کلاه همه را باد می برد.

دیدم باد, کلاه همه را می برد حتی اگر آن را محکم نگهداری. در بعضی مواقع باد از آدمی زور است!. این آدم مغرور متوجه نیست که در مواقعی حتی باد مخالف! هم از او زور است و او را بی آبرو می کند.

آری باد که وزید و کلاه که از سر آدمی افتاد آن موقع زشتی ها و زیبائی ها آشکار می شود. کچلی سر آدمی پیدا می شود. و اگر کلاه بر سرش نازیبا بود حالا که کلاه افتاد فوکل های خوشگل هویدا می شود.

این تمثیل کلاه را برای پست ها و ریاست ها و میزهای این دوران آوردم. تا از دست دادن آنها را به بر باد رفتن کلاه تشبیه کرده باشم.

افتادن کلاه از سرم مصادف شده بود با خبر رفتن آقای "دکتر". حتماً "دکتر" را می شناسید و اگر نمی شناسید کلمه "دکتر" را زیاد شنیده اید. مدیری در ایریسا داشتیم که نامش شهریاری بود. و به قول اصفهانی ها او را به هر ور (طرف) که می انداختی می گفت : "دکتر".    دیگر کلمه "دکتر" ذکر و عبادت او شده بود. یک روز بطور غیر مترقبه دکتر کلاه را از سر او برداشت و متوجه شد که اعتماد بر دکتر بی فایده بود. و به قول هموطنان ترک زبان در "ایکی ثانیه" صندلی را از زیر پای او کشیدند.

حالا نوبت خود دکتر بود که از پشت میز برخیزد. آقای دکتر سمیعی نژاد مدیر عامل فولاد مبارکه را می گویم. که برای همه ایریسائی ها نام آشناست.

گفتم کلاه که افتاد , زشتی و زیبائی آشکار می شود. کلاه دکتر افتاد و حالا خیلی ها در وصف خوبی او میگویند و خیلی ها در زم او. برای فولادی ها خیلی خوب بود. حقوقشان را خوب افزایش داد. مرتب به مناسبتهای مختلف پاداش و کادو هدیه می کرد.برای آنها که قرارداد مستقیمی شدند یک بت بود. چون آنها را به بهشت موعود خودشان رسانید. برای اعوان و انصار دکتر هم خیلی خوب بود. که با آمدن او به فولاد سر و کله آنها پیدا شد و آقای دکتر هر کدام را سمتی بخشید.

با دکتر هرگز هم سخن نشدم مگر در یکی دو جا که او را دیدم. محجوب به نظر می رسید و خوش اخلاق. آنها که از نزدیک با او بوده اند باید در وصف خلق و خویش بنویسند. از مدیریت او هم همکارانش در فولاد مبارکه باید بنویسند.

متأسفانه تا وقتی کسی در مصدر کار است و کلاه بر سر اوست ابهتی دارد و کسی انتقاد نمی کند و حرفی نمی زند ولی وقتی کلاه افتاد همه منجمله احمد زبان میگشایند. در همین فولاد مبارکه مگر کمبودها کم است؟ خیر. بسیار زیاد است. آیا هیچ مشکلی وجود نداشت؟ چرا وجود داشت ولی همه فقط باید تعریف و تمجید کنند. فردا هم همین است. فولاد مبارکه یک خبرنامه دارد ولی وقتی آن را می بینی حالت دگرگون میشود. همه اش مثبت است. همه اش سخن از پیشرفتها و صرفه جوئی ها و خوبی هاست. و هیچ کلام انتقادی ندارد. بی رو دربایستی وقتی آن را می بینم حالم بهم می خورد.

اگر در زمانی که دکتر در مصدر کار بود کمی به انتقادات گوش می داد شاید امروز کمتر حرف در پشت سرش بود. ولی حیف که دیگر دیر شد.

من از عملکرد ایشان در فولاد مبارکه بی خبرم و قضاوتی هم نمی کنم. ولی از تأثیر مدیریت ایشان بر ایریسا میتوانم بنویسم. آنهم خیلی خلاصه و اشاره وار. تا هر کس دیگر هم که مدیر عامل فولاد شد بداند که برای او هم قضاوت خواهند کرد و البته پس از افتادن کلاهش.

بزرگترین اشتباه دکتر سمیعی نژاد موافقت ایشان با قرارداد مستقیم شدن بخشی از کارکنان ایریسا بود. که ضربه ای سخت بر ایریسا وارد کرد. در ضرب المثل میگفتند "کارد دسته خود را نمی برد" ولی ما دیدیم که برید. و سخت هم برید. هنوز خون ریزی آن بند نیامده است. البته باب قرارداد مستقیم در زمان مرحوم محمدعلی رجائی مدیر عامل قبلی فولاد مبارکه و در زمان دولت احمدی نژاد باز شده بود.

اشتباه دیگر گرفتن قرارداد نگهداری پروژه فولاد مبارکه از ایریسا بود که ضربه مستقم به ایریسا بود و ضربه غیر مستقیم به سیستمهای فولاد مبارکه. و این نانی بود که آنان که بعداً در سالهای 91 و 92 مدیران EDP فولاد مبارکه شدند در دامان دکتر قرار دادند.

اشتباه دیگر آوردن آقای مهندس شهریاری به جای آقای مهندس ارباب شیرانی برای مدیرعاملی ایریسا بود. مهندس شهریاری تلاش زیادی کرد اما به قول کوچک و بزرگ تصمیم گیر نبود.  یکی از دلایل وضعیت فعلی ایریسا, حاصل مدیریت آقای شهریاری است.

اشتباه دیگر خرید سهام ایریتک بود. که اگر فولاد مبارکه سهام کارکنان را خریده بود. دعائی در پشت سر خود داشت. کارکنان ایریسا بسیار پیگیری کردند که کسی سهامشان را بخرد. احمد هم چندین بار در همین وبلاگ موضوع خرید سهام را مطرح کرد. شهریاری از نفوذ خود به موقع استفاده نکرد تا دکتر را برای خرید سهام تشویق کند. شاید حس حسادت به سهام ارباب شیرانی و دیگر مدیران بود که نگذاشت در موقع مناسب که زمینه فراهم بود سهام کارکنان را بخرند.

امیدوارم مدیر عامل جدید فولاد مبارکه آقای دکتر بهرام سبحانی که این کلاه را بر سر میگذارد بتوانند جبران مافات کنند و آب رفته به جوی باز گردانند. که ایریسا سخت به حمایت ایشان محتاج است.

آری وقتی کلاه را بر سر میگذاریم چه احساس خوبی به آدمی دست میدهد. اما باید به فکر روزی بود که باد می وزد و باید از روزی ترسید که باد خیلی شدید و هوا طوفانی است که هستی آدمی هم بر باد میرود. پست ها که ارزشی ندارند. میز و مکان که ارزشی ندارد.که بزرگان گفته اند: "شرف المکان بالمکین".

/ 16 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
م....

مدیر عامل های قبلی شرکت هر سه در سطح ایریسا بودن تجربه سرپرستی داشتن در زمان خودشون هم در شرکت تاثیر کذار بودن ولی برای شرکتی با این سابقه ...بقیش رو بهتره بذارم خودتون تکمیل کنید

ا.ج.

احمدگله می بینم کلاهی که سر ما گذاشتن اینقده گشاده که جلو چشم شما که خوب می دیدی رو هم گرفته راستی نمی دونی این کلاه رو کی باد می بره

همکار قدیمی

ضربه زدن به شرکت ایریسا ابتدا از طرف آقای صالحی مدیر حراست فولاد درسال های 88 و89 شروع شد. ایشان تلاش داشت بخش حراست و گزینش در داخل ایریسا مستقر کند. ابتدا نامه ای بدین منظور به آقای رجائی مدیر عامل وقت نوشت، بعد از آن نامه ای به ایریتک نوشت و پیشنهاد استقرار حراست را در داخل ایریسا مطرح کرد وهدفش تحمیل تعدادی از هم ولایتی هایش در ایریسا بود. پس ازآن دوباره نامه ای به آقای رجائی خدا بیامرز نوشت ونهایتا مرادی را بعنوان کنترل ایریسا در حراست فولاد استخدام کرد. و پرونده سازی علیه آقای ارباب شیرانی و مدیران دیگر ایریسا کرد و زمینه را برای تعویض مدیر عامل فراهم نمود. پس از آمدن آقای سمیعی نژاد وپیشنهاد ایشان به آقای ارباب شیرانی مبنی بر تشکیل شرکت دیگری بجز ایریساجهت انجام فعالیت در فولاد مبارکه وعدم قبول آقای ارباب شیرانی، زمان بازنشستگی شهریاری ملعون نیز فرارسید وشهریاری که نتوانست در فولاد مبارکه بماند تصمیم گرفت با کمک آقای طلایی خود را به شرکت ایریسا تحمیل کند و این هم یکی دیگر از اشتباهات سمیعی نژاد بود.انتصاب یک مدیر دولتی به مدیریت یک شرکت خصوصی. و بدین ترتیب شرکت ایریسا در سراشیبی سقوط قرار گرفت

حسن

یکی از دلایل قرارداد مستقیم شدن تعدادی از کارکنان شرکت ایریسا، خود آقای شهریاری و نصوحی بودند.قرار بود حقوق ایریسا بهبود یابد واقای شهریاری اینقدر تعلل کرد و گزارشی را که آقای سمیعی نژاد میخواست دیر تهیه کرد که متاسفانه همکاران قرار داد مستقیم موفق شدند نظر آقای سمیعی نژاد را برای قرارداد مستقیم شدن جلب نمایند و حالا خود فولاد مبارکه ضرر این تصمیم غلط را دیده و در آینده بیشتر خواهد چشید.

حمید

یکی نیست به این آقای سمیعی نژاد بگوید آدم عاقل تو با چه معیاری یک فرد کارشناس(ونه مدیر) وبدون تجربه مدیریتی (آقا جوهری) را برای مدیر عاملی ایریسا انتخاب کردی. نه سیستم های اطلاعاتی را می شناسد ونه از زیر ساخت سر در می آورد. اشتباه اول شهریاری و اشتباه دوم آقا جوهری. اینقدر در ایریسا قحط الرجال بود؟؟؟؟؟؟؟

من

به اين آقاي سميعي نژاد بگويد آدم!!!؟؟؟عاقل!!!؟؟؟باچه معياري!!!؟؟؟

ما

اقای سمیعی نژاد خودش قبل از اینکه یه فولاد مبارکه بیاد مدیر پروژه قرارداد مستقیم از طرف وزیر در واحدهای فولاد بود بقیه را بدست مدیران دیگر انجام داد ایریسا را بدست خودش انجام داد از بدو ورودش به فولاد هم فولش را به پرسنل داده بود البته به نظر من اکرچه این باعث شد که قرار داد نگهداری فولاد را از ما بگیرند و شرایط سختی برما تحمیل کنند ولی این باغث شد که همه ما تلاش کردیم قراردادادهای زیادی در خارج از فولاد مبارکه ببندیم که امروز همین قراردادها اطمینان خوبی برای ما ایجاد کرده انصافا نقش مدیران در اتوماسیون is وشبکه وتوسعه بازارها ومدیر پروژه ها وخود شهریاری و ارباب شیرانی قابل تقدیر است

دوست

هرچه ما به این اقای شهریاری می گفتیم که اقای دکتر که حالا فهمیدیم دانشجوی دکتری است دلسوز ایریسا نیست باور نمی کرد ویا اینطور وانمود می کرد وقتی خودش را اینطور جایگزین کرد او هم فهمید چه قصدی دارد

دوست

احمداقا منظورم اینه میشه بپدیریم جایگزین کردن شهریاری با اقاجوهری با قصد کمک به ما انجام شده باشه ونه از روی لجبازی با ما؟ حالا شهریاری تحت فرمان مطلق نبود بنا به کامنت حمید مگر در ایریسا قحط الرجال بود؟

همکارقدیمی شاغل

شما که با عنوان همکار قدیمی کامنت گذاشتی قسمت اول رو خوب اومدی ولی قسمت دوم رو خراب کردی من تایید نمی کنم علی الخصوص بی احترامی به افراد زحمت کش را.من چاکر تمام کسانی که در شغل مدیر یا کارشناس و.....در ایریسا زحمت کشیده ومی کشند هستم .شما تصور کردی خودت که نباشی ایریسا سقوط می کنه نه اینطور نیست .ضمنا در کامنت دادن دقت می کردی دم خروس نزنه بیرون