بیا تا قدر یکدیگر بدانیم.

من مشبکی را نمیشناسم و هویت او بر من آشکار نیست و نمیدانم که مرد است یا زن؟ قدیمی است یا جدیدی؟ و در کدامین بخش از شرکت مشغول به کار است. اما نوشته‌هایش را می‌خوانم و از آنها بر داشتم چنین است که میخواهد خدمتگذار ایریسا باشد. و میخواهد که محیطی پویا داشته باشیم. و همه را سرحال و پرکار میخواهد و سعی میکند که خیلی هم خودمانی بنویسد. و در همین رابطه است که طرح انتخاب بهترین ها را پیشنهاد داد و آن را پیگیری کرد و در نهایت سه نفر را از سه بخش شرکت به عنوان کارکنان نمونه معرفی کرد.

درست است که تعداد کمی در رآی گیری او شرکت کردند ولی انتخاب آنان درست بود و اگر حالا هم نظر کارکنان را راجع به آن سه نفر بپرسید. اکثریت این سه نفر را تآیید و قبول می کنند. آن سه نفر عبارت بودند از :

یک – خانم سهیلا کاوش که در بخش سیستم‌های اطلاعات کار میکند و محل کارش فولاد مبارکه است و بر روی سیستم‌های برنامه ریزی و مدیریت تولید کار میکند. او فارغ التحصیل رشته مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی اصفهان است و تجربه خوبی در سیستم‌های برنامه ریزی تولید دارد و مدیریتش به پرکاری و تلاش و تخصص او اذعان دارد. با انگیزه و تلاشگر است و راه پیشرفت او هم باز است و برایش آرزوی بهروزی هر چه بیشتر را دارم.

دو – آقای حسن کاویانی که تقریبآ از ابتدای تشکیل ایریسا به این شرکت آمده است. او بسیار زحمتکش است و تمام سوراخ و سمبه های کارخانه فولاد مبارکه را میداند و چشم بسته می‌تواند تمام نقاطی را که کابل‌کشی شده است بیابد. او در بخش شبکه کار کرده است و میکند و همه به زحمتکش بودن و صادق بودن و کم توقع بودن او اعتراف دارند. به او هم تبریک میگویم و برایش آرزوی سعادت دارم.

سه – آقای رضا امین صبوری که قبلا راننده شرکت بوده است و مدتی ایریسا را رها کرده و بعدآ به عنوان مسئول اطلاعات در ورودی دفتر اصفهان به کار مشغول شد. وظیفه شناس است و انگار که شرکت مال خودش است و آن را متعلق به خود می‌داند. دلسوز است و یک لحظه از کار غافل نیست. او همچون کامپیوتر Multi Task است و Time share است. به همه سرویس میدهد و همه کارها را هم یادداشت میکند و هیچ کاری از قلمش نمیافتد. کار او خیلی زیاد است و به نظر من به او اجحاف میشود که اینقدر کار بر روی سرش ریخته اند. به او هم تبریک میگویم و برایش سلامت را از خدا خواهانم.

ای کاش از هر کدام یک عکس داشتم و درج میکردم تا همه کارکنان با آنها بیشتر آشنا شوند. اگر خودشان تمایل دارند و یا دوستانشان، عکس آنها را بفرستند تا در پایان همین مطلب بعدها درج کنم.

از آقای مشبکی میخواهم که سالی یکبار این روند انتخاب برترین ها را اجرا کنند، منتهی به روش علمی و یکسری پارامتر هم اعلام کنند تا کارشان از اعتبار بالاتری برخوردار باشد.

از همکاران خودم هم میخواهم که دست از بی اعتمادی و یا بی انگیزگی بردارند و در اینگونه موارد مشارکت کنند.

از مدیریت اداری مخصوصآ مدیریت امور اداری و توسعه منابع انسانی درخواست می‌کنم به اینگونه موارد اهمیت دهند و آن را پاس دارند و تشویق کنند. و چنانچه برایشان مقدور است و صلاح میدانند یک کادو و هدیه‌ای برای آن سه نفر ارسال کنند. راه دوری نمی‌رود و منافع آن به شرکت بر می‌گردد.

خلاصه باید اینگونه موارد و اینگونه کارکنان را قدر دانست و همچنین قدر شناسی کنیم از همکار خوبمان خانم مژگان ترکی که در فولاد مبارکه کار میکرد و در این ماه به افتخار بازنشستگی نائل شد. او اولآ زنی است که در ایریسا بازنشسته شد. قبلآ از این خانم محترم نوشته ام و از اینکه از این پس کمتر او را می‌بینیم احساس ناراحتی میکنم و به خاطرات خوش همکاری با ایشان دلخوش و مفتخریم و برایشان آرزوی سلامتی و سعادت و آرامش دوران بازنشستگی را داریم. خانم ترکی در سیستمهای حسایداری خبره بود و ایکاش رزومه ای مفصل از خودش مینوشت و برایم میفرستاد تا در این وبلاگ بگذارم و تجربه خود را باز می‌گفت تا شاید دیگران را به کار آید.

و انتظار دارم کسانی که افتخار همکاری با این همکار گرامی را داشتند جملاتی در وصف ایشان بنویسند و برای ثبت در تاریخ ایریسا در این وبلاگ بنویسند.

از قدرشناسی عبور کنم و به موارد دیگر بپردازم. که مدتی است در آنها تآخیر شده است. مدتهاست که قرار است کارت شناسائی برای کارکنان صادر شود و هنوز خبری نشده است. من نمیدانم مشکل چیست؟ ولی اگر اراده ای قوی برای انجام کار باشد میتوان زودتر این کار راحت را به پایان برد. حداقل روشن کنید مشکل و سختی کار در کجاست؟ شاید یکنفر راه حلی ارائه داد. مطمئن باشید اگر مشکلات صادقانه با کارکنان در میان گذاشته شوند، دوستان راه حلی برای آن دارند.

مورد دیگر عدم اطلاع رسانی توسط بخشهای فنی است. مثلآ این روز ها ویروسی(myporno)  آمده است که هنوز ویروس یاب آن پیدا نشده و نمیتوانند آن را از بین ببرند. ولی راه پیشگیری از شیوع آن وجود دارد. ولی بخشی که مسئولیت این کار را دارد یک اطلاع رسانی به تمام کارکنان نکرده است. ویروسی که وسوسه انگیز است و هر کس آن را اجرا کند گرفتار شود و گرفتاری نهائی اش برای شرکت و بخش شبکه و تعمیر کاران است. و حتی خود تعمیرکاران هم در رابطه با آموزش به کارکنان اطلاع رسانی نکرده اند. من مانده ام که به راستی چرا ما غافلیم؟ آنقدر مشغول کار هستیم که از جوانب آن غفلت کرده‌ایم. و به حاشیه‌های مهم اهمیت نمی‌دهیم.

و آخرین خواهش من از مدیریت ارشد و فولاد مبارکه این است که هدف از خرید سهام ایریسا و مالک شدن 70 درصدی ایریسا را روشن کنید و بگوئید که می‌خواهید چه کنید؟ انتظار شما از ایریسا چیست؟ و می‌خواهید با ایریسا چه کار کنید؟ برنامه‌تان چیست؟ اگر این موارد روشن و شفاف سازی نشوند شاهد دلسردی کارکنان و مدیران میانی و سردرگمی آنان خواهیم شد و در نهایت فرار نیروهای توانا و متخصص را شاهد خواهیم بود. به امید رشد و تعالی ایریسا و خدمت به کشور ایران اسلامی.

/ 17 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کارمند ناشناس

سلام جناب مشبکی عزیز ممنون از پاسخ هاتون. خوشحالم که سر صبر نظرات منو خوندین و پاسخ دادین با پاسخ شما در مورد انتخاب پروژه ای و اینکه می شد خودمون اشخاص مد نظرمون رو قبلا ارسال می کردیم موافقم. راست میگین و کم کاری از خود ما بوده. به قول معروف از ماست که بر ماست ;) اما در مورد نگرش منفی من کمی با شما مخالفم. چون انتخاب هایی مثل این مورد ولی نه با نام کارمند نمونه در حال حاضر هم وجود داره و حداقل اعتراض خیلی ها مثل من رو به دنبال داشته. شما در زمان پاداش اصولا می بینین که تفاوت بین آدمها و حتی پروژه ها خیلی هست. اینو قبول ندارم که فلان پروژه سود آوره. چون من هم در پروژه سود آوری هستم که چندان پاداش نداره. در ضمن من پروژه ام رو انتخاب نمی کنم طبیعتا منم می خواهم توی پروژه های سود آور و با پاداش بالا باشم. مگه من نوعی چه فرقی با بقیه می کنم !!! نکته دوم بحث ماموریت یه طرف جاهایی مثل نمایشگاه جیتکس و ... که ماموریت نیستند. همه می دونیم بیشتر تشویق هستند تا ماموریت. چرا یه نفر 2 سال پشت سر هم می ره یا کسی چندین بار می ره؟؟؟ چون نظر شخصی آقای نجف آبادی هست دیگه !! من فکر می کنم کارمند نمونه هم همین شکل شه !!

خارج از محدوده

سلام احمد جان خسته نباشی مشبکی هم خسته نباشه ممنون که برای ایریسا فعالیت میکنین ممنون که مینویسن اما خبرهای حقوقی(دارای ایهام : ی نسبت است و منظور از حقوق حقوق وسط ماه ) رو بیشترش کنین خبرهای جانبی مثل کتابخوانی و پستر هم خبرهای خوبیه برای اینکه نشون میده کی تو فکر ارتقتائ خودش و شرکته هم از طرف کارمند هم از طرف شرکت

خارج از محدوده

11 اردیبهشت نزدیکه روز کارگر مبارک .البته اگه خودتونو کارگر به حساب میارین البته نمیدونم چرا از اضافه کار و یا پاداش برا این روز خبری نیست

آخه ما مثل شما مدیران نیست که میلیون میلیو ن پول بگیریم واسه همین منتظر پاداش کارمونیم در ضمن حقمونه.نوش جانمون .مثل شماها که پشت میز فقط نمیشینیم و روزنامه بخونیم یا اینترنت بازی کنیم این شماها هستین که بد عادتین نه ما ماها از صبح کله سحر میایم و کار میکنیم

دوست

به نظر من هم انتخاب وقتی مصداق پیدا می کنه که شناخت وجود داشته باشه . تا ندونی چی را باید انتخاب کنی و معیارت چیه حتما نمی تونی انتخاب کنیی. منظور از لحاظ فنی یا رفتاریه و ..... ولی به هر حال من هم به اونایی که انتخاب شدند تبریک میگویم. اما من همکارانی را می شناسم نیشابور یا بندر عباس یا اهواز خیلی با علاقه و جدیت و بدون هیچ توقعی اضافه عاشقانه کار میکنند و ایریسا را دوست دارند. هم خانمهای همکار و هم آقایان که سر فرصت اسامی آنها را براتون می نویسم. ضمنا روز کارگر را به همه اریسایی ها تبریک میگم. پیوسته دلت شاد و لبت خندان باد.

يک همکار

دنبال يه وبلاگ ديگه در مورد ايريسا ميگشتم که 180 درجه با اين وبلاگ تفاوت داره که به اين وبلاگ رسيدم . اسمش را شنيده بودم ولي فکر کنم نتونسته بودم بيام بخونمش. امروز دوسه تا مطلب که به قلم احمد آقا نوشته شده بود را خوندم و ناخودآگاه نثر ايشان و آزامش ، متانت و احترامي که در متن ايشان بود فقط چهره يک نفر را در ذهنم تداعي کرد. اگه اشتباه نکرده باشم که 90 درصد مطمئنم که اشتباه نيست. مهندس دوستتون داريم. هرچند با بسياري از صحبت هاي شما در مورد ايريسا و مديريت آن موافق نيستم

مهننس

آفرین به "یک همکار" , زدی توخال فقط سیبل قبلا تیرباران شده بود و تیرت افتاد اونورش !! مهندس !!

مژگان ترکی

سلام غریب آشنا آقا توجه کنید ، بازنشستگی پیش از موعد آقای خسروی تقریبأ دو هفته بعد از بازنشستگی از من رزومه و عکس گرفت که من باید یه مطلبی بنویسم همین الان فوری ما هم ساده رزومه و عکس دادیم تا الان فکر کنم یه 24 روزی بشه ولی آخر نوشتم الان براتون بازگو میکنم. ************************************************ و با تشکر و سپاس فراوان از اولین استاد و همکار خوبم در سیستم حسابداری عمومی ومالی جناب آقای علیرضا علوی طباطبایی و آخرین همکاران سیستم حسابداری عمومی و مالی جناب آقای حسن محمدی و سرکار خانم مهشید عبادی عزیزم و همه همکاران عزیرم که در این 21 سال و اندی مهر و محبتشان در تمام مراحل زندگیم در شادی و غم هیچگاه از من دریغ نکردن . دوستتان دارم اینو بدونید چه شیرین است وقتی سینه ها از مهر آکنده ست چه شیرین است وقتی ،آفتاب دوستی ، درآسمان دهر تابنده ست. چه شیرین است وقتی ، زندگی خالی زنیرنگ است. 22/03/1391

مژگان ترکی

دوباره سلام ، خب پس دیگه احتیاجی به رزومه نیست و آقای خسروی زحمتش کشیدن:)

مژگان ترکی

به همکار خوبم "مثل همیشه " ممنون از لطف شما درست که بازنشسته شدم (البته پیش از موعد:)) ولی هنوز پایه سفر و گشت و گذار هستم خبر کنید در خدمتیم خوش باشید برای همتون دنیا را شاد شاد میخوام :))