاله زنکي مشتري ندارد و بدرد نميخورد اميدوارم ناراحت نشده باشي من نيز چون شما ايريسا برايم مقدس است

شیما

ای کاش ما هم داماد مقامات شرکت بودیم.

12+1

عروس مقامات شرکت بودن هم بد نیست. البته اصلا اشاره به پسر و عروس جناب شهریاری نیست که معلوم نیست الان توی شرکت سمت مشخصشون چیه...

سلام به تو دوست عزیز احمد آقا خوشا به غیرت ات که از دوستان قدیمی یاد میکنی. آدم های نمونه و خوب را معرفی میکنی. ما را به یاد گذشته های دور میاندازی. کسانی را معرفی میکنی که میتوانند برای نیروهای جدید الگو باشند. من نمیدونم چرا خود افرادی که از آنها تاکنون نام برده ای چرا حرفی نمیزنند خیلی ها را اسم بردی و این حق ناشناسی است که برای تو یک یادد اشت نمیگذارند. تو به راه خودت ادامه بده. کارت ماندنی میشه. دنیا را آدم های با اراده و نترس میسازند. تو یکی از آنها هستی. می بخشید که اسم خودم را ننوشتم.

شیما

شما هم اگر مانند آ ک داماد مقامات ایریسا باشید به راحتی می توانید در هر سال به چند کشور اروپائی ماموریت بروید.

ايريسا

خسته نباشيد در جواب شيما شما اگر شيما قهاري هستي فکر نکنم ديگه حقي داشته باشي اينجا صحبت کنيد چون تمام حق و حقوقت رو گرفتي و باز هم با ايريسا قرارداد بستي و اين راه دکتر بقائي نبود .

خوشبین هستم

احمد آقا خسته نباشید. فکر میکنم از هدف اصلی داری دور میشی. معرفی همکاران وظیفه شما نیست. حتی ممکنه برخی از همکاران موافق ارائه تاریخچه بعضا" نا صحیحشان در این وب لاگ نباشند. بهر حال حفظ حریم و اطلاعات شخصی افراد بر همه واجب است. به نظرم اگه اینجوری بخوای ادامه بدی خیلی زود مخاطبین خودتو از دست میدی. فراموش نکنید که قرار بود "راه مناسب پیشرفت ایریس" ا را فراهم کنید. به امید سربلندی و موفقیت همه همکاران عزیز

شيما قهاري

سلام. من شيما قهاري هستم. حدود 8 ماه پيش از ايريسا رفتم و هيچ طلبي هم از هيچ كس ندارم. ولي چند ماه پيش با تماس و پيشنهاد آقاي مومن زاده و آقاي نجف آبادي برگشتم. همه دوستان و همكاران نزديكم مي دونن كه دلم نمي خواست برگردم چون گرفتار بودم و براي مسائل شخصي رفتم و اصلا اگه قرار بود برگردم كه شش ماه به رفتن فكر نمي كردم و آخر سر هم نمي رفتم. اما برگشتم به دو دليل يكي اينكه خجالت كشيدم به آقاي نجف آبادي و آقاي مومن زاده بگم نه و دوم اينكه ايريسا و همه همكاران ايريساييم رو دوست داشتم و از ديدن دوباره شان خوشحال ميشدم. درضمن با وجود همه مشكلاتي كه ايريسا داشت من هميشه به ايريسايي بودنم افتخار كردم و همون موقع هم كه ايريسايي بودم به ماموريت ها و پاداش ها و بقيه احوالات همكارانم كاري نداشتم مگر اينكه ربطي به مسائل كاري خودم پيدا مي كرد! در پايان اميدوارم اشخاصي كه با اسم مستعار يا اسم بقيه مطلب مي نويسند از اين به بعد شهامت داشته باشند و به اسم خودشون بنويسند.