دست خدا با جماعت است.

امیدم بر این بود و هست که دوستان موضوعاتی را مطرح کنند و یا خودشان بنویسند. که این همکاری به ندرت وجود دارد. آقای مشبکی هم علیرغم نامه ای که به ایشان نوشتم با من تماسی نگرفتند برای ادامه نویسندگیشان. و این فراخوانی دیگر است برای هر کس که دوست دارد با من همکاری کند.

در این پست , مطلب چندانی برای نوشتن ندارم و فقط مواردی را جسته و گریخته مینویسم. مجمع عمومی فوق العاده ایریسا تا کنون 2 بار به تعویق افتاده است که امیدوارم دفعه سوم تشکیل شود و تکلیف افزایش سرمایه را روشن کنند. همچنین تکلیف خرید سهام سهامداران توسط فولاد هنوز اعلام قیمت نشده است هرچند من چشمم آب نمیخورد که به قیمت خوبی بخرند. و من احساس خوبی ندارم که کارکنان بی سهام شوند و دلم میخواهد که کارکنان سهام خود را حفظ کنند و هر سال سودی هم نصیبشان شود. و این سود ندادن ایریسا در سالهای آتی موضوعی است که خیلی ها عنوان میکنند ولی من با آن مخالفم و میگویم شرکتی که سود نداشته باشد و نتواند سرمایه گذاری کند و خود را گسترش دهد یک جائیش می لنگد. شرکتی که سود آور نیست یعنی مدیریتش اشکال دارد و نمیتواند منابع انسانی و سرمایه ای خود را خوب هدایت کند. شرکتی که سود آور نیست یعنی نمیتواند هزینه هایش را مدیریت کند و یعنی بهره وری اش پایین است. و کلآ اشکال به اداره آن است وگرنه هر شرکتی که همه چیزش روی حساب باشد سودآور هم خواهد بود. و من نمیدانم این چه حرفی است که مدیران ایریسا میزنند که هزینه ها زیاد است و درآمدمان هم کم است و لذا سالهای آتی سودی نداریم. من نمیدانم این چه حرفی است که از قول مدیریت فولاد میزنند که فولاد گفته است حقوق را اضافه کنید و ما سود نمیخواهیم. یعنی چه؟ فولاد باید بگوید هم حقوق اضافه کنید و هم باید سودآور باشید و هم کار خود را گسترش دهید. تازه میگویند ایریسا را به فرابورس ببرید. مگر سرمایه گذار حاضر است سهامی را بخرد که سود ندارد؟

من احساس خوبی از بی سهام شدن کارکنان ندارم. احساس خوبی از دولتی شدن ایریسا ندارم و احساس خوبی از قرارداد مستقیم شدن کارکنان نیز. همه اینها را به ضرر ایریسا و مملکت میدانم و فکر نکنم خود آن کارکنان و فولاد هم سودی معنوی نصیبشان شود هرچند شاید ایامی چند به کامشان باشد. ایامی که چشم به هم بزنیم چون باد رفته است.

موضوع دیگر اینکه هنوز اعضای هیئت مدیره معرفی نشده اند و من دلم میخواهد که زودتر معرفی شوند و با جدیت کار ایریسا را پیگیری نمایند و هیئت مدیره ای تشریفاتی نباشند بلکه برای ایریسا وقت بگذارند و نقش واقعی خود را ایفا کنند که هیئت مدیره  قوی شرکت را منقلب میکند و اگر فقط در جلسات شرکت کنند و وقت کافی نگذارند موفقیتی نخواهیم داشت. هیئت مدیره باید سیاست گذاری کند و هدایت کند و ما همه در انتظاریم تا چه کسانی معرفی میشوند و آنگاه یا امیدوارتر شویم و یا ناامیدتر.

و ماه رمضان است و فصل افطاری و افطاری دادن. و به یاد میآورم که در ماه رمضان سالهای از دست رفته به مناستی به همکاران هم افطاری میدادند. خانواده هایشان را یادم نیست که آیا افطاری میدادند یا نه؟ ولی به کارکنان چرا. اگر هم به همه کارکنان افطاری نمیدادند به کارکنان بعضی پروژه ها بنابر دلایلی افطاری میدادند. مثلا پروژه ذوب آهن را خوب به خاطر دارم.

افطاری دادن یک بهانه بود تا همکاران گرد هم آیند و دقایقی را با هم باشند و روحیه ای بگیرند و هوائی تازه کنند. و ای کاش به این سنت حسنه ادامه میدادند. اما دلیل میآورند که تعداد کارکنان زیاد است و یا هماهنگی آن خیلی سخت است و یا هزینه دارد. من هیچیک از این دلایل را قبول ندارم و آن را بهانه میدانم. و عمده ترین دلیل را ضعف خودمان میدانم. و گرنه هم راحت است و هم بودجه اش مهیا. کافی است 150 هزار تومان بن ماه رمضان را 140 هزار تومان بدهید و 10 هزار تومان آن را یک افطاری به فرد. و لزومی ندارد تمام کارکنان را در یک شب افطاری بدهید بلکه کارکنان را بر حسب پروژه یا بخش یا محل کار تقسیم بندی کنید و هر دسته ای را یک شب در یک رستوران زیبای شهر شام و افطاری دهید. این افطاری دادن و جمع کردن کارکنان دور هم اثرات مثبت و فراوانی در روحیه کارکنان خواهد داشت.

فرصتها را از دست ندهیم. روز دانش آموز فرا میرسد و شما از حالا به فکر یک باغ با صفا برای جشن باشید. این هم یک یادآوری که بعد نخواهید هزینه آن را بطور سرانه به کارکنان بدهید. آری پول دادن خیلی راحت تر است ولی شرکت مزیتی بدست نمیآورد و کارکنان هم احساس خوشی نخواهند داشت. پول فراموش میشود ولی یک شب خاطره انگیز با هم بودن هرگز. با جماعت بودن را خدا خوشتر دارد که دست خدا با جماعت است.

/ 12 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ایریسایی قدیمی خطاب به مد یران فولاد مبارکه

آنقدر بالا نرفته ام که پاهایم بلرزد، پست و مقامی هم ندارم که نگران از دست دادنش باشم، از دنیای شما تنها کمی اکسیژن می خواهم و دستمالی برای سرفه هایم. عقربه های ساعت که بایستند من هم می روم.

ا

آااااای مش حسن کجاااااایی بلوریا اومدن دارن گاوتو می برن !!!!!! به داد گاوت برس ....... به داااااد گاااااوووووت بررررررس..

ایریسایی

سلام.خبرای داغ کم شده یا شما کم حوصله شدی ؟البته "مستمع صاحب سخن را بر سر ذوق آورد" از کمک هزینه مسافرت چه خبر؟

من

اما سیرک بهتر بود

سلام احمدآقا درود بر آقای مدیرعامل وخداقوت درمورد هزینه سفر میخواستم بگم که : جناب مدیرعامل شما رو به خدا دیگه امسال هزینه سفربستگی به گروه و لول و پایه وتخصص وشغل نداشته باشه به خدا مسافرت که میریم هتلها و رستورانها وجاهای دیگه ازگروه ما خبرندارند و همه هزینه ها رو یکسان حساب میکنند . شما مثل روسای قبلی این فکررو نکنید که روسا و مدیران مسافرتشان با بقیه پرسنل فرق میکنه !! مثل فولادمبارکه به همه اعضا خانواده(فردشاغل وهمسروفرزندان) یکسان هزینه سفرداده بشه !حالا چه یک ریال چه یک میلیون

پیر

با قبولی طاعات وعبادت لازم دانستم از سرکار خانم علیزاده علیرغم مشغله کاری !ازقبول زحمتی که جهت جمع آموری هدایای نقدی خود جهت مستمندان شهرستان مبارکه با همکاری هلال احمراین شهرستان انجام پذیرفت تشکر نمایم.لطفا رسیدهای مربوطه نیز تحویل گردد.

پیر

با توجه به مرحله اولیه پروزه ای درعسلویه مشخص نیست بعد از سفریک هفته ای به خارج کشور الان نفرات درگیر یادشون افتاده ÷روزه خطرناک هستش وبه نحوی قصد در رفتن از زیر این کار را دارند یعنی خطرناکتر از ÷روزه اراک هستش-بابا کارتون رو به جد انجام بدید با توکل به خدا

جهت اطلاع

با سلام در خصوص موضوع مطرح شده توسط جناب پير و جهت اطلاع ايشان و كليه همكارن كه در اين امر خير همكاري نموده اند رسيد مورد نظر در تابلو بخش اتوماسيون نصب شده است لطفا ملاحظه فرمائيد.

ایریسلیی اصیل

قابل توجه آقای پیر ! جالب اینکه بعضی از این آقایونی که به تازگی رفتن قند خوری و ربطی به پروژه مربوطه هم نداشتن !بیشترین غرغر رو تو شرکت می کنن !!هر جا میشینن از شرکت بد میگن !!همه رو تحریک به رفتن از شرکت میکنن !بچه ها رو تحریک به کم کاری میکنن ! ظاهرا این روش بیشتر جواب میده تا بفرستنت قند خوری ! تازه بعدش هم قدر نمیدونن !نمیگم شرکت منتی باید بذاره سرشون !چون به هرحال بعدش باید برن تو پروژه جواب این آموزش رو بدن ! اما قدر شناسی هم خوب چیزیه !!بعدش گلگی میکنیم از بچه هایی که رفتن قرارداد مستقیم شدن !!خیلی از این همکارای ما آب ندیدن ! اگه چنین موقعیتی براشون پیش بیاد !خیلی بدتر عمل میکنن !! به مدیریت پیشنهاد میکنم پول شرکت رو خرج کسانی بکنند که به سازمان تعصب دارن !!و اندکی قدر شناس هستند ! به قول علی دایی"کجای دنیا اینجوریه !!بگو به من " اینکه دایم بشینی زیر آب شرکتی رو که توش کار میکنی و از مسیرش ارتزاق میکنی رو بزنی!!به قول یه خارجیه میگفت " دستی رو که بهت روزی میده گاز نگیر و یه جا دیگه میگفت تو سفره و سینی که همه دارن ازش غذامیخورن !اگه غذا رو دوست نداری یا سهمت کمه تف ننداز!" از سر

غضنفر

بابا دست بردارید از این نامه نگاری های مسخره به دکتر!! تا شرکت و کامل نپوکونید دست بر دار نیستیدا !! بابا ما یه عده جوونه زیر 30 سال داریم و میخوایم نون بخورین از طریق شرکت !!همین شما ریش سفیدای قبیله !!هی نامه نوشتید و جوونا رو تحریک کردید که برید حقتون رو بگیرید تا شرکت رو دچار بحران کردید!!!حالا سر خودتون ظاهرا بی کلاه مونده !!دوباره دارید فتنه میکنید !!کاشکی دکتر رضایت میداد این باقی مونده هم که میخوان برن مستقیم شن و خلاص و بشینن سر جاشون !! دست از سر این شرکت هم بردارن !!بابا کار و زندگی ندارین؟! شما که الان خرجتون بیشتر از دخلتونه بابا بشینین سر جاتون !! حالا اون زمان (73) اومدین ایریسا ضرر کردین یا نه به بقیه چه مربوط که میخواین یه شرکت و که بیش از 400 نفر ازش نون میخورن بپوکونید !!مدیریت شرکت هم که اصلا با این رفتارها برخورد نمیکنه !! هر روز یه فتنه و یه چالش جدید !!خداییش بد جوری در حق شرکت خیانت کردید و دارید میکنید !!اینها در حافظه تاریخ خواهد ماند !! به خود بیایید!!